Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zasypałem cały kociołek groszkiem i muszę uważać,bo mój kanał z PW kończy się 3cm nad krawedzią szamotu i robi częściowo za kanał PG.Popielnik był prawie zamknięty a kocioł bujał się dalej.Dopiero jak przymknąłem klapkę to wyhamował.Jednak muszę przyznać że pali się zupełnie bezdymnie,od początku palenia węgla,do ustabilizowania warstwy żaru.Przedtem były momenty niestabilne i pojawiał się dymek mniejszy,wiekszy,teraz idzie całość bezdymnie.Może trafiłem na złoty środek w napowietrzaniu gazów.

Mankamentem okazuje sie syczenie kondensatu,który skrapla sie na chłodnej blasze kanału i spływając w dół odparowuje na gorącej,dolnej części blachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się wierzyć, że heso tak pisał... I absolutnie się z tym nie zgodzę. RCK dostosowuje się automatycznie do tego co dzieje się w kominie, jak nie trzeba to nie zmniejsza ciągu a jak trzeba to to robi. Dużo zależy od umiejętnej regulacji. A szyber w czopuchu to niestety stała zawalidroga i nic sam nie wymyśli mądrego, jak palacz na czas go nie przestawi. Wyobrażam sobie sytuacje, gdzie może być przydatny ale do RCK mu bardzo ale to bardzo daleko...

Szyber też może dostosować się automatycznie, chociaż nie jest to tożsame dostosowywanie z tym w RCK, co do reszty nie można się spierać, RCK to inna liga. ale czasami nie ma wyjścia i wtedy tylko mechanizacja, jedni ruszt a ja szyber :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do RCK to powiem wam że nie wychladza on spalin bo mam zamontowany na czubku komina 9 metrowego termometr i wiem że gdy rck zamknięty to jest np 50* a gdy go otworze temperatura wzrasta do 60-70* zależy jaki ma wychył ta klapka więc o wychladzaniu spalin raczej nie ma mowy. A co do rury wezyra to wam powiem że paląc drewnem się on nie sprawdza przynajmniej u mnie bo rozpala się cały zasyp a gdy go nie ma wtedy jest tyle dymu nad palnikiem że ogień jest duszony przez dym i zasyp się nie pali. Oczywiście zależy też od ułożenia drewna więc co dzień może być tak że są inne warunki spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak innemu Koledze rck podwyższa temp. spalin w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest całkiem możliwe. Raz, że z RCK może nie zrywać płomienia w palniku a dwa, że być może mniej jest tlenu w spalinach wychodzących z samego kotła. Też się obawiałem zbyt zimnych spalin z RCK ale nic takiego nie zauważyłem.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do RCK wpadnie ciepłe powietrze to temp.za dużo nie spadnie,a ciąg nie zmaleje w skutek wychłodzenia spalin,a zasysaniem "lewego" powietrza w kanał kominowy.

 

Wpadł mi pomysł na automatyczne rusztowanie możliwe do zamontowania w każdym fabrycznym MPM-ie.Metoda wibracji ruszt bez mechanizmu obrotu osi.W tygodniu zrobię próby u siebie.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tyle tu piszecie o tym cudownym RCK jak to sie zachowuje jak jest pożar w kominie  ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj sambor daj pokój na krótkim 300 by było a kiedyś 300 było na długim obiegu i też nie ocieplone tak że postęp jest ,paliło się 5h i komin -ściana ledwo letnia ,jestem kontenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro mowa o RCK to czy jego można zabudować np u góry komina , ja nie mam wyłazu na dach tylko na poddaszu jakież dwa metry pod dachem taką klapę zasuwaną która służy do czyszczenia komina ,,komin 30x30cm czy to nie powodowałoby mniejszego schładzania komina niż zimne z piwnicy przez cały komin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziołek512,widze koło kotła duzo pociętego szamotu ,więc zapewnie kombinujesz z palnikiem ceramicznym ,jak dla mnie zmiejszyłeś mocno palnik ,za duzo gazów i gardziel palnika nie wyrabia i nie przepala ,lub cos nie tak z PW bo nawet mały palnik jak dostanie odpowiednio PW chodzi jak rakieta przy rozpaleniu na drewnie -wiem bo mam 

Przy małym palniku wazne jest rozpalanie ,co wiem po sobie ,najpierw stosik suchego drewna tuz przed palnik ,rozpalac tak by płomien palnika gazowego od razu wpadał w gardziel palnika ceramicznego go rozgrzewał ,jak palnik zaskoczy musisz dozowac PP bo się za duzo rozpali i nie przejdzie przez palnik.

Dla przypomnienia wrzuce zdj jak bezdymnie rozpalic ,sprawdzony sposob 

post-65608-0-88079600-1509174530_thumb.jpg

post-65608-0-24063300-1509174539_thumb.jpg

post-65608-0-49730300-1509174552_thumb.jpg

post-65608-0-76046100-1509174576_thumb.jpg

Widze ze temat RCK mocno rozgrzał temat ,Berthold61 montaz rck na górze nic nie da bo bedzie regulował podcisnienie na odcinku od wyczystki górnej do wylotu z komina czyli te 2-3m  i nic to nie da ,bo na odcinku kocioł-górna wyczystka dalej będzie to samo .

Są rck do montazu na rure jako trójnik na odcinku kocioł-komin lub jako drzwiczki wyczystki dolnej ,wyciagasz drzwiczki wyczystki  i montujesz drzwiczki z rck .

A co bedzie jak sie zapali w kominie ,pomijam milczeniem że zeby sie zapaliło musi byc komin zakitowany co swiadczy o palaczu to jest w rck blokada klapki i można go zamknąc całkiem .

Jak by się juz komu zapaliło to lepiej niech sie wypali i kontrolować szczególnie strych i KATEGORYCZNIE NIE LAĆ WODY DO KOMINA ! ,tzw wybuchajace kominy to efekt nie gazów palnych tylko wody ,woda wlana do komina czerwonego w srodku tak gwałtownie odparowuje zmieniajać sie w pare i to własnie para wodna w duzej ilości rozsadza komin jak wybuch .

Para wodna ma moc ,np parowozy i pcha taka kupe zelaza ;-)

Edytowane przez brodekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może taki nowoczesny RCK powinien mieć czujnik pożaru w kominie i uruchomić gaśnice proszkową alarm itp.Co robicie jak wam sie tak zacznie dymić z kotła jak u kolegi  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykam wszystko i podpalam jakiś papier w bocznej wyczystce,to zawsze mi działa.

 

berthold61-tak wysoko umieszczony RCK nie będzie wychładzał spalin i tym samym nie będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mi do głowy dziwny pomysł... RCK na wlocie powietrza, gdzieś przy kotle...

Noo...może bez tego K.

Coś w rodzaju błyskawicznego miarkownika.

Edytowane przez heso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heso ,cos podobnego w sensie RC -regulator ciagu  jako miarkownik elektroniczny ale proponcjonalny-płynny jak nasz mechaniczny   ok ,sa takie sterowane od temp spalin jak  np ST322 z PID  ,ale raz ze drogie toto ,dwa nie zawsze działa jak powinno-czytałem rózne opinie, bo pomysł ok sterowanie PP od temp spalin . 

 

Jesli miałbym "automatyzować " MPMa to wg mnie automat rusztujacy zalezny od temp spalin plus ustawiany czas przerwa x-godz /praca x-sekund, jesli temp nie wzrasta x-min powtórne rusztowanie 

klapka krótkiego obiegu zamykana np siłownikiem centralnego zamka -impulsem po nagrzaniu kotła np 50st podczas rozpalania 

tak samo PW przymykane  od temp kotła po nagrzaniu przy rozpaleniu 

pomysły mozna rozwijać az do fantazji i absurdu jak np kamera skierowana na wizjer jako czujnik płomienia i jego koloru w palniku która steruje kotłem .....

 

a najprościej ?  bufor ,obliczyć ile opału by go załadować i moc nominalna ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.