Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pali się ok. 2,5godz ale instalacja grawitacyjna z dużą ilością wody, grzejniki żeliwne, więc trochę to wszystko trzyma jeszcze po wygaśnięciu. Dzięki temu że rozpalam 2x na dobę, mury nie stygną zbytnio i temperatura jest w miarę stabilna w mieszkaniu (19-21)

Piec jest przewymiarowany więc te pół to jakieś 8 klocków dług. 30cm i śr. 12-13cm.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą miarą do porównania jest waga drewna , wtedy jest obojętne jaki gatunek. U mnie 10 kg pali się 2,5 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem. Kiedyś muszę zwazyć. Chociaż nie jestem miłośnikiem "szkiełka i oka". No bo ważąc, wypadało by i wilgotność jakimś mądrym przyrządem zmierzyć. Ja zaś tak bardziej na czas, dotyk, słuch i wyczucie. (Słuch - bo jak przy spalaniu posykuje - znak że nie dość suche).

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą miarą do porównania jest waga drewna , wtedy jest obojętne jaki gatunek. U mnie 10 kg pali się 2,5 godz.

rozumie że w mpm ds 8kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w mpm ale 8 -10 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie spalania drewna. Trochę zmieniłem swoje podejście i teraz rozpalam na krótkim obiegu aż złapie 50-60 i zamykam. Drewno spalam na ok 70 i zero problemów. Czy to dębina, sosna, brzezina wszystko ładnie się spala o ile się nie przywiesi ale układam pionowo ze względu na długość polan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jaki jest czas spalania pełnego wsadu ułożonego pionowo

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam dom do ogrzania 160m2 plus ciepła woda 140 litrów, dom docieplony styropianem 10cm. Mam pytanko kupić MPM ds 12-14 czy lepiej 17-19. Nie chciałbym przewymiarować a na starym kotle niema tabliczk, brak mi porównania. Może ktos ma podoną kubaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 kg węgla to ok 6kWh energii. 

Jeżeli wiesz ile kg spalasz w tęgie mrozy na 1 godzinę palenia to sobie łatwo przeliczysz. Możesz również zwiększyć współczynnik sprawności czyli zmniejszyć moc kotła.

Przykład 2kg/h = 12kW/0,8 = 15kW.

Jest to zapotrzebowanie na tęgie mrozy a takich dni w roku jest niewiele.

Ja mam 28-30 na 400m2 i to jest za dużo. 25kW też by dał radę. Pisałem o tym wcześniej.

To moja teoria, ale jeżeli mamy doświadczenie z poprzednich sezonów, dobra.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz tak mi wyszło z przelicznika ale chciałem znać zdanie kogoś kto ma jakieś porównanie. Jeszcze raz wielki dzięki.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 kg węgla to ok 6kWh energii. 

Jeżeli wiesz ile kg spalasz w tęgie mrozy na 1 godzinę palenia to sobie łatwo przeliczysz. Możesz również zwiększyć współczynnik sprawności czyli zmniejszyć moc kotła.

Przykład 2kg/h = 12kW/0,8 = 15kW.

Jest to zapotrzebowanie na tęgie mrozy a takich dni w roku jest niewiele.

Ja mam 28-30 na 400m2 i to jest za dużo. 25kW też by dał radę. Pisałem o tym wcześniej.

To moja teoria, ale jeżeli mamy doświadczenie z poprzednich sezonów, dobra.

Pozdrawiam.

25kW spokojnie dałby rade. Większość kotłów ma zapas mocy do 30% mocy nominalnej czyli 25kW ma zapas do (25x30%/100=7,5KW) 7,5kW, czyli jak trzeba to z 25kW wyciągniesz 25kW+7,5 = do 32,5kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz tak mi wyszło z przelicznika ale chciałem znać zdanie kogoś kto ma jakieś porównanie. Jeszcze raz wielki dzięki.

 

Mam prawie identyczne warunki i 8-10kW jest w sam raz.Średnio 0,8kg/h.Przy obecnych temperaturach idzie 14kg/doba.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25kW spokojnie dałby rade. Większość kotłów ma zapas mocy do 30% mocy nominalnej czyli 25kW ma zapas do (25x30%/100=7,5KW) 7,5kW, czyli jak trzeba to z 25kW wyciągniesz 25kW+7,5 = do 32,5kW

Szkoda, że tej dobrej rady nie udzieliłeś mi wcześniej, Wujku Dobra Rada ;-). Teraz to i ja to wiem.

Nie przewymiarowywać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam dom do ogrzania 160m2 plus ciepła woda 140 litrów, dom docieplony styropianem 10cm. Mam pytanko kupić MPM ds 12-14 czy lepiej 17-19. Nie chciałbym przewymiarować a na starym kotle niema tabliczk, brak mi porównania. Może ktos ma podoną kubaturę.

Najlepiej zacznij od strony ciepłowłasciwe.pl podajesz wszystkie dane budynku i wyjdzie ci zapotrzebowanie w kW. Ja mam podobny metraż 171m2 ocieplone też 10cm styropianu, strop 5cm i wyszło mi zapotrzebowanie równiutko 12kW przy -20C. Jeżeli będziesz palił węglem to 12-14 to nawet za dużo moim zdaniem a 17-19 to w ogóle będzie porażka nawet do drewna.

 

Tak jak pisze carinus on z tego co wiem pali głównie węglem i ma 8-10, jak masz zamiar palić drewnem to ze wzgledu na komorę zasypową i fakt że na drewnie nie wyciągniesz takiej mocy jaką deklaruje producent to ewentualnie brałbym wówczas 12-14kW.

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam 12-14 ogrzewam niecałe 180 kwadratów, budynek ocieplony 4cm styropianu i powiem, że przy -20 co zdarzyło się tej zimy raptem trzy dni na lubelszczyźnie miałem bezproblemowo 23-24 stopnie, na piecu 70. Przy takiej pogodzie jak teraz przepalanie tylko bo by się w domu zagotował, także większego na te 160 kwadratów bym nie brał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło mi 13KW na stronie ciepłowłaściwe. Po waszych wakazówkach zaczynam sie zastanawiać czy nie kupic tego 8-10. Raczej w okresie zimowym będę palić głównie węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom ~160m2, ogrzewam około 130m2, 8 cm styropianu na ścianach,okna PCV.Stara instalacja grawitacyjna o pojemności około 300 L.

Piec to MPM DS 12-14 z palnikiem od 8-10 który producent zamontował fabrycznie na moja prośbę.

Mimo że palnik z mniejszego pieca to postanowiłem go jeszcze bardziej zmniejszyć ze względu zna panujące za oknem temperatury.

Do komory załadunkowej powędrowały 2 cegły szamotowe, przycięte po skosie aby opał się zsuwał na ruszt.

Palnik lekko zmodyfikowany przez dodanie kawałka cegły szamotowej wsadzonej pionowo + kilka cienkich cegły szamotowych z Castoramy .

Dziś około godziny 9tej wsypałem 4 solidne kawałki drewna + ~8 szufelek orzecha z Piasta.

Teraz jest:

na dworze 11stopni

na piecu 70 stopni

na grzejniki (poprzez zawór 4D) 45 stopni

powrót 60 stopni

w pokojach temperatura 19 - 21stopni.

Z tego co przed chwilą patrzyłem to opału wystarczy jeszcze na 2h.

 

przepalam co 2-3 dzień.rozpalam jak temp w najzimniejszym pokoju spadnie do 18 stopni.

 

wg. mnie nie warto kupować piec 8-10, cena zakupu niewiele większa,a komora załadunkowa (stałopalność) 2x większa.

Jak masz miejsce w kotłowni to kupuj 12-14 z fabrycznie zmniejszonym palnikiem.

Palnik można łatwo modyfikować w zależności od zapotrzebowania na moc wiec jak masz chęci, szlifierkę kątową i trochę czasu to samemu możesz pokombinować.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZimnyJoe masz prawie taki sam metraż jak ja i też nie ogrzewasz wszystkiego (ja ogrzewam 120m2) próbowałeś może palić tylko drewnem na tym zmniejszonym palniku? jak to się spisuje na drewnie? jaka stałopalność na całym zasypie?

 

romano909 jak ci wyszło 13 kW na ciepłowłaściwe.pl i jak faktycznie ogrzewasz wszystkie pomieszczenia to 12-14 nie będzie nie wiadomo ile przewymiarowany (masz jeszcze bojler c.w.u), wybór należy do ciebie trzeba brać pod uwagę jeszcze inne czynniki 12-14 na pewno wymaga lepszego ciągu niż 8-10, jak masz rurki stalowe lub też przewymiarowane grzejnik to masz dużo wody w instalacji wtedy raczej lepszy 12-14. 

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy któryś z kolegów może mi odpowiedzieć ile węgla np.orzech II  wejdzie na jeden zaladunek do pieca 8-10 kw. ja obecnie pale sasem nwg 14 kw lekko przerobionym na dolniaka na jeden zasyp wchodzi mi max 20 kg jak jest maly żar  pózniej przy dokladkach do żaru wchodzi ok 12 kg i  ( mowa o niskich temperaturach)przy  -15 dokladam na dobę trzy razy ( z komina oczywiście kopci się  bo tak jak pisalem to lekko przerobiony)prosilbym o male porównanie w miarę możliwości ogrzewam 120 m  8 cm styropianu. w tym roku nie bylo mrozów ale może ktoś mialby rozeznanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bojler 140 litrów. Rurki miedz 15. Macie rację z tym 12-14 ewentualnie będę przerabiać palnik. Chyba zamówię ten 12-14. mam w sumie czas, mój stary dolniak es-ka elbląg jeszcze grzeje. Zastanawiam się tylko ile może mieć lat? Typ skręcany z dwóch połówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.