Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy mogę liczyć na waszą pomoc. Mam piec Lazar 22 kw bez sondy na sterowniku pokojowym. Dom stary poniemiecki nieocieplony grzany tylko dół ok 110 M2 na grzejnikach. Mam ostatnio problem z piecem w sumie od kiedy zmieniłem pellet ( przypuszczam że jest mniej kaloryczny od poprzedniego którego używałem). Pomógł by ktoś z nastawami pieca bo przy obecnych parametrach na 50% mocy ciężko mu dobić do zadanej temp czyli 75 stopni. Jakie powinny być parametry mieszacza skoro u mnie są tylko grzejniki?

IMG_20221011_164046.jpg

IMG_20221011_164112.jpg

IMG_20221011_164130.jpg

IMG_20221011_164147.jpg

IMG_20221011_164155.jpg

IMG_20221011_164237.jpg

IMG_20221011_164858.jpg

IMG_20221011_164907.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50% z 22 kW to 11 kW / 110 m2 - powinno być OK pod warunkiem że nie grzejesz blaszaka

50 % z 11 kW = 5,5 kW dla H2

30 % z 11 kW < 4 kW dla H1

I to nie do końca OK + nieszczęsne  progi temperatur H2 13 C czyli 75 C( zadana ) - 13 C ( H2 ) = 52 C i moc 5,5 kW i H1 czyli 75 C - 9 C = 66 C i moc <4 kW .

On nigdy nie dojdzie do zadanej chyba że pozamykasz grzejniki i co kilka stopni będziesz je ponownie otwierał a jak jeszcze pelet kiszkowaty to już na pewno nie pociągnie . Minimum kotła 22 kW to o ile się nie mylę to 4 KW w przypadku Lazara i na tyle ustaw moc minimalną , moc pośrednią dla H2 ustaw pomiędzy 4 a 11 po środku czyli 7,5 -8 kW , moc minimalną dla H1 na 4 kW.

No i pozostają progi mocy czyli hamowanie kotła i tu dla max mocy  11 kW powinno Ci wystarczyć ustawienie H2 na 6 C i H1 na 3 C.

Pozostaje jeszcze histereza temperatury kotła , czyli o ile kocioł może przeciągnąć temperaturę  zadana i tu powinno wystarczyć 2 C .

To co powyżej jest raczej dla kotła w ciągłej pracy , natomiast jeżeli kocioł będzie pracował w harmonogramie i potrzeba będzie żeby szybciej łapał temperature to moc max możesz zwiększyć do ok 12-13 kW (wynika z % mocy max 22 kW)

W instrukcji o ile dobrze pamiętam masz ustawienia podawania i nadmuchu dla poszczególnych przedziałów mocy - skorzystaj z tego i ewentualnie coś skoryguj po obserwacji spalania .

Ciepełka

 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2022 o 10:17, kamyk86 napisał(a):

Drodzy Lazarowcy! 

Czy ktoś juz kombinował z paleniem alternatywnym w naszych "mercedesach" wśród pieców?

wiem że w innych piecach ludzie wstawiają ruszt, palą owsem i czym tam jeszcze się da, co przy rosnących cenach pelletu jest zrozumiałe.  Czy ktoś juz podejmował jakieś próby ?

Tak. Testuję owies 50/50 objętościowo wychodzi na to że rozwiązanie u mnie sprawdzi się. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W dniu 16.10.2022 o 16:23, jimmy1410 napisał(a):

Tak. Testuję owies 50/50 objętościowo wychodzi na to że rozwiązanie u mnie sprawdzi się. Pozdrawiam 

Możesz powiedzieć coś wiecej? piec ładnie osiąga temperature? jak wyglada popiól? nie powstają spiekieki itd ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kamyk86 napisał(a):

 

 

Możesz powiedzieć coś wiecej? piec ładnie osiąga temperature? jak wyglada popiól? nie powstają spiekieki itd ?

U mnie kocioł pracuje w trybie ciągłym. czyszczenie palnika mam co 12h. Jeśli chodzi o ustawienia to wydłużyłem czas odstępu pomiędzy dozowaniem i tak to wygląda: 100% -> 60%-4s-15s, 50% -> 45%-4s-28s, 30% -> 30%-4s-70s. Tk=85C h1=21, h2=23 dobija do 70 C i sobie pracuje. Nie mam sondy. Czas wydłużyłem zeby owies dopalał się, ponieważ wypełnia przestrzeń pomiędzy peletem i jest poprostu wiecej paliwa. Jesli chodzi o popiół, to pojawily sie spieki, komora paleniska jest ok nie zauwazylem jakis nagarów etc. Pelet klasa A1 a owies tylko zeby byl suchy. Sprobuje jeszcze na samym owsie moze da rade.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, czy wiecie może dlaczego mimo ustawionej histerezy temperatury kotła na 10 stopni, kocioł i tak rozpoczyna rozpalanie po spadku temperatury o 5 stopni poniżej zadanej?

Obecnie temperatura kotła ustawiona jest na 75 stopni, histereza 10 stopni, a rozpalanie rozpoczyna się po spadku do 70 stopni. Niezależnie od tego czy sterowanie pogodowe temperaturą kotła jest włączone czy nie. Jakiś błąd systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie o histerezę już nieaktualne. W zasadzie pisząc tamtego posta wpadł mi do głowy pomysł na rozwiązanie problemu i się udało.

Dla zainteresowanych: minimalna temperatura kotła była ustawiona na 75 stopni i jakimś sposobem ma to wpływ na histerezę kotła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Panowie i Panie,

Mam pytanie odnośnie braku osiągania zadanej temperatury.

Kilka postów wcześniej pisałem iż zamontowałem regulator pokojowy TECH.

Do tej pory działało wszystko jak należy.

Teraz gdy temperatura doszła na zewnątrz do -8, nie dogrzewa mi domu.

Wywnioskowałem że problem jest z ustawioną zadaną temperaturą mieszacza. Do tej pory wystarczało 35 stopni.

Teraz jest za mało. Zmieniłem na 40, za mało. Na 45, za mało. A kocioł zaczął spalać jak szalony i chodzić na 100%.

Nie ma przypadkiem takiej opcji aby sam sobie automatycznie regulował ten parametr, albo jakieś widełki pracy ? 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez Grzesiek-170
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Grzesiek-170 napisał(a):

 

Od zawsze temperaturę mieszacza mam na 65 (czy zima czy "lato"). Lepiej dać full na krótszy czas i dogrzać co potrzeba niż czekać, przez co spalisz więcej paliwa. Z termostatem po osiągnięciu zadanej temperatury, kocioł przejdzie w stan "Postój".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=79235]Grzesiek-170[/mention] Jak masz czujnik pogodowy to możesz mieszacz ustawić od niego, jeśli będzie słabo grzać to trzeba podnieść krzywą i ustawić zmniejszenie temperatury po osiągnięciu zadanej z termostatu o np. 5st.C, jak masz słabą termiczność budynku. Jeśli masz ocieplony budynek to możesz ustawić wyłączenie pompy instalacji c.o. po osiągnięciu zadanej a histerezę termostatu pokojowego ustawić na 0,5st.C
65st. puszczane na c.o. to uważam zbyt dużo, ja mam u siebie przy mrozach na 52st









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzesiek-170 napisał(a):

Nie ma przypadkiem takiej opcji aby sam sobie automatycznie regulował ten parametr, albo jakieś widełki pracy ? 

Oczywiście, że jest. Czujnik temperatury zewnętrznej i do tego temperatura na mieszaczu regulowana po krzywej. Bardzo wygodne i przy okazji (jak dobrze dobierzesz krzywą i przesunięcie) oszczędza paliwo. Do tego, tak jak koledzy piszą, obniżenie zadanej od mieszacza po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu, bądź wyłączenie pompy.

Moim zdaniem 65 stopni na mieszaczu to niepotrzebna egzaltacja i strata opału. U mnie przy instalacji grzejnikowej 62 stopnie w obieg idą dopiero przy -8 stopniach. Przy zerze 56, do tego mam obniżenia nocne na mieszaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadaczy Lazara,

Proszę o jakąś sugestie co mogę zmienić w ustawieniach kotła aby pracował on jak najdłużej w trybie 30% mocy?

Przy obecnych ustawieniach ciągle skacze pomiedzy 30% a 50%.

Zmiana H1 z 7st na 10 nie przyniosła zmiany.

image.thumb.png.b8241cb868fef4ce9b59786ed8242a63.png

image.thumb.png.00dfd53e1de481704aecb98c38772899.png

image.thumb.png.ff8ba20beba373574b492057ca4014a0.png

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej normalne, zmiana mocy w tych kotłach jest na tyle skokowa, że nie ma innego wyjścia jeśli np. realne zapotrzebowanie jest na 40 procent, no to siłą rzeczy kocioł będzie pracował skokowo. Stabilniej będzie przy wyższych temperaturach na zewnątrz, ergo niższym zapotrzebowaniu na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam piec Lazar Smart fire 22 kw.

Teraz będzie 5 zima jak w nim palimy. Wcześniej było wszystko dobrze. Teraz pojawiły się problemy. Pierwszy to taki że piec po jednym dniu górę dwóch pika. Załącza się alarm o nieudanej próbie rozpalenia pieca. Popielnik jest cały zawalony popiołem a na dole w pojemniku na popiół jest pełno spieków. Pewnie to wina pelletu. Z komina zawsze był jasny dym teraz leci czarny.

Kolejny problem ze dzisiaj od 6 rano znów załączył się sllarm o nieudanej próbie rozpalenia. I przez cały dzień piec nie chce się rozpalić. Był wyczyszczony ze wszystkich możliwych miejsc.Reset też był zrobiony tym czarnym guzikiem. Był wyłączony w prądu i nadal nic. Nie wiem co robić. W domu zimno . Zapowiada się weekend a serwis pewnie przyjedzie po weekendzie jeśli zgłoszę. Ale co to może być. Może zapalarka szwankuje . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zapalarka do wymiany, a spieki robią się bo pellet jest kiepski i to również powoduje szybkie zużycie zapalarki.

 

Skąd jesteś? Mam namiar na serwisanta, który obsługuje śląskie i opolskie, może dałby rade podjechać. To właśnie on mi mówił, że przy słabym pellecie zapalarki potrafią padać nawet co miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelettu sprzedawca się zarzekał że jest drzewny. Jak sprawdzaliśmy to w wodzie szybko się rozpuszcza. Serwis telefonicznie mówił coś o kondensatorze wentylatora. Już kupiony ale mąż musi wrócić i zobaczyć. Jeśli nie to to sprawdzić zapalarkę. Tylko jak to się wymienia? A w jaki sposób rozpalić palnikiem gazowym ręcznie bo nie wiem za bardzo jak to ogarnąć.

Serwis mówił coś jeszcze że jak się robią spieki to może od dołu jakaś zasuwa palnika jest zapchana i może być popsuty jakiś czujnik i pelet spada z paleniska do popielniczki. Krok po kroku ktoś mnie pokieruje co zacząć robić przy tym piecu aby wyeliminować poszczególne awarię. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pellet jasny czy ciemny? Im ciemniejszy tym gorszy. Wystarczy sprawdzić czy wentylator pracuje przed wymianą kondensatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałam teraz włączyłam sterowanie ręczne wentylator na on i niby słychać jak się załączył i buczy i chyba się kręcił

Ok. To teraz jak sprawdzić czy zapalarka działa. Jak ja włączę na sterowaniu ręcznym na on to tylko słychać cyknięcie że się załączyła niby. A czy się świeci to mam odkręcić tą osłonę zapalarki co jest między tymi czarnymi drzwiczkami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz dokładnie kocioł, ale na tylnej ścianie powinno być widoczne czy się kręci. Jest czarny, okrągły i przez kratkę widać czy się obraca. Jeśli tylko "buczy" to równie dobrze może stać w miejscu. Raczej powinien być słyszalny szum.

 

Zapalarki nie uruchamiaj bez wentylatora bo się przegrzeje. Jeśli wentylator działa, podajnik działa, a nie ma rozpalania to siłą rzeczy zapalarka jest do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak włączę piec . Wyświetla się rozpalanie. na  wyświetlaczu na dole jest ikonka wentylatora 42 czy 43procent i pojawia się też zapałka i cyferka jeden. Cały czas to trwa i trwa. Nie słychać wcześniej tak jak się rozpalało i wentylator podnosił wtedy obroty do 60 paru procent i wtedy rosła temperatura kotła. I tak aż do 3 zapałki. Potem piec się czyści. Cały nierozpalony pellet jest na dole w pojemniku i tak za każdym razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.