Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.10.2021 o 15:44, Czesio123 napisał:

Lazar sf15 bez sondy. Modulacja 
100 72%/4/10
50   55%/4/24
30.  45%/4/52 
Po próbach palenia różnymi pelletami za każdym razem takie kwiatki. Start pomp 55 stopni jak doradzano, wygaszanie nadmuch 85%. Czyszczenie palnika co 6h. Problem występuje po włączeniu ogrzewania co gdy kocioł pracuje dłużej,a przeważnie na 100% mocy, w sezonie letnim gdy grzał tylko ciepłą wodę popiół pył bez spieków. Proszę o poradę  oraz o podrzucenie swoich nastaw.

IMG20211008221222.jpg

 Jeśli dobrze się nagrzewa, spróbuj zwiększyć przerwy podawania na 100 i 50% mocy, odpowiednio na 12 i 26s. Ma 100% mocy także nadmuch sprawdź na 75%. Nie masz sondy, więc regulacja procesem spalania jest utrudniona. Zadbaj także o dobry dopływ powietrza do kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się zapytać czy jest możliwość żeby pompa od c.o. wyłączała się np. przy 40* jak piec już się wygasił, bo nie potrzebnie chodzi. Gdzie to ewentualne ustawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2021 o 08:25, Giz napisał:

 Jeśli dobrze się nagrzewa, spróbuj zwiększyć przerwy podawania na 100 i 50% mocy, odpowiednio na 12 i 26s. Ma 100% mocy także nadmuch sprawdź na 75%. Nie masz sondy, więc regulacja procesem spalania jest utrudniona. Zadbaj także o dobry dopływ powietrza do kotłowni.

Doplyw powietrza jest. Kocioł średnio pracuje na temp 62-64 stopnie przy takich ustawieniach wiekszosc na 50% mocy. Warto zainwestować w sondę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zainwestować w sondę, bo optymalizuje spalanie, mniej energii cieplnej idzie w komin, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. W poprzednim sezonie mój kocioł pracował bez sondy, w tym roku zainwestowałem w sondę i temperatura spalin jest niższa od 40 st. przy pracy na 100% do 20 st. przy mocy 30%. Podniosłem temperaturę ogrzewania domu i cwu a spalanie spadło względem ubiegłego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o pomoc w ustawieniu Ecostera.

Problem: Na panelu zadana temperatura 22st a non-stop utrzymuje się 23,5-24st.

Nie potrafię ustawić kotła, czy raczej mieszacza tak aby uzyskać niższą temp. w pokoju.

Kocioł SF 22kw, dom 170m2, same, grzejniki, dom ocieplony.

Poniżej ustawienia.

https://drive.google.com/file/d/197EbesNHM1Kd8Tctz-c4yT2YR_I5O7jU/view?usp=sharing

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson 24 ma racje sprawdz do ktorego mieszacza masz podpiet sparowany  panel pokojowy aby utrzymywal temperatore zadana w pokoju musisz miec ,,wylaczenie pompy od termostatu na,, TAK,, jesli masz nie ,idealnie temperatury zadanej w pomieszczeniu nie bedzie ci trzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego nieczułość mieszacza jest na 1.5 stopnia, u mnie jest 0.5 stopnia i jest ok.
Współczynnik temperatury pokojowej masz na 15, u mnie jest zero.

Do tego mam wyłączenie pompy od termostatu i histerezę termostatu 0.2 stopnia. I dopiero teraz trzyma w miarę stałą temperaturę. Wcześniej przebijał mi w górę jak u Ciebie.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zamiast wyłączenia pompy ustawić zmniejszenie temperatury na mieszacz, jak dojdzie np. do 22* to ci obniży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem oba sposoby konfiguracji.

Wyłączenie pompy mieszacza na Tak - wówczas po osiągnięciu zadanej temperatury cały układ c.o. zatrzymuje się, kocioł szybko osiąga temperaturę maksymalną i wygasza się, a temperatura w pomieszczeniach szybciej się obniża.

Obniżenie temperatury mieszacza u mnie o 14 st. (wyłączenie pompy mieszacza na Nie) powoduje dłuższy spadek temperatury w układzie c.o. oraz odbieranie energii z kotła, który po osiągnięciu temperatury maksymalnej nadal oddaje ciepło do układu, pomimo wygaszenia się przez co kocioł pracuje wydajniej. Temperaturę obniżenia mieszacza trzeba sobie dobrać doświadczalnie do swoich warunków tak aby zadana temperatura była utrzymywana z lekką  tendencją do obniżania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest normalne jak pompa stanie. Dostaje sygnał że pomieszczenia są nagrzane i całe co staje-tm pokojową osiągnięta. Poprostu jak szybko ci się wychładza  to zmniejsz mieszacz by sobie dłużej dogrzewał dom no i żależy od twojej histeryza pokojowej to też jest ważne. 

Np 1st-wtedy jak ci tm spadnie w domu o te 1st np z 23 na 22s to kociołek się znów odpali

U mnie wszystko stoi jak się nagrzeje, bo po co ma woda i pompa kotła chodzić. Prąd bierze do tego  niepotrzebniei jak dom nagrzany a szybciej woda się wychładza, po czym znów kocioł się rozpali na daremno tylko po to by dobić tm kotła - to jak dla mnie zdecydowanie niepotrzebne no i kosztowne rozpalania. 

No jak kto uważa

Edytowane przez Robson24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson24 ja nie wskazuje które rozwiązanie jest lepsze, bo nie ma uniwersalnego ustawienia. Ja stosowałem obie opcje i doszedłem do wniosku, że u mnie lepiej sprawdza się ta druga, a każdy musi dobrać ustawienie optymalne dla siebie. Opisujemy swoje doświadczenia po to aby inni mogli z nich skorzystać, a nie po to by narzucać swoje rozwiązanie.

Pozdrawiam 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie masz rację. Nikt nikomu nic nie narzuć tylko opisałem w skrócie cie moja zasada która jest dla mnie zdecydowanie tańsza, w pellet, Präd no i zaoszczędzenienia rozpaleń. Sam tu się wiele nauczyłem od stałych  posiadaczy Lazarków

Miłego świętowania 

Pozdrawiam również 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson24 co do oszczędzania energii, pelletu, wszystko zależy od ilości wody w instalacji c.o. Ja mam duży zład do rozgrzania czyli instalacja ma większą bezwładność, więc jak instalacja się wychłodzi to kocioł musi dłużej pracować na wyższej mocy, w przypadku nowszych instalacji z mniejszą ilością wody czas rozgrzewania na pewno jest dużo krótszy. W moim przypadku utrzymanie temperatury kotła pochłania mniej pelletu niż "rozpędzanie" całej instalacji do nominalnej pracy.

Również życzę wszystkim miłego świętowania i pozdrawiam 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy podczas trwania nadzoru, kocioł po obniżeniu temperatury CO czy CWU nie powinien zacząć nadal podawać opał bez wygaszania? Pytam bo u mnie jeśli do tego dojdzie podczas nadzoru kocioł najpierw po skończeniu nadzoru wygasi się czyszcząc i później znowu rozpala oczywiście czyszcząc. W takim razie jaki jest cel funkcji nadzór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.