Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poszukuję posiadaczy pieca jak w temacie, takich co mają już uruchomiony i pracuje u nich. Chciałbym się dowiedzieć na temat ustawień w tym piecu, jakie macie. Ile spala pelletu. Ja mam taki piec od 1 m-ca i przez ten miesiąc spalił mi 960kg.

Powierzchnia do ogrzania 125m2 wszystko w podłogówce + 2 kaloryfery drabinki w łazienkach

Dom ocieplony Pustak ceramiczny duży w środku styropian 2x5 na końcu pustak ceramiczny mały - ściany 3 warstwowe

Okna plastikowe 5 komorowe

Poddasze nieużytkowe - strop ocieplony 20+5 wełna

Ustawienia:

Temperatura na piecu 70st

Histereza 1 - 14 stC

Histereza 2 - 9 stC

Temperatura na mieszaczu za zaworem 4 drogowym i siłowniku 45 stC

Temperatura na podłogówce ustawiona na piecu na 32 stC (na czujniku wskazuje ok 27 stC)

W podłogówce poustawiane rotametry na ok 2-2,5 l/min zawory na powrocie odkręcone na max (12 obiegów każdy ok 70m)

Nastawy pieca Moc nadmuchu/Praca podajnika/Przerwa podajnika/Tlen:

przy mocy100% - 75% /6 sec/ 14 sec/ 8,5%

przy mocy 50% - 60% /4 sec/ 18 sec/ 10,5%

przy mocy 30% - 45%/4 sec/ 42 sec/ 12,5%

Czy na piecu jak jest pompa pieca i zawór motylkowy to ma on być na max, czy może być przykręcony? (serwisant mi coś mówił o 1,5 obrotu, ale miałem tyle informacji w głowie, że mi wyleciało co i jak)

 

Proszę o podanie waszych parametrów.

Pozdrawiam Norbert

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.


Jestem podobnie jak ty jestem świeżym użytkownikiem SF 15Kw zasobnik 150L, kociłek uruchomiony 20-09-2017. Powierzchnia do grzania to (parter+ poddasze użytkowe 2 x80m) 160m2 po podłogówce oraz 2 drabinki( jeszcze nie podłączone) jestem na etapie wykańczania. Dom ocieplony , pustak ceramiczny +20 styr. Okna 5 komorowe 3 szybowe. Strop na poddaszu 30cm(2x15cm) wełna.Generalnie ocieplenie nie skończone.... brakuje rolet wiec okna nie obrobione. Kocioł odpalony i ustawiony przez serwis. Nie posiadam termostatów w pokojach itp. Jedynie zdławiłem przepływ na poddaszu.....nie mogę określić jaki bo rotametry ..czekają na wymianę....Tak naprawdę to nie ma jeszcze zimy, wiec nie jadę na maxa zdarza się że kocił nie pracował kilka dni. Temperatura na mieszaczu 22 do 26 st ...temperatura w pomieszczeniach ok 19 st. Pelet z lokalnego tartaku....spala się idealnie...Przepaliłem ok 500 kg.Ustawienia w załącznikach.


​Pozdrawiam.


Andrzej


post-75087-0-57625000-1512122869_thumb.png

post-75087-0-82420300-1512122879_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - ja mam włączony piec na standard, bez pogodówki. Widzę, że ty masz ustawione na Fuzzylogic i sterowanie pogodowe. Tego jeszcze nie sprawdzałem. Zastanawia mnie tylko zawór za pompą kotła - masz ten zawór na całość odkręcony, czy jakoś przykręcony. Pozdrawiam Norbert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500kg to byłby sukces :) mi tak idzie 7 worków co 4 dni - jeden zasobnik 240 ltr idzie w te 4 dni. A czy posiadasz w instalacji zawór 3D, 4D i tam tez pompę? Ja mam tam nastawione 45st a na podłogówce 32st. Jeszcze mnie zastanawia ustawienie rotametrów. Mam je na zasilaniu a na powrocie zawory zakręcane. I czy zawory na powrocie otwarte na max, a kręcę tylko rotametrami. Czy rotametry ustawiam na jakiś większy zakres i przykręcam tymi zaworami na powrocie.Też nie posiadam termostatów w pokojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A wiec po kolei:

-tryb regulacji standardowy ( miałem ustawiony przez 2 dni fuzzy ale piec  co chwile się wygaszał)

-zawór ten przy pompie kotłowej mam odkręcony na pół( 2,5 obrotu)

-wydaje mi sie ze przy tej pompie kotłowej jest 3D

-mam 4D jako mieszacz ....

-rotametry tak jak pisałem mam załozone na powrocie ale są to rotametry na zasilanie...nie pokazują poprawnie...

- reguluję przepływem w pętlach zaworami...na belce w rozdzielaczu( generalnie zdławiłem poddasze całe głównym zaworem)

Masz moduł internetowy?

Pozdrawiam.

A

Ps. Dlaczego wybrałeś Lazara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie modułu internetu nie posiadam, bo tam nie mam neta - jest tylko to co z komórki da radę lub aero2. Wybrałem lazara bo bo znajomymi mieli rabat w sklepie i mnie nie kosztował dość dużo. Ma wszystko co potrzebuję, u innych może taniej, ale moduły i inne sterowniki trzeba dokupić. Od początku chciałem na pellet - czytałem o piecach i spalaniach i stwierdziłem że do opalenia tego co mam to mi nie pójdzie dużo pelletu ale po 1 mc poszło 900kg.

A rozumiem że 4D masz sterowany siłownikiem? I czy u ciebie ten siłownik non stop się kręci, bo u mnie co chwila w jedną i druga stronę, otwiera zamyka i tak w sumie w kółko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja śmigam na ARE2 ale z wykupionym pakietem.

Tak zawór 4D z siłownikiem....z tego co zaobserwowałem to nie kreci się zbytnio....ale to sa powolne ruchy wiec może nie zwróciłem uwagi...popatrzę.

Econet to super sprawa...masz podgląd a parametry pracy oraz historię,

U mnie wybrałem Lazara bo mieszkam 50 km od producenta...zawsze to blizej po części...

 

Pozdrawiam.

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi napisać jakie masz dokładnie nastawy na piecu - temp. zadana pieca, temperatura zadana mieszacza 1, temp. zadana mieszacza 2 na podłogę. I czy ty ustawiasz piec na ogrzewanie pogodowe? Pozdrawiam Norbert

 

Jeszcze mi się przypomniało jak masz rozdzielacz podłogowy i tam pompę mieszacz - to jaki masz ustawiony na niej zakres mieszania - ja u siebie mam zakres od min do 8 max teraz ustawiam na 1,5 - na pokrętle pod pompką. Rozdzielacz firmy Cosmofloor.

 

Bo może ja u siebie mam coś źle ustawione i woda na powrocie za bardzo się schładza i wraca taka do pieca.

Edytowane przez Norberto77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam Paniowe 

 

Od dwóch miesięcy jestem  posiadaczem SmartFire 15/400l na razie jestem na etapie poznawania ustawień i modyfikacji, praktycznie zaczynam z nim przygodę bo dopiero od dwóch tygodni  mieszkamy w nowym domu  :)

 

Instalacja jaką posiadam to podłogówka w całym domu plus grzejnik łazienkowy, Piec poza domem w budynku gospodarczym w odległości (rura preizolowana 27m ) Bufor 1000l zbiornik CWU 160l w pomieszczeniu gospodarczym w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Posiadam smartfire 22 ze zbiornikiem na pellet 400l i bojlerem 150l. Dom nie ocieplony jedynie poddasze ocieplone, okna plastikowe ale starego typu,dom z piętrem około 165m2 i starymi grzejnikami w każdym pomieszczeniu.Rury 50mm do grzejników.Piec uruchomiony 14.09.2017. Przez pierwszy miesiąc przy fabrycznych ustawieniach zjadł 89 woreczków 15kg pellet wenus.Postanowiłem pozmieniać ustawienia i zacząłem regulować.Moje obecne ustawienia pozwalają na zużycie 44 woreczków w ciągu miesiąca utrzymując temperaturę w domu 21,7 na sterowniku w przedpokoju i ogrzewając wodę dla rodziny 6 osobowej w bojlerze 45 stopni.Moje ustawienia sterownik przedpokój 21,7 stopnia histereza 0,2 stopnia.Mieszacz 55 stopni gdy temp. osiągnięta spada o 10 stopni na 45 stopni. Praca pieca ustawiona od 05:00 do 23:00. Ustawienia pieca temp.kotła 82 stopnia H1 22 stopni H2 10 stopni specjalnie ponieważ piec pracuje grzejąc wodę 60 stopni z tą histerezą podając co 43 sek.a jak się dogrzeje i spadnie o 10 stopni to po prostu temp. na kotle podskoczy na 75 ale piec się nie wyłączy tylko pracuje dalej ,wentylator 22% i podawanie co 43 sek. Przy histerezie fabrycznej piec ciągle się wyłączał i po chwili znów odpalał zasypując od nowa dużo pelletu. Teraz temp na kotle zwiększy się a piec dalej pracuje na min. mocy.Piec czyści się co 6 godzin.Ten zawór co woda powraca mam o jeden obrót otwary to ma chronić piec przed powrotem zimnej wody z obiegu,czyli jak kocioł się odpali i grzeje wode w sobie to na piecu woda 50 a na powrocie 17 i ma powoli woda zimna wpływać do kotła a nie od razu po osiągnięciu 55 stopni dopiero zawór na obieg do grzejikówjników się otwiera i wodę podgrzaną w piecu puszcza na grzejniki.Tak na prawdę to tem. w domu uzależniona jest od wartości mieszacza czyli u mnie 55 stopni ale grzałem też 60 i było za ciepło i przegrzewało.To na tyle,piszcie swoje sugestie i ustawienia,sam jestem ciekaw. Na razie ze spalania jestem zadowolony a na początku nie byłem. Polecam piec od lazara na razie zero problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem tu nowy i jestem kompletnym laikiem w zakresie grzania domu.Zakup domu i kotła to  była tak szybka i spontaniczna decyzja, że jeszcze sam się sobie dziwię, ale do rzeczy - dom ogrzewam od grudnia 2017 i od tego czasu do dziś średnie spalanie to mniej więcej 2,2 worka/dobę pellet Barlinek. Dom kupiony w stanie deweloperskim  - pustak ceramiczny+12 cm steropianu, 121 mkw powierzchnia mieszkalna, częściowo podłogówka (łazienki, kuchnia, wiatrołap) a reszta kaloryfery, temperatura w domu utrzymuje  na poziomie 20 do 22 st. ( temp mieszaczy to 31 podłogówka i 36 kalafiory).Oczywiście ustawienia na kotle mam serwisowe - serwisant stanowczo odradzał jakiekolwiek zmiany i wyszukiwanie w internecie ustawień ;/ Do tego piec czyszczę raz na 3 tygodnie  i mam około 10l popiołu, najwięcej jest w tym zbiorniku z tyłu za popielnikiem.

Pytania nasuwają się 2:

- czy rzeczywiście jak mówił serwisant w pierwszym sezonie mam sypać pelet i płakać, że tak dużo???

- czy ta ilość popiołu nie jest za duża - choć przy takim spalaniu to może normalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja mam do ogrzania podłogówka ok 125m2 do tego 2 kaloryfery w łazienkach i jeden w małym pokoju na poddaszu. Jadę na serwisowych ustawieniach i na podłogówke mam 35st - na mieszacz kaloryfery 45st, piec na 70st. Palę róznym pelletem ostatnio pellet energy 1tys. za 1 tonę- co do temperatur i ilości spalania wychodziło mi to samo jak najzwyklejszy pellet za 650zł tona. Jedynie z tego tańszego więcej popiołu i częstsze czyszczenie. Tak ja też mam w tym zbiorniku za popielnikiem. Przy dobrym pellecie jedynie mniej popiołu i w popielniku ładny popiół, a przy gorszym torchę spieków było w popielniku i więcej. I mam ściany podwójne pustaki ocieplone styropianem i czy jest na dworze +5 czy -10 to piec wsysa mi ok 5 worków co 2 dni. Czyli min. tona na miesiąc. Jeżeli w dalszych sezonach bedę miał takie spalania - to wymieniam na najtańszy piec na drewno, węgiel, groszek jak i tak co 2 dni musze zasypać piec - to nic nie stoi na przeszkodzie sypać 2x dziennie. a lazar na złom pójdzie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ustawienia fabryczne temp.kotła i h1 i h2 są do kitu ,bo jak się nie mylę to h1 jest ustawiona na 3 stopnie i jak tą wartość osiągnie to piec się wyłącza i od nowa zasypuje a wtedy najwięcej pelletu idzie ,miałem tak na początku i 4 miesiące regulacji i sukces,spalanie zmalało a w domu ciepło.Polecam poczytać dokładnie instrukcję i zrozumieć co w niej jest zawarte odnośnie temp.mieszacza i h1 h2.Piec przy fabrycznych szybko się dogrzał i też szybko wyłączył i tak 5 razy na godzinę,teraz gdy mam 85 stopni na piecu i h1 25, na mieszaczu 60 czyli w grzejnikach też 60 to piecyk chodzi na 60 stopni a jak w pomieszczeniu się dogrzeje to zawór zamyka i temp podskakuje na piecu do 80 stopni a piecyk dalej na minimalnej mocy pracuje ale się nie wyłączy dopiero jak czas 6 godzin na czyszczenie nastąpi to wtedy wygasza.Proponuje usiąść przy piecu i obserwować godzine ile razy się wyłączy i odpali od nowa przy czym woda w kotle szybko się schładza i od nowa grzeje całość.Panowie lepiej jest aby pracował na min. mocy czyli u mnie 22% wentylator i podawanie co 43 sek.niż szybko grzał,wentylator na 50% podawanie co 8 sek.i co chwilę się wyłączał.Ja też na początku byłem przerażony dopuki nie poustawiałem po swojemu.A jeszcze jedno warto dokupić sonde lambda wtedy wentylator płynnie przechodzi i nie wysysa tak pelletu.Ważne jest też podłączenie do komina rurą 120mm większa to większy ciąg i pelletu też sporo ubywa.Przyjżyjcie się ile razy ślimak zasypuje podczas odpalania,to powoduje że z zbiornika ubywa dużo pelletu a na pewno nie zobaczycie jak podaje co 43 sek.bo musielibyście długo czekać aż by coś ubyło.Mi się udało to zrobić tak abym ja był zadowolony i moja rodzina miała ciepło a spalanie utrzymać w normie.W instrukcji jest napisane iż piec SF22 w ciągu godz. max 4,5 kg pelletu x piec grzeje 24/h=108 kg (czyli na dobe zużywa około 7 worków po 15kg) x 30 dni to zużycie 3240 kg (tak 3 tony) w miesiąc, to nikt by takiego pieca nie kupił,dlatego ustawienia są bardzo ważne, aby zużycie było niskie i opłacalne.Uważam,że każdy będzie zadowolony tylko musi regulować według własnych potrzeb. Zużywam 44-50 woreczków 15 kg w miesiąc,czyszcze raz w tygodniu popielnik a raz na 2 miesiące skrytkę za popielnikiem.Spędziłem wiele godzin przy piecu i było warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, czyli ma rozumieć masz na piecu ustawione na 80st a H1 na 25st więc piec po osiągnięciu 55st przechodzi na moc 30% - do ilu stopni jest w stanie wtedy nagrzać? Nastawy wentylatora na mocy 30% też zmieniałeś? A H1 coś zmieniałeś? Na na mieszaczu masz ustawione 60st - ja mam mieszacz z zaworem i część wody idzie na 3 kaloryfery reszta na podłogówkę.Ja mam teraz ustawione na piecu 70st H2-14st, H1-7st, mieszacz 1 na 45st na podłodze mieszacz na 35st. Dom dobrze ocieplony, ok 130 m2 do ogrzania, okna pięciokomorowe w domu ok 19-21st C - piec załączony w październiku teraz przez od 1 lutego do dziś spalił mi 58 worków (wczoraj wrzuciłem do niego - to już we wtorek muszę dołoży). Obecnie wychodzi mi 2 worki - 30kg na dobę. Piec wyłącza mi się tylko na czyszczenie co 6h - a tak cały czas. Jeszcze u siebie nie nieszkam na stałe - dopiero w marcu się tam wprowadzam, to wtedy posiedzę i pokombinuję w ustawieniach - jeszcze mam serwis pieca więc może serwisant coś pokombinuje. Przy twoim spalaniu wychodzi ok 1,5 worka na dobę, na m-c ok 750kg - to nie tak źle :) Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie mam Lazar 15 kw instalacja z Buforem 800litrów i boilerem na cwu 200 litrów dom z pustaka maxa 120 metrów .podłogówki korytarze i łazienki dół góra i kuchnia reszta 10 grzeiników ustawiona jest pogodówka przez servis i tak pracuje jak temperatura była ok.0 stopni to spalał 2 worków na dobę jak spadła teraz do -10 To oszalał i pali ok.4 po 15 kg.czy to normalne.potrzebowałbym podpowiedzi jakim tanim pelletem palić i gdzie kupić w okolicy Wolbromia żeby spiski się nie robiły i taniej było.a może powinienem ustawienia zmienić mam sondę lambdę miał mniej spalać ale to chyba ściema .proszę o podpowiedzi jak mógłbym ewentualnie zaoszczędzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest to normalne , mi co prawda inny kocioł ale metraż podobny , spala teraz w te duże mrozy ok 18kg do 20kg na dobę , wiec ci napewno energia ze spalonego pelletu gdzies ucieka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeśli komuś Lazar smarfire 15kw spała pelletu malutki i ma instalację taką jak ja to proszę o podanie wszystkich ustawień to zmienię i może też będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamierzam kupić sf15. Trochę mam obawy, ale jak wertuję temat od dwóch miesięcy, to z większością kotłów są jakieś problemy. Może to, jak Maciejoman napisał, trzeba posiedzieć przy tym. Ciężko cokolwiek wybrać.Włoskie konstrukcje są drogie, także mają wady. Mam tylko grzejniki(12szt) i cwu, więc instalacja jest prosta. Tak ogólnie, co sądzicie o tym kotle? Chyba, że może jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, kolejne godziny spędzone w kotłowni, kolejne czteropaki piwa i przy temp -13 w nocy szarpał 3,5 wora na dobę, teraz jak temp podskoczyła do +5 w dzień i -5 w nocy ciągnie 2 worki

- piec ustawiony na 70st H1 - 15st, H2-10 st

Seria pytań

1)Jak to jest że teraz przy wyższych temperaturach na zewnątrz prawie wcale nie załącza mu się nadzór, piec chodzi cały czas na 100% mocy, wskakuje na 50% dobija z temp do około 60 po czym tem zaczyna powoli spadać znów wskakuje na 100 % i tak cały czas , praktycznie nie zbliża się do H1

2) Nie rozumiem też skoro nie osiąga temp zadanej w jakim celu wygasza się tak często już przy 60 st temp kotła, wtredy temp na grzejnikach zaczyna mocno spadać i tak na moje oko to co 2-3 godziny robi

3) W JAKI sposób obniżacie moc wentylatorów i czas pracy podajnika - czy to jakieś inne sterowniki kotła bo u mnie mogę poruszać się jedynie w zakresie od +3% do - 3% obniżania mocy wentylatora i czasu pracy podajnika (chyba dla 50% mocy są to widełki +/- 5%???

help bo zaraz pójdę z torbami od grudnia do końca lutego wydałem już 3 koła na pellet :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamierzam kupić sf15. Trochę mam obawy, ale jak wertuję temat od dwóch miesięcy, to z większością kotłów są jakieś problemy. Może to, jak Maciejoman napisał, trzeba posiedzieć przy tym. Ciężko cokolwiek wybrać.Włoskie konstrukcje są drogie, także mają wady. Mam tylko grzejniki(12szt) i cwu, więc instalacja jest prosta. Tak ogólnie, co sądzicie o tym kotle? Chyba, że może jakiś inny?

Ja też myślałem że to tylko obawy, a jednak okazuje się zarówno w użytkowaniu jak i czytając forum, że nie jest tak kolorowo

Na pocieszenie to, że ja idę zasypać kocioł w koszuli przed pracą, a po czyszczeniu muszę tylko otrzepać się lekko i przetrzeć okulary z pyłku, a znajomi co mają ekogroszek po każdym zasypaniu kotła mają prysznic i ciuchy do prania...ale czy to warte tych pieniędzy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do du... z tym. Człowiek chce normalnie funkcjonować, a tu zwykłego kotła nie może wybrać. Nie wiem już sam, z każdym są jakieś problemy. Decyzję muszę już powoli podejmować. Im więcej czytam, tym nie wiem co wybrać. Staram się opinie zbierać i analizować. Mam praktycznie całą kotłownie do modernizacji, łącznie z kominem, zostają tylko grzejniki, więc przygotowuję się pod ten konkretny kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie im więcej czytasz tym bardziej nic nie wiesz....ja kierowałem się przy wyborze bliskością producenta ......wszak jak ci sie coś zepsuje to producent ma to u siebie na magazynie......

Kotły sa porównywalne....aha Lazar ma sterowniki firmy PLUM ....interfejs internetowy super sprawa...jak na razie mogę polecić Lazara.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo. No ja mieszkam na północy, a Lazar na południu. Generalnie się tego nie obawiam. Kostrzewa, Biawar w sumie nie są daleko, ale serwis też nie jest bystry. Jakoś Lazar bardziej do mnie przemawia, zawsze go brałem pod uwagę. Można powiedzieć, że jestem zdecydowany. Jednak serwis, duży zasobnik przeważył. Naprawdę ciężko wybrać, a na coś trzeba się zdecydować.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.