Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Do ilu stopni jest w stanie wasz piec złapać temperaturę na 30 % i  na 50% mocy bo u mnie na 30% to 58* a na 50% tylko 62* nie wiem czy pellet jakieś szajs temperatura na dworze 0*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Grzebię trochę w ustawieniach i testuję. Mam parę pytań. Mianowicie mam ustawioną temp. kotła na 75 stopni ale widzę, że kocioł dogrzewa się średnio do 55-58 stopni. Moje obecne ustawienia to H kotła 20, H2-22, H1-20.

100%- 60%,4s,7s,8,5%

50%-45%,4s,20s,10,5%

30%-30%,4s,50s,12,5%

Posiadam sondę lambda. Piec pracuje w modulacji 50/30 i praktycznie nie wchodzi na 100%. Temperatura spalin 50% 100-120st. 30% 85-100st. tlen 50%-10,5%, 30%-12,5%. Mam ustawione sterowanie pogodowe tak, że na mieszaczu jest 50st. ale rzadko dobija do tej temp. przeważnie 47-49st. Praca wg. harmonogramu z obniżeniem 3st.

Spalanie za ostatnią dobę temp ok.-3,-4 w nocy i -1, -2 w dzień równe 2 worki.

Nie mam miarkownika ciągu kominowego ani termostatu pokojowego.

Jak to według was wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich posiadaczy Smarfire15. 

Z uwagi na dość duży wzrost- koszt zakupu opału, chciałbym  zaprosić do dyskusji odnośnie naszych wyników spalania. Wiadomo nigdy nie wyjdzie 1:1 aby ustalenia dla jednego byly takie same dla drugiego, ale zawsze jakąś wysjciową może nam sie uda przedyskutować, aby zminimalizować koszty w tych czasach😀😀😀.

Z przeglądu forum wynika iż są użytkownicy:

1- którzy piec dporowadzaja do dzialania na 30% mocy i w ten sposób on pracuje przez większość pracy non stop i tak  minimalizują koszty 

2- z kolei inni działają na różnorakich modulacjach

3- gdzieś tam wyczytałem też, że jakiś użytkownik piec traktuje jako bufor, doprowadza aby nagrzał się szybko i wylaczal i wg. niego klue jest takie aby doprowadzić  do jak najdłuższej pracy mieszcazy poboru ciepła z pieca przy jego jak najdłuższym postoju, bo zapalarka kosztuje 200zl i lepiej mu jak sie będzie rozpalac więcej niz chodzić non stop? hmmm 

Kolejne czy działacie na standard z histerezami itp. czy może ktoś leci na fuzzy logic.  Jeszcze 2- 3 lata temu ta opcja była bez sensu jak wynika z forum, ale może już coś w nie poprawiło. Kolega który działa  na haiztechniku mówi że oni lecą na tym i im tam działa na fuzzy logic dobrze, a też sterowniki mają pluma i sobie chwalą co do spalenia , wydajności i działanie kotła.  Ktoś może w naszych kotłach też użytkuje może fuzzy logic i podzieli się  jak wrażenia, moze aktualizacje cos poprawiły?

U mnie w skrócie jak w pkt. 1 piec chodzi na te 30% non stop, dom 140m² nowy ocieplony, wentylacja grawitacyjna, wszędzie podłogówka, 2 obiegi dół i góra na osobnych pompach, CWU 270 litrów,  temp. w domu 23,5 stopnia,na mieszcaczach mam zadna 27 lub 28 stopni więcej nie daje chyba że mrozy -15, aktualnie termostat mam wyłączony bo z kolei nie dogrzewalo mi góry, ale chyba zmienię aby sterował jednak mieszaczami, po to w sumie jest?

Jakoś oszczędnie nie jest za bardzo( tu ciezko stwierdzic czy 2 worki po 15kg to dużo czy malo, czyli 30kg na dobę?) 

- jak czytam że niektórzymaja 20kg lub mniej to jednak dużo,

dla sprawdzenia wrzucam jeden rano drugi na wieczór po robocie, i zawsze rano muszę wrzucić kolejny.

Zapraszam do podzielenia się swoimi wynikami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o mnie to troszkę zainwestowałem w zawory do grzejników tak żeby sterować bramką Tuya. Testuje od miesiąca. Widzę ze ma to sens przynajmniej u mnie także kasa nie wyrzucona w błoto. na rozdzielaczu do podlogowki mam elektrozawory i w kazdym pomieszczeniu sterownik tak zeby odcinal po osiagnieciu temp. zrezygnowalem ze sterowania pogodowego na rzecz sterowania na sztywno. na mieszaczu od podlogowki temp 45 C a na grzejniki 55 C. Nie jestem znawca tylko praktykiem i wykonanych testach na kotle. Utrzymuje takie temp. na mieszaczach zeby zbytnio nie wychladzac wody w kotle. pracuje non stop. wiekszosc czasu na 30 %. jesli chodzi o powierzchnie do ogrzania to 220 m2. max jesli chodzi o wciaganie workow peletu to bylo 2,5 worka na dobe -10 C. teraz u mnie jest na plusie i wciaga 1 - 1,5 worka na dobe. worki po 15 kg "no name". temperatury u mnie zróżnicowane ale w salonie gdzie glownie przebywamy to 23 C u dzieciaka 23 ale od godziny 18:00 do 7:00 mam ustawione 21 C. parametry jesli chodzi o modulacje mam juz takie sprawdzone i nie grzebie. nie mam sondy i nie zaluje na pewno nie kupie uwazam ze jest to zbedny bajer na ktory naciagaja, bo wiadomo marketing robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mam SF11 i u mnie spalanie np; styczeń wyszło dokładnie 1,2 worka na dobę . Powierzchnia domu to po podłogach 182m2 ogrzewanie 100% podłogówka podzielone na dwie strefy parter/poddasze. Temp na parterze 23°C a na poddaszu 22°C. Głównie kocioł pracuje na mocy 30% - 60% na mocy 50%- 30% i na mocy 100%- 10%(dane za okres 09.21-01.22) H1-11   H2-14. Może dałoby rade zejść niżej ale nie wiem jakie ustawienia zmienić żeby było lepiej. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem smartflow na komin i dałem minimalne obroty wentylatora 17%, sonda  tak koryguje po swojemu ale widzę, że głównie wentylator pracuje na 17-20%. Poprawił się tlen i jest prawie na równi z zadanym. Spaliny spadły z ponad100 st. na 65-75 stopni. Co myślicie o tym?

Acha jeszcze jedno. Czy nie jest tak, że jeżeli mamy ustawione sterowanie pogodowe to kocioł sam reguluje swoją temperaturę i dla tego pomimo ustawienia temp. na kotle 75 st. podbija tylko do 55-60st. bo tyle potrzebuje?

To jest w punkcie 8.3 instrukcji.

8.3 Ustawianie temperatury zadanej kotła
Temperaturę zadaną kotła, podobnie jak temperaturę zadaną obiegów mieszacza można ustawić z poziomu menu (możliwe do ustawienia wartości tych temperatur są ograniczone zakresem odpowiadających im parametrów serwisowych regulatora).
Ustawienia kotła > Temperatura zadana kotła
Ustawienia mieszacza 1 >Temp. zadana mieszacza
Ustawienia mieszacza 2 >Temp. zadana mieszacza
Ustawienia mieszacza 3 >Temp. zadana mieszacza
Ustawienia mieszacza 4 >Temp. zadana mieszacza
Ustawiona w pozycji Temperatura zadana kotła temperatura, jest przez regulator pomijana w przypadku, gdy temperatura zadana kotła jest kontrolowana czujnikiem pogodowym. Niezależnie od tego, temperatura zadana na kotle jest automatycznie podnoszona, by móc załadować zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz zasilić obiegi grzewcze mieszaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema Viktor no właśnie brak termostatu pokojowego .to standard musi być i sterowanie pogodowe wyłącz.mało kto to używa wogole.jaki masz kocioł SF 15 .jeśli tak to h2h1 też zejdź niżej spokojnie.masz grzejniki czy podłogówk.a spaliny okprzy pracy na 50%mocy idą koło setki

 

Edytowane przez Robson24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2022 o 08:44, jimmy1410 napisał:

jeśli chodzi o mnie to troszkę zainwestowałem w zawory do grzejników tak żeby sterować bramką Tuya. Testuje od miesiąca. Widzę ze ma to sens przynajmniej u mnie także kasa nie wyrzucona w błoto. na rozdzielaczu do podlogowki mam elektrozawory i w kazdym pomieszczeniu sterownik tak zeby odcinal po osiagnieciu temp. zrezygnowalem ze sterowania pogodowego na rzecz sterowania na sztywno. na mieszaczu od podlogowki temp 45 C a na grzejniki 55 C. Nie jestem znawca tylko praktykiem i wykonanych testach na kotle. Utrzymuje takie temp. na mieszaczach zeby zbytnio nie wychladzac wody w kotle. pracuje non stop. wiekszosc czasu na 30 %. jesli chodzi o powierzchnie do ogrzania to 220 m2. max jesli chodzi o wciaganie workow peletu to bylo 2,5 worka na dobe -10 C. teraz u mnie jest na plusie i wciaga 1 - 1,5 worka na dobe. worki po 15 kg "no name". temperatury u mnie zróżnicowane ale w salonie gdzie glownie przebywamy to 23 C u dzieciaka 23 ale od godziny 18:00 do 7:00 mam ustawione 21 C. parametry jesli chodzi o modulacje mam juz takie sprawdzone i nie grzebie. nie mam sondy i nie zaluje na pewno nie kupie uwazam ze jest to zbedny bajer na ktory naciagaja, bo wiadomo marketing robi swoje.

wrzucisz model jaki to masz tych termostatów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne ze tak. kupilem na Ali z kuponami, takze zaplacilem mniej niz obecnie sa dostepne. nazwa: Moes ZigBee3.0 TRV New Radiator Actuator Valve Tuya Smart Programmable Thermostat Temperature Heater. ewentualnie link: https://www.aliexpress.com/item/1005002709515945.html?pdp_ext_f={"sku_id":"12000021805766344","ship_from":"BE"}&gps-id=pcStoreJustForYou&scm=1007.23125.137358.0&scm_id=1007.23125.137358.0&scm-url=1007.23125.137358.0&pvid=dcb7bb4a-50ae-4ef8-a5a8-0d5897e7c86a&spm=a2g0o.store_pc_home.smartJustForYou_6001263633421.19 

moes jest rowniez na shopee trzeba porownac ceny i kupic wiadomo najtaniej jak sie da. U mnie to dziala. zaleta jest taka ze steruje glowica na grzejniku proporcjonalnie a nie 0-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuję Waszej pomocy w prawidłowym ustawieniu pieca Lazar SmartFire 15KW. 

Piec z sondą i czujnikiem temperatury zewnętrznej, brak termostatu pokojowego (wersja exclusive).

 

Dom z podwójnego muru (rok budowy 2005), pow. użytkowa 170m2. Parter + piętro. Poddasze ocieplone wełną 25cm.

Okna PCV 2-szybowe. CO tylko grzejnikami + CWU 300L. W kominie kwasówka 120mm.

 

Piec pali jak szalony, średnio na dobę 2,5-3 worka 15kg (Biomar EN Plus A1).

Praktykowałem 100% propozycji ustawień pieca z tych 142 stron. W żadne nie mogę się "wbić", jak nie ustawię to i tak spala tyle samo. Sterownie czujnikiem pogody zewnętrznej wyłączone bo wtedy potrafił spalić powyżej 3 worków na dobę. 

Proszę o pomoc bo ten piec mnie zrujnuje finansowo. 

 

 

 

 

 

 

 

 

CO CWU.png

Modulacja Serwis.png

Modulacja.png

Schemat.png

Sonda Serwis.png

Temp.png

Tempa 2.png

Edytowane przez Grzesiek-170
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie brak termostatu pokojowego.jak byś miał w domu komputerek to ustawiasz np 23s i się wygasi a tak pipa.pewnie na 100%czesto chodzi co.daj mu 50% przerwa podawania z 26 na 23s.włącz się obniżenie nocne TM np też.

H2 dam mu też mniej 13 a H1 11.on pewnie ciągle wraca na 100,,%mocy jak masz aż h2-15kocioł niech sobie pyka na mocy 62,63stopnie a jak ty masz h2 15 to kocioł pracuje przy 60s i to jest za mało ,dlatego wraca na moc 100%

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek-170  Patrząc na Twoje ustawienia to tak na szybko zmieniłbym trzy rzeczy. 

  1. Moc nadmuchu 100%  zmniejszyłbym z 75% na 55%
  2. Histereza zasobnika CWU zwiększyłbym z 5* na max. czyli 15* lub 20*
  3. Sonda Lambda - zakres korekcji nadmuchu na 20%

A ten podwójny mur to ocieplony czy nie? Bo coś duże zapotrzebowanie na ciepło masz. 41* na grzejniki to sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, PIK napisał:

Grzesiek-170  Patrząc na Twoje ustawienia to tak na szybko zmieniłbym trzy rzeczy. 

  1. Moc nadmuchu 100%  zmniejszyłbym z 75% na 55%
  2. Histereza zasobnika CWU zwiększyłbym z 5* na max. czyli 15* lub 20*
  3. Sonda Lambda - zakres korekcji nadmuchu na 20%

A ten podwójny mur to ocieplony czy nie? Bo coś duże zapotrzebowanie na ciepło masz. 41* na grzejniki to sporo.

1. Tego na razie na chce ruszać bo przeważnie chodzi w modulacji 50/30.

2. Gdy miałem ustawione na 10 stopni to gdy rano wszyscy się szykowali do pracy/szkoły (3 osoby), często trafiałem na ledwo ciepła wodę.

3. Mur podwójny, pomiędzy styropian, bodajże 10 cm. Na zewnątrz tylko tynk.

4. Przy ustawieniu 41 stopni na grzejniki w domu mam około 22 stopni w zależności od pogody.

5. Wyżej otrzymałem odpowiedź abym ustawił obniżenie nocne. Testowałem dwa dni ale to nie zdało egzaminu. Wróciłem do ustawień iż między 22 a 3 rano piec jest wyłączony jak na wykresie powyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki,  jakie macie termostaty pokojowe co by pasowało do plum.  Mam na dole panel ecotouch co robi za temrostat na dół i czas na górę coś włożyć.  To nie ma być panel bo do sterowania mam juz w salonie i w piecu, tu ma tylko za zadanie dobijać do temp i wysyłać sygnał do pieca . Wiadomo na papierze to i taki za 100 pasuje filozofii nie ma, ale  nie raz jest że coś sprzęty nie chcą współpracować ze sobą.  Macie coś co juz sprawdzone. Myślę o salusie np.

Edytowane przez Marteczka86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson24 Nie jest tak jak mówisz Robsonie. Spójrz na mój schemat. MIX1 i MIX2 to grzejniki (piętro i parter) a MIX3 to podłogówka na poddaszu. MIX1 sterowany termostatem (wyłącza pompę po osiągnięciu zadanej). I jak widać na termostacie raczej jestem ciepłolubny😉. Grzesiek-170 za dużo ciepła wyrzuca przez komin. 139* przy mocy 50% kotła to zdecydowanie za dużo. 

AA.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele czynników ma wpływ na to.u pana 35na grzejniku wystarczy może .jak dom ocieplony dobrze a u innego to nawet 21s niedobije z tą TM.PIK ty też schemat pokazujesz gdy kocioł po nadzorze jest w postoju to inna bajka TM spalin kotła itp.lazar przy 100%mocy napewno niema 55%wentylator tylko więcej po to by szybciej przeszedł na niższą moc.a spaliny to też dużo.to długi temat i wiele kombinacji przy kotle

Edytowane przez Robson24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek-170  Za dużo ciepła wypuszczasz w komin. Przy 50% mocy kotła nie możesz mieć temp. spalin 132* bo to czysta strata. Ocieplasz klimat tracąc 💰. Masz dla tej mocy ustawiony nadmuch 65%. Obniż go o 15-20% i ewentualnie zmniejsz dawkę paliwa. I obserwuj. I daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, PIK napisał:

Robson24 Nie jest tak jak mówisz Robsonie. Spójrz na mój schemat. MIX1 i MIX2 to grzejniki (piętro i parter) a MIX3 to podłogówka na poddaszu. MIX1 sterowany termostatem (wyłącza pompę po osiągnięciu zadanej). I jak widać na termostacie raczej jestem ciepłolubny😉. Grzesiek-170 za dużo ciepła wyrzuca przez komin. 139* przy mocy 50% kotła to zdecydowanie za dużo. 

AA.png

Wiem że za dużo idzie w komin ale ni jak nie mogę tego obniżyć. Potrafi dość do 180 stopni w komin. 

19 godzin temu, PIK napisał:

Grzesiek-170  Za dużo ciepła wypuszczasz w komin. Przy 50% mocy kotła nie możesz mieć temp. spalin 132* bo to czysta strata. Ocieplasz klimat tracąc 💰. Masz dla tej mocy ustawiony nadmuch 65%. Obniż go o 15-20% i ewentualnie zmniejsz dawkę paliwa. I obserwuj. I daj znać.

Przy mocy 50% kotła obniżyłem nadmuch na 55%.

Przy mocy 30% kotła obniżyłem nadmuch na 40%.

 

Poczekam na efekty. Podziękował. 

W dniu 4.02.2022 o 17:22, Robson24 napisał:

No właśnie brak termostatu pokojowego.jak byś miał w domu komputerek to ustawiasz np 23s i się wygasi a tak pipa.pewnie na 100%czesto chodzi co.daj mu 50% przerwa podawania z 26 na 23s.włącz się obniżenie nocne TM np też.

H2 dam mu też mniej 13 a H1 11.on pewnie ciągle wraca na 100,,%mocy jak masz aż h2-15kocioł niech sobie pyka na mocy 62,63stopnie a jak ty masz h2 15 to kocioł pracuje przy 60s i to jest za mało ,dlatego wraca na moc 100%

 

 

Zastosowałem Twoje ustawienia co do H1,H2 i przerwy podawania. Spalanie spadło o 0,5 worka na 48h. 

Po zmienie.png

Liczniki.png

W dniu 6.02.2022 o 21:16, Robson24 napisał:

Tak jak kocioł nie pięć jest nocą wyłączony to obniżenie nocne,ja też mam noc 20,5 i wogole się nierozpala.jest wiele zeczy jak ci tyle bierze to napewno coś nie tak.

Mi 8worków na tydz

Byłoby pęknie gdy tyle palił. Mi na tydzień wychodziło ponad dwa razy tyle. 

 

Zmieniłem ustawienia jak na screenach i zobaczymy czy coś to da. Na chwilę obecną zysk 0,5 worka na 48h.

 

Dzięki Wam za pomoc 🙂 

H1.png

Serwis.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jest poprawa choć nie wiem czy to nie z powodu +7 stopni na zewnątrz. 

Mianowicie po zmianie ustawień piec spalił 1,5 worka na dobę 😀

 

Pracuje praktycznie przez 3/4 czasu w modulacji 30, temperatura spalin około 110. 

Jeszcze trochę poprawiłem ustawienia, sprawdźcie proszę czy nie poniosła mnie fantazja. 

Dziękował.

Screenshot_2022-02-10-20-29-29-62.jpg

Edytowane przez Grzesiek-170
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ czyszczenie palnika z 6 na 10godz.bo on  wymusza co 6godz wygaszanie i zapalanie na żądanie czysz palnika

Jeśli ci się kocioł wygasza  TM osiągnięta w pokoju można też wyłącz pompę co przy kotle na dole.jedni to wyłączajom inni nie.ja mam ciągle blokada pompy.spaliny już lepiej.musisz mieć pokojowy termostat plum wtedy gdy dogrzeje wygasza się.to inna bajka a nie pali ciągle jak niemusi

Edytowane przez Robson24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie bo nie bardzo czaję czemu tak się dzieje. 

Kocioł działa sobie z temp 64/65 stopni na 30%.

Temperatura spada do 61/62 wskakuje na 50%.

Nagle temp spada z 61/62 na 52/53 i przełącza się na 100%. 

 

Nie wiem skąd się bierze tak gwałtowny spadek temperatury ? gdzie nie używane jest cwu a grzejniki mają ustawianą stałą temperaturę którą trzyma.  

 

Druga sprawa to że nie jest w stanie utrzymać stałej temperatury, cały czas się waha między 58-68. To na kopciuchu miałem stabilniej. 

Trzecia sprawa to jak obniżyć temperaturę spalin ? Naczytałem się że macie na 30% 85-100. U mnie na 30% 110-130 i ni jak nie idzie tego zmniejszyć, zmienię nadmuch i czas podawanie to już nie dogrzewa, próbowałem z H1/H2... Przerasta mnie to.  

 

Bez tytułu.png

1.png

2.png

3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek-170  A komorę za kuwetą na popiół kiedy ostatni raz czyściłeś?

I pokaż wykres dobowy z temperaturą CWU.

Edytowane przez PIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.