Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Smartfire Opinie


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj, ja jestem posiadaczem Smartfire 15 - pracuje od 26.10.2017 - także świeżo podłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, jeżeli chodzi o walory estetyczne i jakość wykończenia to ok. Jeżeli chodzi o spalanie to już nie tak wesoło - ale to pierwszy sezon, więc mam nadzieję, że jakoś to potem będzie. Mój hydraulik stwierdził, że 15kW będzie akurat dla mnie. Mam piec z zasobnikiem 240ltr, wyposażony w sondę lambda - była dobra promocja na taki kpl. więc kupiłem. Co do spalania to mam tak: pow. do ogrzania niecałe 130m2 - wszystko w podłogówce + 2 kaloryfery w łazienkach drabinki, kaloryfer na takim poddaszu nad kotłownią - reszta poddasze nieużytkowe. ściany 3 warstwowe duży pustak + w środku styropian 2x5 + pustak ten wąski. Okna 5 komorowe, strop ocieplony wełną 20+5 isovera (strop z góry i z dołu deski). Na piecu przez serwisanta miałem ustawione nastawy 75stC kocioł, 45st za zaworem 4drożnym (sterowanie siłownikiem), 30stC na mieszaczu podłogowym. Generalnie co 4 dni wsypuję do niego 7 worków 15kg - więc wychodzi w chwili obecnej 95kg na 4 dni co w miesiącu wyjdzie ok 50 worków - więc teoretycznie mocno dużo, czytając wpisy innych użytkowników :)

spalanie w sezonie 3,5-4tony - przy tym co mam to mi wyjdzie chyba z 8ton :)

po niecałym miesiącu użytkowania wyczyściłem pojemnik na popiół i taką wnękę za pojemnikiem - wyszło ok 1/2-3/4 wiaderka 10ltr - samego pyłu - więc fajnie. Mam jeszcze bojler 120ltr na CWU, ale w tej chwili go nie używam, bo jeszcze się tam nie przeprowadziłem. Jeżeli coś ci dadzą to podam jakie mam nastawy ustawione przez serwisanta - zresztą jeszcze poczekam do końca roku i na przyszły będę pisał, czy nie trzeba ich pozmieniać, aby ten piec tyle nie palił - bo jak tak ma caly czas palić to będę musiał olać Lazara i wstawić jakiś nieekologiczny piec na wszystko jak leci. 

Nastawy pieca Moc nadmuchu/Praca podajnika/Przerwa podajnika/Tlen:

przy mocy100% - 75% /6 sec/ 14 sec/ 8,5%

przy mocy 50% - 60% /4 sec/ 18 sec/ 10,5%

przy mocy 30% - 45%/4 sec/ 42 sec/ 12,5%

Pompa pieca chodzi chyba na max - wszystkie światełka się świecą (serwisant coś mówił mi o 1,5 obrotu na zaworze przy tej pompie, ale nie bardzo kojarzę o co chodziło i czy może on to już zrobił)

Pompa mieszacza przy zaworze 4D - 3 bieg (mam wilo i są 3 nastawy po 3 biegi)

Pompa mieszacza podłogowego 3 bieg - mieszacz ustawiony na 1,5 (zakres od min do 8 max)

Podumowanie - jeżeli chodzi o wygląd, ekspozycję, ustawienia sterownika - 5

jeżeli chodzi o obsługę i czystość tej obsługi - 5

jeżeli chodzi o ilość spalanego paliwa, na chwilę obecną - 2/3

Piec uruchomiony 26.10.2017 do dnia dzisiejszego spalił 46 worków - 690kg - co daje 644zł

Pellet, który kupuję to Lava worek 15kg po 14 zł

Tyle co na chwilę obecną mogę napisać o tym piecu - Pozdrawiam Norbert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja zastanawiam się nad kotłem o mocy 11kw,nowy dom parterowy z poddaszem nie użytkowym okna 3 szybowe 7 komorowe,cieple parapet,ciepły montaż,sciany solbet 24cm+styropian grafitowy 20cm,podłoga ocieplona 15cm styropianu,poddasze nieużytkowe ocieplone wełną,110m2 powierzchni użytkowej+34m2 garaż tam będe ogrzewał ale tylko troche 16-18 stopni + 9m2 kotłownia  tam nie bedzie ogrzewania bo kocioł ogrzeje kotłownie, bojler na wodę dla 2 osób 150 litrów w domu temp około 22 stopnie,ogrzewanie w całym domu podłogowe w garażu grzejnik

nie wiem czy 11kw wystarczy czy lepiej 15kw pisałem z kimś na forum kto ma 160m2 i ma 11kw i jest ok,co do spalania to jestem załamany jak mi będzie tyle palił to nie będzie wesoło,pierwsza opcja była kupić kocioł na ekogroszek ale niby koszty palenia podobne i mniej roboty,próbowałęś inny ustawień żeby spalał mniej opału?gdzies ktoś pisał ze przez rok spala 3-4 tony palletu jak to możliwe?jeszcze mam na oku kocioł BIAWAR PELLUX COMPACT 12kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie sprawdzania innych ustawień, ale i tak muszę tu na forum w innym temacie o nastawach się zapytać, ale kogoś kto ma identyczny piec, czyli 15kW. Bo tak to nie zarobię na ogrzewanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie sprawdzania innych ustawień, ale i tak muszę tu na forum w innym temacie o nastawach się zapytać, ale kogoś kto ma identyczny piec, czyli 15kW. Bo tak to nie zarobię na ogrzewanie :)

Witam,może on ci pomoże

https://www.youtube.com/watch?v=Ex7WuWaiQJU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z nim już wcześniej rozmawiałem, am trochę inaczej ustawione serwisowo czasy nadmuchu i pracy podajnika. Mówił mi też, że na początku jemu też piec dużo palił, ale potem się unormowało. Większość, z którymi rozmawiałem, to przez 1 sezon przepalili dużo pelletu. Na razie czekam przez zimę ile mi spali, a potem mam przegląd serwisowy i się zapytam o tym spalaniu i ustawieniach i ew. zacznę się zastanawiać, co dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z nim już wcześniej rozmawiałem, am trochę inaczej ustawione serwisowo czasy nadmuchu i pracy podajnika. Mówił mi też, że na początku jemu też piec dużo palił, ale potem się unormowało. Większość, z którymi rozmawiałem, to przez 1 sezon przepalili dużo pelletu. Na razie czekam przez zimę ile mi spali, a potem mam przegląd serwisowy i się zapytam o tym spalaniu i ustawieniach i ew. zacznę się zastanawiać, co dalej. 

Może   masz takie duże spalanie bo to nowy dom i mury pewnie nie sa jeszcze wysuszone ale to jak ci wyjdzie 8 ton za sezon to będzie masakra aż się boje pomyśleć jak będzie u mnie w pierwszym sezonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj nowy dom, ale stan zamknięty miałem już 2015 Budowa systemem gospodarczym więc pomału. Od 26.10 do 26.11 wyszło mi 900 kg pelletu Lava czylinie najgorszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj nowy dom, ale stan zamknięty miałem już 2015 Budowa systemem gospodarczym więc pomału. Od 26.10 do 26.11 wyszło mi 900 kg pelletu Lava czylinie najgorszy

30kg dziennie to nie jest tak zle tylko jak to możliwe ze inni maja spalanie 15-20kg na dobe czy to jest możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30kg dziennie to nie tak źle? w miesiącu 900kg=840zł :) Przy tym co inni podają 20kg dziennie to 600kg=560zł

Przy dwóch takich okresach 1680zł u innych 1120zł więc różnica 540zł - a to już daje następny miesiąc grzania.

Zacząłem sezon grzewczy na koniec października więc liczmy od listopada - sezon grzewczy listopad-marzec to już 4,5 tony  

 

Jak już zostaniesz posiadaczem takiego pieca dokładnie jak ja mam to możemy porównać wtedy jak ci nastawią serwisanci i porównać spalanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość mi mówi, że piec nie wygrzany i ten sezon będzie mocno bił po kieszeni. Zastanawia mnie jedno, czy poporstu ja u siebie nie mam źle ustawionego ogrzewania podłogowego i woda na powrocie do pieca za bardzo się wychładza, ale nie mam z kim o tym porozmawiać i będę musiał metodą prób i błędów to robić. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość mi mówi, że piec nie wygrzany i ten sezon będzie mocno bił po kieszeni. Zastanawia mnie jedno, czy poporstu ja u siebie nie mam źle ustawionego ogrzewania podłogowego i woda na powrocie do pieca za bardzo się wychładza, ale nie mam z kim o tym porozmawiać i będę musiał metodą prób i błędów to robić. Pozdrawiam

A co z gościem który robił ci podłogówkę i kto podłączał kocioł oni nie wiedzą gdzie może być problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik który mi to zakładał ma tyle zleceń że ledwo można się do niego dodzwonić, a telefonicznie jak tłumaczy laikowi to mało co mogę go zrozumieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik który mi to zakładał ma tyle zleceń że ledwo można się do niego dodzwonić, a telefonicznie jak tłumaczy laikowi to mało co mogę go zrozumieć

Rozumiem ja tez się nie znam mam nadzieje że mój hydraulik będzie kumaty i zrobi wszystko poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jestem na etapie zakupu SmartFire 15

Dzisiaj dowiedziałem się że ma on 3 stopniową modulacje palnika. Chodzi na 30%, 50% i 100% mocy. Inne kotły mają nawet 7 stopniową modulacje. 

Jak waszym zdaniem kocioł radzi sobie z modulacją, spalaniem w takich temp zew jak obecnie. Tzn w okolicach 0st-5st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mi pali ten piec 7 worków (105kg)na max 4 dni, ale jestem w 1 sezonie grzewczym, muszę wszystko poustawiać - chwilowo nie mieszam w modulacji, czekam na wiosnę na 1 przegląd i wtedy się dopytam. Ale jeżeli ma to tak palić jak teraz to zastanawiam się nad kupnem pieca na ekogroszek, drewno i przerobić u siebie - bo licząc 5 m-c grzewczych to wyjdzie mi 5ton - dobry pellet to 5tys. zł - więc na ok 130m2 dość sporo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec uruchomiony 26.10 do dnia dzisiejszego spalił 96 worków - 1440kg - za 1344zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mi pali ten piec 7 worków (105kg)na max 4 dni, ale jestem w 1 sezonie grzewczym, muszę wszystko poustawiać - chwilowo nie mieszam w modulacji, czekam na wiosnę na 1 przegląd i wtedy się dopytam. Ale jeżeli ma to tak palić jak teraz to zastanawiam się nad kupnem pieca na ekogroszek, drewno i przerobić u siebie - bo licząc 5 m-c grzewczych to wyjdzie mi 5ton - dobry pellet to 5tys. zł - więc na ok 130m2 dość sporo 

No to trochę dużo nie wiem jak inni pisza ze w sezonie maja zurzycie 3-4tony pelletu,ja jestem przed wyborem kotła na wiosne musze podjąć decyzje trochę mnie przeraża 5 ton na 5 miesięcy chyba trzeba będzie kupic kocioł na ekogroszek na twój metraż spalanie ekogroszu powinno być około 15-20kg na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o czystość kotłowni, mało zmartwień z popiołem i w sumie fajną obsługę to ja jestem zadowolony z tego pieca - ja ogrzewam 1 sezon więc mury nie wygrzane i każdy mi powtarza że będzie mniej palił jak się mury wygrzeją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet to fajna sprawa ale spalanie nie jest małe ale pewnie pierwsze dwa sezony to norma,własnie na forum wyczytałem że Defro 12kw spalanie ekogroszku 12-14kg na dobę to naprawdę dobry wynik mysle ze przy pelecie 20kg na dobe to chyba norma nawet przy dobrze wygrzanym domu ale to tylko moja opinia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mi pali ten piec 7 worków (105kg)na max 4 dni, ale jestem w 1 sezonie grzewczym,...............zastanawiam się nad kupnem pieca na ekogroszek, drewno i przerobić u siebie - bo licząc 5 m-c grzewczych to wyjdzie mi 5ton - dobry pellet to 5tys. zł - więc na ok 130m2 dość sporo

 

Pierwszy sezon więc nie panikuj :) Dom musi wyschnąć, nabrać temperatury, odparować itd Bez znaczenia czy będziesz palił peletem, groszkiem czy gazem

 

 

No to trochę dużo nie wiem jak inni pisza ze w sezonie maja zurzycie 3-4tony pelletu,ja jestem przed wyborem kotła na wiosne musze podjąć decyzje trochę mnie przeraża 5 ton na 5 miesięcy chyba trzeba będzie kupic kocioł na ekogroszek na twój metraż spalanie ekogroszu powinno być około 15-20kg na dobę

 

Ekogroszku w porównaniu do pelletu spalisz nieco mniej. Ja za nawet tone więcej pelletu na sezon nie bawiłbym się w palacza etatowego.

 

Porównywanie że u kogoś spala 12kg na dobę a u innego 25kg na dobę nie ma sensu. Jest masa czynników które trzeba wziąć pod uwagę. Nie ma domu identycznego. Materiał z czego są ściany, jakie gdzie ocieplenie i o jakich parametrach. Ile przeszkleń w domu, ile okien połaciowych, jaka temperatura w pomieszczeniach, jak wykonana instalacja c.o i masa innych. 

 

Dla przykładu piec na pellet 22kw 220m2 ogrzewane. U mojej siostry w pierwszym sezonie gdy się wprowadzili do nowo wybudowanego domu to 6 ton pelletu na sezon, tzn pełny rok - c.o plus c.w.u W drugim sezonie pełny rok prawie 4 tony pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,w pełni się z toba zgadzam ze jest wiele czynników które mogą wpływać na spalanie,różnica 1 tony prównujac to ekogroszku to nie jest jakaś tragedia a mniej roboty i czyściej w kotłowni,pewnie tak jest że pierwsze dwa sezony będzie duże spalanie tylko że jak ludzie pisza ze maja spalanie 50kg dziennie pelletu to jest tragedia,4 tony pelletu za cały rok to super wynik,zdecydowałeś już jaki kocioł kupisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.