Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Krzysztofcwik napisał(a):
W dniu 22.01.2023 o 20:00, bercus napisał(a):
Mam ta dmuchawe,najliepiej dziala na 1pf.Testowalem mniejszy i wiekszy.Bedzie na tym 1,5 problem w malych obrotach.mam 19-21/54-59 dla opalu.Widze tež progres na wykresu mocy/spaliny.Poczekaj z godzinami przy piecu na odpowiedny kondensator /cdn-cgi/mirage/7240dfc7845c4c5f9a2072b9ea96150d51335583d9c845f7303eb6acb1145372/1280/https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji846.png

Zamontowałem wpa07hl i mam kondensator 0.68mf. Radzisz zmienić na 1 mf jak to się odbije na pracy dmuchawy.

Wg producenta silnika zalecany jest kondensator 1uF a MplusM to jedyny producent dający kondensator poniżej zalecen producenta silników.  Dmuchawy konkurencyjne z podobnymi silnikami m.in DM85 na ziehlu, emc czy ebm lub RV13AMS Ewmara czy RMS120-40W pół fansa mają zgodne z zaleceniami producentów silników 1uF , dmuchawa Technix WT-40 ma 1,2uF...

W dniu 22.01.2023 o 12:21, Eto napisał(a):

A dmuchawa która będzie bardziej odpowiednią ? Rms 120 czy wpa07 ? Palnik mam eko energię więc cudów też nie ma co się spodziewać. Korona zmieniona na nawiercaną . 

/cdn-cgi/mirage/7240dfc7845c4c5f9a2072b9ea96150d51335583d9c845f7303eb6acb1145372/1280/https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2023_01/IMG20230113190013.thumb.jpg.5e0c59694ef98cefaecd1048bf85b7b8.jpg

Dla tego cuda zależy od sterownika.  Dla Iryda preferuje do tego palnika 70-80W Dla Bruli,  eCoal czy Skzp02 przy tym pośrednim żeliwnioku 40W ale najlepiej na silniku EMC ewentualnie na Ziehl Abegg 40W bo EBM obniżył loty... I oby nie WPA07 wg standardu producenta tej dmuchawy tj na zbyt małym kondensatorze.

 

Dmuchawa RV13AMs Ewmara, dalej DM85 na EMC lub Ziehl, dalej Technix WT-40

 

Mimo wszystko na palnik żeliwny , ekogroszek dla ekoenergia 25 osobiście dla skzp02 dałbym wentyl 70-80W łatwiej wstaje i bedzie czyściej w kotle. Taki urok tego palnika. Poleciłbym RMS120 standardowe czy RV13AM...

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzysztofcwik napisał(a):

Zamontowałem wpa07hl i mam kondensator 0.68mf. Radzisz zmienić na 1 mf jak to się odbije na pracy dmuchawy.

Testowalem z oryginalem 0,68,z 1 z 1,3 i z 1,5. Najlepiej pracuje na 1 bo ma "najžywsza" reakcja przy zmianach mocy juž przy niskich obrotach.Na malym leniwa,na wiekszych kondensatorach jest wiecej beczenia i robota nie lepsza.

Tež mam palnik 25 batorego podobny do ekoenergii wierconej,ale užywam max.ustawiona moc 15 KW i do tej jest wpa 07 lepsza,zamienilem zamiast 06.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bercus: pomyliłeś mnie z urzytkownikiem Eto ja mam podrube palnika ardeo od walendowskiego ale mniejsza z tym. Ma się rozumieć że skalę którą podałeś w poprzednim poście używasz dla mocy kotła do 15kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

cześć, jakiś czas temu zainstalowałem u teściów piec na groszek z skzp 02, jako że są to starsi ludzie i nie ogarniają potrzebuję mieć podgląd pracy sterownika, nie chcę kupować timelowego modułu internetowego - trochę za drogo. 

Kiedyś się natknąłem że można wykorzystać jakieś inne moduły, jedynie do samego podglądu, czy ktoś coś kojarzy i podpowie co można kupić w zastępstwie?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest cały wątek:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, oprócz kotła na groszek teściowie mają kocioł gazowy na lekki okres, do tego kotła jest regulator pokojowy tego typu. 

https://static2.redcart.pl/templates/images/thumb/1291/1024/1024/pl/0/templates/images/products/1291/4aba906ff9c769a3f6266fa663e4c000.jpg

Czy jest możliwość aby ten sterownik podłączyć z skzp, aby sterował mieszaczem? kiedyś było coś takiego jak na filmie

 

Edytowane przez Pawlicho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nieporozumieniem jest podłączanie zewnętrznego regulatora dwustanowego do SKZP-02 (i wyżej) podczas gdy mamy 3D/4D z siłownikiem. Sterowanie proporcjonalne jest 100 razy lepsze od dwustanowego (wiem to z autopsji).

Zakup czujnik mieszacza, zamocuj go do rury zasilania z kotła gazowego, a przewód podłącz do złącza czujnika bufora w SKZP. I w czasie "lekkiego okresu" włącz w SKZP obsługę bufora, a palnik w tryb stop. Wtedy pompy i mieszacze będą pracować w odniesieniu do temperatury bufora czyli twojego kotła gazowego.
A ten regulator dwustanowy możesz wyrzucić. 🙂 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem. Ale nie chcę robić tam zbyt kosztownych przeróbek.

Kocioł gazowy sterowany jest ww. panelem i wpięty jest do instalacji przed kotłem na eko, w taki sposób że jak się uruchamia to odcina całkowicie kocioł na groszek. Kocioł gazowy grzeje CUW cały czas - na osobnym obiegu i CO jak się np w czerwcu chłodniejszy dzień trafi.

Główny kocioł na groszek do tej pory sterowany był zaworem 4d poprzez pogodówkę - różnie to działało, w tym roku kupiłem czujnik wewnętrzny jednak jest umieszczony w najcieplejszym miejscu domu (sam środek) - jako że jest na kablu nie bardzo mam możliwość innego jego usytuowania, stąd pomysł aby wykorzystać sterownik od kotła gazowego aby skomunikować go z skzp. 

Ponad to teść umie obsłużyć panel, czego nie potrafi z skzp, i jak chcieliby mieć cieplej w domu to mógłby sobie podciągnąć temperaturę. Ale jeśli piszesz że nie ma to sensu to sobie odpuszczę. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż.... Prościej napisać nie umiem. I nie wiem czy w ogóle się da. Ale najprościej to nic nie robić i zostawić to tak jak jest. 

Chociaż tak naprawdę, jeśli kocioł gazowy odcina kocioł węglowy od tak w jednej chwili, to po pierwsze sposób podłączenia obydwu kotłów jest karygodny i kwalifikuje się do przeróbki. 

Kocioł na paliwo stałe nie może być od tak odcinany od instalacji. Wegiel potrzebuje czasu aby się wygasić, a przez ten czas wciąż wytwarza ciepło. Mówiąc w skrócie, istnieje ryzyko zagotowania kotła węglowego gdy k.gazowy odetnie go od instalacji. 

W czujniku wewnętrznym (czyli pokojowym) możesz zawsze skorygować odczyt. 

Poprzednio zaistniało małe nieporozumienie - przy proponowaniu wyrzucenia tego panela salus myślałem, że chcesz kupić lub już kupiłeś drugi taki panel. 

Ja podałem swoją propozycję podłączenia. Koszt zakupu czujnika to 58zł z wysyłką kurierską, więc domowy budżet raczej udźwignie taki wydatek. 😁 Ale skoro teść ma problem z obsługą SKZP, to niestety nic na to nie poradzę. 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Dozy napisał(a):

Cóż.... Prościej napisać nie umiem. I nie wiem czy w ogóle się da. Ale najprościej to nic nie robić i zostawić to tak jak jest. 

I chyba tak już zostanie.

25 minut temu, Dozy napisał(a):

Kocioł na paliwo stałe nie może być od tak odcinany od instalacji. Węgiel potrzebuje czasu aby się wygasić, a przez ten czas wciąż wytwarza ciepło. Mówiąc w skrócie, istnieje ryzyko zagotowania kotła węglowego gdy k.gazowy odetnie go od instalacji. 

Tak wiem, i nie jest. Dzieje się tak dopiero jak groszkowy kocioł zakończy sezon bo jest już / jeszcze za ciepło - mój błąd nie napisałem tego wcześniej.  

30 minut temu, Dozy napisał(a):

Ale skoro teść ma problem z obsługą SKZP, to niestety nic na to nie poradzę. 

I w tym cały ból, niestety człowiek ma już swoje lata i przyzwyczajenia. Ogólnie źle nie jest ale chciałbym żeby było lepiej.

Dzięki za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

właśnie wróciłem od teściów i mam problem z nie równa pracą, tj. zazwyczaj tak było ale przez wcześniejsze lata ograniczałem moc i zaczynał w miarę modulować ale chciałbym to w końcu odpowiednio wysterować.

Po kolei, budynek nie ocieplony pow. ogrzewana ok100m2, kocioł - żeliwny klimosz 20kW, palnik apr witkowski, zawór 4d z siłownikiem - afriso, przesyp 17,5kg prawidłowy, pompa kotłowa jest, kocioł nastawiony na 70st, różnica między górą a dołem kotła 4-5stopni, groszek 26-28kJ w jutowych workach - suchy, na sterowniku ustawione 26,1 ale próbowałem również oczko niżej jak i trochę wyżej. Moc kotła ustawiona 25-80%, wzmocnienie powrotu ustawione na 3 przy 5 zaczynał się odstawiać.

Groszek zostawia mało popiołu, lekko się spieka ale jak co chwilę chodzi na 80% to może i nie dziwne, w kotle czysto. 

Kocioł moduluje w pełnym zakresie, nie odstawia się, schodzi do 67,5 - 68 st. moduluje już w tedy na 80% i tak ciągnie do 69 st przy 70st modulacja jest na ok 55% a kocioł dochodzi do 72-73st.

Zrobiłem mały eksperyment, jak kocioł zszedł do 78st (80% modulacji) i zaczął już odbijać kliknąłem "wygaś" i od razu "rozpalony" w efekcie modulował na 55% a przy 70st na 33%, temp doszła do 71st, po czym znowu temperatura spadła do 78 i modulował na 80%.

Zastanawiam się czy może kaloryczność nie jest mocno zawyżona i czy nie zejść do 24kJ, jak uważacie?

 

Edytowane przez Pawlicho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co da zmniejszenie kaloryczności? W efekcie będzie większa dawka paliwa przy danej modulacji. I jeśli nie zwiększysz powietrza, to spalanie pogorszy się.

Powiem inaczej: niezależnie czy wegiel jest mocny czy "papierowy" to ilość energii do ogrzania budynku musi się zgadzać, więc zmiana kaloryczności węgla w sterowniku to jak zabawa w ciuciu babkę. 

To, że tak modulacja skacze to albo źle ustawiony nadmuch albo taka instalacja. 

A może masz termostat pokojowy dwustanowy? 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie sterowanie jest przez czujnik zewnętrzny, instalacja jest stara - na grubych przekrojach, otwarta, jednak chyba nie powinno mieć to aż takiego znaczenia.

Wydaje mi się ze problem leży w odpowiedniej reakcji sterownika na spadek lub wzrost temperatury kotła, cóż nic mi nie zostaje jak tylko próbować.

Jakby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł to niech pisze, dzięki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiona jest ,,dynamika"? Pompy obiegowe zwykłe czy z auto adaptacją? Jak regulowany jest przepływ w poszczególnych obwodach grzewczych? Pokaż ustawienia mieszacza. Jeśli zbyt szybko, mocno reaguje, to w efekcie wysokie ,,wzmocnienie" podbija modulację i kocioł się rozpędza. Wzmocnienie ustawił bym na 1, a dynamikę na 1 lub 2. Pokaż ustawienia mieszacza.

Przewód czujnika zewnętrznego możesz przedłużyć i zamocować w odpowiednim miejscu. Ja dorobiłem sobie nowy 15m koszt 25zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Za 2x  dužy kociol želiwny bezwladny,palnik w nim isto jescze wiecej przewymiarowany.

2)Nie odpowiedno ustawiony nadmuch min i max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawlicho Sprawdź jeszcze ustawienia siłownika zaworu. Jak jest źle ustawiony to kręci nim w lewo i prawo. Miałem taką sytuację jak był zbyt krótki czas stabilizacji i zbyt mała histereza temperatury. Sprawdź także inne ustawienia ochrony powrotu. Jeżeli jest jak piszesz i różnica temperatur jest tak mała, to bym wyłączył wzmocnienie i zostawił tylko minimalną temperaturę powrotu albo w ogóle wyłączył ochronę i sprawdził czy jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Hitower napisał(a):

Jak ustawiona jest ,,dynamika"? Pompy obiegowe zwykłe czy z auto adaptacją? Jak regulowany jest przepływ w poszczególnych obwodach grzewczych? Pokaż ustawienia mieszacza. Jeśli zbyt szybko, mocno reaguje, to w efekcie wysokie ,,wzmocnienie" podbija modulację i kocioł się rozpędza. Wzmocnienie ustawił bym na 1, a dynamikę na 1 lub 2. Pokaż ustawienia mieszacza.

Przewód czujnika zewnętrznego możesz przedłużyć i zamocować w odpowiednim miejscu. Ja dorobiłem sobie nowy 15m koszt 25zł.

Dynamika 0, pompy zwykłe, nie ma poszczególnych obwodów - jest to stara instalacja na grubych przekrojach, która rozgałęzia się na poszczególne piony. Mieszacz ma ustawienia standardowe, wzmocnienie ustawione na 3 ale jak było na 0 to nie było lepiej. Czujnik zewnętrzny ustawiony jest w dobrym miejscu - od północy i zadaszony. 

6 godzin temu, bercus napisał(a):

1) Za 2x  dužy kociol želiwny bezwladny,palnik w nim isto jescze wiecej przewymiarowany.

2)Nie odpowiedno ustawiony nadmuch min i max.

Nie wydaje mi się żeby był przewymiarowany - budynek jest nie ocieplony, kiedyś obliczałem izolacyjność ścian, to wychodziła  jak dla współczesnych okien ale to jednak ściany. Z resztą przy obecnych temperaturach nie powinno mieć znaczenia przewymiarowanie, obecnie średnia modulacja to 45.

3 godziny temu, mkwapisz napisał(a):

Sprawdź jeszcze ustawienia siłownika zaworu. Jak jest źle ustawiony to kręci nim w lewo i prawo.

Popatrzę ale jak pisałem, nie zmieniałem tam nic, a sam siłownik prawie się nie kręci, tylko małe wahnięcia aby utrzymać odpowiednią temperaturę wychodzącą na grzejniki. Nawet pozycjonowanie mam wyłączone, pozycjonowanie jedynie wymuszam każdorazowo zasypując kocioł. 

 

3 godziny temu, mkwapisz napisał(a):

Sprawdź także inne ustawienia ochrony powrotu. Jeżeli jest jak piszesz i różnica temperatur jest tak mała, to bym wyłączył wzmocnienie i zostawił tylko minimalną temperaturę powrotu albo w ogóle wyłączył ochronę i sprawdził czy jest potrzebna.

Ochronę ustawioną mam na 50st. ale tak nisko powrót nie schodzi, nie mniej wyłączę go - a nuż widelec..

 

Dzięki Panowie, prawdopodobnie w środę będę u teściów to popróbuję wasze pomysły, będąc wciąż otwarty na ewentualne sugestie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór, 

Ja z innej beczki. Od 04/02 nie działa mi apka na tel, tzn nie łączy mi się ze sterownikiem. Obraz pozostal właśnie z tego dnia. Macie taki problem? Kiedyś czytałem że stary serwer ma być zmieniany i lepiej się przesiąść na nowy co uczyniłem i nic. Dalej to samo. Co może być przyczyną? 

Dzieki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pawlicho napisał(a):

Dynamika 0

Dynamika ma zakres 1-7.

5 godzin temu, Pawlicho napisał(a):

Mieszacz ma ustawienia standardowe, wzmocnienie ustawione na 3 ale jak było na 0 to nie było lepiej.

Chodzi o wzmocnienie modulacji podczas szybkiego spadku t. powrotu, a nie o wzmocnienie dla mieszacza podczas pracy z regulatorem pokojowym.

Najlepiej wstaw zdjęcie wykresu z pracy sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczescza przyczyna skakania modulacji przy dobro zrobionej instalacji jest zbyt wysoki minimalny nadmuch.Bo jest za maly spadok mocy przy obnižaniu modulacji prowadzony wypalaniem kopczyka i nastepny problem przy wzrastu zlapac szybko moc.I kiedy juž ja zlapie,przestrzela i jest wymalowane w powrot sytuacji.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.