Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Już osiągnąłem 🙂 Dla przypomnienia - nie mam obiegu CWU - bojler jest na sztywno w obiegu kotłowym (krótkim). Jest to obieg bez mieszacza. Wpiąłem zatem pompę kotłową jako CWU, dałem czujnik CWU, ustawiłem histerezę na temperaturze CWU oraz histerezę na kotle i spalanie z ponad 12kg na dobę spadło do 5-6kg. Z czego ponad połowa, to podtrzymanie żaru.

Pomysł z zapalarką prawie ok. Prawie, bo żar zjeżdża nisko i w końcu może nieco ślimakowi zaszkodzić. Niby kocioł zaraz ode mnie wylatuje i powinno mi to już zwisać, ale jakoś nie potrafię tak katować sprzętu 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żadne katowanie. Nic mu się nie stanie.
Zauważ, że żar bez nadmuchu mocno ciemnieje bo traci temperaturę. Ten świder prędzej się wytrze od podawania węgla niż upali od wygasającego paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. 

 

Pytanie mam czy ktoś kiedyś miał problem z czujnikiem pogodowym przy skzp 02? 

 

Mianowicie w ciągu dwóch tygodni drugi raz ten czujnik temperatury się popsuł ponieważ skacze temperatura zewnętrzna aż do 80 stopni. 

 

Spróbuję jeszcze raz wymienić czujnik. Jak nie to można obstawiać, że sam sterownik przepala ten czujnik lub robi takie odczyty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzenia połączenie elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dozy napisał(a):

Do sprawdzenia połączenie elektryczne.

Sprawdzę też, dam znać co wyszło z tego problemu. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež zle podlaczenie gniazdka robi zle w sterowniku-faza/zero,czy nie orygynalny czujnik poleczam zamienic,bo mi orygo swidral o 5-10° w szkali temperatury.Tež možna problem z podlaczeniem czujnika samego,bo ma 3 "nogi" i 2 do užycja :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się bez bicia...nie miałem jeszcze czasu aby zaktualizować soft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także miałem taki przypadek kiedy to czujnik pogodowy pokazywał zimą temp na plusie pomimo mrozów. Okazało się że w kotłowni był lichy styk. Połączyłem na stałe cyną zamiast kotki i problem więcej nie wystąpił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2023 o 19:26, Pabloo789 napisał(a):

Mianowicie w ciągu dwóch tygodni drugi raz ten czujnik temperatury się popsuł ponieważ skacze temperatura zewnętrzna aż do 80 stopni. 

 

Może być także uszkodzony czujnik. Kiedyś kupiłem PT1000 na allegro i zachowywał się dokładnie tak jak opisujesz, tylko że u mnie był to czujnik umieszczony w zbiorniku CWU. Trzeba było niestety kupić kolejny.

I tak jak pisali poprzednicy - sprawdź połączenia.

Jeżeli masz miernik to sprawdź rezystancję. Firma stosuje czujnik typu KTY81-210

https://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/KTY81_SER.pdf

Masz tam tabele rezystancji w zależności od temperatury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež mialem problem na tableczke czujnika.Od dolnej strony tam,gdzie sa lutowane te domki z szrubunkami zrobilem przy przykreczaniu "na sile" niekontakt.Chwilami pokazywalo,chwilami nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Przewody są dobre co idą do sterownika od czujnika. 

 

Czujnik nowo wlutowany i zmierzona rezystancja przy temperaturze 25 stopni celsjusza, zostaje mi zaraz podłączyć i zobaczymy. Jak znowu będa szaleć odczyty to wstawię krótki filmik, ale myślę będzie wysyłka sterownika do naprawy wtedy. Stary czujnik niby zepsuty też ma rezystancję prawidłową.

IMG_20230609_164034_1.thumb.jpg.313120a5899603859df5e2f048ea9525.jpgIMG_20230609_164438_1.thumb.jpg.3e405412ed6de9383f5477afe7646734.jpgIMG_20230609_172303_1.thumb.jpg.05bc674cbfbafb5118cfd3b93742b22c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie na jednej temperaturze może nie dać potwierdzenia czy jest ok. Ten czujnik u mnie działał prawidłowo tylko do pewnej temperatury a potem się wszystko chrzaniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety dalej to samo, już dwa dni później temperatura wzrastała i wzrosła do 70 stopni, potem odłączyłem czujnik.

 

Pod koniec czerwca wysle sterownik z czujnikiem do sprawdzenia i ewentualnie naprawy do costerowniki.

Sam czujnik jest sprawny, przewód również i sama obudowa czujnika z płytką też. 

 

Fotka jak już było prawie 50stopni

IMG_20230611_103533_1.thumb.jpg.0d2608ca6c577fcf06c6f85fc84eace3.jpg

Dam znać jak już będą jakieś informacje po diagnozie co i jak 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W sumie ja mam. Przeszedłem na pellet i sterownik mi został. Odezwij się do mnie na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

czy ktoś już zainstalował i przetestował nowy soft 2.50? Szukam gdzieś opisu wprowadzonych zmian, ale nic nie mogę znaleźć

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa dobrze, zmiana jest taka że jak ustawisz czuwanie 0minut to pracuje bez podtrzymania czyli wygasza się opcja dobra dla pelletu. A jest nowsza wersja 2,51 w której dodano wybieg pompy można ustawić czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można znaleźć wersję 2,51. Na stronie Timela jej niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do timela i poproś o przesłanie pliku wsadowego. Na pewno wyślą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Długo nie odpisywałem w sprawie czujnika pogodowego co sam z siebie podnosił temperaturę zewnętrzna.

 

Oddane było do timela, okazało się, że uszkodzone były ścieżki z płytki drukowanej z czujnika pogodowego i wystarczyło od spodu przylutowac przewody i problemu nie ma 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o płytkę w sterowniku czy czujniku pogodowym?

Mój oryginalny czujnik miał opóźnienie wskazań ok 0,5h przy zmianie temp. w stosunku do zwykłego termometru. Dodatkowo powiększający się błąd wskazań na + i - od temperatury dla której ustawiłem korektę. Postanowiłem przenieść go na północną ścianę. Za namową berkusa zrobiłem nowy czujnik. Kupiłem 15m kabla i czujnik kty81-210, podpiołem je bezpośrednio zaciskając je w tulejce izolowanej. Wszystko zaizolowałem koszulką termokurczliwą i wisi sobie na ścianie wskazując poprawną temperaturę. Koszt 25zł i 15 min roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hitower chodzi o płytkę, która była w czujniku pogodowym 🙂

muszę porównać z rtęciowym jak wskazuje czujnik pogodowy, czy dużo okłamuje 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są tylko dwie ścieżki łączące wlutowany termistor z listwą zaciskową. Widocznie za mocno cisnąłeś śrubokręt przy dokręcaniu przewodów i dlatego pękły ścieżki.🙂 Ja w takich sytuacjach zawsze podkładam paluszek żeby skompensować nacisk wywierany śrubokrętem.

A w kwestii korekty, tak dla porównania, u mnie na oryginalnym 5m kablu jest korekta równo -2°C.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.