Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomjialem dopisać że w korekcie dawki paliwa skończyła mi sie skala - doszedłem do 30%.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikiQ, podaj więcej szczegółów (palnik, dmuchawa, ustawienia, wykresy itp) będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie moge się przekonać do tego parametru tj korekty . Wole gmerac kalorycznoscia no i już w ostateczności tykac korekty . Zreszta  nazwa mówi sama za siebie -korekta_ ustaw najpierw kaloryczność I już jesli musisz daj korekte . Jak często widzę korekty po 15 dane to rece opadaja :) dwa trzy I styka reszte kombinuj z kaloriami .

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MikiQ napisał:

Zapomjialem dopisać że w korekcie dawki paliwa skończyła mi sie skala - doszedłem do 30%.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

Zmniejsz kaloryczność to wysuniesz opał. Nie zawsze kaloryczność podana na worku jest adekwatna do rzeczywistości...

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikiQ Jeżeli przedtem paliłeś Varmo a teraz przeszedłeś na węgiel, to potencjał Ci wzrósł o ok.45%. Poza tym masz źle dobrane powietrze - podajesz go za dużo w stosunku do paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze wzrósł mi potencjał - teraz wynosi 16,3 kg/h. W jaki sposób ma zmienić powietrze? Jak zamykam klapke na wentylatorze to zaczyna kopcić. Jak jak zejdę z min powietrzem do 6% to tez kopci. Przy Vsrmo miałem piec pełen pyłu a teraz mam w trzy dupy sadzy.

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

dd4a9d01c1ce6dbbf624c617546ce503.jpgf93e16c622b32fe13eaf2ac007e945f1.jpg12efd0399e8e9851b9ca9c51a9024c68.jpgb0775345d93beb23d177a89dc8953732.jpg03d88c560b168aeb091873ee68f9efe6.jpg08c8ea36e26e7b6a500b1329933807b8.jpg5cce3d51a2457eaa59fb4fb60170e2b9.jpgc93d52a8ac9391579085646934b7d590.jpgdf74b7d6d36ed8f44c1f6c7018edcfcc.jpg5c3c1b3d03bf119e042c3bc7fcdad625.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjal,kalorycznost prawdziwe,reszta steruj powietrzem.Zmiany nie možno widač natychmiast,kiedy skokowo obnižajes powietrze,to pokopczy.Obserwuj na jakej mocy sie wypala,može gorne powietrze udaremniaje twoje wysilky.Korekcja dawki nie dobre rozwiazanie.(doszedlem do 30%)-trzeba prawdopodobnie szukać blad gdzie indziej.Potencjal,powietrze.

Stale w kolo.Spalanie wegla,to jest pomiar wegl/powietrze.Dawki wegla sa pewne dla mocy-sterownik sam wylicza na podstawe potencjalu i kalorycznosci(wpisaj prawidlowe,moc wychadza z wegla,nie z wiatru).Wszystko,co musimy zrobic jest dobrac powietrze.Wszelikie korekty na opale jsa tylko wprowadzanie nas samych w blad.

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim spaliny strasznie wysokie , korekta paliwa na zero a powietrze na początek 6-27 % przy dmuchawie 70-80w , przysłona odsłonięta , kopci bo za dużo węgla na palniku , przy 30% mocy pieca spaliny powinny być max 85 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgla jest za malo na palniku bo pali sie poniżej retorty. Według instrukcji palnik jest 26 kw. Sprobuje zwiększyć na 29 kw i zmniejszyć maksymalne powietrze do 29% i zobaczymy co będzie.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A dlaczego korekta podawania jest 30% ??? czy na pewno ten węgiel jest taki mocny jak piszesz?? Zmniejszaj kaloryczność i dąż do korekty bliższej 0 (zero) a moc zostaw w spokoju , wpisz tyle ile ma palnik.

YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz prawidłowo ustawione moc palnika,kaloryczność i potencjał to jedyną przyczyną małego kopca jest za duże powietrze, za duże minimalne, i/lub za duże maksymalne,  sprawdź tez czy nie masz wprowadzonych korekt powietrza ,

a to że masz chwilowe dymienie po przymknięciu powietrza jest normalne, zmniejsz powietrze maksymalne ,poczekaj godzinę, zobacz czy kopci 

kolejna sprawa to czas podawania w auto masz zdecydowanie za długi a minimalną moc kotła wg.mnie za niską 

poza tym możliwe jest że pomimo twoich starań i prawidłowych ustawień i tak będzie kopcił bo taka charakterystyka węgla, ruskie mają dużo smoły i potrafią dawać tyle gazu że przy prawidłowym ustawieniu powietrza dla spalania żaru nie jest możliwe dopalenie gazów, poza tym zauważyłem że węgle te gazują w bardzo niskich temperaturach,

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takowe pytanie od dziś jak zrobiło się zimno pierwszy raz w tym roku, zaczął sterownik stale kręcić zaworem 4d który to sterowany jest przez pogodówkę i nie może utrzymać zadanej temp na co.

Przykład taki jak temperatura wzrasta powyżej 44 stopni na co, to siłownik zaworu 4d nie może utrzymać stałej, raz otwiera się pod 60% i rośnie do 45, później zamyka się do 50% i spada do 43,5 i tak wkoło. Co ciekawe gdy otwarcie zaworu zbliża się do 60% powrót ochładza się do 46 stopni, gdy przymyka się do 50 wraca do temperatury 56-57. Powrót dogrzewany jest po przez włączenie na stałe pompy CWU.

Gdy temperatura zadana na CO jest poniżej 44 stopni i mieszacz otwiera się do 55% nie dzieją się takie wachlarze i trzyma temp zadaną za zaworem w granicach 0,1 -0,2 stopnia.

IMG_20200205_192827.thumb.jpg.09cd47e3e697c69786fcc16848813a72.jpg

IMG_20200205_192842.thumb.jpg.5c82a86c9031dea37781782ddfc004ed.jpg

IMG_20200205_192927.thumb.jpg.f24dd7608aa571049af16af0942a14ef.jpg

IMG_20200205_192941.thumb.jpg.df7f15a159d24c54dbefe08d2ec6cb1e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie w tym problem, bo temperatura przez np godzinę od kiedy robiłem zdjęcia była praktycznie stała.

Mi to wygląd, że to w instalacji jak mieszcza chce otworzyć się ponad 60% następuje gwałtowne zejście temperatury powrotu i zwiększa się temperatura CO a zawór 4d koryguje w tą i z powrotem aby utrzymać tą zadaną.

A może ma to związek z pracą pomp, jedna działa na 1 biegu ta od CWU a druga na 2, ta od CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem parametr czas stabilizacji z 15 na 50 sekund, na pierwszy rzut oka nie miota nim tak, ale zobaczymy za jakąś godzinę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli od początku zimy było ok , to chyba bym nie kręcił ustawieniami, ewentualnie wyłączenie i włączenie sterownika powinno pomóc,

możesz też ustawić kaganiec żeby siłownik nie otwierał zaworu powyżej 60%,dla przykładu u mnie kaganiec był 60-90%, poniżej 60 brakowało przepływu i nie dogrzewało mi ostatnich grzejników, ostatecznie jednak odłaczyłem siłownik, wprowadzał dodatkowe zamieszanie w układzie 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jolo747 napisał:

jeśli od początku zimy było ok

Tylko, że nie było temperatur poniżej -4, więc to nowość.

Dzięki za rady będę obserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednią odłączają, a ja dzisiaj właśnie podłączyłem siłownik. Zrobiłem pozycjonowanie i ustawiłem na CO 42 stopnie, niestety siłownik zatrzymał się na 35 stopniach. Co miałbym zmienić, żeby puścił na grzejniki 42 stopnie? Czujnika pogodowego jeszcze nie zdązylem podłączyć, tylko czujnik pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może go nie puszcza dalej ochrona powrotu która jest w priorytecie , albo przepływ , masz pompę na obwodzie CO ?

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.