Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, mlodypestek napisał:

Witam ...posiadam kocioł sas solid 48kw. Jaką moc kotła ustawić? W poprzednim sterowniki techa można było ustawic moc retorty na 29kw

A powiedz no kolego, dlaczego zmiana z Tech-a na SKZP.  Pytam z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ja powiem tak, że użytkowników tego stera przybywa, gdyż daje rewelacyjne możliwości obrazu pracy kociolka. Wystarczy trochę poobserwować wykres, wyciągać wnioski i ustawiać pod swój dom i instalacje. Ciężko jest coś komuś radzić jak np obniżyć spalanie jak się nie zna instalacji, budynku i nie przeanalizuje ustawień i wykresów z kilkunastu dni. Ja używam pierwszy sezon i w końcu coś wiem o moim układzie.

Jestem zwolennikiem palenia ciągłego, zero odstawiania, bo po to jest sterownik aby kocioł prowadzić stabilnie. Nawet zrezygnowałem z ładowania zasobnika cwu. Mam blisko kotła to biega cały czas. 

Palnik mam Technixa sv200 10kW. To też zupełnie inna kultura pracy niż retorta fajkowa. Zdecydowanie łatwiej modułować. Poprzedni sezon w miarę nowym domu palilem w kotle z retortą fajkową 15kW i musiałem na odstawieniach go prowadzić, bo nie było tej mocy gdzie zużyć. Kocioł czarny w środku.

Teraz beżowy więc pył dopalony. Wniosek prosty, warto mieć sterownik który coś nam mówi o pracy kotła a ten mówi wiele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...ograniczenie to raz....brak jakich kolwiek aktualizacji...brak wyswietlanej temp
Powrotu(jedynie wyświetlana na apk mobilnej po lekkim naciśnięciu na temp mieszacza)...ogółem małe wsparcie....mam skzp około 2 tyg i próbuje ogarnąć go...narazie średnio mi to wychodzi....

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, andrzejk82 napisał:

Co daje nam ze względów praktycznych ograniczenie modulacji do np 50%? 

Wg mnie niewiele. Zależy jakie zużycie energii przez układ. Ja używałem kaganca na 70% jak ladowalem cwu aby mi nie szalał kocioł za bardzo. Jak ograniczysz do 50% to pewnie będzie tylko dłużej czasami dochodził do zadanej temp chyba że w ogóle nie osiągasz takiej modulacji to i tak nic to ograniczenie nie wnosi. A jak bedzie trzeba więcej mocy to nie dojdzie do temperatury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy wymiennik w kotle ma jakąś powierzchnie odbioru ciepła, każdy kocioł ma jakiś przepływ czynnika i warunki spalania , to że kocioł według obliczeń ma moc teoretyczną np 15kW to nie znaczy że palnik w nim zamontowany ma również taką moc , najczęściej retorty montowane jeszcze kilka lat wstecz do pieców 15 kW miały moc max, 20 a nawet 25 kW , (opis 15-25 np. ekoenergia ) dlatego ograniczenie mocy w takich kotłach ma bardzo duże znaczenie przykład piec o powierzchni wymiennika 1,5m2 (ok 15kW) na retorcie 25kW powinien mieć ,wpisaną moc kotła 25kW i ograniczoną do 15 właśnie tą modulacją , w przeciwnym razie sterownik naliczy opał dla mocy maksymalne 25kW (prawidłowo dla retorty) a kocioł tego nie odbierze) może też być sytuacja odwrotna , czyli wpisana w sterowniku moc kotła 15kW ale wtedy na retorcie 25kW będzie za mało paliwa i niewłaściwe spalanie ,zapadający się kopiec i inne problemy  

u mnie retorta 15-25kW max moc ograniczona do 50% ,wymiennik 1,4m2, temperatura spalin max 80stC

ale jest pewne ale , wegiel najwydajniej spala się w retorcie w okolicach maxymalnej mocy retorty , przyjmijmy retortę 10kW , pracującą z pełną mocą , otrzymana moc 90% czyli około 9kW, kontra retortę 25Kw pracującą na 40% mocy gdzie sprawność wyniesie gdzieś koło 60% ,czyli teoretycznie mamy 10kW ale otrzymujemy tylko 6kW ,resztę mamy w popiele lub w kominie (w cieple i w sadzach) ,dlatego moim zdaniem nie ma co puszczać kotła na 5/10/15% mocy bo to jest złudna oszczędność , i wiele już słyszałem o tym że kocioł pracujący w dwustanie spala mniej , bo pracuje na 100% albo na 0% 

sterownik SKZP pozwala tak jak u mnie na prace w automacie jednak w amplitudzie podobnej do 2stanu,  poprzez modulację nieco wygładzona jest charakterystyka która pozwala na łagodne rozpalenie opału bez niepotrzebnego nadmiaru powietrza i łagodne zejście z pełnej mocy gdzie mocno rozdmuchany wegiel łagodnie sie uspokajaprzez co nie kopci po nagłym odcięciu powietrza (jak by to było w typowym 2stanie)

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jolo747 napisał:

 

20191113_182546.jpg

Zaciekawił mnie ten fragment "łagodne zejście z pełnej mocy gdzie mocno rozdmuchany wegiel łagodnie sie uspokaja przez co nie kopci po nagłym odcięciu powietrza " Możesz to bardziej rozwinąć? Ten wykres z pracy Twojego kotła to obrazuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, dla przewymiarowanych kotłów lub palników jest to ratunek. Jak retorta za duża to pewnie trzeba tak dobrać ustawienia naweglania i powietrza aby dojść do minimum możliwości jej fizycznych wymiarów co by jeszcze dobrze pracowała i z tego punktu wyznaczyć maksymalną moc potrzebną do pracy kotła w danym układzie odbioru. Ciągle pozostaje problem emisji, czystości kotła i pracy ciągłej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak,obrazuje tylko trzeba wykres rozciągnąć do 2 godzin , w perspektywie 6 albo 12H wykres zawsze będzie kanciasty , dla tego dla mnie lepiej by było gdyby wykresy były przewijane niż zacieśniane ,

zastanawiam sie też dla czego algorytm nie uruchamia (po wyjściu z czuwania )modulacji od najniższej zadanej mocy ,czyżby za to odpowiadał parametr dynamika ?

20191114_203245.jpg

20191112_230804.jpg

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey jakie wymiary masz tej miski ( średnica i głębokość) i jak wysoko od paleniska ( wysokość liczysz od spodu miski czy rantu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne się pod pytanie kolegi wyżej odnośnie miski salatkowej.

Co ona daje? Jest czyściej, lepiej moduluje, mniej pali ?

Mam fabryczny deflektor i zastanawiam się czy nie spróbować tej magii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest dość obszerny temat o deflektorach, to można tam się dużo rzeczy dowiedzieć. Nie będę tutaj śmiecił. Miska o średnicy 23cm, głębokość 9cm, zawieszona 16 cm nad paleniskiem (rant) ale podkreślam, że wysokość zawieszenia trzeba dobrać doświadczalnie w zależności od wielkości (średniej) rozwijanej mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy możecie Panowie mi polecić jakiś mieszczacz? Tzn, firmę typ itp. Zeby wspolpracował z naszym sterownikiem.

Czy tutaj też zależy (jak zwykle ::) od typu instalacji etc, I to już musi instalator dobrać?

Ten temat jest mi zupełnie obcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam np 3D z Womix'a i siłowniki też Womix. Nie mam zastrzeżeń co do ich pracy.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór moży być 3D lub 4D a siłownik  może być najnowszy model,jeszcze musisz wiedzieć jakiej średnicy,to bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm..ok ustalę średnice i wrócę

A to czy 3d lub 4d zależy od potrzeby instalacji, tak? I to musi określić instalator na miejscu, dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie już mnie irytuje bo nie mogę doprowadzić pracy sterownika do należytej na niskiej modulacji. Jedynie wchodzi mi na wysoką a potem przebija co powoduje przejście w czuwanie. Kocił 14 kw  palinki firmy pancerpol pps 17 kw, dmuchaw WPA 120 z klapką( z tego względu większa wartość minimalna powietrza). W tej chili ustawiłem na 17kw i z tego względu moc ograniczona do 83% bo wychodzi moc na palniku 14.1 kw. Zawór 4d z słonikiem sterowany z panelu z domu. Brak pompy kotłowej. Minimalna modulacja 14% z tego względu że jak ustawie na przykład 15%,16% to i tak wskazuje że na mocy min modulacja wychodzi o 1% mniej niż zadałem, z dmuchawą jest odwrotnie o 1% więcej daje powietrza  niż zadana. Robiłem przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomogło. Wersja 2,27 oprogramowania. Ekogroszek Bartex gold. Średnie spalanie ok 14kg/h. Posiadam zetke oraz RCK.  Ktoś coś podpowie co zmienić żeby zaczęło pracować poprawnie? 

3d546845a6a3c2e4.jpg

0ca3604951777109.jpg

98438f0c3566425egen.jpg

a6686601253216c2gen.jpg

788d91bc62b5d9d9gen.jpg

0027eb6ae6540320gen.jpg

Edytowane przez krychu34692
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Michaelkw napisał:

hmm..ok ustalę średnice i wrócę

A to czy 3d lub 4d zależy od potrzeby instalacji, tak? I to musi określić instalator na miejscu, dobrze rozumiem?

Lepiej nich to ustali instalator jeśli masz dobrego,bo magików wiesz że nie brakuje i zakładają przeważnie za małą średnicę.Możesz mu tylko podać jakiej marki zawór z siłownikiem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, krychu34692 napisał:

Panowie już mnie irytuje bo nie mogę doprowadzić pracy sterownika do należytej na niskiej modulacji. Jedynie wchodzi mi na wysoką a potem przebija co powoduje przejście w czuwanie. Kocił 14 kw  palinki firmy pancerpol pps 17 kw, dmuchaw WPA 120 z klapką( z tego względu większa wartość minimalna powietrza). W tej chili ustawiłem na 17kw i z tego względu moc ograniczona do 83% bo wychodzi moc na palniku 14.1 kw. Zawór 4d z słonikiem sterowany z panelu z domu. Brak pompy kotłowej. Minimalna modulacja 14% z tego względu że jak ustawie na przykład 15%,16% to i tak wskazuje że na mocy min modulacja wychodzi o 1% mniej niż zadałem, z dmuchawą jest odwrotnie o 1% więcej daje powietrza  niż zadana. Robiłem przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomogło. Wersja 2,27 oprogramowania. Ekogroszek Bartex gold. Średnie spalanie ok 14kg/h. Posiadam zetke oraz RCK.  Ktoś coś podpowie co zmienić żeby zaczęło pracować poprawnie? 

3d546845a6a3c2e4.jpg

 Jeśli nie masz pompy kotłowej to włącz CWU na stałe.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, slawek56 napisał:

 

 krychu34692 Włącz pompę CWU na stałe.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.