Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

podsumowując, żeby jakieś korzyści z tych kilku postów były ,;) wielkość otworu nawiewnego do kotłowni lub jego brak , może mieć taki wpływ na spalanie i ustawienia sterownika Skzp02 ,że jakiś  Jan który ma w kotłowni jakiś otwór nawiewny  w porównaniu do innego Janka  który ten otwór ma mniejszy , przy tych samych ustawieniach może mieć  różne ustawienia tej samej dmuchawy do prawidłowego spalania, spowodowane obciążeniem dmuchawy związanym z łatwiejszym lub trudniejszym pozyskaniem powietrza  

pokazuje to że pytania typu , jak masz ustawione powietrze ,nie ma w ogóle sensu i trzeba do tych ustawień dość doświadczalnie , nie można obcych ustawień przyjmować dla siebie jako pewniak 

Edytowane przez jolo747
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jolo747 napisał:

pokazuje to że pytania typu , jak masz ustawione powietrze ,nie ma w ogóle sensu i trzeba do tych ustawień dość doświadczalnie , nie można obcych ustawień przyjmować dla siebie jako pewniak 

Z tym trudno się nie zgodzić. Dodaj jeszcze, że zależy od typu palnika, podajnika, ilości otworów i szczelin  nadmuchowych w palniku, ilości i wielkości otworów przeciwdymnych w palniku, granulacji opału oraz czy jest bajpas z dosuszaniem zasobnika. Z "elektrycznych" rzeczy: typ dmuchawy, jej stan oraz kondensatora, typ sterownika kotła. I tak wszystkiego jeszcze nie wymieniłem :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakże ważny dla mnie temat podnieśliście. W kotlowni (kotłownia w piwnicy, narożne pomieszczenie z drzwiami wejściowymi z zewnątrz) mam niestety tylko kratkę wentylacyjną, poza tym szczelnie, chcę zrobić dodatkową wentylację, czy mogę zrobić kratkę w drzwiach i o jakich wymiarach? Byłoby to najprostsze dla mnie rozwiązanie, wyciąć otwór w drzwiach i wstawić tam jakąś metalową siatkę, coby myszy nie wchodziły ;-) Zainteresował mnie temat wentylacji, ponieważ nawet jak dmuchawę ustawię na 35-100% piec w środku jest czarny jak cholera, czyli kopci. Wstawiłem deflektor z tarczy hamulcowej wentylowanej, spadła temp. spalin oraz spalanie o ok. 2kg, zdaje mi się, że też lepiej moduluje (wstawiam foty przed i po). Uszczelnilem wszystko jeszcze raz, od klapy zasobnika po łączenie palnika z piecem... niestety dalej sadze w kotle jak cholera (zdjęcie z dziś, czyszczone wczoraj). Czy wentylacja (którą i tak zrobię) może pomóc, czy po prostu, na tej cholernej rynnie musi kopcic i tyle?

IMG_20191112_220457.jpg

IMG_20191113_182450.jpg

IMG_20191113_182649.jpg

IMG_20191113_182657.jpg

IMG_20191113_182553.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2019 o 08:36, TomekBrz napisał:

Witam

Wersje testowe 2.31 są oficjalnie dostępne:

http://costerowniki.pl/pl/p/WERSJE-TESTOWE/19

Jak będziesz wypuszczał wersję do zabudowy to pamiętaj o usunięciu podwójnego beep'nięcia, tj. w sterowniku i w panelu.
Wystarczy jak będzie beep w panelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyzio , szczerze to się zastanawiam czy i jak doprowadzić powietrze do kotłowni i jak by nie patrzeć to wprowadzenie do domu na godzinę 10 czy 20m3 powietrza z zewnątrz o temperaturze powiedzmy -10 jest bez sensu ,chyba że  to powietrze trafiało by bezpośrednio do dmuchawy ,choć i w tym przypadku powietrze to wychładzało by kocioł od środka, jedynym rozsądnym ekonomicznie wyjściem było by tu wykorzystanie ciepłego powietrza z wentylacji  i dostarczenie go bezpośrednio do dmuchawy do dmuchawy

poza tym uważam że masz sporo za mało paliwa na palniku 

 

co do wykresów to mój wygląda tak jak poniżej (11.00 - 17.00) a spalanie ostatnio to ok 9kg/doba , 7 osób, 140m na 3 poziomach,bojler 140L,zmywarka, w domu od 21 do 24 stopni ,wydaje mi się że kluczem są głowice termostatyczne na wszystkich grzejnikach, w paczkomacie czekają juz głowice elektroniczne na testy  

20191113_182546.jpg

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyzio997

"czy mogę zrobić kratkę w drzwiach", proponuję otworzyć (uchylić drzwi na dwie godz. oczywiście po przewietrzeniu pomieszczenia (kotłowni), nie zmieniaj żadnych ustawień w sterowniku, po 2 godz sprawdź czy jest jakakolwiek zmiana na palenisku, i przeanalizuj wykres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jolo747

Powietrze można skutecznie dostarczyć do dmuchawy z wymuszoną grawitacją, problemem może być "trasa rury (spiro) która powinna być blisko dmuchawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo747 ile masz grzejników w domu i jakich rozmiarów? Jak wysokie stropy w domu?

PS

Ja w tym sezonie również testuje elektroniczne głowice sterowane radiowo z jednego sterownika. Jakie kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dyzio997 napisał:

Wstawiłem deflektor z tarczy hamulcowej wentylowanej

Tarcza hamulcowa wentylowana, to najgorszy rodzaj deflektora, którego miałem nieprzyjemność testować. Do modulacji się nie nadaje. Przy małym, a nawet średnim płomieniu, nie jest odpowiednio dogrzana, przez co spaliny zamiast się dopalić, to stygną i w kotle zaczyna się robić czarno.

Do modulacji szczerze polecam miskę nierdzewną, szybko łapie temperaturę, a jak z wierzchu miska pokryje się jeszcze popiołem, to już jest całkiem bajeczka. 13.gif

Dodam tylko, że o tym, czy deflektor spełnia swoje zadanie, świadczy jego spód, jeśli jest czarny, to tylko przeszkadza i lepiej żeby go nie było, jeśli jest jasny, to spełnia swoje zadanie. Łatwo to odróżnić.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Michaelkw napisał:

@jolo747 ile masz grzejników w domu i jakich rozmiarów? Jak wysokie stropy w domu? PS Ja w tym sezonie również testuje elektroniczne głowice sterowane radiowo z jednego sterownika. Jakie kupiłeś?

dom 3 poziomy 8x10m ,po odliczeniu ścian i pomieszczeń słabiej ogrzewanych , jak składziki ,czy kotłownia zostaje ok 150m2 , wysokość 1 poziom 2,30 drugi 2,70, poddasze od 2,4 do 5m,

głowice jak poniżej 

20191107_110712.jpg

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo747 ile grzejników? Jak będziesz miał wszystkie głowice założone to podeślij wykres z ostatnich 12 H. Szczególnie mi chodzi linie temp.zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wysłałem czujnik spalin do sprawdzenia do pana Tomka i sterownik pracuje chwilowo bez. Możliwe jest że kocioł nagle zaczął palić więcej prawie o 7 kg? Chodzi o spalanie dobowe.
Spalanie dobowe wzrosło mi. Z około 22 do 30 kg. :(

Jeszcze jedno
Co w aplikacji od Timela znaczy
Spaliny x1; x2; x3

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michael .najedz kursorem na mój profil , tam jest opisana cała instalacja , temperatura zadana czego ? kocioł mi przebija o ok 2,5stopnia i stygnie o ok 1,5 stopnia, ale na sterowniku nie mam ustawionej maxymalnej temperatury , chyba dziś to pozmieniam 

przy tych głowicach oszczędności pewnie nie będzie , ale komfort powinien wzrosnąć , jak na razie to kręcę głowicami cały dzień 

marek , spaliny żeby sie mieściły na wykresie do 100stC , musza być w skali i w zaleznosci od tej skali trzeba je pomnożyć przez 1 2 lub 3

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MarepP napisał:

Wczoraj wysłałem czujnik spalin do sprawdzenia do pana Tomka i sterownik pracuje chwilowo bez. Możliwe jest że kocioł nagle zaczął palić więcej prawie o 7 kg? Chodzi o spalanie dobowe.
Spalanie dobowe wzrosło mi. Z około 22 do 30 kg. :(

Jeszcze jedno
Co w aplikacji od Timela znaczy
Spaliny x1; x2; x3

Jeśli w popielniku jest niedopał, to całkiem możliwe, że spalanie wzrosło o 7 kg, ale nie brak czujnika spalin jest tego przyczyną.

Spaliny x1; x2; x3 - to skala spalin w jakiej sa wyświetlane na wykresie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces odpowiedniego dobrania parametrów spalania zajmuje dość dużo czasu (mnie przynajmniej) i wymaga wnikliwej obserwacji paleniska i wymiennika po części, bo to tam jest obraz tego, co się dzieje w kotle. Nie oczekuj ode mnie proszę, że dam Ci złoty środek na coś, czego nie widzę bezpośrednio, bo byłbym zupełnie nieodpowiedzialny za to co robię i przede wszystkim wobec Ciebie.

A wiem z doświadczenia, że fotki nie zawsze oddają właściwy obraz płomienia na palniku.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michael .najedz kursorem na mój profil , tam jest opisana cała instalacja , temperatura zadana czego ? kocioł mi przebija o ok 2,5stopnia i stygnie o ok 1,5 stopnia, ale na sterowniku nie mam ustawionej maxymalnej temperatury , chyba dziś to pozmieniam 
przy tych głowicach oszczędności pewnie nie będzie , ale komfort powinien wzrosnąć , jak na razie to kręcę głowicami cały dzień 
marek , spaliny żeby sie mieściły na wykresie do 100stC , musza być w skali i w zaleznosci od tej skali trzeba je pomnożyć przez 1 2 lub 3
Po co kręcisz ustaw temperaturę na dzień i noc. Do tego offset bo przy grzejniku inna temperatura niż w innej części pokoju i się pewnie szybciej zamyka. I to tyle. Mam takich 6 sztuk w tym 2 sztuki sterowane przez neta.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cez19 napisał:

Dyzio997

"czy mogę zrobić kratkę w drzwiach", proponuję otworzyć (uchylić drzwi na dwie godz. oczywiście po przewietrzeniu pomieszczenia (kotłowni), nie zmieniaj żadnych ustawień w sterowniku, po 2 godz sprawdź czy jest jakakolwiek zmiana na palenisku, i przeanalizuj wykres.

Kol. @Dyzio997 ma drzwi do kotłowni (jak się domyślam) poniżej poziomu terenu i jest ryzyko zasypania takiej kratki liśćmi czy śniegiem. Dlatego tu lepsza była by tzw. "zetka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo747 na profilu masz wpisane  100 grzejników dlatego pytam.

Zadana temp kotła.. Piszesz ze przebija Ci o 2,5 C. Patrząc na wykres to kocial Ci się odstawia. W jakim czasie w takim razie Ci sie on studzi i jaki masz czas odstawienia po przekroczeniu zadanej?Spojrz na moj wykres. Modulacja  (min.15-max 50%)lata w gore i w dół. U mnie tez ok 2 C srednia różnica w gore /w dol od zadanej

Screenshot_2019-11-14-09-56-17.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Michaelkw napisał:

Patrząc na wykres to kocial Ci się odstawia. W jakim czasie w takim razie Ci sie on studzi i jaki masz czas odstawienia po przekroczeniu zadanej?

Przecież to widać dokładnie na wykresie. Tam jest pełny zakres 6 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 Zgadza się, drzwi do kotłowni są pod poziomem gruntu. Co masz na myśli mówiąc, że lepsza by była zetka?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli, żeby skorzystać z "lupy" w prawym górnym rogu ekranu. Ja skorzystałem i pokazało mi TO :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj22

  • #17694  . To ma być tylko sugestia zwana oszczędną "gospodarką" własnych finansów. Napisałem wyżej, Powietrze można skutecznie dostarczyć do dmuchawy z wymuszoną grawitacją, właśnie dla tego to napisałem. Wymuszona grawitacja jest oparta na wykorzystaniu dmuchawy kotła do zasysania świeżego powietrza z "pola" powyżej poziomu dna piwnicy. Ja tak mam, piwnica jest zaniżona do poziomu gruntu 1.5 m, aby spełnić warunki do poprawnego działania, przymusowo doprowadzić (np. rurę spiro jak najbliżej dmuchawy. Mogę zapewnić, ze to się sprawdzi w "praniu" .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.