Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie już pisałem o tym jakiś czas temu.

Problem spalania węgla jest tematem rzeka. Wiele zmiennych powoduje że jest to niestabilne.

Chcąc zmienić algorytm spalania, należy przede wszystkim zawrzeć dużą ilość zmiennych których w żaden sposób nie będziemy umieli określić.

Należy traktować palnik jako naczynie w którym znajduje się znana ilość opału. Dla minimalnych mocy ilość węgla musi być mniejsza niż dla maksymalnych. Do tego dochodzi jeszcze ilość węgla przygotowana do spalania przed paleniskiem gdzie zachodzą między innymi procesy odgazowania.

Tak bardzie obrazowo.

Chcąc spalać z mocą minimalną należy palenisko wypełnić np 50% węgla ( objętościowo)i dmuchać 10% wiatru

Dla 100% mocy, wypełnienie paleniska 100% i wiatr 50%

schodząc z mocą w dół sterownik musiałby oszacować kiedy następuje wypalenie węgla tak aby pokryło się to z procentową ilością na palniku.

I to jest dość proste i można bez problemu uzyskać w miarę stabilny proces, bez kopcenia, ale w drugą stronę już nie jest tak prosto i prosto niebędzie.

Jeśli mamy pracę na małej mocy i chcąc wejść na wyższy poziom to tak naprawdę musi być odpowiednia dawka paliwa przygotowana wcześniej (np. odgazowana). W innym przypadku będzie kopcenie.

Też kiedyś myślałem że przecież to takie proste i wszystko da się ustawić lub opisać w programie.

W silniku spalinowym gdzie nad procesem czuwa sonda Lambda, jest prościej bo proces obróbki danego ładunku przebiega w któkim czasie. Jeśli korekta następuje w 10 czy nawet 20 cyklach pracy to jest "moment". W palniku każde podanie i spalenie trwa kilkanaście do kilkudzieięciu sekund, więc jeśli miało by się rozpatrywać korektę w np 5 czy 10 podaniach, dla palnika to będą minuty.

Drążąc dalej temat, to dla pracy palnika musisz dmuchać tyle, a raczej aż tyle i tylko tyle ile znajduje się w danech chwili opału. Więc dmuchawa musi pracować ze zmiennymi obrotami. Po podaniu węgla musi mieć takie obroty aby były współmierne z ilością paliwa i w miarę wypalania ładunku zmniejszać proporcjonalnie do paliwa.


Mam nadzieję że w miarę czytelne jest to co napisałem. 

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, crook napisał:

Tak to wygląda u mnie, dodatkowo napowietrzenie kotłowni, rura na dmuchawę, sonda lambda, RCK, sterownik sondy.

Witam.

No jestem pod wrażeniem... osprzęt  kociołka ciekawy(troszkę taki badawczy) broń Boże to nie jest złośliwość w Twoją stronę tylko mój podziw i szacunek.

Bardzo zaciekawił mnie Twój pomysł z dmuchawą, pozwolisz że skopiuję u siebie. Czy tak w kilku słowach mógłby kolega przybliżyć jak się zmieni charakterystyka dmuchawy i jaki to ma wpływ na modulację i zmianę obrotów. Z poprzedniego opisu wyłapałem że dmuchawa pracuje w wyższym zakresie obrotów. Moja DM80 zwiększa obroty tylko do 38% dalej tylko minimalnie ale bez widocznego zwiększenia wydajności dlatego moc max wiatru mam ustawioną na 40%.

Pozdrawiam.YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Wyobraź sobie że podczas wzrostu modulacji jak ręcznie dodam paliwa to tlen już tak bardzo nie spada i modulacja nie musi podnosić się wyżej niż bez dodania paliwa ręcznie.

To że nie jest to proste to wiem, w innym wypadku sam bym zbudował sterownik i nie kupował gotowego produktu.

Jesteśmy w tak dobrej sytuacji że twórca, Pan TomekBrz, rozwija swój produkt i pewnie jest w stanie zrobić takie modyfikacje oprogramowania.

Więc dziele się swoimi obserwacjami i wysuwam propozycję zmian. A to tylko od twórcy zależy czy to wprowadzi.

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, hamerg napisał:

schodząc z mocą w dół sterownik musiałby oszacować kiedy następuje wypalenie węgla tak aby pokryło się to z procentową ilością na palniku.

Prawie tak jak kolega pisze tylko.....sterownik miałby ocenić szybkość spadku temperatury(raczej nie powinno być problemu) przeliczyć przykładowo: czy spada np. 1 stopień na 5 min. wtedy nie potrzeba czy 1stopień na 2minuty.... i dopiero załączyć możliwość (umożliwić ręczną korektę) pominięcia 1-2-3 dawek ale w/g uznania użytkownika!! ... jeśli kolega sam nie zmieni na inny (domyślnie"0") algorytm idzie dalej swoją drogą.

I w drugą stronę dołożenia węgla podczas rozpędzania kotła..

Yaro

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YaroXylen Dm to chyba coś około 40W.

U mnie Wpa-120 ma 80W dlatego ją zmodyfikowałem, aby zwiększyć zakres obrotów użytkowych.

W Twoim wypadku nie koniecznie to da efekt bo jeśli w okolicach 40% masz już maksymalny nadmuch i zwiększanie obrotów nie zwiększa nadmuchu to ja bym to zostawił jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, crook napisał:

YaroXylen Dm to chyba coś około 40W.

DM80  80W 320m3/h  spręż 300Pa ... więc chyba można powalczyć...

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to możesz spróbować.

Napewno będziesz musiał podnieśc nadmuch dla mocy maksymalnej.

Ile to Ci nie powiem bez pomiarów to wszystko na wyczucie musisz ustawiać.

Ja mam łatwiej bo z sondą na wylocie i anemometrem na wlocie widze co się dzieje.

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,ten sterownik maje najlepiej sterowany proces modulacii spalania,co mnia teraz interesuje jest proces sterowania pokojowki,pogodowki i ich wspolpraca.Tam sterownik pozostawa w tyle za innymi.Tutaj jest potencjał oszczędności

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Palniki różnią się konstrukcyjnie. Tak naprawdę to trzeba by było testować każdy typ i pisać algorytm pod dany palnik. Ja wiem jedno przy kilku opałach po dodaniu ręcznie 2-3 dawek palnik kopcił. Oczywiście miałem też węgle gdzie taka dosypka nie robiła zamieszania. Jak będą sondy lambda z możliwością samoczyszenia dla kotłów węglowych to proces będzie można bardzo prosto ustawić.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy w zyciu przy weglu nie ustabilizujecie procesu spalania to nie gaz gdzie ma stalą kalorycznosc....na skladach nigdy nie ma pewnosci co sie kupi...ale pomarzyc mozna:)

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@crook miales stycznosc z tech'em i jego turbinka (taki wiatraczek co mierzy przeplyw powietrza i wprowadza korekte zarowno do wentylatora jak i podawania opalu).

Cos tak na zasadzie stalego zamontowanego anemometru i wykorzystanie tego do sterowania wiatrakiem i podawaniem paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałem że to rozwiązanie jest w zamyśle bardzo dobre pod warunkiem że palnik  będzie zawsze drożny i będzie równo spalał. Nie jestem pewien ale producent który wdrożył to rozwiązanie chyba zaniechał jego stosowania w kolejnych kotłach. Gdyby SKZP miał możliwość obsługi czujnika hala to ja szczerze  mówiąc byłby mega zadowolony. Proces spalania prowadziłby się praktycznie sam.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, abcde napisał:

nigdy w zyciu przy weglu nie ustabilizujecie procesu spalania to nie gaz gdzie ma stalą kalorycznosc....na skladach nigdy nie ma pewnosci co sie kupi...ale pomarzyc mozna:)

Gaz w zime też ma zaniżone parametry. Widać to po płomieniu. Jest bardziej czerwony, latem niebieski. 

Proponuję przez dobę popalić na ruszcie a potem porównać oszczędności jakie macie w podajnikowcu. Oczywiście tak jak @abcde pisze: pomarzyc dobra rzecz :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bercus napisał:

Koledzy,ten sterownik maje najlepiej sterowany proces modulacii spalania,co mnia teraz interesuje jest proces sterowania pokojowki,pogodowki i ich wspolpraca.Tam sterownik pozostawa w tyle za innymi.Tutaj jest potencjał oszczędności

Witam.

Dla mojego układu instalacji wszystkie sterowania zaworami pogodówkami etc. działają najlepiej :)))   jednak potencjał jest w dopracowaniu sterowania palnikiem i procesem spalania...

Widzisz kolego każdy ma inne priorytety ...a punkt widzenia zależy od punktu siedzenia....

To że sterownik jest super to wie każdy użytkownik, ale nie jest tak że nie może być lepszy.

Proszę Ciebie kolego o zrozumienie. Każdy w tym urządzeniu ma swoje priorytety, i oczekiwania z nim związane. :))

Serdecznie pozdrawiam Ciecie. YARO :))

Edytowane przez YaroXylen
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dormario napisał:

Kiedyś pisałem że to rozwiązanie jest w zamyśle bardzo dobre pod warunkiem że palnik  będzie zawsze drożny i będzie równo spalał. Nie jestem pewien ale producent który wdrożył to rozwiązanie chyba zaniechał jego stosowania w kolejnych kotłach. Gdyby SKZP miał możliwość obsługi czujnika hala to ja szczerze  mówiąc byłby mega zadowolony. Proces spalania prowadziłby się praktycznie sam.

Wiem @dormario oboje (i nie tylko) pisalismy z tego doktorat. Pomijajac fatalny montaz tego od strony mechanicznej  (ciag wsteczny na wentylatorze i zaklocenie pomiaru) to moje wrazenie jest zblizone do Twojego - nic zlego to nie robi a koszty takiego "ulepszenia" to w okolicach kilkunastu zlotych...

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dormario napisał:

Gdyby SKZP miał możliwość obsługi czujnika hala to ja szczerze  mówiąc byłby mega zadowolony.

Ja również - jak już pisałem wyżej.

Ale nadmienię (z własnych obserwacji) że pracując na stałej "mocy" dmuchawa "sama" zmienia obroty. Piszę o swoich dmuchawach i w moich warunkach ale u kogoś może być podobnie.

- przy regulacji przesłoną - im bardziej zasłonięta tym obroty większe - różnica może dochodzić do 200-300 obr/min jeśli dobrze pamiętam dla mojej dmuchawy całkiem odsłoniętej oraz w drugim przypadku z przesłoną na 2cm.

- zależnie od ilości węgla na palniku (oporów tłoczenia) 

- przy otwarciu drzwiczek, kosza, wyczystki itp 

To tyle co zauważyłem u siebie.

To może powodować jakieś stany nieustalone w sterowaniu hallem ;)  ale podczas normalnej pracy pewnie zwiększyło by precyzję nadmuchu i chyba łatwiej byłoby zneutralizować niektóre punkty charakterystyki dla danej dmuchawy.

 

 

Edytowane przez krisgie
Usunąłem parę informacji gdyż sprawdzałem dawno i mogłem coś pomylić - aby kogoś nie wprowadzić w błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krisgie napisał:

Ale nadmienię (z własnych obserwacji) że pracując na stałej "mocy" dmuchawa "sama" zmienia obroty.

Zgadza się. Zmiana obrotów spowodowana jest z przepływem powietrza przez palenisko. Ja zaobserwowałem że jak wsad się wypala to dmuchawa przyspiesza a jak dodane jest paliwo to zwalnia. I takie zjawisko wykorzystane było w sterowaniu za pomocą turbinki z czujnikiem hala. Jak dmuchawa zaczynała przyspieszać to sterownik dosypywał opału jak zwalniała za mocno to czekał z dosypem lub podnosił obroty dmuchawy aż będzie przepływ taki jaki powinien być.  W praktyce było już słabiej bo zważając na jakość dostępnych węgli powstające spieki blokowały przepływ na palniku i proces spalania nie przebiegał już tak prawidłowo jak powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dormario napisał:

Jak dmuchawa zaczynała przyspieszać to sterownik dosypywał opału jak zwalniała za mocno to czekał z dosypem lub podnosił obroty dmuchawy aż będzie przepływ taki jaki powinien być

Witam Kolegę.

Muszę przyznać że na innym forum jakiś kolega zaawansowany elektronik tłumaczył troszkę inaczej zasadę współpracy wentylatora z czujn. hala

Brzmiało to mniej więcej tak ...z chwilą gdy sterownik odebrał więcej impulsów z hala czyli ilosć powietrza wzrastała , aby utrzymać stałą ilość powietrza  a co za tym idzie i moc palnika, sterownik obcinał moc dmuchawy aż do wyrównania ilości obliczeniowej powietrza i powodowało to utrzymanie stałych parametrów spalania....

W kolegi tłumaczeniu wynika ze przy zwiększonym np. wiatrem ciągu komina i zassaniem większej ilości powietrza do palnika dodawany jest opał ...który powoduje wzrost mocy kotła i jego destabilizację pracy.

Przepraszam ale tak zapamiętałem i sam już nie wiem która wersja jest poprawna... bo która logiczna to wiem.

Pozdrawiam.YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbyś zapłacić za dodatkowe czujniki,za zmniejszoną niezawodnością i drozsym serwisie? I cena sterownika bylaby kilkukrotnie wieksza.

To jak so samochodmi.Czujnik czujnika czujnika,5 termometrow w spalinach,plastiku wszedzie,i w rezultacie euro 3 smierdzi mniejszie niz 5.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak siedzicie godzinami w kotłowniach....a co by bylo gdyby.....pewnie byscie tam spali :)

Proces spalania wegla to zupelnie co innego niz spalanie innych paliw:benzyna,gaz,czyli paliw plynnych....tam mozna prezyzyjnie sterowac czasem wtrysku...czyli iloscia paliwa....sory ale slimakiem z przekladnia tego sie nie zrobi....

Mozesz ustawic proces spalania idealnie ale wsypiesz worek bardziej wilgotnego opalu i juz niema idealnego procesu...gdyby to bylo takie proste to juz dawno by to ktos zrobil:)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, bercus napisał:

Chciałbyś zapłacić za dodatkowe czujniki,za zmniejszoną niezawodnością i drozsym serwisie? I cena sterownika bylaby kilkukrotnie wieksza.

To jak so samochodmi.Czujnik czujnika czujnika,5 termometrow w spalinach,plastiku wszedzie,i w rezultacie euro 3 smierdzi mniejszie niz 5.

Witam.

Do pewnego stopnia myślę że tak, i pod warunkiem że jeśli ktoś sam ma ochotę zmienić jakieś parametry to aby mógł sobie"pogrzebać" zawsze z możliwością powrotu do ustawień wyjściowych.

I tu druga poruszana już sprawa, opcji zapamiętywania kilku stanów( wszystkich ustawień) sterownika w pamięci, oraz przywrócenie ich jednym kliknięciem...i to chyba jeden z lepszych priorytetów do modyfikacji sterownika dla Pana Tomasza z TIMELA

Pozdr. YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, YaroXylen napisał:

Witam Kolegę.

Muszę przyznać że na innym forum jakiś kolega zaawansowany elektronik tłumaczył troszkę inaczej zasadę współpracy wentylatora z czujn. hala

Brzmiało to mniej więcej tak ...z chwilą gdy sterownik odebrał więcej impulsów z hala czyli ilosć powietrza wzrastała , aby utrzymać stałą ilość powietrza  a co za tym idzie i moc palnika, sterownik obcinał moc dmuchawy aż do wyrównania ilości obliczeniowej powietrza i powodowało to utrzymanie stałych parametrów spalania....

W kolegi tłumaczeniu wynika ze przy zwiększonym np. wiatrem ciągu komina i zassaniem większej ilości powietrza do palnika dodawany jest opał ...który powoduje wzrost mocy kotła i jego destabilizację pracy.

Przepraszam ale tak zapamiętałem i sam już nie wiem która wersja jest poprawna... bo która logiczna to wiem.

Pozdrawiam.YARO

Oczywiście że tak jest jak piszesz zakładając że generowana moc jest równa zadanej w innym przypadku było tak jak pisałem. Za mocno uprościłem cały ten proces.

W sterowniku który obsługiwał tę turbinkę ustawiało się parametry min. i max. obrotów dmuchawy i min. i max dawkę paliwa i min max czas między podaniami. I przez to ustawienie sterownika było mega trudne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.