Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Dorzucę jeszcze jedno pytanie :P

- zwiększyć/zmniejszyć prędkość obrotową pompy CO?

 

To co ja robie gdy skrecam pompke WILO piko powiedzmy z 1,9 do 2,5 m slupa wody? zwiekszam jej moc  czy predkosc? wybacz moze debilne pytanie ale nikt mi tego nie tlumaczyl wiec od razu poprawie swoj sposob nazewnictwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zamontowana na powrocie bezpośrednio przed kotłem zmniejszona prędkość z 3 na 2 bieg

 

zmniejszyć na 1 ??

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniaj tylko jeden parametr na raz bo nie wiesz potem która zmiana poprawiła/pogorszyła spalanie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ja robie gdy skrecam pompke WILO piko powiedzmy z 1,9 do 2,5 m slupa wody? zwiekszam jej moc  czy predkosc? wybacz moze debilne pytanie ale nikt mi tego nie tlumaczyl wiec od razu poprawie swoj sposob nazewnictwa

polecam czytanie wykresów, np.

om_25_60.jpg

mniejszy bieg = mniejsza moc [W]

Edytowane przez carlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sterownik to nie kombajn do czereśni, w obecnie oferowanej wersji nie przewiduje dodatkowej opcji do sterowania podłogówki (trza poszukać innego) :D

 

witam,

Ja mam pytanie do Panna TomkaBRZ Czy pompa CO się wyłączy jak zawór 4D sie całkowicie zamknie.

Nie mogę znależć tej opcji mam pompę ustawioną na 3 bieg i trochę mnie irytuje   jak pompa mieli w koło niepotrzebnie i grzeje się no sporo więcej słychać pompę.Czujnik zaworu 4D mam zaraz za zaworem przed pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pompa wyłączy się jak przekroczy temperaturę regulatora pokojowego + histereza, a jak się pompa wyłączy to możesz wybrać co zrobi mieszacz.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

witam,

Ja mam pytanie do Panna TomkaBRZ Czy pompa CO się wyłączy jak zawór 4D sie całkowicie zamknie.

Nie mogę znależć tej opcji mam pompę ustawioną na 3 bieg i trochę mnie irytuje   jak pompa mieli w koło niepotrzebnie i grzeje się no sporo więcej słychać pompę.Czujnik zaworu 4D mam zaraz za zaworem przed pompą.

 

STALE WŁACZONA GDY MIESZACZ – jeśli ta opcja jest włączona, to pompa nie wyłącza się po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeniach (tylko przy pracy z mieszaczem)

Czujnik temp. obwodu CO musi być za pompą

Edytowane przez carlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany sprawdzę

 

RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadan głupie prozaiczne pytanie...cz% zawór 3d mogę wpiąc do góry nogami tzn pokrętło na dole????

Mam do was jeszcze jedno pytanie czy po chłopsku ktoś powie mi jaką rolę pełni zawór 3d bo zgłupiałem patrząc na instrukcje. Sądziłem że zawór montuje się na głównym zasilaniu przed pompą tak aby ciepła woda po części szła w układ pozostała część wracała do pieca a gsy zawór się domknie to woda nie idzie na dom tylko krąży w małym układzie. Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STALE WŁACZONA GDY MIESZACZ – jeśli ta opcja jest włączona, to pompa nie wyłącza się po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeniach (tylko przy pracy z mieszaczem)

Czujnik temp. obwodu CO musi być za pompą

No dobra , pompa chodzi lub nie jak osiągnięta jest temp. pokojowa zadana nie ale jak piec się odstawi i zawór 4D się zamknie całkiem to pompa mieli cały czas i wodę w koło mieli przez zawór zwrotny.

Nie wiem już sam bo miałem zamontowany czujnik zaworu 4D za zaworem zaraz ,jedni mówia że za pompa ma być jedni że to jest czujnik zaworu 3-4D i ma być za zaworem. Tak myślę z logiki to może być nawet pod tym zaworem zwrotnym i nad tym zaworem

jak tu na foto twoim ja mam ten czujnik pod zaworem zrotnym na kolanku a z kolanka idzie zaraz do zaworu 4D myślę że to nic nie zmieni jak jest za  czy przed pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadan głupie prozaiczne pytanie...cz% zawór 3d mogę wpiąc do góry nogami tzn pokrętło na dole????

Mam do was jeszcze jedno pytanie czy po chłopsku ktoś powie mi jaką rolę pełni zawór 3d bo zgłupiałem patrząc na instrukcje. Sądziłem że zawór montuje się na głównym zasilaniu przed pompą tak aby ciepła woda po części szła w układ pozostała część wracała do pieca a gsy zawór się domknie to woda nie idzie na dom tylko krąży w małym układzie. Tak?

Tu masz temat 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2518-spis-temat%C3%B3w-zawory-4d-i-3d/

Ja myślę że że wsjo rawno jak dasz zawór 3-4D  tylko jak kiedyś założysz siłownik elektryczny to może zostać zalany wodą jak rórka któraś pęknie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Temperatura max - może być. To jest zabezpieczenie aby osoby niepowołane nie mogły podnieść temp. zadanej kotła powyżej tej wartości. Dodatkowo jest to temp. do której jeśli dojdzie kocioł, to przejdzie w czuwanie pomimo, że nie jest przekroczony MAX CZAS PRZEKRACZANIA TEMP. w modulacji.

 

Temp. zadana za zaworem zawsze ma znaczenie. Jeśli nie jest to podłogówka a grzejniki, to proponuję ustawić min 30, zadana 40, max 50. Oznacza, to , że mieszacz może wyznaczyć temperaturę z zakresu 30-50. Zadaną najlepiej ustawić na środku zakresu czyli w tym przypadku 40 stopni. Wzmocnienie w menu mieszacza na około 10. Oczywiście jeśli przy temperaturze grzejników 50 nie dasz rady ogrzać pomieszczeń, to ustawiasz wyżej np. min 35, zadana 43, max 55. Na kotle zawsze temperatura zadana musi być większa od maksymalnej ustawionej na mieszaczu.

pozdrawiam Tomek.

Dziękuję za odpowiedz . Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dokładnie tak jak pisze wadus

 

- temp powrotu szaleje w momencie jak dogrzewany jest boljer CWU i jak się termostaty na kaloryferach otworzą (lub sobie ktoś kaloryfer bardziej "odkręci"

- u mnie układ kotłowy (mały obwód) tworzy właśnie bojler CWU który jest metr od pieca i przez niego stale przepływa i wraca woda rurami 22 w miedzi

- temp powrotu trochę poprawiłem przymykając zawór na powrocie z grzejników rura 28 zawór zamknięty w połowie

- temp zasilania na kaloryfery nie mogę niczym innym ograniczyć jak termostatami na grzejnikach

 

Przy temp. zew 4-8 stopni spalanie u mnie oscyluje na ok 16,5kg/24h

 

0 u mnie powrót prawie zawsze jest chłodniejszy o 10 st

(gdybym otworzył powrót z grzejników i przymknął zasilanie na boljer CWU jednocześnie ograniczając mały obwód to różnica miedzy pow. a zasil. jest większa niż 15st)

 

CO ZROBIĆ ŻEBY ZMNIEJSZYĆ RÓŻNICE W TEMP POW./ZASIL BEZ INGERENCJI W INSTALACJE ??

 

- zwiększyć temp na kotle żeby szybciej grzejniki nagrzały pomieszczenia do temp zadanej i się przymknęły??

- zmniejszyć temp kotła żeby grzejniki były cały czas otwarte i nie mogły dogrzać pomieszczenia do temp zadanej???

 

Zrób takie doświadczenie jesli masz termostaty na grzejnikach. Najbliższy grzejnik od kotla odkręcić naa full po za tym ten otwarty grzejnik należy obłożyć kocami koldrami. W tym miejscu stworzymy maly obieg kotlowy. Pompę CO na pierwszy bieg, a pompe CWU wylacz. Daj szansę tak żeby kociolek pochodził sobie 4-5 godz. i obserwuj temperaturę powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc w skrócie... Mniejsza delta= mniejsza sprawność. Co innego robienie buforu z CWU a co innego zabijanie u kogoś sprawności (jeśli on juz jej praktycznie nie ma). Żaden sterownik nie uniesie zalaczajacej się pompki CWU. Jeśli ktoś chcę podnosić temp powrotu to niech otworzy na max np grzejnik w łazience(jeśli jest blisko) ewentualnie jakiś grzejnik z krótkim powrotem do kotła. Więcej nie chce mi się tutaj zaglądać bo zapanował tutaj straszny burdel.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pompa wyłączy się jak przekroczy temperaturę regulatora pokojowego + histereza, a jak się pompa wyłączy to możesz wybrać co zrobi mieszacz.

 

Pozdrawiam RedEd

No teraz to czytam.Ta opcja jest co ma zrobic 4D jak pompa się wyłączy od temp. pokojowej.

Ja mam dezaktywowany czujnik w panelu pokojowym tylko mam sam czujnik pokojowy w sterowniku.

Sprawdzę poobserwuję to bo to może być powód z pompą.Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bu podnieść temp. powrotu trzeba zastosować zawór 4d,choć nie jest to takie w 100% skuteczne.Chociaż jak użyjemy pompy obiegu kotłowego to nie jest żle,druga pompa obiegu c.o. za zaworem.Ogólnie jeśli obieg c.o. ma pompę to nie ma takiego spadku temp. jak na grawitacji.Można też zastosować zawór podnoszący temp. powrotu np. Teplomix 55-63,za nim 3d do regulacji obiegu c.o. i powrót mamy zawsze powyżej 50.Poza tym ten zawór jest o wiele szybszy w działaniu od sterowanych siłownikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 to prawda

Tys prowda .

Nie będę przeszkadzął  piec na razie mi chodzi uczę sie ,ale ja nie mam pompki kotła tylko CO i CWU a działało wszystko jak trzeba zawsze tyle że mnie wkurzał stary sterownik bez pid i mam skpz. Napiszę jak bedzie coś poważnego się działo.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://costerowniki.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=9 (opis aktualizacji)

Pomocny też będzie ten link http://costerowniki.pl/glowna/20-aktualizacja-oprogramowania-v144.html

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pobierz plik aktualizacji z wersją 1.76 - http://www.timel.pl/UPDATE/SKZP-02_V_1_76.zip

Wewnątrz jest .hex oraz program do aktualizacji (oczywiście tego hex'a nie używasz)

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.