Skocz do zawartości

wadus

Stały forumowicz
  • Postów

    507
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana wadus w dniu 15 Grudnia 2016

Użytkownicy przyznają wadus punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom parterowy

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Toruń

Ostatnie wizyty

1 698 wyświetleń profilu

Osiągnięcia wadus

Kompetentny

Kompetentny (10/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Maszyna do postowania Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Czesc, Dlugo sie tu nie odzywalem ale mam takie pytanie, Gdy nasz sterownik prowadzi piec w ciaglej modulacji wiadomo dmuchawa kreci sie 24h/dobe u mnie piec juz ma ponad 5 lat. Jak sadzicie jaka jest zywotnosc takiej dmuchawy?
  2. Ja kupilem kiedys tasme aluminiowa samoprzylepna i sprawdza sie super. otwor w kotle do pomiaru temp. byl dosyc spory owinalem czujnik scisle ta tasma i wsunalem w otwor a potem bardzo dokladnie zaizolowalem i spolem paskami. Na rurach podobnie obwinalem tasma z 4-6 razy wokolo czujnika i rury potem na to izolacja termiczna i znowu ciasno paskami. Efekt jest wiecej niz lepszy bo termometry pokazuja mi zmiany stopni w dziesietnych i bardzo szybko reaguja a o to mi chodzilo. Czujniki ze sterownikiem sa wg mnie bardzo dobrej jakosci sa naprawde dokladne i czule dzieki nim widze co sie dzieje jak krece zaworem 4D czy 3D widze temp .zasilania powrotu i obiegu kotlowego. Podsumowujac kup tasme aluminiowa i pamietaj aby potem miejsce czujnika dobrze (jezeli sie da) odizolowac termicznie.
  3. Wiesz co ciekawie prawisz... Kiedys tak zrobilem ze dalem czujnik na rure ale wtedy to byly poczatki i jeszcze nie mialem opanowanego ukladu hmm .. - Na rysunku widac ze mam 2 Krocce zasilajace 1- zasila CWU i to jakby jeden maly obieg kotlowy 2- zasila (...no powiedzmy zawor 4D, ktory to fizycznie oddziela caly uklad grzewczy od kotla, powrot zaworu 4D laczy sie z powrotem z CWU i tam u mnie nastepuje podmieszanie wody gdy zawor 4D otwieram powyzej 5/10) Co do samego czujnika to jak na zdjeciu widac jest blisko krocca zasilajacego CWU wiec gdy pompka CWU chodzi non stop mieszanie wody jest tam chyba dosyc dorbe wiec nie wiem czy jest sens go przenosic. Co innego gdybym wylaczyl pompke CWU faktycznie tam czesc wody moze troche stac a caly flow szedlby na zawor 4D drugim kroccem. Fakt jest ze gdyby nie te dwa osobne krocce to mialbym kaszane bo gdbym otworzyl zawor 4D na punkt w ktorym juz puszcza prawie cala wode powrotna na kociol to na powrocie do kotla mialbym pewnie z 30 stopni a dT w granicach 30 stopni ;) Odnoszac sie jeszcze do pracy w dwu-stanie i tego, ze dazylem do pracy w pelnej modulacji - w mojej kotlowni instalator skisil czerpnie powietrza i zrobil mi nawiew fi 100, kratka kominowa swietnie pokzuje co sie dzieje jak piec wchodzi na 100% mocy zaczyna mu brakowac powietrza i robi mi sie wsteczny ciag kominowy przy pelnej modulacji piec tak sie nie wysila i tlenu tez potrzebuje mniej dzieki temu mam lepsze spalanie i rozwiazany problem wstecznego ciagu
  4. Czujnik kotla jest w specjalnym otworze na gorze kotla. sama koncowke czujnika owinalem folia aluminiowa tak aby dokladnie dociskala wszystkie scianki w otworze. potem wszytko owinalem pianka izolacyjna i spialem paskami.
  5. Nie bede polemizowal, ale u mnie praca dwustanowa to spieki i sadza. Praca w ciaglej modulacji na niskiej mocy to znowu bardzo dobre spalanie. Moze to wszytko kwestia tego ze ciagle uzywam tego samego ekogroszku (teoretycznie z wesolej) ale chyba faktycznie jest dosyc kaloryczny bo ta niska moc daje mu sporo zaru i tak dluzej sie dopala eko. Testowalem prace w dwustanie i w modulacji i wynik tego jest taki, ze w modulacji mam zuzycie ok 25% nizsze przy lepszym dopaleniu ekogroszka i czystrzym kotle. Jedyny problem w moich ustawieniach jest taki, ze jakbym gdzies wyjechal albo zaniemogl to chyba malo kto ze znajomych ogarnie ta moja instalacje no a zona to juz chyba wogole:( przez 1-2 lata doszedlem do optymalnych ustawien 2 pompek CO i stale wlaczona CWU ktora sluzy za naped do obiegu kotlowego. zawor 4D jest manualny i tu tez trzeba wiedziec jak nim krecic. Albo otworzyc go szeroko 7/10 wtedy dT powrotu jest okolo 6 stopni ale recznikowce gorace 46 stopni przy 56 na kotle, albo skrecic na 4-5/10 wtedy dT 1-2 stopnie ale recznikowce maja 31 stopni 1 przypadek spalanie wieksze ale w domu w najciezsze mrozy czuc cieplo, (ta opcja bylaby najlepsza na ciezkie mrozy -20 i nizej) 2 przypadek spalanie najnizsze z mozliwych ale recznikowce letnie zeby nie powiedziec chlodne, ale i w duze mrozy taka konfiguracja daje rade bo podloga jak ma 29-30 stopni to radzi sobie z mrozami do -20 stopni. Musze kiedys zrobic jakas "swoja instrukcje obslugi" co by wrazie w bylo jak ogarnac ta kotlownie i zostawic ja przy piecu :)
  6. Tak Witkowski 19kW co do czujnika spalin to juz chyba bylo poruszane na froum, ze on tak naprawde nie wplywa na algorytm sterujacy. Ja traktuje to bardziej jako informacje. Co do temp. spalin wydaje mi sie ze one sa bardziej zblizone do temp. kotla. moj czujnik jest w tuleji metalowej co prawde owiniety folia aluminiowa ale zawsze tam przeklamuje o te 5-10 stopni Generalnie u mnie spalanie optymalne odbywa sie gdy mi sie wygrzeje kotlownia i wilgotnosc spadnie ponizej 40% wtedy to juz bajka. Kociol trzymam zazwyczaj w temp. 56-66 stopni wtedy mam tak wygrzany uklad ze eko spala misie w drobny lekki popiol sadzy brak jedynie szary nalot. nic mi sie nie poci i nie smoluje. Komin nie czyszczony ale wsadzilem latarke do srodka i lusterkiem ogladalem moduly sa ciagle zolte bez jakiegos nalotu sadzy czy czegokolwiek najwiecej smiecia mialem na czopuchu ale to sie bierze raz-dwa razy na sezon mlotek odbija wszytko spada to do pieca i wybieram. Palnik mam ekoenergia dostaje on troche w tylek bo modulacja na niskiej mocy powoduje tworzenie sie nagarow wewnatrz korony palnika ale tragedii nie ma 1 raz na rok musze to oczyscic i po sprawie Dwu stan bardzo nie sluzyl ekoenergii, po czuwaniu gdy zaczynal dmuchac wychlodzone powietrze i strefa gorna powodowala duzo spiekow palic to to sie palilo ale .... najgorsze sa etapy rozpaczecia jazdy na 100% mocy i zjazdu na czuwanie to raczej kiepski sposob palenia. Ciagle dmuchanie pozwala ladnie sie dopalic zlozu i z odpowiednia predkoscia. No ale ten kto uzywa SKZP pewnie juz wie o co chodzi ;) Dam sobie troche czasu niech mi sie uklad i dom wygrzeje choc to juz 3 sezon i po wlaczeniu pieca w domu zrobilo sie cieplo juz po paru godzinach, dzis grzeje druga dobe i spalanie jak na razie ok a w domu 23 stopnie.
  7. Tak chcialem sie z kims skonsultowac ponizej widac charakterystyke pracy mojego kolta. aby utrzymac pelna modulacje wymuszam obieg kotlowy pompka CWU maly uklad kotlowy odzielony jest od wlasciwego ukladu grzewczego zaworem 4D (manualny) Jak widzicie linia temp. jest plaska ale po pracy kotla widac ze jednak jest jakas bezwladnosc ukladu kotlowego jezeli otworze zawor 4D na maxa czyli cala ciepla puszczam na uklad a caly powrot z ukladu grzewczego wraca na kociol przy samym wejsciu do kotla mam tem nizsza od tej na zasilaniu o jakies 5-6 stopni (temp. powrotu utrzymuje ciagle wysoka dzieki obiegowi CWU ktory laczy sie z powrotem z ukladu grzewczego. Konfiguracja 1) zawor 4D 10/10 Fajnie to dziala ale zawor 4D wlasciwie jest niepotrzebny ale: -spalanie odrobine za wysokie - i praca torche malo plynna bo jakby jendak to mieszanie nie jest constant tylko piec cyklicznie zaczyna grzac dochodzi do 30-40% mocy i spada do 5% Konfiguracja 1) zawor 4D 5/10 Gdy skrece zawor 4D tak ze dusze grzejniki lazienkowe prawie to temp. podlogowki to wtedy powrtot mam cieplejszy dT jest max 2 stopnie spalanie mniejsze ale recznikowce letnie 28-30 stopni -spalanie zaczyna spadac - praca kotla zaczyna sie robic spokojniejsza a wykres mocy spokojniejszy Chyba wole wrocic do konfiguracji #1 ale ... zastanawiam sie czy moglbym jakos zaczac troche ustawieniami wplynac na to aby praca byla spokojniejsza czyli zeby nie dopuscic do tego aby temp. spadala zbyt szybko a mysle ze moglbym sprobowac dodac powietrza min. aktualnie mam 5% Pytam was bo nie chce mi sie czekac kilka godzin az uklad sie ustabilizuje ale czy pomogloby gdybym zwiekszyl powietrze min. z 5% do 10% - chcialbym osiagnac to aby mimo wszystko jak sterownik stwierdza ze juz osiagnal zadana to schodzi na 5% mocy ale dmuchajac odrobine mocniej nie pozwala aby zloze az tak szybko styglo wtedy moze temp. na kotle spadalaby wolniej a jak by nawet jspadla to juz palenisko byloby lepiej rozgrzane i szybciej by osiagnelo zadana. Te piki mocy powoduja ze zloze mi sie troche spieka i pewnie sie gorzej troche eko dopala, moze zwiekszajac min. powietrze przy malej mocy zloze bedzie lepiej napowietrzone wiec potem nawet nie bedzie potrzeby aby kociolek gonil do 40% mocy aby wyrownac strate temperaturowa na kotle?
  8. Dziekuje za porady, czyli chyba najlepiej mi zbierac kase na modul internetowy. Znowu troche za pozno sie obudzilem, sezon juz sie zaczal i piec dzisiaj wlaczylem teraz trzeba by upgreadowac soft a nie wiem jak nowy soft sie sprawdzi vs ten co mam, w zeszlym sezonie spaliem 2,5 t eko a i tak grzalem dlugo bo z lenistwa nie chcialo mi sie wylaczyc pieca i wylaczylem go w okolicach kwiecen-maj, Obawiam sie ze nowy soft moze troche wplynac niekorzystnie na spalanie. Chyba ze modul internetowy nie potrzebuje upreadu softu ? jak to z tym jest?
  9. Mam dom parterowy i kabel zawsze moge puscic stropem wiec to nie problem. Jedynie sprawdzam ktora opcja jest najwygodniejsza, Piec mi pracuje dosyc cicho aby sie do nie go dostac musze przejsc 3 drzwi 1: salon-wiatrolap 2: wiatrolap-garaz 3 garaz-kotlownia i to troche taka mala "wyprawa" musze przebrac buty znikam z domu na jakies 5-10 min troche to wkurzajace aby rzucic tylko okiem czy dobrze wszytko sie pali albo czy czasami zawleczki nie zerwalo. Co do panelu pokojowego najtansza chyba i najrpostrza opcja ale wymaga chyba zasilania przy drugim panelu pokojowym? czyli musze umiescic go gdzies przy gniazdku z pradem, Slyszalem tez ze trzeba uaktualnic soft aby panel sie dobrze synchronizowal z glownym sterownikiem? Wlasnie to jest dla mnie najwazniejsze nie tyle co mozliwosc konfiguracji co raczej podglad tego jaki jest stan opecny spalania, temp. podajnika, wykresy itd. Jezeli slysze ze piec jest cicho to chcialbym wiedziec czy moduluje sobie na 5% czy moze sie odstawil a moze po prostu zerwalo zawleczke? U mnie mam wszedzie podlogowke jezeli mi zerwie zawleczke dowiaduje sie o tym dopiero jak przypadkiem wejde do kotlowni, zanim podloga sie wystudzi a w domu spadnie temperatura moze minac sporo godzin a potem trzeba gonic strate ciepla. w zszlym roku zerwalo mi tylko 2 razy i jeden raz wystarczylo przekrecic slimakiem i poszlo a drumi (4 rano musialem wszytko wyciagac bo cos sie tam zaklinowalo ze nie szlo nawet recznie tego przekrecic) Czyli podsumowujac - panel jest dla mnie ok o ile faktycznie pokazuje 100% tego co jest aktualnie na piecu - modul Internetowy tez jest ok o ile tak samo pokaze mi bez lagow co w moim piecu sie dzieje
  10. Witajcie, Mam pytanie czy moze mi ktos porownac panel pokojowy vs modul internetowy ? potrzebuje po prostu miec wglad na prace pieca bez koniecznosci sciagania kapic w domu :) Co wg. was jest lepsze i najprostrze w zastosowaniu ?
  11. Tak jak koledzy piszecie ciut cieplej to sterownik nie ma wiele pracy. Mam wrazenie, ze teraz SKZP pokazuje ze potrafi pracowac na malych mocach i to jest jego najwiekszy atut. moje spalanie okolo 7 kg/doba modulacja 5-15% sucho czysto wrecz bezproblemowo. Wszytko to dzieki tez wiekszej sredniej temp. dobowej. Na podlogowce zasilanie mam 24,7 powrot 24,5 jak widac dT 0,2 stopnie a wdomu 23-24 stopnie. W dzien slonce potrafi przygrzac nawet do 25 stopni. w nocy dom nie zdazy sie wychlodzic wiec przy takich temperaturach to spalanie jest bajka. najlepsze ze woda na kotle ciagle ma 58 stopni i powrot tez okolo 57 wiec nie martwie sie o kociolek, wielki uklon dla Tomka ze poprawil sterowanie dmuchawy bo pierwsza wersja sterownika nie dalaby rady tak prowadzic procesu spalania na tak niskich mochach. w zimie przy temp. do -17 podlogowke grzalem na 28 stopni ale powrot juz mialem okolo 27 stopni dT byla 1 stopien i czasem nawec ciut wiecej spalanei dobowe okolo 17 kg/doba
  12. WItajcie, sezon powoli zbliza sie ku koncowi, przynajmniej dla mnie. Jak tylko w nocy temp. nie spadnie ponizej 7-10 stopni wylaczam piec. Teraz mam w domu ciagle 23 stopnie przy grzaniu podlogi 25 stopniami. Na kotle 59 stopni i spalanie po skorygowaniu wydajnosci podajnika pokazuje 8,2 kg/doba Od Pazdziernika 2016 do dzisiaj spalilem rowno 2 t dokupilem jeszcze 500 kg ekogroszku tak mokrego ze w dloni sie kleil ale juz po 2 tyg mam juz w miare suchy Sterownik jest bajeczny, drugi sezon palenia sporo mnie nauczyl i juz wiem na tyle duzo ze moge sobie porownywac prace kotla moich znajomych i mojeogo. W tym sezonie byl swiety spokoj zero lazenia do kotlowni w mrozy -16 musialem tylko troche pobawic sie zaworem 4D i biegem pompki CWU Najlepsza fukncja sterownika jest chyba rysowanie wykresow one pokazuja co sie dzieje w ukladzie, do tego stale monitorowanie temperatury powrotu i zasilania CO i mamy pelna kontorle nad ogrzewaniem domu. I w koncu tez odkrylem jedna wazna rzecz, co bym nie regolowal i tak spalanie bedzie podobne jezeli temp. na zewnatrz domu bedzie sie utrzymywac np. -10 stopni Dopiero wzrost temp. na dworze powoduje mniejsze spalanie i tez mam mozliwosc zmniejszenia temp. na kotle, ktora utrzymuje w przedziale 57-cieple dni do 66 -ostre mrozy W najchlodniejsze dni spalanie mialem okol o 18 kg/doba a w cieple dni srednia to okolo 9 kg/doba Dla tych co szukaja ustawien ktore pomoga zaoszczedzic na spalaniu ekogroszka - moja rada, upewnijcie sie, ze naprawde dobrze macie docieplony dom i kotlownie. ja nie docieplilem dobrze stropu 2 lata temu i efekt spalanie o 50 % wyzsze.
  13. a moze ktos wrzucic kilka fotek jak wyglada nowe menu? albo jakis video? co do dmuchania to jestem bardzo ciekawy bo ja uzywam stara wersje bodajze druga w kolejnosci ale ona miala poprawione sterowanie dmuchawy i dzieki temu na majel mocy 5-30% modulacji dmuchalo lekko i lagodnie przechodzilo na wyzsze moce. Niestety jak piec zaczyna mi pracowac mocniej niz 40-50% mocy palnika to zaczynam miec duzo spiekow i wydaje mi sie ze to wlasnie problem sterowania dmuchawa na odrobine wyzszych mocach. Jezeli jest tak jak piszecie to moglbym np. przy mocy powyzej 50% palnika ustawic osobna moc dmuchawy i nie pozwalac jej zbyt mocno dmuchac nie tracac skalowalnosci na nizszych mocach? @Tomku swietny pomysl na usrpawnienie sterownika i procesu spalania !
  14. u mnie potencjal podajnika ustawiony jest 14,5kg/godzine Dzisiaj sprawdzilem calkowite spalanie i pokazuje 1540 kg a z 2 t wegla (64 worki) zostalo mi 7 wiec troche zaniza pytanie czy jak przelicze i zrobie korekte czy nic nie zmieni sie w spalaniu? tj. ustawienie potencjalu podajnika ma wplyw tylko na kalkulacje dobowego spalania ? czy tez na parametry spalania i ilosc podawanego ekogroszku ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.