Skocz do zawartości
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ma to w dupie. Zdaniem Techa turbinka jest lepsza od analizatora, bo jest dobra i tania. A na poważnie działa podobnie do lambda, a poza dramatycznie niską ceną ma parę zalet, np. jest odporna na fałszywe powietrze. Tech testował sondy z 10 lat temu, zobaczymy co pokaże brager.

Opublikowano

Tylko że przy turbince trzeba korygować ręcznie dawkę powietrza w stosunku do jakości, ilosci opału, no i najważniejsze trzeba te parametry prawidłowo dobrać w algorytmie pracy sterownika, itd. sonda daje jednak (pod warunkiem braku lewego powietrza które nie przechodzi przez palnik) prawdziwy obraz spalania w kotle.

Opublikowano

Tylko korekta powietrza, gdy opał odbiega od DTR, przecież nic innego się nie dobiera. Większość użytkowników nawet nie ma kodu serwisowego, a tych kotłów po świecie działają setki tysięcy.

Uważam, że ta sonda nie da oszczędności, o których mówi producent i nigdy się nie zamortyzuje. Pomijając hobbystyczne podniecanie sie wyglądem popiołu lub wymiennika  - turbinka daje wszystko co trzeba - małe spalanie i bezobsługowość między napełnianiami zasobnika (u mnie przy obecnej pogodzie to prawie 3 tygodnie spokoju). 

Opublikowano

A powiedz mi Twoim zdaniem ile procent użytkowników kotłów (niech będzie ekogrosszkowych) ma prawidłowo ustawiony kocioł?

Opublikowano
Zwróćcie uwagę na temperaturę podajnika, czy się obniżyła? Analizator fajnie pilnuje miejsca paliwa i żaru na palenisku.
Umnie temperatura podajnika spadła o dobre 4-5 stopni.
Opublikowano

A temperatura spalin spadła? Masz korekty powietrza na minus, jak sądzę?

Opublikowano
4 minuty temu, HarryH napisał:

Nikt.

No właśnie. A ten analizator pomoże w bardzo dużym stopniu to zmienić. Zresztą nie tylko przy grochu, poprosił bym aby @cezar76 się wypowiedział ale nie chcę offtopu tworzyć. W skrócie to działa i daje obraz jak bardzo mylne jest ustawienie "na oko"

Opublikowano

Przy pellecie nie dyskutuję. Wątpliwości mam przy węglu.

Opublikowano
31 minut temu, HarryH napisał:

Tylko korekta powietrza, gdy opał odbiega od DTR

Tak tylko kto prowadzi Labolatorium i robi badania opału. Bo to co producenci piszą na workach to wiadomo gdzie często można włożyć. Nawet wpływ ma sama granulacja paliwa.

Opublikowano (edytowane)

Rozmawiamy o analizatorze, przecież kolega @cezar76 może też napisać.

Zawsze jak coś da się zmierzyć, to jest lepiej niż na oko. 

Przy SKZP wyszło więcej korzyści, inaczej kocioł się rozpala oraz inaczej startuje z mocą, jest pilnowana temperatura podajnika w lepszy sposób, mi też spadła o średnio 4st.C, soft zmodyfikowano pod zmiany dawek w zależności od pracy z daną mocą. 

 

Edytowane przez Pieklorz
Opublikowano

Odpowiadam Ci to samo nty raz.

Nie mierzę w domu,aby to zrobić rzetelnie należy prowadzić notatki,.na co nie mam czasu. Należałoby spisywać warunki zewnętrzne, jaka pogoda, jaka temperatura, czy wietrznie czy wilgotno, dalej jakie paliwo, jakie temperatury wewnątrz. 

Ciepłomierza używamy na stanowisku testowym, badawczym przed wysyłką produktu na badania. W domu nie bardzo mam miejsce aby go właściwie wstawić. Projekt z cieplomierzami realizowaliśmy parę.lat temu z firmą Bolecki, na jego ekotlownia znajdziesz kotły z podłączonym cieplomierzem w domu. Tu wychodzą kwiatki, bo ktoś.ma pominięte CWU, ktoś niewłaściwy odcinek pomiarowy. To w domu sens ma średni. Na stanowisku, gdzie masz stały przepływ i jeden obieg grzewczy ma to sens pomiarowy.

 

Co do oszczędzania paliwa, oczywista oczywistość jest taka, że dobrze prowadzony spali mniej od gorzej prowadzonego. Dla dobrego prowadzenia należy coś mierzyć a później działać. To logiczne.

 

Producenci wcześniej różnie do tego podchodzili, Bolecki do softu SPPv2 liniowego pod sv200 testował x czasu z analizatorem. Tam także i chyba najwcześniej wyszedł z założenia, że poniżej danego progu mocy należy zmniejszyć dawkę. Podobne stanowisko ma ElektroMiz, stąd u nich decyzja o grupowym dmuchaniu, część osób tu narzekała, że wolno podnosi się z mocą, ale to tak jest że względu na emisję, co teraz widać przy SKZP połączonym z BCA przy rozpalaniu. Myślę, że podobnie było z techem.

Jak ktoś.ma czas i może robić notatki, to za jakieś dwa miesiące coś będzie można rzetelnie odpowiedzieć. 

Mając wiedzę, wiem, że jestem do przodu. Mi tyle do szczęścia wystarczy.

Opublikowano

Ale wystarczy prosta rzecz: jedziesz po 10 MJ na  4 wartościach tlenu (np. 5, 7, 9, 11%) i z powrotem. Sprawdzasz ile podał podajnik. Wiedzielibyśmy wszystko. 

Opublikowano

Jak bym dwa lata temu napisał że przy dobrze ustawionym kotle bez analizatora spada temperatura podajnika, to byście mnie wyśmiali. Kto miał to zrobione w miarę ok to było to widać. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Analizator spalin,ktory w realnom czase wspolpracuje z sterownikom i aktywno wstepuje do dawkowania powietrza(i wytrzyma žyc w spalinach) jest dužym krokom w osczednosci i ekologii spalania.O tym nie potrzebne polemizowac.Czasom kupie.

Opublikowano

Zrozumieć należy jedno. 

Każdy wcześniej robił soft na podstawie testów na stanowisku. Reakcje opierały się o takie doswiadczenia. Jak wspomniałem wyżej ciepłomierze w domu na większą skalę ślepy zaułek. Dobra rzecz na stanowisko.

Bolecki miał fajny pomysł i chciał temat rozwinąć, może jeszcze się to uda zrobić, tyle, że teraz wykonuje pracę na zlecenie i zamówienie przy Argos PLUS i jego bogatszej jeszcze nie oferowanej wersji. 

 

Koncentrując się jednak na temacie wątku. Połączenie analizatora z softem sterownika daje kontrolę przy zmiennym zapotrzebowaniu na moc, czego nie przewiduje procedura badawcza. Tu przy zmianach, przy sygnałach z czujników w skali doby mamy x sytuacji,gdzie to ma szansę się wykazać.

Badania w labo polegają na ustawieniu powietrza i nieco większej porcji na moc 100% następnie dla tego samego przepływu zmienia się deltę i odbiór ciepła do badania mocy obniżonej,gdzie zmianie ulega porcja oraz powietrze. Na takiej podstawie można coś wgrać w sterownik aby między tymi punktami tak modulował. Sęk w tym, że robi to na ślepo a domy to nie stabilne stanowiska badawcze, opały też mamy różne. Nic mi nie da, że zbadam na takiej mocy tyle tlenu, bo ja to wiem, zapanuj nad tym, aby ten tlen był fajny przy zmiennej dawce paliwa i warunkach pracy. Mierząc pozbywamy się więcej punktów niepewności i mamy szansę robić coś dokładniej.

Opublikowano

Koledzy jaki powinien być tlen dla niskiej mocy palnika (ok.2 kw) na zwykłej retorcie?

Opublikowano

Jescze raz....rozumiem tak.w pracy ustawiamy i mamy tlen 15.Sterownik zwiekszaje moc-podawaje wegla,dwyga dmuchawe.Kiedy tlen spada,jescze zwieksza dmuchawe,kiedy tlen rosnie,zmniejsza dmuchawe na poziom tlenu15 i poczeka do naweglania?

Opublikowano

Zwykła retora to dramat , ja mam pancerpola duo 17kw i na 2kw tlen ponad 18% , będę likwidował ten obrót i uszczelniał to wszystko za pare dni ,

  • Lubię to 1
Opublikowano
28 minut temu, Snoopi21898 napisał:

Koledzy jaki powinien być tlen dla niskiej mocy palnika (ok.2 kw) na zwykłej retorcie?

Zależy od retorty. Znajomy działał na kotle Defro ze szczelna retortą, kocioł 50kW i było bardzo fajnie, na znamionowej tlen 8-9% i też bardzo dobrze na 30%mocy 13-14%,

ogólnie klasyczna retorta moc znamionowa jest ok 10-11% a 30%mocy (ale najczęściej do ok.6kW) to tak 14-15% przy szczelnym talerzu

problemem sa obrotówki, bo walka z nieszczelnościami , problemem są te durne worki na popiół z autoodpopielaniem, bo to też więcej psuje niż pomaga, baaa jestem pewien,że tego wora na badaniach nie było i drzwiczki były doszczelnione....

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Dzięki. U mnie na defro 15kw na  mocy 2,5kw - od 16-do 17,5 (wentylator z przepływomierzem).  Przed korektami do19% potrafiło pokazać. Na 2kw niestety nie mogę ustawić bo kopczyk się zapada i tlen wzrasta A powietrza nie mogę zdjąć bo nie pali się wtedy dobrze.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.