Skocz do zawartości

cezar76

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  1522
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  25

Ostatnia wygrana cezar76 w dniu 21 Listopad

Użytkownicy przyznają cezar76 punkty reputacji!

Reputacja

418 Doskonały

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  ok 400 m2 ocieplony styropianem (chyba 10cm), 5-cio kondygnacyjny
 • Instalacja
  tylko grzejniki w większości panelowe z głowicami termostatycznymi, zawór 4D z siłownikiem, bojler dwupłaszczowy 250l
 • Kocioł
  Witkowski Biovert 40kw+ecomax 850+ecoster+econet

Ostatnie wizyty

1699 wyświetleń profilu
 1. W sterowniku, o ile sterownik daje taką możliwość. Jaki masz sterownik?
 2. Albo jest ustawione wyłączanie pomp od termostatu. Jeśli pompy nie będą się wyłączać od termostatu, to wraz z pompą CWU powinna się uruchomić pompa CO.
 3. Mam wrażenie, że to co zaoszczędziłeś otrzymując dotację, to wydasz na pellet będąc jednocześnie niewolnikiem tej dotacji, przez kolejne kilka lat. Przyroda.
 4. @czarny21, popatrz tu. Ustaw jakąś konkretną wartość, tą zaznaczoną na zielono, bo przecież ty masz lokomotywę a nie tico, jeśli dobrze pamiętam.
 5. Wg tego co piszesz, latem, w trakcie samego grzania CWU, jeśli jest potrzeba ogrzania tej wody np dwa razy dziennie, kocioł również powinien odpalać się kilka-kilkanaście razy dziennie, żeby być cały czas ciepły? Jeśli tak, to współczuję użytkownikom.
 6. Kolego, jaki masz ten termostat pokojowy? Jaki sterownik. Jeśli kocioł żyje swoim życiem i grzeje nawet wtedy, gdy tego nie potrzebujesz, to po co termostat?
 7. Nie za bardzo rozumiem pytanie. Jeśli korzystasz z termostatu pokojowego, to ustawiasz na nim żądaną temp pomieszczeń. Do tego w tym termostacie ustawiasz histerezę temp pomieszczeń. Ale to są innego rzędu wartości niż histereza kotła, bo w termostacie pokojowym ustawiasz np histerezę 0,2; 0,5 czy też 1 stopień, a histereza kotła jest zazwyczaj o wiele wyższa. Jaki jest sens posiadać termostat pokojowy i żeby kocioł pracował cały czas od swojej histerezy. Można za pomocą termostatu nakazać zmniejszyć temp mieszacza po wygrzaniu pomieszczeń, ale ty temp mieszacza sterujesz ręcznie. W takim wypadku to termostat pokojowy powinien dawać sygnał do uruchomienia i wygaszenia palnika.
 8. Ale przecież na termostacie pokojowym ustawiasz histerezę pomieszczeń. Nie ma nic wspólnego z histerezą kotła.
 9. Nie da się ustawić histerezy kotła na 0. Musi być co najmniej 1. Ta histereza potrzebna jest też do histerezy pompy. Ustaw w ustawieniach kotła ten sam termostat co na mieszaczu i wtedy kocioł będzie się włączał i wyłączał od tego termostatu.
 10. Padłem... Hahaha. Cóż ten automatyczny słownik wyprawia. Pozostaje rozstrzygnąć czy lepsze jest wstrząśnięte czy zbełtane.
 11. Ja właśnie tak mam. Pamiętajmy, że mamy tu już układ zastany, wykonany. Dbajmy też o inwestora, aby nie ponosił zbędnych kosztów. Ja uważam, że taki układ może zadziałać, bo sam tak mam i nie zauważyłem negatywnych skutków. Oczywiście,nie zaprzeczam, że pompa na powrocie z 4D może działać lepiej. Ja tego nie próbowałem, więc dlatego uważam, że obecny układ nie jest zły.Ale to tylko moje zdanie, człowieka, bez doświadczenia hydraulicznego.
 12. Jak najbardziej, aby pompa przewałowa nie wpychała wody w powrót z 4D. Ja mam wystawiony klapowy w to miejsce.
 13. Myślę, że nadal ta woda będzie cieplejsza niż na samym powrocie z 4D.
 14. A co jest z nim nie tak? Na schemacie jest połączony bezpośrednio z kotła, przed zaworem 4D. Może ktoś wyjaśni, dlaczego pompa przewałowa jest w złym miejscu? W takim rozwiązaniu, nawet jeśli zawór 4D otworzy się na maxa, to nadal mamy ciepłą wodę z kotła. Nie rozumiem w czym to przeszkadza.
 15. Czyli jak jest za 4D to właśnie powinien być czujnik zasilania. Ale taśma izolacyjna nie wystarczy. Trzeba odizolować go od otoczenia, żeby nie łapał temp pomieszczenia. Mocno owinąć go na rurze, żeby dobrze przylegał i odizolować od otoczenia. Tak jak pisał eliks.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.