Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Ds Mpm z buforem ustawienia i porady - wydzielone


TomekUrobos

Rekomendowane odpowiedzi

Powrót nie może zbytnio odbiegać od temperatury kotła to pożyje długie lata niezależnie od grubości blachy. 

@Daćko jak sobie radzisz z nie kontrolowanym  obsypywaniem i zasypywaniem palnika?  Masz tam jakąś warstwę stabilnego żaru? - czy to się pali tak z przypadku - jak opadnie ?  - z odbiorem lub nie - na bufor? 

Wiem jak potrafią palić się trociny czy zrębka w tym kotle, bo ich używam, ale tylko do mieszania z węglem i na górę zasypu dla lepszego zgazowania i wyeliminowania smoły - bo zbyt intensywnie się spalają, a ja chciałbym je najpierw odgazować przed spaleniem, bo to jest ekonomiczniejsze ( chociaż jak trociny czy zrębka za darmo to można sypać).  Te drewniane polana mają zapewnić warstwę żaru? - ona przy takim zasypie szybko się skończy i jak obsunie się zrębka to będzie dymówka  i zasypanie otworu palnika - rozważ czy nie lepiej będzie nasypać mocnego węgla, który się skoksuje i koks będzie długo utrzymywał trwałą warstwę żaru? - ja tak robię i wtedy zrębka spala się mniej intensywnie jest przewidywalna i odgazowuje stabilniej - wtedy jest ekonomia i na mróz będzie Ok - a może aż za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nauczcie mnie jak chcę odpowiedzieć do danej osoby jak wpisuje się pseudonim w tej czerwonej otoczce . Piecuch 19 z obsypywaniem opału jest różnie jeszcze nigdy nie zgasło może moc się zmniejsza lub zwiększa ale przy buforze nie ma większego znaczenia ,nadal są próby z zawirowaczem który został tylko jeden bez jednego listka a dwa które zostały są sporo ogołocone .Cegiełki na ruszcie te skośnie ułożone po bokach mają za zadanie utrzymanie wyższej temperatury do wstępnego zgzowania i tak się może dzieje tylko ten oryginalny palnik to dusi . Mam świadomość że ten kocioł lubi węgiel jednak usilnie z bratem uczymy go trawić drewno tak jak to robiło dwóch jego poprzedników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daćko Jak wpisujesz nick to wybieraj ten pokazany w wyświetlanej ramce, wtedy masz to podświetlone na zaj... różowy kolor i adresat dostaje powiadomienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, jestem nowy na forum, ale już go cenię z uwagi na profesjonalizm. Proszę o podpowiedź odnośnie planu zainstalowania kotła MPM 10KW Wood (już zamowiony i bufor 500l również). Instalacja w domu jednorodzinnym 150mkw, kocioł gazowy 1funk niedźwiedź 14KW, solary i zasobnik cwu 300l z 2 węzownicami, podłogówka 40mkw. Komin fi 150mm, pustaki wentylacyjne leier, 9m długości - będzie ok? Poszukując elementów instalacji natrafiłem na schemat w załączeniu, w którym odbiorniki ciepła znajdują się po stronie kocioł - bufor. Budować instalacje tak czy standardowo wg instrukcji MPM dla układu zamkniętego tj. kocioł po drugiej stronie bufora? Jaki zawór 4drogowy/srednica polecacie? Pozdrawiam

AndrzejScreenshot_20220124-134309.thumb.jpg.142b147ca50ce825e78de6540115eaf2.jpgScreenshot_20220124-134309.thumb.jpg.142b147ca50ce825e78de6540115eaf2.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam 

Panowie myślę ze tutaj mogę zadać to pytanie Do MPM Ds18 Chce spiąć przez laddomat  Jaką wkładkę termostatyczna najlepiej 63 stopnie  czy lepiej 72 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć, że laddomat do małych kotłów nie pozwala za bardzo na pracę miarkownika, na kotle będzie stała temperatura niezależnie, czy pójdzie mocą 30kw czy 10kw, a moc poznasz po temperaturze czopucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co lepiej nie zakładać Laddomatu  tylko np. cos takiego https://ekoal.pl/produkt/zawor-termostatyczny-mieszajacy-herz-dn25-teplo-mix-1776613  ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Jeszcze takie pytanie jakiej średnicy rury zasilania buforu i powrotu Oraz wyjścia z buforu na starą instalacje  czy 1" wystarczy ??? Oczywiście mówimy o Mpm ds 18 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Tak trochę podłączę się pod temat bo w pierwszych postach tutaj było o tym.....

Chodzi o ochronę powrotu i grawitację. Rozwiązał ktoś ten temat? Mógłby ktoś podzielić się schematem (sprawdzonym) w tej kwestii? Rury zastosuję stalowe 6/4, zawór Herz też 6/4 do bufora 800l. 

Zastanawiam się tylko jak to ogarnąć aby grawitacja działała w razie W.   I tak wiadomo że pompką będzie się dobijać bufor, ale gdyby była awaria i brak prądu (wiem o ups) to co wtedy??

Sikać do kotła nie będę żeby go gasić, więc chciałbym mieć tą grawitację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.