Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa na ochronę powrotu


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nie robiłem za dużo testów z tą pompą, ale przez noc na pompie kotłowej praca kotła była już spokojna, kocioł nie szalał od minim. do max. 

IMAG0593.thumb.jpg.770e97ebb765a5bb26b8e8536a1beaa9.jpg

Rano podniosłem temperaturę nie przez 4D, ale zadaną kotła podniosłem z 66*C do 70*C. Temperatura powrotu jakby nie reagowała △ 6 (pewnie więcej czasu potrzebuje) Ale włączyłem CWU, kocioł napił się szaleju, po ok 1h. uspokoiło się a na powrocie z CWU różniła się między zadaną to 2°C. Myślę że stale pracująca pompa CWU zrobi mniejszą △ niż pompa na powrocie z 4D. Niby proste, CWU daje do kotła prosto z kotła, a kotłowa zmiesza powrót z temperaturą na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat w ostatniej dobie wzrosło, ale w Jabłonnie wiało jak w świętokrzyskim, a dziś mam mróz -5°C. A tak na powagę, to myślę że nie będzie ani mniej spalone, ani czyściej w kotle, ale mam pompę kotłową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Grundfos nie ma płynnej regulacji wydajności. Wilo ma. Więc większy sens ma zastosowanie Wilo. Ja taką kupiłem z tego właśnie względu ale czekam na montaż jako tej do powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilo się sprawdza i mało prądu ciągnie.

WP_20190911_20_19_18_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, CIHYMUR napisał:

Wilo się sprawdza i mało prądu ciągnie.

WP_20190911_20_19_18_Pro.jpg

Grzybkowy masz otwarty na maksa i regulujesz tylko pompą, czy zaworek masz przykręcony w jakimś stopniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzybkowy odkręcony na max. Kiedyś przykręcałem trochę ale pompa sama reguluje. I wzrasta zużycie prądu. 

Jak załączą się inne pompy w układzie, to pompa sama zwiększa moc aby rozdzielić strumień wody. Taka mądra:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Jestem po małej demolce w kotłowni. Zamontowałem w końcu pompę kotłową z zaworem zwrotnym. Dołożyłem ZZ za pompą na grzejniki. Wszystko musiałem poprzerabiać. Podłogówka wpięta za zaworem 4D, powrót z podłogówki wpięty przed zaworem 4D (wcześniej był wpięty wprost do pieca razem z powrotem CWU). Piec odpalony w sobotę, dzisiaj trochę się to wszystko ustabilizowało, ale zastanawia mnie dalej temperatura powrotu. Przy zadanej na piecu 60 stopni, powrót mam jakieś 54stopnie, miałem nadzieję, że będzie z 3 stopnie mniej na powrocie niż na zasilaniu, delta w sterowniku pokazuje 6 stopni. Nie wiem co jeszcze miałbym poprawić, żeby zmniejszyć deltę?

Wcześniej było tak

Schemat.png

Po przeróbkach jest tak

Schemat poprawiony ZZ.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego schematu rozumiem, że jest ok, czy coś jeszcze wymagałoby poprawy? Wszystkie zawory zwrotne są w rozmiarze 1cal,  rurki wszędzie mam miedziane, dookoła zaworu 4D 28 mm, za zaworem na zasilaniu grzejników i podłogówki przejście na 22mm, powrót również 22mm, do samych grzejników 15mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Mi 2 hydraulikow doradzilo wstawić trójnik zaraz na zasilaniu i puścić rurke+ pompa prosto do powrotu zeby go grzalo w ten sposob. Czy wystarczy wstawic pompke prosto za zaworem XD? Na razie grzeje na pompie CWU jako kotlowa i trzymam 55 stopni na piecu, wiecej nie dam bo juz trzeba uwazac jak sie wode odkreca w kranie.

Aktualnie delta utrzymuje sie na poziome 4-7 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci doradzili. Za pompą potrzeba jeszcze zawór zwrotny i zawór do regulacji przepływu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Listekcr napisał:

Mi 2 hydraulikow doradzilo wstawić trójnik zaraz na zasilaniu i puścić rurke+ pompa prosto do powrotu zeby go grzalo w ten sposob. Czy wystarczy wstawic pompke prosto za zaworem XD? Na razie grzeje na pompie CWU jako kotlowa i trzymam 55 stopni na piecu, wiecej nie dam bo juz trzeba uwazac jak sie wode odkreca w kranie.

Tych dwóch hydraulików bym zmienił na trzeciego, to ich rozwiązanie coś mi nie pasuje, chyba takiego podłączenia pompy kotłowej jeszcze nie widziałem chociaż wydaje się za najprostsze. Na non stop pracującą pompę CWU i stałą temp. wyjścia wody z bojlera jest rozwiązanie, zawór termostatyczny. Ale co bardziej przyjazne nie napiszę, ja mam i jedno i drugie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika że chodzi o takie podłączenie więc wszystko ok. Można oczywiście zostawić CWU do ochrony i na wyjściu zawór termostatyczny tak jak piszesz - co kto woli

post-2387-0-28812400-1456515304.png.b20ce5750be65fd612e5517384d2cc9d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gwarze hydraulicznej to sie chyba nazywa pompa przewałowa, a pompa na powrocie z 4d to pompa kotłowa. W moim sterowniku można sobi wybrać jedną z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak jest w instalacji zawór 4d(który kolega nazywa xD, nie wiadomo dlaczego) to dodatkowy bajpas spinający zasilanie z powrotem jest zbędny. Pompę montuje się na powrocie zawór 4d - powrót kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.