Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona powrotu po przez pompę cwu.


ByCygano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od 2 sezonów chronię powrót po przez krótki obieg cwu, Zakładający piec z którego wyjście jest 11/2 cala założyli zawór 4d 11/4 a obieg kotłowy wykonali w miedzi 1cal. Po tygodniu od odpalenia i poczytaniu wstępnej obsługi kotła na paliwa stałe uruchomiłem cwu na stałe i tak cały rok kocioł pracował z dogrzanym powrotem. W tym sezonie były drobne poprawki inny hydraulik przerabiał powroty, bo poprzednia ekipa z dwóch grzejników wpięła powrót z pominięciem zaworu 4d.Chciałem też aby założyli pompę kotłową, lecz hydraulik stwierdził, że pompy będą się zakłócać i przerobi obieg kotłowy za zaworem 4d na 11/4 cala. Oczywiście nic to nie dało i dalej przy zasilaniu 60, temperaturze na grzejniki około 40 powrót 35 i palenie w pid przypominało dwustan. I tak drugi sezon dogrzewam powrót pompą cwu. Obecnie parametry to zasilanie 60, powrót w granicach 51-55 w zależności temperatury wody na obieg grzewczy, a temperatura na kotle waha się w granicach 59-61 i sterownik bardzo ładnie moduluje pracą kotła.

Teraz pytanie jest sens zakładać pompę kotłową, czy lepiej pozostać przy dogrzewaniu pompą cwu ? Ile taki sposób dogrzewania pochłania więcej energii ? Czy jakbym założył pompę kotłową to delta zasilanie powrót się zmniejszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nikt nie przechodził z ochrony powrotu po przez cwu na pompe kotłową umiszczoną między 4d a wejściem powrotu do pieca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam ale dopiero pierwszy sezon :) Ostatnie dwa sezony powrót ogrzewany przez stale załączoną pompę CWU. Dopiero od tego sezonu dodałem pompę na powrocie, a CWU ustawione na 40-50*C. Na kotle mam ustawione 65*C więc woda w bojlerze wcześniej miała ok. 60*C. Dopiero po całym sezonie będę mógł coś powiedzieć. Generalnie jeżeli miałeś dobrze zaizolowany bojler, czyli sam sobie go doizolowałeś np. 5cm wełny (izolacja oryginalna jest słaba), to straty powinny być małe. Mój bojler 300l miał straty poniżej 1kWh na dobę przy tych 60*C w górnej połówce i z oryginalną izolacją. Więc niewiele.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wello

Dzięki za odzew. Mój bojler ma 400l, piec grzeje 200l, drugą wężownice nagrzewa słońce, izolacja fabryczna, w kotłowni ciepło około 29 stopni, ale to od słabo zaizolowanego kotła.

Mam do Ciebie dwa pytania:

1. Czy w relacji dobowej zauważyłeś jakiś spadek spalania między dwoma sposobami ogrzewania powrotu ?

2. Jaka delta zasilanie powrót była wcześniej, a jaka jest przy pompie kotłowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ochronie powrotu przez CWU jest niezaprzeczalna zaleta: nie potrzeba dodatkowej pompy CWU :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2020 o 20:09, ByCygano napisał:

1. Czy w relacji dobowej zauważyłeś jakiś spadek spalania między dwoma sposobami ogrzewania powrotu ?

2. Jaka delta zasilanie powrót była wcześniej, a jaka jest przy pompie kotłowej ?

1. Nie zauważyłem ale też nie robiłem pomiarów z braku czasu. Wszystkie dane mam więc może po świętach sobie do tego przysiądę i postaram się obliczyć. Chociaż jeszcze połowa pierwszego sezonu po zmianie nie minęła więc nie wiem czy to będzie miarodajne.

2. Delty są podobne, ok. 10*C (65-55). Dwa plusy tego przedsięwzięcia to niższa temperatura na bojlerze oraz na stałe załączona pompa, która bierze 6W (kotłowa), a nie 40. Tyle pobiera mi pompa CWU. Wiem, że mogłem ją wymienić na oszczędniejszą ale póki działa to jej nie ruszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wello

A jaką pompę zastosowałeś jako kotłową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 dni testuję grzanie powrotu przez CWU,  obniżyło się wam spalanie ze względu na mniejsze delty temperatury , czy jedno wchodzi w drugie bo bojler cieplejszy o 15 stopni? Wcześniej 45 teraz około 60, żądaną 60 temperatura 55-64 (grzanie,żądaną,czuwanie) piec dogrzewa się około 15 minut. Jeśli ochrona idzie przez CWU to jaki bieg macie na pompie CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2020 o 15:07, Wello napisał:

Wilo Yonos Pico 25/1-6

Yonos PICO 25/1-4 a taka za mała by była ?

W dniu 28.12.2020 o 14:26, Konradjanusz napisał:

Jeśli ochrona idzie przez CWU to jaki bieg macie na pompie CO

Ja mam na 1, bo na drugim straszne szumy w rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, oczywiście mam 1-4, źle wpisałem. To ma tylko "przetaczać" wodę przez kawałek rury. 1-4 wystarczy, ja ją mam na pierwszym biegu i pobiera 6W.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.