Skocz do zawartości

kiminero

Stały forumowicz
 • Zawartość

  3136
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  58

Ostatnia wygrana kiminero w dniu 13 Maj

Użytkownicy przyznają kiminero punkty reputacji!

Reputacja

161 Doskonały

O kiminero

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wielkopolska

Ostatnie wizyty

11830 wyświetleń profilu
 1. kiminero

  Ekogroszek vs gaz

  Czasem użytkownicy kotłów gazowych "zapominają" o posiadaniu codziennie odpalanego kominka i wtedy to już nie jest cud.
 2. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Ze skrajności w skrajność. Nic te dane mówią. Ustaw zawór na 40 stopni na grzejniki, na kotle 65 i wtedy masz pewność, że z grzejników spływa mniej niż 40, a zawór jest uchylony, więc powinien nadwyżką temperatury obsłużyć powrót.
 3. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Taki odczyt nie ma sensu. Liczyłem na dane z zimy jak to wyglądało.
 4. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Interesuje mnie różnica między T1 a T2:
 5. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Normalnie za język trzeba ciągnąć. Pytam o ile wyższa jest temp powrotu od tej wracającej z grzejników.
 6. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  panczo88, masz termometr poglądowy wody wracającej z grzejników?
 7. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Mam za sobą takie układy i stąd moje podstawy do empirycznych wniosków. Ten 4D ma zadatki pracować prawidłowo, ale pozostaje pytanie w jakich "widełkach" zmiennych mających wpływ na temperaturę powrotu i czy Cię to zadowoli. Pewność daje pompa kotłowa małego obiegu i mechaniczna obsługa zaworu. Co innego jak napędzasz układ grzejników, z których spływa woda bliska 50 stopni, a co innego jak podłogę lub przewymiarowane grzejniki. Co układ to inna historia. Powodzenia życzę
 8. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Ale co to nam daje? Policzyłeś przypadek szczególny dla warunków ignorujących wpływ pompy CO. Policz to jeszcze raz dla uchyłu zawieradła zaworu 4D na 50/50 i pracującej pompy CO z przepływem zwrotnym do kotła 1000 l/h. Aha. Ja nie potrafię. Poza tym to też warunki chwilowe dla "żyjącego" układu CO. Potrzebny by był skomplikowany model do odzwierciedlenia tych zależność w całym zakresie zmiennych. Bez sensu.
 9. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Panie profesorze kochany! Dlaczego mam wrażenie, że jak odpowiedzi nie udzielę, to mi odbierzesz prawo głosu? Swoje w temacie powiedziałem, doradziłem jak umiałem. Podważyłeś moje rady i takie prawo Twoje. Akademicki spór w niczym autorowi nie pomaga w odpowiedzi, czy te trójniki wstawiać, czy nie. Uparł się na 4D i sam go namawiałeś na montaż pompy kotłowej (zaraz potem Cię poparłem). Upór autora nie zelżał i chcąc zaoszczędzić mu pracy na przyszłość, podsunąłem ideę na wyrost. Aby nie pisać postów de facto śmieciowych z punktu widzenia pytającego, to może niech kolega zrobi tak: Na początek bez pompy kotłowej i z trójnikami bypassu na obiegu CWU. Nie będzie ingerencji w mały obieg i jak los da, to zadziała skutecznie i potrzeby montażu pompy kotłowej nie będzie. Trochę to dziwne, gdy buduje się układ od zera, ale jak 4D ma być, to jest. Jak ma być zabudowany zgodnie z wszystkimi prawidłami sztuki, to jest. Resztę pokaże życie. Wszyscy zadowoleni. Można przejść do promili...
 10. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Drażliwy się zrobiłeś. Autor uparł się na montaż posiadanego już 4D i jedyne co zrobiłem, to zasugerowałem te dwa nieszczęsne trójniki. Dyskusja zawiązała się gdy zacząłeś udowadniać, że ich obecność "położy" funkcję grawitacyjnej ochrony powrotu. Dyskusja to za dużo powiedziane, bo co do meritum się zgadzamy ale ja to widzę jako kroplę w morzu niepewności, mało istotną przeszkodę. Każdy układ z 4D strasznie komplikuje rozważania co, gdzie i dlaczego, bo nagle na tym "węźle" spotyka się większość zmiennych układu. Rozpisywanie oporów i przepływów grawitacyjnych w małym obiegu bez uwzględniania wpływu pracującej po drugiej stronie 4D pompy, która równocześnie generuje duży przepływ w tej samej "rurze" i generalnie ma gdzieś opory nawet 10. trójników tej średnicy, jest według mnie dyskusją o "promilach". Też kilka układów 4D zbudowałem. Działa to pod wieloma warunkami, a ludzie ich nie przestrzegają. Dla pelleciaka nie zaryzykowałbym 4D w grawitacji i tyle.
 11. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  sambor, rozpatrywanie każdego paskala wynikającego z ciśnienia czynnego grawitacji i oporów w oderwaniu od obecnej na obiegu głównym pompy, jest tym nieporozumieniem, o którym pisałem. To nie są odrębne hydraulicznie obiegi. Przepływ generowany grawitacyjnie ma się nijak do tego wzbudzanego przez pompę i jak ona zawraca do kotła wodę o temp 45 silnym strumieniem, to mały obieg nie wydoli tego podgrzać do 50, niezależnie czy tam będą te dwa trójniki, czy nie. A lepiej je mieć jak już problem z zimnym powrotem się pojawi.
 12. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Rozwodzenie się o zwiększeniu oporów wynikających z montażu dwóch trójników i zaworu kulowego o tej samej średnicy w sytuacji, gdy sugerujemy koledze, że z zupełnie innych powodów grawitacja NIE ZADZIAŁA, jest nieporozumieniem. To nawet nie jest rozmowa o procentach, a raczej promilach... Na poważnie do rozważenia po skrzynce browaru... Tu jest pompa kontra grawitacja i dziesięć trójników niczego nie zmieni.
 13. kiminero

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Ok. To zrób tak: Na rurze powrotnej małego obiegu wstaw trójniki z zaworami pod pompę kotłową i zawór odcinający. Jak właściwej temp powrotu bez pompy nie osiągniesz, to łatwo pompę domontujesz.
 14. kiminero

  Aktualizacja Forum

  heso, zrób tak: poustawiaj sobie wszystko wg potrzeb w opcjach forum i utwórz nową zakładkę w przeglądarce. Miałem ten sam upierdliwy problem co Ty i wynikał on właśnie z każdorazowego powrotu do ustawień "zapisanych" w chwili tworzenia zakładki strony. Wywaliłem starą zakładkę, stworzyłem nową i teraz jest OK. Jeden klik po odpaleniu przeglądarki i jestem na forum na stronie "Nieprzeczytana zawartość" z wszystkimi ustawieniami prywatnymi.
 15. kiminero

  Zawsze warto wiedzieć więcej i więcej

  Logika logiką, a życie swoje. Nie polecam takich eksperymentów zwłaszcza latem przy grzaniu wyłącznie CWU. Niedomknięta klapa w takich warunkach to gwarantowany alarm przegrzania podajnika i awaryjny przesyp węgla. Gdy czujnika na rurze brak, to cały zasobnik się zajara.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.