Skocz do zawartości

kiminero

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  3312
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  61

Ostatnia wygrana kiminero w dniu 2 Styczeń

Użytkownicy przyznają kiminero punkty reputacji!

Reputacja

195 Doskonały

O kiminero

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wielkopolska

Ostatnie wizyty

12085 wyświetleń profilu
 1. Nie łap mnie za słówka. Napisz coś własnego zamiast skupiać się na mnie, a jak się postarasz, to może doczekasz się własnej krytyki. Gdy mowa jest o precyzyjnym "napędzie siłownika" , to nie widzę możliwości precyzyjnej regulacji na drodze termoelektrycznej. Tu raczej praca jest zero jedynkowa. Jak dalej w opisie czytam o poborze prądu 0,5 W, to też mi to bardziej pasuje do napędu mikro przekładni.
 2. Karaluchy bym wykluczył. Za duży problem z dokarmianiem. Obstawiam to samo rozwiązanie co w programowalnych głowicach grzejnikowych. Jak ktoś miał to cudo na warsztacie, to może się wypowiedzieć, czy słychać pracę siłownika podczas korekt. W opisach mowa o "napędzie siłownika", więc wykluczamy też pracę termoelektryczną.
 3. Masz na każdym siłowniku po dwa czujniki przylgowe do montażu na zasileniu i powrocie pętli. "Sterowanie" stopniem otwarcia siłownika jest na podstawie odczytów z tych termometrów i zintegrowane jest w obudowie siłownika. Stąd tylko dwie opcje delty: 4 lub 7. Nie montowałem tych siłowników i ich nie rozbierałem, ale domyślam się zasady działania. Jak wygląda ich praca i jak to się ma do zużycia energii na bieżące korekty to nie wiem. Teoretycznie to zbędny gadżet lub mający sens w szczególnych przypadkach. Nic nie zastąpi prawidłowego wykonania OP wg obliczeń i założeń. A propos założeń, to projektowanie OP czasem rozjeżdża się z finalną aranżacją pomieszczeń i robi się problem.
 4. Zwykły siłownik działa ON/OFF na podstawie regulatora pokojowego. Jak wiadomo strumień ciepła z podłogi maleje wraz ze wzrostem temperatury otoczenia (przy stałej temperaturze zasilania). To jest efekt tzw. samoregulacji OP. Przy zwykłym siłowniku interwały OFF będą dłuższe, co można odczuć pod stopami. Przy tym Salusowym wynalazku te interwały będą teoretycznie krótsze, bo zbliżenie się do temp zadanej pomieszczenia zmniejszy strumień oddawanego ciepła co doprowadzi do zmniejszenia delty w pętli. Na to ma zareagować siłownik częściowym zdławieniem przepływu, by tą deltę utrzymać. Przepływ zwalnia, więc efekt bezwładności jest ograniczany jeszcze przed całkowitym odcięciem pętli (po sygnale od termostatu ściennego). Tak rozumiem zamysł tego typu regulacji. Jak kolega już wspomniał, to tylko dodatek do całego systemu sterowania by jeszcze bardziej ograniczyć efekt bezwładności OP.
 5. Przy pracującej pompie bufora ten schemat nie daje gwarancji, że powrót CWU nie popłynie na bufor i dalej na pompę bufora i dopiero kominek.
 6. Zapowietrzona. Odpowietrz na śrubunkach lub przez nakrętkę korpusu.
 7. A co byś chciał żeby pokazywała?
 8. Pompa podłogi powinna pracować cały czas. Jeśli jest podpięta pod wyjście "Pompa podłogi", to czujnik odepnij i niech sobie gdzieś dynda, tak by pompy nie wyłączał. To, że pogodówka nic nie da, to nie problem braku siłownika, tylko złej koncepcji sterowania ogrzewaniem podłogowym. Zimny powrót to już się nudzi tłumaczyć dlaczego. Poczytaj tematy. A właściwie to majstra zapytaj dlaczego tak to zbudował., że warunków gwarancyjnych kotła nie spełnia. Sprawdź jaki masz zawór bezpieczeństwa na grupie bezpieczeństwa i skonfrontuj to z max ciśnieniem dla kotła wg DTR.
 9. Pompa podłogi ma pracować cały czas, a temperaturę wyreguluj na pokrętle 3D (na początek 30-35). Ten czujnik widać gdzieś na foto? Dlaczego nie zrobiłeś sterowania pogodowego? Parę uwag ogólnych. 1. PP do kotła węglowego to kiepski pomysł. 2. Powrót z układu poprowadzono tak, że grozi zapowietrzeniem. 3. Jak to układ otwarty, to jest totalnie źle. 4. Nie widać zaworu zwrotnego za pompa CWU.
 10. Dlaczego biomasa? Do tego zapotrzebowania to zwykłymi grzałkami się ogrzejesz (bufor + II taryfa) a koszt inwestycji znikomy. Za te 10 k to w panele zainwestuj. Jak budujesz dom, to po co Ci wyliczenia z tej strony? Nie masz projektu? Za proponowane włoskie zabawki to dwa razy mnożysz budżet na kocioł.
 11. Nie ma wpływu na sprzęgło.
 12. kiminero

  Kłamstwo smogowe Fake news

  Nie jestem socjologiem i badań nie robiłem. Tu można się co najwyżej "wyżalić" i podzielić własnym doświadczeniem, a moje wynika z kontaktów z klientami. Mam wielu takich, którzy po zainwestowaniu 30-40 tys. w instalację nie emisyjną stali się bardziej wymagający wobec reszty i klną na "zadymiarzy". Taka presja otoczenia też jest pożyteczna, choć nie tak powinna wyglądać edukacja społeczeństwa. Wyraźnie też napisałem, że globalnie to przeszkadza mi konsumpcyjny wyścig szczurów i rabunkowe zużycie zasobów, które za tym stoi (węgla też). Co do "nie budowania się w dolinkach" i świadomej rezygnacji z kominków, to konkrety są po stronie władz i urbanistów. Jak oczekujesz konkretu, to jak już zostanę szefem wszystkich szefów, to zadekretuję system kartkowy na przeloty samolotem. Zamiast tego mamy szarą rzeczywistość natury ludzkiej w postaci komercyjnych lotów orbitalnych. Ktoś jest w stanie oszacować ślad węglowy takiego lotu?
 13. To coś nowego. Jakieś uzasadnienie podali?
 14. Sterownik Pello, więc to palnik pelletowy. Kocioł to już inna bajka.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.