Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grawitacja A Zabezpieczenie Powrotu Kotla


rafallle

Rekomendowane odpowiedzi

zaciapa  dzięki za podpowiedzi. Kończę jeszcze glazurę w kotłowni i niedługo przystepuję do kręcenia pakuł.

Nię będę jednak dawał żadnego zaworu obok pieca, bajpasie itp. Dam tylko jeden zawór pełnoprzepływowy na buforze i to wszystko. W razie W to przecież z tyłu kotła jest spust wody. Zostawię ten zawór klapowy sam ale dam zgodnie z Twoją podpowiedzią śrubunek żeby można go buło ruszyć w razie czego. Ogólnie to śrubunki i tak miałem dać na przyłączu do bufora żeby można było odpiąć bufor od kotła.

Proszę jeszcze tylko o podpowiedż jakie zawory bezpieczeństwa dawać na buforze, na kotle ? - 2,5bara??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie moja ochrona powrotu ( opierając się na podpowiedziach, głównie zaciapa i innych[dzieki]) będzie wyglądać tak:

 

Mam nadzieję że teraz jest ok, że niczego nie pominąłem a wszystko będzie hulac :)?

 

Mam tylko pytanie- jaka max temp może się pojawić na powrocie...? Zakładając że będę grzał bufor najpier grawitacją (jeśli zadziała biorąc pod uwagę że rury poziomo) a później doładowywać będę pompką....więcej niż 70C? Pytam bo mam w dobrej cenie (400zł) nowe naczynie przeponowe od kolegi 100l Reflex niebieski (do CWU) i zastanawiam się czy wytrzyma....tam do 70C mówią że może być...???

ochrona powrotu i bajpas.jpg

Edytowane przez dash4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wyjście z kotła mam 6/4 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepszy sposób.... Zawór 4 drogowy 11/2 wstawia się bez pompy i innych gadżetów   i masz temperature powrotu ustawiona jak trzeba. Układ również spraktykowany... Grawitacyjnie zasowa... Wystarczy średnic i dużej ilości kolan nie powstawiac i działać będzie

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zaciapa napisał(a):

Z tym naczyniem to nie kombinuj, bierz normalne do CO

 

Z tym zbiornikiem to już nakombinowałem ....bo go już mam więc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyszło...skusiła mnie ta dobra cena bo normalnie te zbiorniki to trochę kosztują...więcej jak 70C nie powinno tam lecieć przynajmniej  przy normalnej pracy...ewentualnie mogę też wymienić membranę na taką która wytrzymuje więcej niż 70 bo nie sądzę żeby te ograniczenie dotyczyło metalu...bańka to bańka a ta jest do 10bar a nie do 6 jak te do CO.

Tak tylko pytałem ile (jaka temp powrotu) max może być na powrocie zakładając normalną pracę i fakt że zawór atv będzie na 60C. ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymi temperaturami w naczyniu się nie przejmuj, ja u siebie mam tak połączone dwa zbiorniki jak na fotce, to przy nagrzanym buforze na 90*( na powrocie ma podobną) mogę dotykać ręką  tego trójnika przy naczyniu i się nie poparzę.. 

 

IMG_20160923_180259.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Qrde mam problem lekki. Zacząłem składać ochronę powrotu, podłączać bufor do kotła (póki co) i wychodzi że powrót z bufora mam lekko wyżej (jakieś 10-15cm) niż wejście w kotle. Tj powrót będzie w dół.  Zasilanie z kotła do bufora mam w poziomie. Czy to może mi popsuć całą grawitację?

Edytowane przez dash4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popsuje, tylko rurę powrotu daj w poziomie, a nawet może być delikatnie pod górkę do kotła, (żeby klapowy miał lżej zamknąć) po wygasnieciu.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie rura powrotu będzie lekko w dół schodzić. Wejście w kotle jest niżej niż wyjście z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie będę kolan dawał..tzn podnoszących a zrobię to lekko pod skosem kolanami 45 itp. mam też kolana łukowe i tym spróbuję ogarnąć aby nie było dużych załamań. 

Niestety uświadomiłem sobie dopiero podczas składania dwie sprawy:

-zawor klapowy zwrotny zmniejsza mi średnicę przeplywu-zastanawiam się czy to będzie miało istotny wpływ na grawitację.

-od strony bufora dam jeszcze filtr siatkowy 1,5" i też się zastanawiam czy grawitacja mimo to będzie hulać..

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby nic kombinować - uklad w ktorym kocioł jest najniżej jest bardzo do0brym układem . Jeśli chcesz  i możesz mieć rurę powrotu skośnie  użyć    4 kolana  tzw 7ki  skręcając 2 w s na górze i odwrotny s na dole - ustawisz tak dowolny  skos 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to wygląda tak...tzn bedzie.

IMG20240102190036.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyz piknie -  bardzo fajnie - tyle że  bardzo blisko ściany masz  te rury do bypasu - jak to ocieplisz ? Króćce wylotowe  mogłyby być dłuższe  aby dać grubsze docieplenie. Rozumiem że kocioł jest za ścianą ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruner ocieplać rurę powrotną to chyba nie aż takie istotne? Zasilająca bufor będzie ocieplona ale powrotna...coś spórbuję ale bardzo się spuszczać nad tym nie będę. Króćce dla mnie i tak za długie. A dodając zawory na kazdy i tak są przedłużone. Dam tyle ocieplenia ile wejdzie. Kocioł- za ścianą.

 

mars721 teraz już trochę za późno. Już pociąłem rury na klapowy, itp. Ogólnie jeszcze trochę i będzie koniec. Wolno idzie bo nie ma kiedy robić 😞 . Gwintowanie też ciężko idzie ręczną. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Teraz tak jednak będzie.

 

 

ochrona powrotu i bajpas.jpg

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor niestety musi tak zostać. Inaczej mi się do piwnicy nie zmieści. W tym momencie są na tym samy poziomie.

Rury idą jak widać 1,5" i więcej nie dawałem bo wyjścia z kotła mam 1,5" - zresztą tak samo wyjścia z bufora to 1,5" ...stwierdziłem że nie ma sensu dawać większej średnicy rury skoro i tak są zwężenia na wyjściach/wejściach.

 

Martwi mnie tylko ten klapowy zwrotny- on trochę przewęża średnicę. Bo ta klapka nie otwiera się aż do pełnego przepływu tylko jednak robi jakąś barierę. Sprawdzałem to większość firm która robi takie zawory ma podobnie...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.