Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko, najważniejsze, żeby ciepło w domu. W biegu gdzieś przeoczyłem, że sterujesz mieszaczem od pogodowki. Załapałem, że pogodowka ustawiasz temperaturę zadaną kotła. Przy takiej chacie spalanie musi być spore, szkoda tylko, że pelet u Ciebie taki drogi. Ja mam mniejszy dom i dobrze ocieplony, ale 4 tony idzie w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, mrtur napisał:

Gdyby zakup econet i czujnika spalin spowodował lepszy podgląd pracy a tym samym zmianę parametrów

Zdecydowanie tak będzie. Jeśli Cię stać, bo to jednak ponad 5 stów, w taki sposób, że masz wolne te monety, to nie będziesz żałował.

 

26 minut temu, mrtur napisał:

Na mój rozum w pomieszczeniu gdzie jest Ecoster powinny być otwarte na maksa żeby w razie co nie doprowadzić do zamknięcia zaworów(gdy są ustawione w granicach temperatury do której dąży Ecoster ). Mylę się? 

Prawidłowo myślisz.

Ja na dzisiaj odpadam. Jutro sklecę może jakiegoś dłuższego posta dla Ciebie, bo te 8 ton... O Boszeee... Wypada zejść niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za dzisiejsze podpowiedzi. Poniżej link do arkusza gdzie dodałem nową kolumnę z dzisiejszymi ustawieniami. Dla ułatwienia na czerwono zaznaczone są zmienione parametry. Decyzja o zakupie Econet300 w zasadzie już zapadła. Na dniach coś wyszukam. Czujnik temperatury spalin już zakupiony. Dobranoc.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RzmquoslXzcUhbCLaiQFS9iSjd0MRu31kmuM-qhxkbQ/edit?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło poczytać rzeczowe komentarze Dobrej nocy

 

PS. Zastanawia mnie histereza kotła 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, papen76 napisał:

 Instalator nawet nie zająknął się o sprzęgle hydraulicznym.

To zależy jak będzie realizowana ochrona kotła.Przy zaworze temperaturowym sprzęgło potrzebne.Przy pompie kotłowej na krótkim obiegu można ogarnąć bez sprzęgła.

Niestety sprzęgło jest dodatkowym elementem w kotłowni i w jakiś sposób przyczynia się do strat przesyłowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Teraz jednak np. pompa mieszacza kaloryferów robi za kotłową i robi się problem, gdy chce ją wyłączyć od termostatu a zostawić pompę podlogowki. Zrobi się jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, g69 napisał:

To zależy jak będzie realizowana ochrona kotła.Przy zaworze temperaturowym sprzęgło potrzebne.Przy pompie kotłowej na krótkim obiegu można ogarnąć bez sprzęgła.

Niestety sprzęgło jest dodatkowym elementem w kotłowni i w jakiś sposób przyczynia się do strat przesyłowych.

Bez przesady z tymi stratami przesyłowymi. Kotłownia w 99% jest wewnątrz budynku więc straty ciepła pomijalne. Ja mam zabezpieczenie kotła zaworem ATV wraz ze sprzęgłem i bardzo sobie to chwalę. Jedyne co źle zrobiłem to podłączenie obiegu CWU. Mam za sprzęgłem. Zdecydowanie lepiej jest przed.

 

9 godzin temu, mrtur napisał:

Dzięki serdeczne za dzisiejsze podpowiedzi. Poniżej link do arkusza gdzie dodałem nową kolumnę z dzisiejszymi ustawieniami. Dla ułatwienia na czerwono zaznaczone są zmienione parametry. Decyzja o zakupie Econet300 w zasadzie już zapadła. Na dniach coś wyszukam. Czujnik temperatury spalin już zakupiony. Dobranoc.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RzmquoslXzcUhbCLaiQFS9iSjd0MRu31kmuM-qhxkbQ/edit?usp=sharing

Bardzo dobry pomysł z tym arkuszem. Czasami ciężko z tematu wychwycić to co jest istotne. Szczególnie jak każdy radzi coś od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrtur

Jak sobie pomyślę o tym Twoim potworze 50 kw, to mi się niedobrze robi. Ten kto Ci go doradził, powinien do końca życia nosić ci pellet do piwnicy i uzupełniać zasobnik.  A jak dołożę jeszcze te 8 ton po 1200, to jest mi Ciebie najzwyczajniej żal.

Szkoda, że nie masz tego econeta, bo teraz by się przydał...

Ale do rzeczy. Dawaj z powrotem 36 kw palnika, no bo przecież te cholerne 50kw kotła... Z nadmuchami za mocno zjechałeś. Moja propozycja: 36 kw-38%, 18 kw- 32-33%, 7 kw- 27-28 %. Ale musisz obserwować ten płomień. Jeśli zły-do korekty, ale zachowaj mniej więcej proporcje, które podałem. Choć wydaje mi się, że z nadmuchem można by jeszcze zejść. No i teraz sposób ogrzewania. Jeśli domownicy tolerują zimne grzejniki przy stałej temp pomieszczeń, to:

-na mieszaczu jako termostat ustaw ten ecoster.Ten sam ecoster jako termostat kotła. Temp mieszacza np 38-40 stopni (u mnie dzisiaj za oknem +10 i to wystarcza). Temp kotła 65-70stopni. Temp włączenia pompy 55, histereza kotła 5. Praca FL.Wyłącz sterowanie pogodowe mieszacza i ustaw na razie sztywno temp mieszacza.Histereza termostatu pokojowego 0,3. Podwyższenie CWU wg mnie powinno być większe-15 stopni. Ponadto wyłączyłbym ochronę powrotu, ponieważ wg mnie ta funkcja słabo się sprawdza i ochrona powrotu powinna być realizowana w inny sposób, no chyba, że kocioł chodzi non stop i temp w instalacji jest stabilna.Ale wg mnie-wyłączyć ochronę.

To jest mój sposób ogrzewania i wcale nie znaczy,że sprawdzi się u Ciebie. Jeśli będzie źle, dawaj znać, a będziemy kombinować inaczej.

Aha, jeszcze nadmuch rozpalania ok 30% , może ciut mniej, po rozpaleniu tyle co na mocy min.

No i zastanawiam się nad tą kalorycznością. Wydaje mi się, że można trochę oszukać, jeśli pellet dobry i podwyższyć. Ja przy dobrym pellecie mam ustawione 5,3 i palnik daje radę.

 

Edytowane przez Gość
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrtur chcesz taki pellet po 780zl? Dostawa w całej WLKP. Dam Ci kontakt do babeczki, pogadasz, dowiesz się ile z dostawą do Ciebie. To jest prosto od producenta.

75388341_438510913517788_4338552770148696064_o.thumb.jpg.4919f4769447ac9a60d932c56adbcff9.jpg

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest, tylko trzeba szukać. 

Tu masz numer: 601 593 535

Trocina iglastą. Można wziąć kilka worków na próbę. Pani nazywa się Magdalena Wojciechowska, chyba że odbierze ktoś inny :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks uzupełniam :)

 
[email protected]
 
601 593 535 (godz. 7-20)
 
http://brykiety-poznan.pl
 
Sklep Firmowy Września 62-300 ul. Wrocławska 
Magdalena Wojciechowska 727 593 535
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysiąc dwieście żeby żądać za tone to jakiś absurd ...)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ma ktoś ze Śląska namiary na dobry pellet bo mój dotychczasowy dostawca dał ciała i nie będę już od niego brał. Wiem że nie ten wątek ale w sumie chodzi o nasze spalanie i palniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz Mini max (czy jakoś tak) w Czeladzi i Składnica Opału Grabiński w Lublińcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś takiego jak sterowanie ręczne.Ja do małego wiaderka nasypałem pelletu i na wierzchu położyłem zapalarkę.Po odpaleniu ręcznym szybko  można zobaczyć,czy jest dobra.

Oczywiście nie bierzemy zapalarki w łapy jak sterownik jest włączony.Grozi porażeniem.Czyli wyciągamy wtyczkę.Zapalarkę kładziemy na wspomnianym pellecie i dopiero włączamy wtyczkę a następnie wchodzimy w ustawienia ręczne.

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @mrtur , mam do Ciebie kilka pytań.

1.Pokaż ten kocioł na foto dokładnie otwórz drzwiczki tam gdzie jest palnik , czy jest on nad rusztem , czy pod nim.

2. Utrwal na foto ten nowy  grzejnik , jaką ona ma pojemność wodną około albo znajdź u producenta i podaj całość ich pojemności (wszystkich)mniej więcej ale w miarę dokładnie..

3. Pokaż na foto te rury pex które wymieniłeś , i czy one obejmują całą instalację hydrauliczną czy tylko doprowadzenie do grzejnika i z powrotem, do głównych pionów zasilania i powrotu jak tak , to ile cali mają rury zasilania i powrotu czy są ocieplone.

4. Pokaż na foto przyłącze kotła do instalacji.

Jak na taka powierzchnię , mimo wszystko masz bardzo duże spalanie. A zamieszkujesz w dość ciepłej strefie naszego kraju.

Jak nie tajemnica to powiedź sam podjąłeś taką decyzję odnośnie palnika i czy ktoś Cię do tego zachęcił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, g69 napisał:

Jest coś takiego jak sterowanie ręczne.Ja do małego wiaderka nasypałem pelletu i na wierzchu położyłem zapalarkę.Po odpaleniu ręcznym szybko  można zobaczyć,czy jest dobra.

Oczywiście nie bierzemy zapalarki w łapy jak sterownik jest włączony.Grozi porażeniem

Tak wygląda po kilku sekundach

IMG_20191109_112135.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dragster napisał:

 Ja mam zabezpieczenie kotła zaworem ATV wraz ze sprzęgłem i bardzo sobie to chwalę.

W tej sytuacji musiałeś tak zrobić.Ja tylko podpowiadam,że można też inaczej:

JJ.png.11f70554b8ee7e5fe6ca6f97df20a146.png.b3dedcb2c48812e72a7152147898de11.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, można. Tak miałem przed przeróbką na wersję ze sprzęgłem. Dla pomp jednak zdrowiej jest ze sprzęgłem hydraulicznym a zawór ATV zabezpiecza przed spadkiem temperatury w obiegu kotłowym poniżej roboczej zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gucio2607 napisał:

Tak wygląda po kilku sekundach

IMG_20191109_112135.jpg

No widzisz a ty grzałeś ją bez nadmuchu 100 s , skręcaj to i musi to odpalać , zwróć uwagę jeszcze czy coś ci nie wpadło w ten otwór od zapalarki , ale raczej to nie wchodzi w grę .Jak już miałeś obudowę ściągniętą to przy okazji sprawdził bym fotodiodę czy jest czysta i dobrze osadzona . Kolego daj dawkę do rozpalenia 120 gr czas rozgrzewania zapalarki 40 s nadmuch rozpalania 27% nadmuch po rozpaleniu 25% próg detekcji 4% czs rozpalania 5min zrób odpalenie i zobacz czy płomień się pojawi w palniku i na wyświetlaczu i obserwuj co się dzieje z procentem płomienia gdy palnik zaczyna dosypywać pellet i rozpędzać się .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezar76

Tak jak wspominałem. W 2003 został wstawiony "miałowiec" 50kW i przez 13 lat przerzucane 5-6 ton miału na sezon :)

Wiecie jak to jest. Ktoś polecił, ktoś potwierdził, moja wiedza zerowa więc zdałem się na zalecenia fachowca i tyle. Dopiero w 2016 "miałowiec" przerobiony na przytulenie palnika. Akcja była szybka. W zasadzie już mnie w domu nie było (w domu same kobiety), krótka konsultacja telefoniczna, sugestia fachowca a ja przytaknąłem...i serio nie mam pretensji żadnej. Chciałem minimalną obsługę i ciepło. To był priorytet. Może i wszystko za duże ale tak już jest więc nie ma co drapać starych ran ;)

Co do econet to decyzja zakupu podjęta więc kwestia kilku dni i zasypię Was logami to pożałujecie,że prosiliście o nie :)

Naniosę dzisiaj zgodnie z Twoją sugestią poprawki ale...

szczerze pisząc nie uśmiecha mi się rezygnować z "pogodówki". Nie taki miałem cel. Mogę się mylić ale przez te kilkanaście lat sterowałem temperaturą kotła ale ręcznie właśnie na podstawie temperatury zewnętrznej i u mnie się to sprawdzało i chciałem to zautomatyzować. Wierzę,że poprawna konfiguracja krzywych grzewczych i pozostałych parametrów w końcowym efekcie powinna doprowadzić do całkowitego "zapomnienia" o nastawach i takim komfortem cieplnym w domu jaki chciałem uzyskać.

Efekt "zimnych" grzejników gdzie w domu jest grupa kobiet nie powinien Wam być obcy. Klasyka, jak grzejnik zimny to zimno jak ciepły to ciepło i walcz tutaj chłopie z wiatrakami :)

Stąd też decyzja o głowicach termostatycznych i niech sobie każdy ustawi tak jak chce a ja zapewniam jedynie,żeby w razie co w ten grzejnik wpompowało się tyle ciepła ile trzeba. Rozumiem zamysł (tak mi się wydaje). Skoro są głowice to ustawić mieszacza na stałe. OK, to nie problem testować. Jestem otwarty. Rozumiem,że w takiej konfiguracji(sterowanie tylko Ecosterem) i tak będzie temperatura na mieszaczu automatycznie zwiększana gdy się okaże,że zadana temperatura nie jest w stanie być osiągnięta?

Też u mnie w tej chwili +9°C mieszacz ustawił zadaną na 42,osiągnął 41 i w całym domu mam komfort cieplny. To co chcę mieć, idealna dla mnie temperatura. W pozostałych pomieszczeniach głowice zareagowały prawidłowo i pozamykały co miały zamknąć a otwarte są tam gdzie chce.

@eliks

Jasne,dzięki za info. Jak nie ma spieków lub bardzo małe to chętnie skorzystam. Sorry unikam spieków. Raz pokusiłem się na tani pellet i omal nie skończyło się tragicznie.

@robin60

Ad1. Jest nad rusztem. Co do zdjęć to postanowiłem udostępnić album bo jak wpakuję tutaj wszystkie zdjęcia to boję się o długość posta.

Ad2. Jak już pisałem nie znam pojemności wodnej. To był rok 2003. Owszem producent dalej istnieje ale produkuje kotły na eko groszek. Na upartego można spróbować drążyć temat ale czy warto? Nie jest ważniejszym parametrem powierzchnia grzewcza?

Ad3. Rury to Pex od 25  przez 20 aż do 16,oraz miedź. "Główny" obieg aż do pomp do na 1", dopiero po pompach przeszedłem na 3/4". Tzw. bojler jest aż 9m od kotła i do niego pcham pexem 20. Tam gdzie krótkie obiegi doprowadzałem 20 a rozgałęzienia na dwa grzejniki 16. Przez ten "tunel" 9m przeprowadziłem pexa 25 gdzie się rozgałęziałem 20 a potem analogicznie 16 lub jak bezpośrednio do jednego grzejnika to 16. Jak widać na zdjęciach rury ocieplone otuliną.

Ad4. Link do albumu na końcu moich wypowiedzi

Ad5. Opisałem sytuację na początku posta.

Album

https://photos.app.goo.gl/dqNSCqECdcLC5Rvr5

P.S.

Sorry za stan kotłowni ale powiedziałem sobie,że ją "wyliżę" jak będę zmieniał kocioł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrtur, ok, zostaw tą pogodówkę na mieszaczu, ale tylko na mieszaczu, na kotle stała temp. Jeśli już dobrałeś krzywą, nic nie stoi na przeszkodzie tego używać. Jak będziesz już miał econet, to z poziomu fotela, w szybki i przyjemny sposób zawsze możesz sobie spróbować bez pogodówki. Dobierzesz co jest lepsze.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.