Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Kod 4096 zadziałał i odblokował tylko i wyłącznie wybór palnika natomiast 4996 odblokowuje chyba całe ustawienia serwisowe z naciskiem na chyba bo pewnie jeszcze coś ukryli. Nie ważne, ważne że teraz płomień z palnika jak w hitlerowskim V1 (sorry jeśli kogoś uraziłem porównaniem ale to tylko ze względów technicznych)

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2022 o 19:18, olekjaw napisał(a):

Ten element który jest metalowy i niebieski pasek na około przewodu jest to właśnie czujnik płomienia. Wykrecasz z drugiej strony jest przezroczysta "główka" chyba fotodiody i to czyscisz. Ale jak masz wysokie wskazania płomienia przy rozpalaniu to żar ucieka na koniec palnika. Przerabiałem to i siebie wydłużyć czas pracy to jedyne lekarstwo.

https://youtu.be/opySa4eGXH4

Powyżej masz mój filmik jak pali się naprawdę kiepski pelet wymieszany z dobrym pelletem A1 w proporcji 1:4 inaczej były te same problemy co u ciebie na dodatek spieki. Czas pracy u mnie jest ustawiony na 57sekund bo w innym wypadku po kilku minutach byłoby rozpalanie a płomień jest w palniku niestety nie widoczny dla czujnika.

 

IMG_20221120_191344059.jpg

IMG_20221120_191328085.jpg

Witam, jak to cudo odkręcić? próbowałem 3 różne imbusy i albo za mały albo za duży, jakiś nietypowy kluczyk? bo na torx to nie wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam ale u mnie chyba imbus (żaden specjalny) tam siedzi, można jeszcze całą płytę z osprzętem (silniczkami, ślimakiem i wentylatorem) odkręcić i od drugiej strony wyczyścić czujnik ale jak już tyle odkręcone to warto rozkręcić cały palnik i wyczyścić (po rozłożeniu) komorę spalania (u mnie przy spalaniu pelletu z trawy zapychają się dziurki napowietrzające jakąś substancją podobną do soli) i nasmarować łożyska palnika bo nie ma tam za wiele smaru.

1393753769_OCP_5_Czujnik_optyczny_pomienia2-removebg-preview.png.c62385ca3b6c9db7d8e31168b2858e6d.png

Tutaj masz filmik jak to dalej wygląda - nic strasznego, żadnej technologii z NASA

 

 

Edytowane przez olekjaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł z palnikiem kipi od maja 2022 r. Pracował po uruchomieniu maj-czerwiec przez 10 dni.  Przez pierwszy tydzień nie osiągnął zadanej temperatury 55 stopni,a pompa przy temperaturze 52 stopni tylko przez moment puszczała wodę na grzejniki. Potem temperatura spadała do ponad 40 i cały cykl się powtarzał. Piec się wręcz męczył.  Serwisant początkowo nie wychwycił, że to wina niskiej kaloryczności pelletu. Zmieniliśmy pellet i już było dobrze. Po 6 miesiącach ruszył sezon grzewczy.  No i próbowaliśmy odpalić piec.  Nie odpalił.  Serwisant stwierdził, że fotokomórka do wymiany. Ale, to nie była wina fotokomórki, tylko zawilgoconego pelletu, który nie chciał się odpalić. Jak w końcu ten sam pellet się odpalił, to piec pochodzik parę godzin i stanął.  Podajnik nie podawał pelletu. Teraz się okazało, że w zbiorniku były trociny, które uszkodziły podajnik. Koszt wymiany 600 zł. I co wy na to? Piec nie pracował nawet 2 tygodni. to jakaś MASAKRA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie chce mi się wierzyć że trociny uszkodziły podajnik. Podajnik po prostu mógł nic nie pobierać ze zbiornika bo trociny pewnie zebrały się na dnie a podajnik tak małej frakcji (średnicy) nie ma szans pobrać. Też mi się tak stało i musiałem opróżnić cały pojemnik ręcznie żeby wyciągnąć ten pył/trociny. Prędzej wilgoć uszkodzi elektronikę/osprzęt, pellet to niestety drewno i chłonie zawarta wilgoć/wodę z otoczenia...a to powoduje rozpad pelletu do trocin i problemy.

Edytowane przez olekjaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik tak ale ustawienia instalacji trzeba będzie wprowadzać  od nowa chyba że masz je gdzieś zapisane na karcie i możesz je wczytać do sterownika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia mam spisane punkt po punkcie. Palnik działa bez zarzutu, chociaż ostatnia tona pelletu (za 2200.-!!!) spala się razej słabo. Wielkich zmian w ustawieniach nie robiłem, ale coś tam zostało na przestrzeni roku (tyle mam Kipi) pozmieniane i chciałbym spróbować na ust. fabrycznych. Z tego co pamiętam, to serwisant przy rozruchu przeważył tylko pelet i wprowadził do sterownika. Nawet nie zajrzał do palnika jak sie pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak zmienić ustawienia żeby było mniej rozpaleń?

Obecnie temperatura kotła jest ustawiona na 60, a histereza 5 stopni. Przy takiej pogodzie jaka była ostatnio (okolice 0 stopni na zewnątrz) kocioł odpala się 12-16 razy na dobę. Już czekam na rachunek za prąd...

Na razie podniosłem temperaturę kotła na 65, a histerezę na 8 stopni. Zobaczymy co to zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jontek85 napisał(a):

Panowie, jak zmienić ustawienia żeby było mniej rozpaleń?

Obecnie temperatura kotła jest ustawiona na 60, a histereza 5 stopni. Przy takiej pogodzie jaka była ostatnio (okolice 0 stopni na zewnątrz) kocioł odpala się 12-16 razy na dobę. Już czekam na rachunek za prąd...

Na razie podniosłem temperaturę kotła na 65, a histerezę na 8 stopni. Zobaczymy co to zmieni.

Trzeba ustawienia mocy dopasować do zużycia paliwa , podniesienie temperatury nic nie daje poza większym zużyciem .Ile spalasz na dobę peletu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ManiekBasick napisał(a):

Ustaw 70-75* z histerezą 15* 

Już teraz, przy ustawionych 65*, kocioł dobija do 70-71*

W ogóle, to wydaje mi się, że za późno zaczyna się obniżanie mocy palnika. Działa z pełną mocą do momentu osiągnięcia tych 65*, później stopniowo schodzi do mocy minimalnej (wtedy temperatura już przekracza te 65*) i wchodzi w nadzór. I jeśli w nadzorze nie załączy się podłogówka, albo grzanie CWU (co rzadko się zdarza przy zerowych temperaturach na zewnątrz), to kocioł się wygasza.

 

3 godziny temu, mac65 napisał(a):

Trzeba ustawienia mocy dopasować do zużycia paliwa , podniesienie temperatury nic nie daje poza większym zużyciem .Ile spalasz na dobę peletu ?

Spalanie około 20 kg na dobę, przy temperaturach 0* i lekko powyżej. Kocioł pracuje w FL i grzeje dodatkowo zasobnik CWU o pojemności 200 litrów. CWU jest ustawiona na 50* z histerezą 5*

Może przy CWU coś zmienić? Zauważyłem, że kilka załączeń kotła w ciągu doby jest właśnie do grzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20kg /24 h =0.83 kg/h

0,83 kg/h x 5 kWh ( kaloryczność 1 kg peletu ) =  4,16 kW mocy ciągłej palnika .

Minimalna moc Twojego palnika to 5 kW więc co byś nie kombinował to i tak będzie za dużo .

- obniżyć temperaturę kotła do możliwego minimum

- wykorzystać termostat pokojowy do sterowania palnikiem ( histereza termostatu do  2 C)

- Zasobnik CWU ładować podczas grzania CO ( ustawienia pomp CO i CWU na równoległą prace )

- jeśli brak termostatu pokojowego to wykorzystać harmonogram pracy zawarty w sterowniku palnika .

- ograniczyć moc max kotła do ok 10kW , pośrednią do np 7 kw a  min 5 kw .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie ustawiłem zadaną na CO-  67 'C.

Sterownik ustawiony w tryb FL i do zadanej idzie pełną mocą.

Rozpędem dochodzi do 75'C i sie wygasza .

Ponowne rozpalenie przy 42'C

I tak w kółko.

Kocioł stoi około 2-2,5 godz , rozpala sie średnio 6-7 razy na dobe.

Pompa CO chodzi non stop ( próg załączenia  - 40'C )

Termostaty na grzejnikach (  nie mam żadnych zaworów 3D/4D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też  termostat pokojowy pluma X40 i wykorzystuję go w okresach "przejściowych".

Wtedy kocioł odpala od termostatu.

W sezonie kiedy temp oscylują wokół zera lub niżej to ustawiam termostat pokojowy tak aby kocioł działał od histerezy.

Co do zużycia ( dom i temperatury  jak w podpisie)  razem z CWU  obecnie oscyluje wokół 17-21kg/24h

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc:

LUMO + KIPI 20KW

Dwa obiegi (dwa mieszkania) większe i mniejsze.  Większe trochę ocieplone (ale z 15 lat temu styropianiem) mniejsze nie. Szybki schemat Kocioł -> rozdzielacz hydrauliczny na te dwa obiegi (coś takiego):https://www.marlin.com.pl/aktualnosci-i-porady/sprzeglo-hydrauliczne-niezbedny-element-ogrzewania -> w domu kaloryfery (brak podłogówki).  W kotłowni jeszcze zbiornik CWU. Na powrocie ATV45 (nie wiem czy nie jebnięty bo przy temp kotla np. 55 pokazuje temp powrotu 38-40) potem pompa CO.

Praca stała wg harmonogramu, Fuzzy logic, przy obecnych mrozach zadana 60 stopni. Dość długo dobija do tych 60 (powrót ok 42 stopnie) i to na maksie.  3 progi: 20KW - nadmuch 33%  14 KW - nadmuch 28% i 10KW - nadmuch 22%. 

Pelet Barlinek. 

W miejszym mieszkaniu jeszcze spoko 21 stopni ale w większym ciężko dobić do 20... Przy tej 60 zadanej, termometry na tym rozdzielaczu pokazuja 50 na chate i reszta idzie na powrót. 

 

Peletu wiadomo zjada. ALe proszę o rady co mozna by zrobić, by szybciej dobijał do zadanej?  Teraz zauważyłem tez, że zamiast popiołu mam takie czarne resztki pelletu które kruszą się w ręku oraz zauważyłem, że pojawił się szary dymek z komina. (Wcześniej nie bylo dymu)

Proszę o jakieś rady co bym mógł ewentualnie zmienić. Pozdrawiam

 

I ciekawe rzecz: W harmonogranie godzinowym ustawiłem sobie od 5:00 do 2:00 żeby chodził piec. W ustawieniach kotła - obniżenie nocne ustawiłem od 24-2:00 (testowo) gdy to zatwiedziłem, zadana temp od razu zmienila się na tą obniżoną miło iż była godzina 17?? Ktoś wie jak to ustawić?

Edytowane przez johnybananas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie dopala paliwa , przyczyna błędne nadmuchy Korekta dla nadmuchów nstp. 20 kW 40 % nadmuch , dla 14 kW 34% , dla 10 kW 30 % nadmuch .Efektem złych nastaw jest dym o którym wspomniałeś .

Co do równomiernego nagrzewania to może być problem z przepływami na grzejnikach , Te grzejniki które sie najszybciej nagrzewają należy zdławić , ograniczyć im przepływy ( nie wiem jak to masz rozwiązane ale ciepło pójdzie tam gdzie ma łatwiejszy przepływ  a reszta będzie niedogrzana)  , generalnie " strojenie" instalacji .

Harmonogram obniżeń działa odwrotnie niż te słupki pokazują , trzeba trochę potrenować jak to ustawić ale da sie . 

Co do samego grzania to praca przerywana przy nieocieplonym domu mija sie z celem . Najlepiej w takim przypadku grzać na niższej temperaturze ale cały czas .

Zacznij od korekty spalania , nadmuchy itd. posprawdzaj grzejniki które maja gorące powroty ( te zdławić ), pozostałych na razie nie ruszać . Masz jakieś termostaty na grzejnikach ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję za tę odpowiedź @mac65 za 30 minut bede w domu i zmienie nadmuchy. 

 

Co znaczy zdławić grzejniki? zakręcić je?   Niestety tylko na kilku mam pokrętło od snieżynki do 5. Na innych te czerwone gówienka służące albo do całkowitego zakręcenia albo odkręcenia.

A mam pytanie do pomp. Mam dwie na sprzęgle które puszczają na te dwa obiegi i pompę kotłową (przy powrocie). Jak ustawić ich moce? Pompy to https://product-selection.grundfos.com/pl/products/alpha/alpha1-l?tab=models coś takiego. Gdzie są 3 biegi + grzjeniki + podłogówka. Teraz jest to tak: pompy te przy sprzęgle na 1 natomiast ta przy powrocie na grzejnik. A może warto dać tę przy powrocie na 3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie odnośnie czujnika temperatury zewnętrznej u mnie strasznie ten czujnik przekłamuje wczoraj było  -14  a u mnie pokazuje  -4  czujnik z firmy plum oryginał pod palnik kipi ,jakieś spostrzeżenia dodam że skorygowalem go już od strony sterownika pieca tam jest taka możliwość kalibracji na plus albo minus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy go teraz dopiero podłączałeś czy masz od dawna, jeśli teraz kupiłeś to albo czujnik do bani albo zamontowałeś go w złym miejscu np nasłonecznionym. Korekty się robi, jak różnica jest mała a tu masz 10 st. róznicy. Jak masz go od dawna i pokazywał dobrze temperaturę to pozostaje kupić nowy. Ja też mam czujnik z pluma i mi pokazuje dobrą temperaturę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przekłamywał o dwa stopnie , miałem zamontowany we wnęce okiennej , oddaliłem go od okna i pokazuje dobrze .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, hubertkledzik09 napisał(a):

Witam Panowie. Sterownik Pele Bord 760. Czy ktoś ogarnia jak ustawić strefy czasowe aby kocioł nie pracował w nocy a włączał się nad ranem?

IMG_20221215_060643.jpg

Z tego co widzę to obecnie masz ustawioną pracę w pierwszej strefie bez obniżenia od godz. 5:20 do 09:30, na niebiesko masz zaznaczoną pracę z temperaturą obniżoną, białe pola to zapewne postój kotła. Nie wiem w jakich godzinach chcesz by kocioł pracował bez obniżenia temperatury ale możesz ustawić tą 1 strefę np od 7:00 do 22:00 temp. obniżenia na 0st.  jak chcesz by kocioł w nocy pracował ale z obniżoną temperaturą to ustawiasz strefę 2 od 22:00 do 7:00  i obniżenie temperatury o ileś st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.