Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Moje doświadczenia niestety rozbijają się o mur niewiedzy tego, co wylatuje z komina... W pewnym momencie nasze zmysły są już bezsilne i przeróbki kotła, przynajmniej u mnie, idą już tylko w kierunku poprawy funkcjonalności...

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo u siebie spalając węgiel.Nie wiem co mnie tchnęło na chęć poprawy spalania drewna,no i się zaczęło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin żar jest materiałem silnie emisyjnym. Zresztą co tu wybrać?

Screenshot_2019-11-12-20-02-42-222_com.google.android_apps_docs.thumb.jpg.fd8d1deafa1a2a3301f24e2dd9c7161b.jpgŻaru czy płomienia tu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plomienia/zaru to pewnie nie znajdziesz, ale czy tam ustawiasz emisyjnosc materialu czy wspolczynnik emisyjnosci jako wyznacznik tego co mierzysz dla pirometru.

https://www.testo.com/pl-PL/termografia/tabela-emisyjnosci

Jest ktos obeznany w temacie? Chetnie dowiedzialbym sie jak to jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik emisyjności ustawiasz. Ja tak szczegółowo się nie wgłębiałem bo przy dużych temperaturach to nie ma znaczenia. Mam tak ustawione, sprawdzałem temperatury na dworze, grzejników, blatu kuchenki elektrycznej i się potwierdzało to co będę zmieniał by sobie komplikować. Może przy niższych temperaturach i chęci uzyskania dużej dokładności to można się bawić, ale mi to nie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem mam taki problem że ostatnio MPM zacząć ostro mi "fukać" przy rozpalaniu, podczas naciągania temperatury. Komin wraz z kotłem czysty, węgiel ten sam. Wcześniej przez dwa lata nigdy się to nie zdarzyło. Wygląda to tak - kocioł ma cug fajnie w nim huczy i nagle gwałtowny wyrzut dymu i ognia przez popielnik, (przy otwartym ogień wali nawet na metr) nawet 10 razy np w ciągu 5 minut. Co może być przyczyną? Czy to gazy się w komorze zasypowej zapalają? No ale do tego potrzebują powietrza - czy podejrzenie na nieszczelności górnych drzwiczek ma sens? Sznur uszczelniajacy do wymiany? Proszę o pomoc bo to jest niebezpieczne.

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolna wyczystka w kotle i w kominie wyczyszczona, hmm no rura przyznam że nie, zapomniałem o tym. Ale jeśli byłoby tak słabo z drożnością to byłoby też słabo z cugiem? Coś tam sadzy jest ale na oko z 90% rury jest drożne. Ale jutro oczywiście tam zajrzę i wyczyszczę choć dostęp trochę trudny bo byłem głupi i niepotrzebnie brałem szyber którego ani razu nawet nie użyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla potomnosci. 

Dmuchawa może być tylko w takim wypadku gdy tłoczy powietrze w ona kanały a nie tylko przez kanał pierwotny. Musiałby być dwie dmuchawy na każdy kanał. W takim wypadku nie dość że nie ma otworzą wtórnego to o zgrozo ciastka się tamtędy spaliny na kotłownie. Dwóch miarownikow nie ma sensu dawać, do tego musi być automatyka że sterowaniem. Gdy chcemy wymusić ciąg to taksi w tej chwili proponuję MPM - musi być wentylator wyciągowy. Stymuluje on naturalny ciąg a miarkownik robi swoje. 

Używa ktoś MPM 14 na drewnie? Jak sie sprawuje? Ciężko wyciągać i wkładać element odpowiedzialny za rodzaj paliwa? 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla potomnosci. 
Dmuchawa może być tylko w takim wypadku gdy tłoczy powietrze w ona kanały a nie tylko przez kanał pierwotny. Musiałby być dwie dmuchawy na każdy kanał. W takim wypadku nie dość że nie ma otworzą wtórnego to o zgrozo ciastka się tamtędy spaliny na kotłownie. Dwóch miarownikow nie ma sensu dawać, do tego musi być automatyka że sterowaniem. Gdy chcemy wymusić ciąg to taksi w tej chwili proponuję MPM - musi być wentylator wyciągowy. Stymuluje on naturalny ciąg a miarkownik robi swoje. 
Używa ktoś MPM 14 na drewnie? Jak sie sprawuje? Ciężko wyciągać i wkładać element odpowiedzialny za rodzaj paliwa? 
Pozdrawiam
Chodzi Ci o tą blachę w palniku?. Ja wyciągiem i palę drewnem. Komora zasmolona ciężko ją potem zakładać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem właśnie

Czytałem gdzieś jakiś opis i jakiś element do demontażu tak był wskazany tylko dla modelu DS 14. DTR na stronie nie ma i będę musiał się do nich zgłosić. 

Więc mówisz że komora zasmolona? On niby jest certyfikowany na drewno to nie powinno. Bufor masz i drewno sam sezonujesz? Bo mojej drewnem to zapytała w jednym piecu tylko a i też musi być choc trochę sezonowane. 

Niemcy i Szwajcarzy wskazują że brzoza na wiosnę porabana i przykryta wiśnie do jesieni. 

Liczyłem na ten mpm by kulturalnie i tym i tym. Nie polecasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mopel44 napisał:

Używa ktoś MPM 14 na drewnie? Jak sie sprawuje? Ciężko wyciągać i wkładać element odpowiedzialny za rodzaj paliwa? 

Pozdrawiam

tak a co potrzeba ?   tyle że ja mam z rocznika 2018 - bez tej blachy co sie ją niby opuszcza do drewna .

PS czekam na info jak ci sie pali na drewnie w roczniku 2019 ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem dzis filmiki z moim zdaniem spalania drewna - jc to mieszanka - 60% debiny reszta gruba sosna.  - Panowie dla mnie ideał - temp spalin ok 200'C - wymiennik zero sadzy.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z kolegów robił sobie własnoręcznie wentylator wyciągowy na czopuchu?Gdzieś,kiedyś widziałem chyba jakieś fotki,ale nie pamiętam gdzie to było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czołem mam taki problem że ostatnio MPM zacząć ostro mi "fukać" przy rozpalaniu, podczas naciągania temperatury. Komin wraz z kotłem czysty, węgiel ten sam. Wcześniej przez dwa lata nigdy się to nie zdarzyło. Wygląda to tak - kocioł ma cug fajnie w nim huczy i nagle gwałtowny wyrzut dymu i ognia przez popielnik, (przy otwartym ogień wali nawet na metr) nawet 10 razy np w ciągu 5 minut. Co może być przyczyną? Czy to gazy się w komorze zasypowej zapalają? No ale do tego potrzebują powietrza - czy podejrzenie na nieszczelności górnych drzwiczek ma sens? Sznur uszczelniajacy do wymiany? Proszę o pomoc bo to jest niebezpieczne.

 

Ponawiam prośbę o pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Leszek3 napisał:

Mokry opał jeszcze pewnie iglasty? Jeśli tak to ratuje cię tylko węgiel i robić mixa

Suchy to tak strasznie może nie jest choć sezonowany 2 lata świerk, szukam przyczyny być może za mało go rozpalam na początku więcej żaru, a potem dopiero cały zasyp. Coś robię źle bo czasem jest git, a czasem do dupy. Jeszcze może opisz jak powietrze podawać i którymi drzwiczkami, rozety są na górnych i środkowych klapka na dolnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaco80

sprawdź czy wymiennik jest dobrze wyczyszczony zwłaszcza na dole - poświeć latarką aby zobaczyć czy się coś gdzieś nie przywiesiło. Swego czasu też tak miałem - a wszystko przez to że ostatniej komory wymiennika nie doczyszczałem do samego dołu i tam powstawał zator.

DanielJu

 Podajesz powietrze środkowymi drzwiami?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwórz drzwiczki i obserwuj co się będzie działo. Przy grubym drewnie więcej powietrza trzeba podawać środkowymi niż dolnymi drzwiami. Drewno to nie węgiel, tak ściśle się nie układa i prawdopodobnie z popielnika powietrze idzie od razu w palnik pomijając opał. Przymknij dolne - tam niech jest tylko lekka wymiana powietrza, a większość podawaj środkowymi drzwiami. Przesłoń też rusz od strony palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.