Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak komin czopuch i kocioł czysty ciąg prawidłowy to próbuj że sznurem jakaś przyczyna musi być. Ja narazie mam nowy kocioł to tego problemu niewidze. Ale jak kiedyś żona wróci z kotłowni i jej jebutnie ogniem metrowym to  ja ogień będę miał w domu przez tydzień

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2019 o 23:48, Jaco80 napisał:

Czołem mam taki problem że ostatnio MPM zacząć ostro mi "fukać" przy rozpalaniu, podczas naciągania temperatury. Komin wraz z kotłem czysty, węgiel ten sam. Wcześniej przez dwa lata nigdy się to nie zdarzyło. Wygląda to tak - kocioł ma cug fajnie w nim huczy i nagle gwałtowny wyrzut dymu i ognia przez popielnik, (przy otwartym ogień wali nawet na metr) nawet 10 razy np w ciągu 5 minut. Co może być przyczyną? Czy to gazy się w komorze zasypowej zapalają? No ale do tego potrzebują powietrza - czy podejrzenie na nieszczelności górnych drzwiczek ma sens? Sznur uszczelniajacy do wymiany? Proszę o pomoc bo to jest niebezpieczne.

a może palnik się przytyka przy rozpalaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie może ktoś chce kupić lub wymienić  się na kocioł? Sprzedam/zamienię kocioł mpm 18kw A.d.2018 górny zasp  na mpm 8kw... 

Fakt ciepło na zewnątrz... na chwilę obecną po godzinę palenia mam w domu 26stopni rano 22...  W sumie to palę chyba tylko na cwu... A dom tak przy okazji... dzięki Bogu nie kupiłem 25kw A taki miałem zamiar. Teraz szybciutko trzeba inwestować w bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DanielJu napisał:

Suchy to tak strasznie może nie jest choć sezonowany 2 lata świerk, szukam przyczyny być może za mało go rozpalam na początku więcej żaru, a potem dopiero cały zasyp. Coś robię źle bo czasem jest git, a czasem do dupy. Jeszcze może opisz jak powietrze podawać i którymi drzwiczkami, rozety są na górnych i środkowych klapka na dolnych. 

Próbuj wszystkimi ,rozetami też na maxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DanielJu napisał:

ćwiartki, deseczki są układane zwarcie mają długość ok 24-25cm ja myślę, że może za ciasno ich układam

Dokładnie to już lepiej wtedy je w pionie spalać, a tu mój wymiennik po 20 litrach drewna i 10 kg węgla 70 na kotle 

DSC_0012.JPG

DSC_0013.JPG

DSC_0014.JPG

DSC_0015.JPG

DSC_0019.JPG

DSC_0020.JPG

DSC_0021.JPG

DSC_0022.JPG

DSC_0023.JPG

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DanielJu napisał:

ćwiartki, deseczki są układane zwarcie mają długość ok 24-25cm ja myślę, że może za ciasno ich układam

Dobrze układasz i podaj powietrze przez zasyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maronka napisał:

Dokładnie to już lepiej wtedy je w pionie spalać, a tu mój wymiennik po 20 litrach drewna i 10 kg węgla 70 na kotle 

DSC_0012.JPG

DSC_0013.JPG

DSC_0014.JPG

DSC_0015.JPG

DSC_0019.JPG

DSC_0020.JPG

DSC_0021.JPG

DSC_0022.JPG

DSC_0023.JPG

Może kobiecie jakieś wypieki się nie udały i wylądowały w kotle ?

A tak na serio, to możesz już otwierać doktorat z mpmologii stosowanej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Warto zakupić mpm 14 kW, a ogniwo classic 20 kW wysłać na odpoczynek? Dom ponad 200 m2 opalany tylko drewnem, no chyba, że przyjdą tęgie mrozy to pomyśle nad węglem. W nocy kocioł jest wygaszony. Dom nie ocieplony, tylko dach 20 cm wełny, do 2 - 3 lat przyjdzie 15 cm na mury styropianu. W tym roku jeszcze zostały wymienione okna na 3 szybowe i ciepłe drzwi wejściowe, czuć różnice.

Pozdrawiam

Edytowane przez PawełKu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tak ale jak masz dużo wody w układzie będzie się trochę rozgrzewał,tak że warto by nie był wygaszany w dzień,no i ma 50 litrów pojemności komory ,styknie na góra 2-4h  palenia w zależności od drewna i odbioru,ale jak ma kto dołożyć to nie ma problema a w mrozy kupisz sobie parę worków węgla i będzie bajeczka i nic w nim nie zmieniaj zobaczymy czy da radę te 200m zagrzać w oryginale

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DanielJu za ostro rozpalasz. Za duża ilość wyprodukowanych gazów nie mieści się w palniku i częściowo przedostają się do popielnika a tam z powietrzem się gwałtownie zapalają. Spróbuj wolniej rozpalać to przestanie fukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką mam instalacje, którą  wymyślił znajomy 5 lat temu, solary później dołączyły z gminy. Instalacja nie posiada żadnego zaworu 3d od kotła do grzejników. Zwykły trójnik na zasilaniu i powrocie i to tyle. Co jest do zmiany pod kocioł mpm. Gdzie wstawić ochronę powrotu i zawór 3d, żeby regulować co idzie na grzejniki.

1573974517957-694493350.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nic nie zmieniał ,pójdzie teraz na grawitacji,ewentualnie powrót z cwu wpiął bym tuż przed pompką dla ochrony powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mpm lubi wyższa temp, ale osobiście nie wyobrażam sobie puścić na grzejniki 60 czy 65 stopni. Dlatego dla mojego świętego spokoju zawór 3d być, aby regulować temp jaka pójdzie na grzejniki.

20191117_113328.jpg

20191117_113509.jpg

20191117_113529.jpg

20191117_113255.jpg

Edytowane przez PawełKu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piec jest w dobrej kondycji to go nie zmieniaj aż ocieplisz dom lub ci się znudzi  ogniwo kiedyś przerobiłem na DS palił bardzo dobrze ale obsługiwała go starsza osoba i było to inne palenie więc zdemontowałem ale taka próba była inspiracją do skonstruowania pieca według własnej wyobraźni o czym może napiszę.Z powrotem  z cwu do ochrony pieca jak pisze maronka będzie super  ja tak mam tylko na osobnej pompce elektronicznej regulując przepływ mam wpływ na ilość cieczy wpuszczanej do powrotu pieca,stosując jedną pompkę można dławić przepływ zaworem.Paląc drewnem w ogniwo bardzo dobrze jest dopuścić powietrza przez kratkę nad rusztem robiąc tam otwory z regulacją a wlot powietrza pod rusztem ograniczyć do minimum,spokojniejsze  i dłuższe spalanie zwłaszcza przy małym zapotrzebowaniu na ciepło ,naprawdę zdaje egzamin problem tylko z miarkownikiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2019 o 12:39, mikkei napisał:

Ryni

2. możesz nagrać reakcje na zmiane pw  - jak np masz otwarty dopływ pw tą dyszą a nast zamykasz pw   i po np. 20 sekundach znowu otwierasz Pw 

Tak wygląda rozpalanie ze ssawką i zaślepionymi 2 z 6 oryginalnych kanałów PW, jeszcze na drenie, głównie iglaki, świerk i modrzew . pierwsze 10s filmu bez PW, potem PW otwarte maksymalnie z jednej strony.

A tak wygląda wymienni po 10 dniach ciągłego palenia węglem (groszek Ziemowit).IMG_0037.JPG.cf6c1495679b49992fb6e4f10df49f3b.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekki kożuszek sie zrobił.Mnie denerwują takie ilości sadzy na wymienniku.Na fotce widać ilość sadzy po dwóch dniach palenia sosną.http://c8a6df1cb5aef6e5med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, ze sprawdzam jak długo da się palić ciągle, tylko dosypując raz na dobę, ostatnia prób trwała 7 dni, aż ruszt się nie zapchał kamieniami. W tygodniu na zawsze mam czas by zająć się kotłem, dlatego sprawdzam jakie są granice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak dobrze że zasyp starcza na cały dzień pracy.Gdyby ten osad z sadzy nie przeszkadzał w odbiorze ciepła to problem bym olał,ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jestem w stanie wcisnąć do komory około 15 kg węgla i to wystarcza na dobę, a straty w odbiorze ciepła hmm i tak spalam 2/3 tego co w ubiegłym roku w śmieciuchu, więc nie dajmy się zwariować

Zairowywacz właśnie wyrzuciłem, zobaczymy jaki przyniesie to skutek po tygodniu palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.