Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Szanowni koledzy/koleżanki,

Instalacja PV u mojego ojca (5,4 kW + magazyn energii 5kW), wykonana w grudniu 2024, oddana do użytku w styczniu 2025 - włączona już do sieci, działa i produkuje energię. Podczas pierwszego opadu śniegu, wystąpiło takie zjawisko (jak dla mnie dość dziwne) - dwa widoczne na zdjęciu panele są pokryte śniegiem lub szronem, na pozostałych nie występuje takie zjawisko. Pierwsza myśl była taka, te 2 sztuki mogą być uszkodzone, nie działają prawidłowo, itd. itp. W aplikacji FoxCloud 2.0 nie ma / nie znalazłem możliwości sprawdzenia, czy wszystkie PV działają prawidłowo i produkują energię - chyba że czegoś nie wiem, ale mnie się taka opcja nigdzie nie pojawiła. Wczoraj był serwis wezwany przez ojca do wzmocnienia konstrukcji na której osadzone są PV (na mocnym wietrze 80-100 km/h się troszkę gibała i wpadała w rezonans - musieli ją wzmocnić). Serwis sprawdził swoim oprzyrządowaniem każdy z paneli i stwierdził, że wszystko jest w porządku i wszystkie panele pracują na 100% / z ich pełną mocą - mimo wszystko widoczne na zdjęciu zjawisko nie daje mi oraz ojcu spokoju.
Może spotkaliście się z takim przypadkiem i możecie wyjaśnić nam, co się stało, czy sytuacja może się powtórzyć i czy w ogóle jest się czym martwić i zawracać sobie głowę? Będę wdzięczny za pomoc / informację w tym temacie - dziękuję 😊

image.thumb.jpeg.69d8cc0904b12b8ba0a6f4de64f24ac3.jpeg

Opublikowano (edytowane)

Cześć.

W pierwszej chwili pomyślałem, że to negatywne odziałowywanie tego POLLOG HUB w Jasionce.
Zwerywikowałem na mapie, okazało się, że to nie ten kierunek. Pomyłki ostatnio często mi się się zdażają.

Szanowny kolego @MacG gdybyś nieco dłużej wpatrzył się w to zdjęcie z fragmentu działki Twojego taty i oczyma wyobraźni opisał nam, co widzisz na dwóch skrajnych (z lewej strony)  panelach fotowoltaicznych.

Zobaczymy, czy masz predyspozycje, jesteś odpowiednio zdeterminowany, posiadasz dobrze rozwinięte umiejętności analityczne oraz zdolność logicznego myślenia, do ubiegania się o stanowisko starszego analityka w Jasionce. 

Edytowane przez Andrzej_M_
Opublikowano

Kolego @Andrzej_M_, dziękuję za Twoją odpowiedź, ale czy możesz jaśniej, prościej, w sposób łopatologiczny wytłumaczyć mi o co chodzi i w czym rzecz? Spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia utraciłem dziś po 12h pracy przed kompem i mój mózg nie jest już w stanie przetworzyć Twojej odpowiedzi w taki sposób, jak Ty tego oczekujesz 🤣.

Jeżeli więc chcesz pomóc, to do rzeczy - zamieniam się w słuch.

Opublikowano

Obstawiam że po prostu środkowe panele miały cieplej od ziemi i tam pierwszy zjechał śnieg a skrajne wolniej się topiło i nie zjechał

Opublikowano

Po prostu to są dwa panele o innej mocy. Mają takie same wymiary, ale ich moc jest na przykład o 45W mniejsza od pozostałych. Trzeba by sprawdzić dokładnie symbol na naklejkach, o ile są prawidłowo naklejone 😀. Na przykład panele Jinko Solar są dostępne w kilku zbliżonych mocach 445W, 450W, 480W i 490W. Wyglądają identycznie więc łatwo się pomylić.

Opublikowano

Bardziej bym obstawiał różnicę w powłoce paneli, jakieś natłuszczenie lub inny problem z hydrofobowością pozostałych sztuk, na których możliwe że zalegał śnieg i chronił przed oszronieniem.

Opublikowano

Trzeba by się dokładniej przyjrzeć i zrobić kilka zdjęć, ale bez śniegu. W mroźny poranek, kiedy wszystkie panele są oszronione, zwrócić uwagę, czy szron na tych dwóch panelach jest taki sam jak na pozostałych i potem zrobić drugą fotkę, gdy instalacja zaczyna robić prąd i szron znika.

Opublikowano
W dniu 28.01.2025 o 17:52, MacG napisał(a):

wszystkie panele pracują na 100% / z ich pełną mocą

W zimę i zaszronione? Magicy jacyś.

Rozpiąć te panele + sąsiednie i pomierzyć miernikiem, czy równo produkują (po oczyszczeniu ze szronu/śniegu).

Opublikowano

Ja bym obstawiał swoją teorię 😀. Panele są łączone szeregowo i instalacja pracuje z mocą najsłabszego ogniwa, czyli tej reszty nieoszronionej i one mają po 450 Wp, natomiast te dwa oszronione mają większą moc 490 Wp i moc ta nie jest wykorzystana w pełni, dlatego są zimniejsze i szron się trzyma dłużej. Instalacja będzie działać prawidłowo, jedyna strata to kasa inwestora, ale w sumie chyba niewielka, bo różnica w cenie pomiędzy panelami też nie jest duża. A jeśli ktoś chciał się pozbyć zalegających na magazynie dwóch sztuk po 490Wp to nawet zysk 😀.

Opublikowano (edytowane)

Jak w panelach będą przepalone diody (na zwarcie) to taki będzie efekt jak na zdjęciu na górze. Dlatego pisałem o pomiarach.

Inwestor musiałby być w jakiś sposób ograniczony, jeżeli pozwoliłby sobie zainstalować panele różnych mocy na jednym stringu.

Edytowane przez kreciq21
Opublikowano
W dniu 30.01.2025 o 22:03, MacG napisał(a):

Kolego @Andrzej_M_, czekam na odpowiedź od Ciebie - zamieniam się w słuch.


Primo - Andrzej_M_ nie pełni na tym forum codziennych dyżurów.
Secundo - @MacG pozdrów serdecznie od wszystkich forumowiczów swojego tatę.
Tertio - przekaż tacie, że moim zdaniem instalacja fotowoltaiczna jest w pełni sprawna.
Quatro -  liczyłem na to, że Ty także weźmiesz udział w dochodzeniu do prawdy. Nie umknęło mej uwadze, że zmieniłeś zdjęcie profilowe.
Quinto - myślę, że możemy przedłużyć dyskusję w tym temacie o kolejny tydzień. Chyba, że nieoczekiwanie wpadnie tutaj kolega @PioBin i wszystko pozamiata.


ps.
Ja tylko przypuszczam co mogło być przyczyną ciekawego zjawiska, które zostało uwiecznione na tym obrazie fotograficznym.

Teraz będę zgadywał. To jest moje domniemanie analityczne, pozyskane z szczegółowego oglądu zdjęcia.
Panele fotowoltaiczne (prawidłowa nazwa moduły) firmy JA SOLAR, typ Bifacial, ogniwa połówkowe Half-Cut (2*54), Busbary-16BB. 
TOP - obecnie sprzedawanych paneli (modułów) na rynku.
 

Opublikowano
10 minut temu, Andrzej_M_ napisał(a):

myślę, że możemy przedłużyć dyskusję w tym temacie o kolejny tydzień. Chyba, że nieoczekiwanie wpadnie tutaj kolega @PioBin i wszystko pozamiata

Czesc @Andrzej_M_ nie mam czasu, zarobiony po uszy, gdyby nie powiadomienie nawet bym nie wiedzielal o “problemie”.

Dzialajcie w rozwiazaniu zagadki “fizyczno-przyrodniczej”.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.