Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Magazyn energii, a autokonsumpcja.


Rekomendowane odpowiedzi

Robił ktoś całościowy rachunek kosztów zakupu, amortyzacji i strat przemiany w całości kosztów zabawy z takim magazynem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, sambor napisał(a):

Ok z PV to rozumiem, ale jakbym chciał ładować z taniej taryfy, to też to ogarnie?

Ja coś takiego będę robil zwykłym gniazdkiem wifi. Ustawie sobie, żeby się włączało w 2 taryfie a inwerter weźmie sobie ile potrzeba do baterii. Oczywiście, można robić tak jak kolega proponował postawić jakiś HA, bawić się w skrypty i komunikację ale to dla 99%uzytkownikow jest poza intelektualnymi możliwościami (pisze to bez złośliwości).

Gniazdko WIFI mimo ubogiego sterowania zapewni to co oczekuje 90% użytkowników. I najważniejsze jest tanie jak barszcz....

 

@carinus zdefiniuj jaki magazyn masz na myśli? Jednemu wystarczy chińczyk, innemu ogniwa z samochodów a jeszcze inny chce kupić gotowe pudle z papierami na potrzeby dotacji itp! Rozpiętość cen tutaj będzie znaczna.

Poniżej wkleiłem wygląd z aplikacji Smart tuya dla gniazdka wifi o którym pisałem. To jest akurat dla CWU.

Gniazdko ma ustawione harmonogram grzania i robi on/off grzałce

Screenshot_2024-09-12-11-15-10-667_com.tuya.smart.jpg

Edytowane przez piastun
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w prymitywnym systemie chałupniczym z budżetowym inverterem hybrydowym (made in aliexpress 😁) to sie sprawdzi idealnie i nie ma co kombinować ze skomplikowaną automatyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Ten super tani chińczyk ma super proste sterowanie po porcie szeregowym.

To akurat mój który robi za UPS`a

image.thumb.png.e5b9239ecb0cb9c6625d0273fe88ef8a.png

Druga sprawa, że ma mnóstwo ułomności, ale jak to mówią cena czyni cuda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, carinus napisał(a):

Robił ktoś całościowy rachunek kosztów zakupu, amortyzacji i strat przemiany w całości kosztów zabawy z takim magazynem?

Na gotowcach na pewno Ci się nie opłaci.

Przy samoróbkach po ostatnich obniżkach wyjdziesz na +

Ale teraz kilka minusów.

Nawet gotowce lepszych producentów się uszkadzają i gwarancja jest tu ważna.

Znajomemu 2 moduły po 3,5 kWh padły. Przy zakupie samemu i własnym montażu możemy nie mieć takiej ochrony.

Chińskie falowniki hybrydowe mają duży pobór własny prądu.

Dlatego trzeba przewymiarować instalacje podwójnie aby pracowała 20-80 % oraz potrzeby własne falownika należy uwzględnić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na gotowcach się nie opłaci", to bardzo odważne założenie!

Jeszcze do niedawna cena prądu była na tyle niska, że nawet PV w starym systemie niektórym się nie opłacało.

Byłbym ostrożny z takimi twierdzeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jadę na starym systemie rozliczeń, ale w tyle głowy mam cały czas świadomość że to w moim przypadku kwestia 10 lat lub mniej i muszę pomyśleć jak się do tego przygotować. Wiadomo że najtańsze rozwiązania są najtańsze, ale czy najlepsze? Tani magazyn może być tani tylko w przenośni i w całkowitym rozrachunku droższy niż myślimy. Mam na myśli żywotność, sprawność i ewentualne awarie. Mam nadzieję że do tego czasu coś jednak się zmieni w technologii i cenach akumulatorów i wystarczy kupić starego Leafa 24kWh, podłączyć do systemu i sporadycznie używać w miarę potrzeby. Na razie mam takie plany, ale czy to się sprawdzi to czas pokaże.

Trochę się przejechałem na zakupie kwasiaków do zasilania awaryjnego i jak na razie przez niespełna 2 lata używane były przez całe 15 minut, gdyż tyle trwała przerwa w dostawie prądu.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczniesz sie zastanawiać za 8lat, teraz w twoim przypadku nie ma sie czym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie ma, ale znając życie i pomysły naszych mądrych polityków, takie problemy mogą pojawić się szybciej niż później. Wolę mieć rękę na pulsie i w miarę szybko zareagować, zanim wszyscy pozostali zareagują i zrobi się totalny młyn na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być bezobsługowo to zmienisz falownik na hybrydowy który toleruje aku niskonapięciowe (48V) i kupisz taki magazyn gotowy, podłączysz i zapomnisz.

Jak ma być tanio i bez możliwości legalnego oddawania do sieci ee to kupisz aku trakcyjne z elektryka, do tego gotowe rozwiązanie bms i też będzie działało jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Redakcja Globenergii podesłała mi link do artykułu pod znamiennym tytułem "Czy prosument może odsprzedawać energię z magazynu?".

źródło:
https://globenergia.pl/czy-prosument-moze-odsprzedawac-energie-z-magazynu-odpowiedz-zaskakuje/?mc_cid=6ebe70d790&mc_eid=2362b669e1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Jaki zestaw polecacie do mojej instalacji fotowoltaicznej? Instalacje mam "moc szczytowa 5,67 KWp córa, falownik solaredge.

Dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki który pasuje napięciowo i komunikuje sie z falownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Taki który pasuje napięciowo i komunikuje sie z falownikiem.

Nie bardzo wiem 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bez podania konkretnego modelu falownika nikt Ci nie pomoże. Chyba, że znajdziesz kogoś ze szklaną kulą 👍

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, o6483256 napisał(a):

No to bez podania konkretnego modelu falownika nikt Ci nie pomoże. Chyba, że znajdziesz kogoś ze szklaną kulą 👍

Taki falownik

SolarEdge SE7K – RW0TEBNN4 / RW0TEBEN4

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po zalecanych średnicach przewodów wymaganym do podłączenia akumulatora przypuszczam, że jest to falownik któremu wystarczy magazyn o napięciu 48V.

Instrukcja od tego falownika jest "biedna jak mysz kościelna"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam więc poprosiłem o poradę jaki zestaw najlepiej szukać. Zestaw który poradzi sobie i będę mógł go polecić fachowcowi do podłączenia.

Dziękuję za zainteresowanie i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie jestem do końca pewien, czy falownik który masz jest falownikiem hybrydowym. Jeżeli nie jest musiałbyś go wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie jest to falownik hybrydowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obecnie najsensowniejszym wyborem wydaje się falownik hybrydowy deye i magazyn 48V.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.