Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podgotowywanie wody w MPM-ie 14KW


qubeq

Rekomendowane odpowiedzi

Jak te zawory afristo takie słabe to może tam przetestować zwykły termostat od auta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpenioNie przeoczylem, tylko dałem do zrozumienia że takie rozwiązanie naprawdę pozwala na zmniejszenie wszelkiego rodzaju ryzyka awarii i pozwala na bardziej bezstresowe użytkowanie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piecuch19 napisał(a):

Jak te zawory afristo takie słabe to może tam przetestować zwykły termostat od auta?

Nie zly pomysl,ale 85-92,czy to juž nie za dužo.Najmniej 80 daje sie jescze wyszukac.K temu sprawna przeciwsprežyna.Laboratoryum z možliwoscia wybuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2023 o 22:40, zaciapa napisał(a):

Możesz powiedzieć, dlaczego na nyplu 6/4 ma nie zadziałać grawitacja?

Bo  te nyple mają masakrycznie  grubą ściankę co powoduje, że w środku jest DUŻO mniejszy prześwit niż 6/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, każdy zawór kulowy ma większe przewężenie... ale przecież 38mm to 6/4 cala w przybliżeniu, czyli jak wybito na zewnątrz, więc po co to zamieszanie :)))

@Piecuch19 Ktoś już tu na forum chwalił się takim patentem na termostacie od ciężarówki,   ale mnie nie podchodzi  bo ja chcę  mieszać gorącą wodę z zimnym powrotem,  a nie podbijać temperaturę na kotle.  

Zawory mieszające nie są złe, do spokojnej pracy jak najbardziej, ale wszystkim mało, każdy by chciał mając bufor nabić go na maksa najlepiej 90*C do samego dołu i jeszcze z kotła wyssać 😜 I żeby jeszcze nie szumiało i bulgotało 😀 ... da się, ale trzeba trochę stuningować układ, firma instalatorska w takie coś nie wchodzi.

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, zaciapa napisał(a):

a inaczej przecież tego nie poskręca.. 

Poskręca

 385550900_1042576487080744_4976615829957991312_n.thumb.jpg.4054fe0033b08ea0d8745473a45c860d.jpg

Widzę, że masz jakieś normalne te nyple, ja jak patrzyłem 2 calowe to były jakieś lewe i miały w środku 46mm coś koło tego. 

 

19 minut temu, szpenio napisał(a):

każdy zawór kulowy ma większe przewężenie..

Nie każdy bo są zawory pełnoprzelotowe. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zaworami kulowymi, to nigdy nie zwracałem uwagi, brałem najtańsze :))), ale dziwi mnie ten spór 38mm a 42mm, bo w domu mam starą instalację, skręcaną na normalne nyple i wszystko działało na grawitacji, nawet niektóre małe grzejniki na 1/2 cala są podłączone i normalnie grzeją bez pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od temperatury wody, bo tylko wtedy jest szansa na dobre przepływy grawitacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie podgotowuwania wody: jak bigos podgrzewam (z woda bedzie podobnie) to jak mieszam to nie bulgocze jak przestane mieszac to bulgota.

Wiec wniosek moj taki ze trza gonic z przeplywem to bulgotac przestanie 🙂 Na grawitacji to trza rury fest i odleglosci, spadki i ogolnie doktorat robic a to cena i wyglada tragicznie a korzysci (energetycznych) brak.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, sambor napisał(a):

I na dodatek się kurna przypala!

Z woda wydaje sie, ze bedzie ciezko ale “slyszalem” ze nawet w czajniku na herbate da sie to zrobic 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2023 o 21:53, PioBin napisał(a):

(...) Na grawitacji to trza rury fest i odleglosci, spadki i ogolnie doktorat robic a to cena i wyglada tragicznie a korzysci (energetycznych) brak.

Nie każdy jest piękny i młody😁, ale tu akurat skupiamy się na grawitacji do bufora i tam w kotłowni nawet cienkich rurek plątanina jest. Wiadomo, w pokojach to siara taka grawitacja 🙂

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szpenio napisał(a):

…akurat skupiamy się na grawitacji do bufora…

I po co to sie pytam…?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem po co komu to, ale mnie to pasuje, to takie zabezpieczenie na niepewne czasy, miałem podłączać bufor inaczej, ale w końcu dałem się przekonać. Instalacji nie przerabiałem więc  w razie czego spokojnie będę sobie jechał na grawitacji bez akumulatorków i całej tej elektroniki. Te wszystkie zaworki  siłowniki, czujniki są delikatne i awaryjne, a do skomplikowanego układu trzeba za każdym razem wzywać fachowca, który nie zawsze daje radę  tak jak u autora tego tematu - pogonił dwóch i sam się  zajął awarią.

Ochronę powrotu zostawię oczywiście, dwie pompki trochę zaworów i tyle  po co mi ta automatyka, kiedy kotła na drewno kawałkowe i tak na dłużej bez opieki nie zostawisz,  trzy dni po kolei będzie chodził , a czwartego przygaśnie i lipa. Ludzie bujają w obłokach i wierzą w tę internetowe bajki, że można załadować i 6 albo osiem godzin luz wszystko załatwi sterownik :))).

A tak przy okazji, autor tego tematu zadowolony? Nabija bufor do 80' C do samego dołu bez szumów i bulgotania? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PioBin napisał(a):

I po co to sie pytam…?

Bo to jest najprostsze, najtańsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie do współpracy kocioł-bufor. Reszta już powinna iść na układzie pompowym z mieszaczem.

@szpenioPrzy grawitacji nie potrzebna jest żadna ochrona powrotu, możesz sobie to darować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam grawitację i bypass z ochroną powrotu. Jakoś to się wzajemnie uzupełnia. Grawitacyjnie na poczatku idzie, zwiększa mi temp. na górze bufora o 10 stopni a potem już pompa. Jakby coś się zepsuło to też grawitacyjnie coś pójdzie zanim w kotle wygaśnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szpenio napisał(a):

to takie zabezpieczenie na niepewne czasy

No tez mam, dalem sie namowic na koszta i zrobilem probe. Cos tam grzeje. Fajnie! I nigdy wiecej tego nie uzylem i uzywac nie bede.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewasz dom kotłem z podajnikiem na ekogroszek, a siejesz zamęt wśród użytkowników co łopatą sypią albo kłody drewna w stos układają.😃😁 Oczywiste jest, że grawitacja u Ciebie to bezsens 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szpenio napisał(a):

A tak przy okazji, autor tego tematu zadowolony? Nabija bufor do 80' C do samego dołu bez szumów i bulgotania? 

 

Ciezko mnie zadowolic😁 napewno jest lepiej niz na starej wkladce 55'

Popalam obserwuje, testuje i mozecie miec racje z tym zaworem zwrotnym ze ogranicza przeplyw wody. 

Przy wygrzewaniu bufora do tych 55-60' pompa na 3 biegu ma przeplyw 2m3/h, jak zlapie te 60' przeplyw spada do 1,80m3/h, dzisiaj przy 62 na buforze otworzylem jeden zawor od CWU i przeplyw zwiekszyl sie spowrotem do 2m3/h.

Ostatnie palenie na piecu 84' i nie zabulgotalo jezt jakas poprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, szpenio napisał(a):

Ludzie bujają w obłokach i wierzą w tę internetowe bajki, że można załadować i 6 albo osiem godzin luz wszystko załatwi sterownik :))).

No ale co trzeba robić między kolejnymi załadowaniami kotła? Mam siedzieć i patrzeć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne co 15 min uwolnic zaklinowany zasyp,lub rabac na wykalaczki kolejna partia zasypu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak źle nie jest, ale trzeba naprawdę się przyłożyć do przygotowania opału i jego ułożenia, aby mieć wolne od wizyt w kotłowni 3-4 godziny, więc ja rezygnuję z całej tej elektroniki i skomplikowanej automatyzacji wszystkiego na rzecz ręcznego sterowania pompkami, zaworami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wykorzystania bufora automatyka najlepsza,bo temperatura tego zrodla w czasu jest nie stala.Tylko potrzebne užyc sterownik,ktory nie "denerwuje" užytkownika,bo niektore sa *******.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.