Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podgotowywanie wody w MPM-ie 14KW


qubeq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kociął MPM DS 14kW + bufor 800l uklad otwarty.

Przegladajac forum ludzie wygrzewaja bufory nawet do 90' u mnie nie wiem czy cos jest nie tak czy to normalne ale ladując bufor termometr na kotle pokazuje 80' na wyjsciu z kotla temp wody 70-72 bufor 62-64', czy to normalne temperatury czy cos jest nie tak?

Gdy temp na kotle dojdzie do ok 84-85' zaczyna sie syczenie/szum i pojedyncze bulgotniecia w przednim plaszczu wodnym, mierzac term.przylgowym przednia sciane plaszcza wodnego temp. siega 100' ?

Mam wrazenie jak by pompa nie wymuszala przeplywu przez caly kocial, jak by woda z przodu kotla bardzo wolno przeplywala i przez to bardziej sie grzeje.

Mial ktos podobny problem?

Mam pomysl zeby wyciac plytki pod kotlem i wkleic aby lekko opadaly ku przodowi, spowoduje to ze przod kotla bedzie lekko nizej i goraca woda bedzie przesowala sie ku tylowi do wylotu z kotla.

Drugi pomysl dolozyc druga rure zasilajaca mozna by sie wpiac w boczny kruciec np. od miarkownika i polaczyc z rura zasilajaca z tylu kotla?

Jakis forumowicz kiedys robil cos podobnego wspawal sie w gorna czesc plaszcza wodnego na srodku kotla.

Duszac ognien i utrzymujac żar maxymalnie jestem w stanie wygrzac bufor do 70-72 stopni, dalej jest juz gotowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł 14 kW i bufor nie daje rady odbierać ciepła? Coś bardzo dziwnego się u Ciebie dzieje. Przecież nawet zwykły boljer CWU 200L da radę odbierać cieplo z kotła o mocy dwukrotnie wyższej bez żadnego problemu. 
Podejrzewam że ta woda co ma płynąc na bufor z pieca to płynie gdzieś indziej albo wcale nie płynie. Zamiast rozwalać płytki i przechylać kocioł proponuję żebyś sprawdził czy aby na pewno woda doplywa swobodnie do bufora, czy może jakiś zawór albo 'ochrona powrotu' tak skutecznie działa że cała woda wraca do kotła zamiast iść do bufora.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor odbiera cieplo i dosyc sprawnie sie nagrzewa do momentu az piec zlapie na termometrze te 85" na przednim plaszczu jest juz wtedy ok 100' i zaczyna sie podgotowywanie.

Jak zaczyna juz szumiec i wlaczecze pompe na maxa to nie wiele to zmienia, dopiero klapka PP na zero i sie uspokaja, pompa dalej na maxa i jak po kilku minutach otwieram PP i pojawia sie spowrotem plomien w palniku zaczynaja sie szumy.

Wyglada to tak jak by pompa mie zabierala tej goracej wody z tego przedniego plaszcza?????

Widac to nawet przy rozpalaniu, pompa wylaczona woda na wyjsciu z kotla 60' , temperatura na termometrze kotla 75' i tez juz slychac szumy w przednim płaszczu.

Jak by sterownik startował pompe od 70' to termometr na kotle mial by juz ok 90' a temp. na plaszczu grubo ponad 100.

Dosyc długo juz sledze to forum i nie pamietam zeby ktos mial taki problem.

Nowy obraz mapy bitowej 111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia. A nie zapowietrza się tam gdzieś coś? Jaka jest temperatura wody wracającej do kotła? Pytam bo może ta gorąca woda w ogóle nie idzie na bufor tylko wraca przez zawór mieszający?

(edit) albo, patrząc na ten rysunek co zamieściłeś, może cała gorąca woda przechodzi przez wężownicę CWU zamiast przez bufor, i wraca do kotła? Jaka jest temperatura cwu?

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro rano bede palil to pomierze temp. na wyjsciu z kotla i na powrocie przy krotkim obiegu. 

Bufor bedzie mial z 40' wiec piec bedzie startowal z krotkiego obiegu. 

CWU ma zamkniety zawor, otwieram go dopiero jak zostaje zar w piecu, pompa jeszcze chodzi z godzine i to cieplo laduje mi cwu do ok 60'

Bufor sie laduje, cwu sie laduje caly czas to tak wyglada jak by ta goraca woda miala problem z wyjsciem z przedniej czesci kotla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak, bufor na dole mial 30'. Rozpalam w kotle, na rurze zasilajacej 65' na kotle 75' i zaczyna sie bulgotanie, wlaczam pompe, po kilku minutach temp na kotle sopada do 65', woda na zasilaniu ok 60' a na powrocie 50' (ochrona powrotu 55') i tak sie utrzymuje juz od 1,5godz. Bufor po tym czasie ma na dole 50' wiec odbiera cieplo.

Mam racje ze woda powinna krazyc na krotkim obiegu (czesc wody plynie do bufota)  do czasu az dol bufora nie bedzie mial 55'  wtedy otwiera sie duzy obieg, temp na kotle rosnie wraz z temp wody w buforze??

Sprawdzilem jedna rzecz, na wyjsciu z bufora mam zawor, gdy go zakrecam pompa pompa staje, nie ma przeplywu wody, czy to normalne??? woda chyba powinna plynac po malym obiegu - mam racje?

Czy cos nie tak z zaworem ochrony powrotu

Nowy obraz mapy bitowej 222.jpg

Teraz 2 godz od rozpalenia Bufor wygrzal sie do 57-58' ,na powrocie temp. od razu skoczyla na te 58'

Edytowane przez qubeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny to jest poprawnie zainstalowany? Wrzuć zdjęcie zainstalowanego zaworu wraz z opisem jak jest konieczny.
U mnie zawór termostatyczny afriso 60* miał wadę fabryczna na plastikowej wkładce w środku. Na jednej ze ścianek miał kawałek wystającego plastiku który powodował że zawór nie mógł się otworzyć tak jak powinien. Na kotle temp dochodziła do 75* a powrót miał przeszło 62-65*. Po skorygowaniu tej wady do czasu jak bufor na dole się nie nagrzeje, powrót na kotle ma non stop w okolicach 58* a na zasilaniu 64-65.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam usunąłem nożykiem. Na gwarancyjną zabawę nie było czasu. Ta wkładka plastikowa trochę kształtem przypomina koszyk/wiaderko. Bimetal który jest tam w środku pod wpływem temperatury zmniejsza lub zwiększa przepływ z wartości A i B właśnie tym koszykiem. Koszyk miał w jednym miejscu fabryczny odlew który częściowo był już ścięty. W środku jest także sprężyna. Uważaj przy demontażu byś wiedział jak złożyć.
Jak zablokujesz zawory na dole bufora i kotła jak i góra bufora to ilość wody którą zrzucisz będzie nie wielka.

Ps. Albo nie widać tego na zdjęciu albo nie masz zaworu odcinającego między filtrem a zaworem termostatyczny. Jego obecność bardzo ułatwia czyszczenie filtra jeśli zajdzie taka potrzeba. Bez niego trzeba zrzucić sporo wody niczym jak przed zajrzeniem do wkładki zaworu temperaturowego.

Zawór wygląda na poprawnie zainstalowany.
Skoro to zawór 55* to podczas pracy kotła powrót do kotła winien się utrzymywać w okolicach 52-54* właściwie do czasu jak dół bufora nie zostanie zagrzany.
Zrób więcej zdjęć jak wygląda twoja instalacja.






Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuacje w MPM DS18, podgotowuje jak dam wyższą temp ochrony powrotu np 60C, wtedy jak się dobrze pali to już przy 77C na wyjściu z kotła mam z przodu podgotowanie słyszalne i ewidentne. Też podejrzewam złe wypoziomowanie ale jeszcze tego nie zmierzyłem. U mnie taka sytuacja ma miejsce głównie gdy pojawi się ogień w komorze zasypowej z jakiegoś powodu to też może mieć wpływ na większe rozgrzewanie się . Z ładowaniem bufora do wyższych temp niż 80 też mam trudność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ognia w komorze zasypowej być nie powinno i tu trzeba przyjrzeć się technice spalania (u mnie ogień w zasypowej pojawia się gdy spalam w pionie i coś się przywiesi) ale u mnie podgotowywanie występuje przy prawidłowym spalaniu gdy chce nałądować bufor wyżej niż 77-80C wtedy słysze kocioł niczym czajnik syczący. Inni w tych kotłach osiągają temp bliskie 100C bez podgotowywania więc to nie wina kotła raczej a instalacji lub naszej. Tylko gdzie szukać, u siebie podejrzewam jednak ten poziom, bo postawiłem kociołek na postumencie żeby łatwiej popiół wygarniać i może coś się zadziało. Ale jeśli u Ciebie jest w poziomie to nie wiem, może go przechylić jednak do przodu żeby dupa była w górze lekko.. a najpierw pozbyć się ognia z komory załadowczej. Łatwo się mówi, wykoać trudniej, ja jak zasypę duże polana w pionie zrębką, to zrębka się rozpala mocno pomimo blachy na ruszcie i PP minimlnego spod rusztu, a polana wiszą. I raz jest holzgas turbo a raz polana które studzą kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumielismy sie, w komorze jest warstwa zaru i normalnie sie opal spala, jedynie przy dokladce lub gdy trzeba zamieszac opal to wtedy klapka krotkiego obiegu spalin jest otwierana, otwierane sa drzwiki, palenisko dostaje cugu i powietrza zaczyna sie rozpalac i wtedy najczesciej zaczyna szumiec w przednim plaszczu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2023 o 12:24, qubeq napisał(a):

 

Drugi pomysl dolozyc druga rure zasilajaca mozna by sie wpiac w boczny kruciec np. od miarkownika i polaczyc z rura zasilajaca z tylu kotla?

Jakis forumowicz kiedys robil cos podobnego wspawal sie w gorna czesc plaszcza wodnego na srodku kotla.

 

Powiem Ci że mając wyjście w starej 14-ce na środku kotła, zrobiłem relokację na tylną ściankę podobnie jak w najnowszych modelach. Nie mam żadnej pompki w układzie kocioł-bufor, pracuje to na grawitacji i nie mam gotowania poniżej 90*. Termometr w kotle ma spore przekłamania z powodu kiepskiego umiejscowienia i sporej bezwładności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starzy kotlarze ostrzegali mnie żeby kocioł dobrze pracował powinien być podłączony krzyżowo ,z przodu wejście a z tyłu wejście w tedy z całego kotła jest wymieniana woda w MPM zasilanie i powrót jest w tylnej ścianie ,moim zdaniem na grawitacji łatwiej jest wycisnąć cały kocioł natomiast pompka może powodować szybki przepływ przez tylna część kotła bo tam ma naj lżej a przednie półki nie biorą udziału w wymianie ,jeżeli ta teza jest prawdziwa to bez pompki powinno mniej gotować .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pompki przy rozpalaniu zaczyna juz szumiec przy 66-70'

Mam taki pomysl na dolozenie drugiego zasilania (foto) co o tym myslicie? 

IMG_20231101_220801.jpg

Druga sprawa dzialanie zaworu 3d chyba nie jest prawidlowe. 

Przy rozpalaniu woda powinna krazyc w krotkim obiegu jak na foto. 

Zamkniecie zaworu na wyjsciu z bufora nie powinno miec zadnego wplywu, a u mnie pompa zwalnia, przeplyw wody spada z 1,50m3/h na 0,16m3/h. Wyglada na to jak by nie otwieral sie dla goracej wody z zasilania, dobrze mysle? 

Jest mozliwe ze wkladka w zaworze jest zle zamontowana? 

IMG_20231101_222815.jpg

Edytowane przez qubeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powrót nie ma jeszcze zadanej temp z opisu zaworu 55* to może być tak że być tak że jest zablokowany w pozycji otwartej.
Prosty test. Na zimnym kotle włącz ręcznie pompę i sprawdź co się dzieje po zakręceniu zaworu.
Pompa powinna ganiać cały czas z takim samym przepływem bez znaczenia czy zawór przy buforze otwarty czy zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie komplikować układów na przepływach. Im prościej tym mniej potencjalnych problemów i awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

 Na zimnym kotle włącz ręcznie pompę i sprawdź co się dzieje po zakręceniu zaworu.
Pompa powinna ganiać cały czas z takim samym przepływem bez znaczenia czy zawór przy buforze otwarty czy zamknięty.

 

Na zimnym kotle i buforze pompa chodzi na otwartym jak i zamknietym zaworze. 

Rozpalilem, nagrzalem kocial do 70' wlaczylem pompe. Temperatura na powrocie podniosla sie do 62' (w tym momencie jak zamkne na chwile zawor przy buforze to pompa zwalnia a przelyw jest w granicach 0,15m3/h)

Po 5 minutach temp na powrocie spadla do 50' a na kotle do 58' i tak juz zostanie az bufor wygrzeje sie do ok 50' i wtedy temp na kotle wzrosnie.

Moze w tym zaworze 3 droznym jest wkladka termostatyczna na 50', ktos wie czy wkladki maja jakies wybite oznaczenia? 

Edytowane przez qubeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.