Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bilansowanie energii z PV 1:1 - gdzie jest haczyk?


Rekomendowane odpowiedzi

image.thumb.png.60be083df18a536120059b7a36f4f353.png

 

W sumie, to co zyskujemy przy tej umowie?

 

Kupię energie po tej cenie za którą sprzedałem w danym miesiącu? 

Jeżeli w grudniu oddam 30kWh, a pobiorę 330kWh to zapłacę za 300kWh po cenie? Może ściągną z magazynu który uzbierałem w lipcu te 300kWh?

Pewnie jest w tej umowie na naście stron, ale nie chce mi się analizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno takie rozwiązanie nie powstało żeby klient miał kokosy, tylko złapać klienta i na nim te kokosy trzepać. Kwestia tylko kiedy i jak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.08.2023 o 12:57, derobyk napisał(a):

Witam

Sprawdź czy w umowie nie są określone godziny  w których możesz odebrać kWh w stosunku 1:1 (o ile dobrze pamiętam dotyczyło to tylko w taryfie nocnej)

Jeśli masz możliwość odbioru zebranych kWh w dowolnym dniu roku to jest to zajebista promocja, ale niestety obstawiam że masz na to powiedzmy miesiąc lub dwa, góra kwartał. I co z tego że nazbierałeś dużo latem jak zimą nie masz już nic 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Swiezo po rozmowie z “handlowcami” Columbus Energy:

Umowa bilansowania 1:1 jest na 24m z przedluzeniem do kolejnych 24m. Czyli de facto na 4lata. Potem… nie ma wiadomo nic o jej przedluzeniu ale nie ma tez powodow aby ja nie przedluzyc o ile bedzie w ofercie. Bardzo duze ryzyko ze jej po prostu nie bedzie i zostanie(my) na net-billing czyli zasadach ogolnych.

Koszt instalacji jest bardzo wysoki porownujac do rynku, dla instalacji 7kWp na gruncie to ~65000 (falownik nie hybrydowy Solis, panele 16x Jinko Tiger Neo 430Wp)

Oplata stala abonamentowa/handlowa w czasie umowy to w okolicy 80zl/miesiacznie. Oplaty dystrybycyjne jak stala, przejsciowa, abonamentowa, mocowa, oze, kogeneracyjna zostaja jak do tej pory.

Za kazda pobrana kwh z sieci to koszt 0,21 zl w trakcie obowiazywania unowy Czyli autokomsumpcja wskazana nadal.

Okres rozliczeniowy energii oddanej/pobranej to 1rok.

Tyle faktow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowalem zmiane umowy bilansowania 1:1 na min. 10lat

lub

koszt instalacji nie moze przekroczyc 4lat zwrotu przy zalozeniach ceny pradu 1.8zl mojego zuzycia ~7500kWh rocznie, autokonsumpcja 30%, oplaty stale w okresie umowy bez zmian.

Nie pojda na to…

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie uwzględniając sprzedaż energii po 41gr za kWh, w 2 taryfie kWh kosztuje mnie ok 10 groszy (ze wszystkim) -do 3000kWh.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styczeń- wrzesień

37% 1 taryfa

63% 2 taryfa

image.thumb.png.77800997fde19c36e09ba4910bd0a93d.png

Wykresy energii niezbilansowanej.

 

 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 Jaka taryfa?

U mnie dla G12w:

dzienna 23,7%
nocna/weekend 76,3%
 

Zamrozenie ceny na poziomie z 2022r. nie ma podzialu na dzienna/nocna? Po przekroczeniu sumy obu wchodzimy w cene max. dla gospodarstw domowych. Czy tak?

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12W

 

Po przekroczeniu u mnie wygląda mniej więcej tak (cena energii jest taka sama dla 1 i 2, ale przesył ma inną cenę- to jest to, czego Ci debile youtuberzy nie wzięli pod uwagę, bo było to dla nich za trudne 🤣)

image.png.b7d982c10dfe7c26b61aaba7b45c87ce.png

 

do 3000kWh

image.png.5bffd47d838feff5a4b9dbb78e8b5987.png

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie:

Do 3000/4000

- dzienna 0,9464

- nocna 0,5000

 

Po przekroczeniu 3000/4000

- dzienna 1,4139

- nocna 0,9929

PGE Lodz Teren

 

Na 2024 nie wiadomo czy utrzymane zostanie limit max. cen dla odbiorcow domowych. Jesli nie to mozna sie spodziewac wzrostu. Ja przyjalem cene prognozowana na poziomie 1,80 to dosc wysoko ale to tylko moje wrozby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdzielę, kolejni "eksperci" ... Amerykę odkrywają (globenergia, co to za śmieszny kanał?) 😂

33 minuty temu, PioBin napisał(a):

Na 2024 nie wiadomo czy utrzymane zostanie limit max. cen dla odbiorcow domowych. 

Trudno powiedzieć. Na pewno od czerwca wchodzi "godzinówka" dla OZE. Teraz "eksperci" znowu zaczną swoje wywody o opłacalności PV 😄.

Mi przy założeniu 0zł, za sprzedaż energii bilansuje się wszystko w 10lat.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, o6483256 napisał(a):

Teraz "eksperci" znowu zaczną swoje wywody o opłacalności PV

Nic nikt nie obliczy moim zdaniem. Kolejne 2lata na zasadach dynamicznych (jesli sie pojawi) nakresla ekonomiczny sens a raczej stope zwrotu. Lub przyjac do wyliczen swoja cene (wrozbe).

8 minut temu, o6483256 napisał(a):

Mi przy założeniu 0zł, za sprzedaż energii bilansuje się wszystko w 10lat.

Chyba Dobra cena za instalacje musiala byc 😉 ze na autokonsumpcji bez magazynu tyle wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu obecnych cen energii. Jak wzrosną zwróci się szybciej. 

 

Cena nie była z tych najtańszych, bo hybrydowego Sofara montowałem. Jeszcze 15kWh magazyn chciałem, ale póki co na zachciankach się kończy, pieniędzy brak 😄

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te wywody, to wróżenie z fusów. Po tym co teraz zrobili z ceną paliwa, to już nic nie wiadomo. Kupują po jakiejś tam cenie, a cenę hurtową mają niższą od ceny zakupu. A najśmieszniejsze jest to, że dystrybutorzy muszą kupić po cenie hurtowej plus kilkadziesiąt groszy za litr. Więc ceny powinny spadać tylko na stacjach orlena. Z tym że takie marki jak Shell, BP i inne, są na tyle duże, że mogą sobie pozwolić na miesiąc dopłacania do każdego litra, aby utrzymać klienta.

Moje zdanie jest takie. Jak ktoś ma możliwość i chęć, to niech odcina się od wszystkiego i przechodzi na off-grid. Przynajmniej nic go nie zaskoczy. Chyba że wymyślą jakiś podatek dla zaradnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzenie na off-grid to głupota lansowana przez youtuberów. Owszem, można się w jakiś sposób backupować, ale całkowity off-grid przy bezproblemowym dostępie do sieci, to nieprozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off grid spoko dziala tylko 1/2,czy 2/3 sezonu.Poki sa 2-3 chmurne dni latom,to baterie zdochna i moj ustawiony "offgrid" tež przelaczy i chetnie z sieci posysnie.Nawet nie zužyjesz calkowo možliwosci produkowania pradu.Ja na 2KW paneloch "offgrid" wysysalem/zužylem do tej pory czysto z slonca w tym sezonu 1MWh,k temu z sieci dosyslo 143KWh.Produkcja "liczana" jest okolo 2MWh.Czyli  1MWh pozostala pomiedzi niebom i ziemia.W zimie jest tylko solidnym UPS dla kotla podajnikowego i nie w stanie bez sieci prowadzic tylko sam kociol.Latom bez problemu oczko,lodarka x2,zmywarka,pralka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.