Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dosuszanie ekogroszku w zbiorniku na opał / podajniku


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wiosną zeszłego roku kupiłem groszek w foliowych workach 24MJ i jak wrzucam 125kg do podajnika to po krótkim czasie mam mokre ścianki zbiornika na opał. 
Wiem, że popełniłem błąd bo teraz to z takich worków foliowych bym latem go wysypał i dał mu dobrze wyschnąć ewentualnie potem wrzucił w worki polipropylenowe.

Teraz z braku wyjścia kupiłem i zamontowałem takie dosuszanie https://www.domer.pl/osuszacz-opalu-do-zbiornika-na-ekogroszek.html i nic się nie zmieniło, zbiornik na opał jak był mokry tak jest. Bez efektu zadnego. Już zbiornik zaczyna rdzewieć 😛 Wrzucałem też pochłaniacze wilgoci, ale niewiele pomogło. Wysypywałem też ten groszek luzem, żeby dać mu bardziej wyschnąć, ale teraz to z mizernym skutkiem.

Czytałem że w kotłach Zębiec fabryczne dosuszanie działa świetnie i 100kg zbiornik jest suchy w ciągu 24h. Ktoś ma takie dosuszanie i mógłby zrobić fotki/filmik jak to u was funkcjonuje? Ewentualnie co mogę zrobić w takim przypadku?:P

 

Opublikowano

Jak węgiel był mokry i spakowany w worki foliowe, to i za 100 lat będzie mokry w tych workach i potomkowie żaby w tych workach znajdą. Co ja bym poradził. Jak wysypiesz groch z worków do przesuszenia, to do podajnika zbieraj tylko ten z wierzchu. Jeśli ta wilgoć zbiera się na ścianie przeciwnej do kotła, to ociepl jakimś czymś zasobnik. Pomoże na bank.

Opublikowano (edytowane)

Wystarczy kilka worków na kilka dni przed wsypaniem rozłożyć pojedyńczo i przeciąć wzdłuż. Węgiel sam pięknie dosycha.

Edytowane przez Outsider
Opublikowano
4 godziny temu, maurycy81 napisał(a):

Czytałem że w kotłach Zębiec fabryczne dosuszanie działa świetnie i 100kg zbiornik jest suchy w ciągu 24h. Ktoś ma takie dosuszanie i mógłby zrobić fotki/filmik jak to u was funkcjonuje? Ewentualnie co mogę zrobić w takim przypadku?:P

Te dosuszanie to czysta ściema. Mam te przewietrzanie fabrycznie zainstalowane (standard przy palniku sv200) i nie jest to żadne dosuszanie opału, a przewietrzanie kosza w celu zapobiegania cofaniu się żaru.

Suszenie w workach czy na podłodze to proces kilkudniowy, a nawet tygodniowy. 
Ja zrobiłem sobie suszarnie do węgla z ciepłym nadmuchem. Działa to bardzo dobrze. 140kg mokrego miału w dwie doby staje się suchy jak pieprz. 😊
W przypadku wilgotnego groszku wystarczy doba.

 

Opublikowano

W Defro taki wilgotny węgiel typu Jowisz sprzed lat suszy się na pieprz po kilkunastu godzinach. Ale rura jest dużo grubsza, a powietrze podawane jest gorące z obudowy palnika. Oczywiście-szczelność wszystkiego jest kluczowa, zwłaszcza klapy podajnika. 

Opublikowano

N

7 godzin temu, Dozy napisał(a):

Te dosuszanie to czysta ściema.

No bo to nie do suszenia opału służy ta rurka. Przecież jak w węglu jest woda i zamkniemy ją w szczelnym zasobniku to i tak wyjdzie przez palnik razem z węglem, czy masz tę rurkę zamontowaną czy nie.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Fizyki się nie oszuka panowie . Po pierwsze faktycznie ta rurka nie służy do osuszania groszku a do wytworzenia podciśnienia w koszu które spowoduje odprowadzenie skraplającej się pary wodnej w kierunku palnika i tyle i aż tyle. Sama się nie odprowadzi ani nie zniknie nie ma takiej opcji. Tak samo jak bojler  nie odpowietrzy się bez odpowietrznika. Od 6 lat mam to zamontowane efekt suchy zbiornik bez grama rdzy i o tu tu chodzi . Ale jak komuś nie zależy zawsze można przyspawać łatę na skorodowana blachę lub wymienić zbiornik na nowy.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Tež zrobilem dosuszanie zasobnika,bo w brazowym zawsze jest woda zamknieta i od tej pory skroplin nie ma.Tylko w chwili,kiedy zaladujem opal zmokly i chlodny nie da rady odprowadzic takiej ilosci wodnej.W momentu,kiedy opal juž ma temperature"piwniczna"skropliny znikaja.Tež praca w dwustanie bedzie miec wplywu,bo na pidu dmuchawa kreczy stalo i przeplyw dosuszania pozwolny,ale staly.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano
38 minut temu, 1mps napisał(a):

ta rurka nie służy do osuszania groszku a do wytworzenia podciśnienia w koszu

Czeski 😉 błąd. Powinno być ciśnienia lub nadciśnienia.

  • Zgadzam się 2
Opublikowano

@maurycy81 Tak, w Zębcach jest system osuszania. Tutaj spierałbym  się czy nie służy do osuszania paliwa, bo leci z niego ciepłe powietrze, w zasobniku sucho, a cała wilgoć zostaje wypchnięta podajnikiem. Więc to co wyjdzie z węgla jest usuwane z zasobnika. Klapa zasobnika szczelnie go zamyka, jest uszczelka. Sam zasobnik po 10 latach użytkowania możesz zobaczyć tutaj. A zdarzyło sypać mi się węgiel z którego ciekła woda. Bardzo szybko był suchy jak wiór.

Dym do zasobnika się u mnie nie cofa, nawet jak ten jest otwarty

W płytę mocującą palnik wspawany jest króciec na rurę, a drugi w zasobnik. Widać oba na zdjęciach w załączonym wątku i trochę nieostrym zdjęciu poniżej

Suszenie_IMG_20230116_125129.thumb.jpg.f8890620a2842145e41a3473e56e0d14.jpg

 

Opublikowano
6 godzin temu, mkwapisz napisał(a):

Dym do zasobnika się u mnie nie cofa, nawet jak ten jest otwarty

Daj na pełną moc i sprawdź jeszcze raz. 😁

Opublikowano
9 godzin temu, mkwapisz napisał(a):

Dym do zasobnika się u mnie nie cofa, nawet jak ten jest otwarty

Duzy ciag kominowy. Po co Ci wentylator? Tobie potrzebny ogranicznik ciagu.

Opublikowano

Komin ma 11m więc ciąg musi być ok. Jest założony RCK i ustawiony nawet na mniej niż zaleca producent w instrukcji. Ale kocioł bez dmuchawy nie działa. Myślę że to wiecie ;-).

Dzisiaj nawet sypałem węgiel jak kocioł leciał na 100% bo grzał CWU. Nie ma czujnika klapy, więc się nie wyłącza na ten czas. Podobnie jest jak czyszczę kocioł. Nie wyłączam go w ogóle i dymu w kotłowni nie mam. Tylko namordnik antycovidowy żeby sadzy nie wdychać. Na coś ta pandemia się przydała.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.