Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

@demolka19Ja bym najpierw wymienił wkładkę od laddomatu na niższą np. 63* i/lub pompkę od laddomatu na najwyższy bieg.
Gdybyś podłączył wyjście gorącej wody z kotłą do góry bufora, ładował by się od góry wodą o temperaturze 80*, a tak miesza się cała na 60*. To taka moja uwaga tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @PredatorC Czyli pod wylotem z palnika będzie dziubek dzielący, a dalej idąc w kierunku drzwiczek dopalacz będzie płynnie przechodził w dwa pełne okręgi. Napewno przyblokujesz nieco przepływ spalin i ich temp będzie wolniej rosła niż w oryginale, ale to tylko teoria, w praktyce może się okazać inaczej. 

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, demolka19 napisał(a):

jednak w 3-4 godziny od rozpalenia nie można osiągnąć na buforze więcej jak 60 stopni, gdzie po 30-40 minutach od rozpalenia na kotle jest już 65-70 stopni a po godzinie ponad 85 i ta temperatura nie jest odbierana. Ograniczyłem obroty wentylatora do 70  bo już dwa razy (a 4 razy paliłem) termik mi wyskoczył bo kocioł był przegrzany. Zdaję sobie sprawę że 2000l trzeba grzać te 5-8 godzin, dobra nawet 10 ale niech będzie na buforze 80-85 stopni a nie 60.

Czy powrót z instalacji jest podłączony między laddomatem a buforem? 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Mac08 napisał(a):

@demolka19Ja bym najpierw wymienił wkładkę od laddomatu na niższą np. 63* i/lub pompkę od laddomatu na najwyższy bieg.
Gdybyś podłączył wyjście gorącej wody z kotłą do góry bufora, ładował by się od góry wodą o temperaturze 80*, a tak miesza się cała na 60*. To taka moja uwaga tylko.

Ja jestem laikiem, to hydraulik bierze za to pieniądze - ja i tak całe sterowanie pieca ogarnąłem i sterowanie podłogówki w domu, niestety hydraulik z gościem od elektryki nie mogli się dogadać.

Zasilanie jest podłączone poniżej połowy bufora, tam gdzie jest kruciec od wężownicy.

Powrót jest podłączony tak jak na tym zdjęciu. Między wężownicą a powrotem kotła jest laddomat a rurka do góry to zasilanie. Lewa strona na połowie wysokości zdjęcia to zasilanie z pieca wężownicy bufora.

395471521_867664948396990_808908175766670869_n.thumb.jpg.05abec76c8bb7efdf7bf8acecc52fe29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak ja mam. Działa bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, demolka19 napisał(a):

Problem z ładowaniem bufora. Od tygodnia mam uruchomiony kocioł Eco Wood 37 + bufor 2000l. Na powrocie założony jest laddomat Modvlvs 745 DN25  (https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjij6b4kI-CAxUXDRAIHcKYC10QFnoECBgQAQ&url=https%3A%2F%2Faqua.store%2Fmedia%2Fdev%2F446_50EN_-_MCCS_745_-_ENG.pdf&usg=AOvVaw39PZIZsbDCRkPb65ekybUT&opi=89978449).

Kocioł fajnie osiąga temperaturę zadaną 80 stopni i później się męczy prze 2-3 godziny żeby naładować bufor do 55-60 stopni. Bufor 2000l z wężownicą do której podpięty jest kocioł na układzie otwartym, dalej układ zamknięty. Nowy laddomat już czeka na montaż, jednak coś mi mówi że to nie pomoże. Sterownik Tech ST-81-0 PID.

Pytanie do Was, co mogę sprawdzić aby upewnić się że wymiana laddomatu rozwiąże problem ładowania bufora.

Drugie pytanie, w instrukcji Eco Wooda 37 jest informacja o laddomacie 22, teraz hydraulik zamówił laddomat 21-60 - czy to ma jakieś znaczenie? Do tego kocioł ma wyjścia 1 1/2 cala albo nawet 2 calowe a mój obecny laddomat tylko 1 cal, instalacja zrobiona na rurkach 1 calowych - przynajmniej ten odcinek na którym jest zamontowany laddomat.

395471521_867664948396990_808908175766670869_n.jpg

395394105_709514031029511_551632662593465143_n.jpg

368127252_725955966030253_8496584129724667997_n.jpg

Jeśli grzejesz bufor wężownicą to będzie to trwało dłużej bo grzejesz cały bufor na raz nie ma warstwowego układania się wody.

Dłużej w sensie osiągnięcia temperatury docelowej na górze bufora.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem że wężownica będzie dłużej oddawała ciepło, że nagrzewa cały bufor też do mnie dociera, jednego nie mogę pojąć, mianowicie że nie mogę osiągnąć wyższej temp. niż 55 stopni. Za pierwszym razem jak paliłem ok. 10 godzin było ponad 60 stopni.

Mam rozpalić kocioł, naładować bufor do 55 stopni, wygasić kocioł aby woda zdążyła się warstwowo ułożyć i znowu rozpalić by doładować bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jak grzejesz wężownicą laddomat jest zbędny, bo woda w wężownicy nie zdąży wychłodzić się mocno przepływając przez nią, temp. na powrocie możesz regulować prędkością przepływu czyli obrotami pompki. 

Przez laddomat masz mały przepływ ,i wężownica ma niewielką moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2023 o 12:44, PredatorC napisał(a):

Jak myślicie gdzie lepiej zamontować sondę lambda, na górze w tej ramce drzwiczek, czy na środku drzwiczek? 

Lambda w czopouchu.(rura kociol-komin i dbac na sczelnosc polaczen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór nie jest połączony z kotłem tylko buforem instalacją grzewcza. Reguluje temperaturę na grzejniki. U góry zaworu zasilanie na obieg, po prawej powrót,  z lewej zasilanie z buforu, na dole powrót do niego.

Zasilanie buforu przez laddomat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2023 o 06:31, wkl napisał(a):

W zasadzie jak grzejesz wężownicą laddomat jest zbędny, bo woda w wężownicy nie zdąży wychłodzić się mocno przepływając przez nią, temp. na powrocie możesz regulować prędkością przepływu czyli obrotami pompki. 

Przez laddomat masz mały przepływ ,i wężownica ma niewielką moc.

Wojtek, to co piszesz przemawia do mnie. W myśl tego co napisałeś obniżając prędkość laddomatu z 3 biegu na pierwszy powinienem osiągnąć wyższą temperaturę ładowania bufora - dobrze Cię zrozumiałem?

Zaczynam dostrzegać brak sensu w zastosowaniu laddomatu przy podłączeniu go do wężownicy, jak również rację masz z rozkładem warstwowym wody, przy wężownicy faktycznie między dołem bufora a jego górą jest max 10 stopni różnicy od samego początku aż do końca.

22 godziny temu, widelec1 napisał(a):

W skrócie mówiąc masz to źle podłączone(laddomat ma ładować bezpośrednio wodę kotłową do bufora a nie grzać go wężownicą jak by to był "bojler")

Pewnie masz rację i wiesz co piszesz, aczkolwiek bufory z wężownicą są dosyć popularne i jestem przekonany że powinny się nagrzewać do wyższej temperatury niż 55 stopni. Kwestia czy wymiana laddomatu coś pomoże a może lepiej wywalić go całkowicie?

Pierwszym razem jak rozpalałem temperwtura jaką osiągnąłem przekroczyła na 60 czy 65 stopni, laddomat pracował na 1 biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć Bufor z wężownicą podłączony do kotła na drewno ale podłączenie do wezownicy to do jakiegoś dodatkowego źródła ciepła, na czas gdy nie pali się w kotle.Pewnie i uda Ci się nagrzać cały Bufor do wysokich temperatur tą wężownicą ale pomyśl jaki będzie to miało negatywny wpływ na pracę kotła.. nie będzie miał właściwego odbioru ciepła

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 100% rację, obecnie się męczy a co dopiera jak ograniczę mu prędkość przepływu na laddomacie i dodatkowo będę musiał zejść z obrotów wentylatora pewnie poniżej 50% - nie dość że nie będzie efektywnie to i nie ekonomicznie.

Czyli najlepszą opcją było by odłączenie laddomatu od wężownicy i podłączenie go bezpośrednio do bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,hydraulik musi to przerobić tak jak się właściwie podłącza laddomat do kotła i bufora a wężownice zostaw sobie na przyszłość jak nie masz pomysłu czym ją  teraz zasilić.Zobaczysz jak kociołek zacznie ładnie pracować na pełnej mocy a Bufor będzie się ładował warstwowo do odpowiednich temperatur

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 2000 l ma weżownicę dolną? 

Mi się wydawało że tylko gorna jest do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Micha90zgaz napisał(a):

Bufor 2000 l ma weżownicę dolną? 

Mi się wydawało że tylko gorna jest do CWU.

🤣🤣 no oczywiście że dolną, jest to wężownica do zasilania stalowa. Do CWU tylko nierdzewna albo miedziana i koniecznie na samej górze bufora.

Bufor z dolną wężownicą był tańszy niż taki bez, więc dla mnie nie był to problem w momencie zakupu, dopiero teraz doktorat wychodzą kwiatki - hydraulik chciał dobrze, niestety jak się okazało to pierwsza taka instalacja w jego 10-15 letniej karierze, a ja zaczynam fachowcem się robić😖.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wkl napisał(a):

No tak , ale powinieneś mieć zawór trzydrożny, ten ci miesza wodę na powrocie do bufora.

Czterodrożny nadaje się do kotła w celu podniesienia temperatury powrotu do bufora tylko trzydrożny.

Nie jestem ekspertem ale na trójdrożnym  jak będzie powracać zimną wodą do bufora? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na tym schemacie tylko zamiast pieca bufor

image.png.e156eb4df979432e7827b0b889e17ece.png

4 godziny temu, demolka19 napisał(a):

🤣🤣 no oczywiście że dolną, jest to wężownica do zasilania stalowa. Do CWU tylko nierdzewna albo miedziana i koniecznie na samej górze bufora.

Bufor z dolną wężownicą był tańszy niż taki bez, więc dla mnie nie był to problem w momencie zakupu, dopiero teraz doktorat wychodzą kwiatki - hydraulik chciał dobrze, niestety jak się okazało to pierwsza taka instalacja w jego 10-15 letniej karierze, a ja zaczynam fachowcem się robić😖.

Ja na twoim miejscu to bym odkręcił ten laddomat i sprawdził jak to będzie działać bez,znaczy działać będzie na pewno lepiej niż teraz, tylko kwestia temperatury wody powracającej do kotła czy będzie właściwa. A jaką moc ma ta wężownica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.