Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Wykonałeś to z płyt szamotowych tak? Składałeś to na jakiś klej do szamot? Oglądałem dzisiaj mój palnik i w sumie jest to możliwe do zrobienia i sprubuje zrobic sobie już na przyszłość 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykoałem z 2 cegieł szamotowych. nie sklejałem poporstu położyłem i scisle dolegają, bocznych płyt nie ruszalem bo były w dobrym stanie.

mise palnika wykonałem podobnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Micha90zgaz napisał(a):

fotka niewiele do bo cegła jest zamontowana w kotle (właściwie 2 cegły)

Wytrzymałość jest taka że po 1 sezonie nie ma ani 1 odkruszenia a oryginał po 1 zesonie pękł na pół i odłupał się strasznie.

Też o tym myślałem by tak zrobić bez klejenia a palnik ku dolowi się zwęża to zrobiłeś kliny i to się razem zacislo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wbrew pozorom nie było to trudne tyle ze materiał kruchy i trzeba ze szlifierką uważać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie delikatna robota, a wycinales też u dołu palnika taki rant bo on u góry ma około 3,5 cm a na dole  o cm cieńszy, czy to wszystko masz  jednej grubosci? I czy tą misa palnika zrobiłeś do kantu czy też jest zaokrąglona jak w oryginale? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2023 o 19:07, maracz napisał(a):

Z innej beczki, to pytanie z mojej strony jak sprawuje się nowy kociołek? 

Jeszcze nie było próby. Dopiero zamontowałem czopuch oraz powietrze wtórne, jeszcze muszę opanować cegły w środku. 
I teraz montuje termostaty na grzejnikach oraz dokładam żeberka do grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia, to przy spalaniu drewna wolę mieć możliwość podawania większej ilości PW z możliwoscią jego regulacji niż gdyby go miało brakować z powodu np. zbyt ciasnych kanałów, otworów PW.

Oczywiście i tak póżniejszy sukces uzyskamy dobierając doświadczalnie odpowiednie dawki PP w stosunku do Pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2023 o 10:21, 1482 napisał(a):

Właśnie delikatna robota, a wycinales też u dołu palnika taki rant bo on u góry ma około 3,5 cm a na dole  o cm cieńszy, czy to wszystko masz  jednej grubosci? I czy tą misa palnika zrobiłeś do kantu czy też jest zaokrąglona jak w oryginale? 

Mam jednej grubości.

misa palnika jest do kantu ale zrobiłem też klin na którym płomień się dzieli na 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie delikatna robota, a wycinales też u dołu palnika taki rant bo on u góry ma około 3,5 cm a na dole  o cm cieńszy, czy to wszystko masz  jednej grubosci? I czy tą misa palnika zrobiłeś do kantu czy też jest zaokrąglona jak w oryginale? 

W najbliższym czasie będę próbował to zrobić zobaczymy jak wyjdzie a co do klina to lepiej się z nim pali? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednej grubości mam.

Misa palnika jest do kantu.

tak samo sie pali jak w oryginale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przymierzamy się do zmiany kotła na stalmark eko wood. Mamy do ogrzania ok 100 m2. Chcemy wstawić bufor 1500l, żeby rozpalać raz na 2 dni. I teraz pytanie, czy warto kupić wersję 37 kw na tak mały metraż. Plusy to możliwość zagrzania bufora jednym wsadem, większa komora załadunkowa. Jakie mogą być ewentualne minusy/ komplikacje? Jak latem, kiedy będziemy chcieli ogrzewać tylko zbiornik cwu na krótkim obiegu? Czy może lepszy będzie 21 kw? Będziemy wdzięczni za porady, wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się około 50l bufora na 1kw kotła. Zasobnik cwu podłącz pod bufor, dobrze zaizoluj, w lecie będziesz palił raz na tydzień lub rzadziej. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 2000l i stalmark 37 na 110-120 mkw. Ostatnie podłączenia i może w przyszłym tygodniu będzie pierwsze palenie. Mi głównie zależy na jak najrzadszym rozpalaniu, więc już we wrześniu przekonam się jak to będzie wyglądało przy izolacji z wełny 2x4cm. Jednak w okresie przejściowym liczę że te 3-4 dni będę zużywał ciepło z bufora. Widziałem wpisy i filmy że 37 kw realne jest nagrzanie bufora 2000l w 4-5 godzin z jedną dokładką nie do pełna, 21 grzeje się 2000l w 8-9 godzin pewnie no i oczywiście pewnie trzeba ze 3 pełne wsady.

To Ty musisz określić na czym Ci zależy, co dla Ciebie jest ważniejsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2023 o 16:24, Papkin23 napisał(a):

Witam, przymierzamy się do zmiany kotła na stalmark eko wood. Mamy do ogrzania ok 100 m2. Chcemy wstawić bufor 1500l, żeby rozpalać raz na 2 dni. I teraz pytanie, czy warto kupić wersję 37 kw na tak mały metraż. Plusy to możliwość zagrzania bufora jednym wsadem, większa komora załadunkowa. Jakie mogą być ewentualne minusy/ komplikacje? Jak latem, kiedy będziemy chcieli ogrzewać tylko zbiornik cwu na krótkim obiegu? Czy może lepszy będzie 21 kw? Będziemy wdzięczni za porady, wskazówki

Warto 37 kw, mało dopłacasz dużo zyskujesz. Grzanie cwu na krótkim obiegu tymi piecami odradzam, nie wiem skąd ten pomysł i co na tym można zyskać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Te kotły tylko do pracy z buforem.

Grzanie CWU zepnij z buforem, dzieki temu masz ciepłą woda na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też podobnie. Przecież kocioł nie wystygnie w ciągu doby. Gorzej jakby temperatura była zbliżona do tej na buforze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kocioł ma śmieszne ocieplenie, dlaczego miałby nie wystygnąć. Ja mam swój ocieplony pianka 10 mm i dwoma w spray i jak wygaszenię wieczorem to rano też jest poniżej 50 stopni, a wyłączam przy 80 i więcej. Dobre ocieplenia to kilkadziesiąt centymetrów jak mam na buforze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, o co wam chodzi z wychładzaniem kotła? naturalne jest że po wygaszeniu zacznie stygnąc co nie wpływa na wychładzanie bufora przy dobrze wykonanej instalacji.

Nie ważne jak byście go nie docieplili to i tak bedzie stygł bo przecież jest połaczony z kominem i wentylowany wewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie ale raczej do grzałki. Na górze bufora mam już zamontowane zasilanie na CO i CWU. Podmieszanie w moim przypadku robi laddomat. Zawór bezpieczeństwa jest na kotle.. Nie trzeba czekać aż się nagrzeje góra bufora bo dość szybko ciepła woda płynie na CWU i CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeliy zawory zwrotne bo są prawidłowo zainstalowane to ystarczy zamknąć szczelnie kocioł po spaleniu wsadu żeby nie tracił ciepla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.