Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

 

8 godzin temu, widelec1 napisał(a):

Nie wiem i co Ci już chodzi, najpierw mówisz że Bufor tylko na górze ciepły a teraz podajesz temperatury po 80-70st czyli wszystko działa

Podałem temperatury 80 i 70 st. Laddomatu a bufor u góry do 35 max 45st. się nagrzewa a dół ok 35st. Temp cwu jest wyższa niż tu widać czujnik słabo stykał ze zbiornikiem cwu

PSX_20230804_140914.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być laddomat odwrotnie zamontowany? 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo nie nie mogłem zrozumieć o co ci chodzi ,ale przyjrzałem się instalacji, tak jak jest to podłączone to na pewno działać to nie będzie.

Nie może być powrót z co i z cwu wpięty w rurę przed laddomatem .

Do tego jeszcze z tej rury puszczone do zaworu trójdrożnego do zasilania co, masakra.

Nie wiem kto to ci robił ale nie ma pojęcia o tym.

Edytowane przez wkl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mi się zdaje. Bo jak powrót z cwu i co gorący to jak ma się schłodzić /wymieszać w laddomacie? 🤔 Chłodna woda nie idzie z bufora do laddomatu tylko powrotna z obiegu. A z rury zasilającej bufor z kotła może iść na cwu i co? 🤔 (też do poprawki? 🤔

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że powietrze wtórne zostało już opanowane można przystąpić do montażu.

😃

 

364228124_652752203493013_6082034336987047293_n(1).thumb.jpg.1ad1b52d7ef44d5bb22da762746b83d1.jpg

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, Irek14 napisał(a):

Też tak mi się zdaje. Bo jak powrót z cwu i co gorący to jak ma się schłodzić /wymieszać w laddomacie? 🤔 Chłodna woda nie idzie z bufora do laddomatu tylko powrotną z obiegu. A z rury zasilającej bufor z kotła może iść na cwu i co? 🤔 (też do poprawki? 🤔

To ewentualnie może iść , ale wypadało by zastosować stopniowanie średnic rur.

11 minut temu, PredatorC napisał(a):

Jako, że powietrze wtórne zostało już opanowane można przystąpić do montażu.

😃

 

364228124_652752203493013_6082034336987047293_n(1).thumb.jpg.1ad1b52d7ef44d5bb22da762746b83d1.jpg

Jak to powietrze opanowałeś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, wkl napisał(a):

Nie może być powrót z co i z cwu wpięty w rurę przed laddomatem .

Do tego jeszcze z tej rury puszczone do zaworu trójdrożnego do zasilania co, masakra.

a czy to nie jest rozwiązanie tak jak na tym schemacie po prawej ?JOULE_bufor_polaczenie_przykladowe.jpg

 

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak to z prawej. Zawór trójdrożny z pompą CO a pompa CWU jak już wcześniej pisałem także z tej samej rury zasilającej bufor. Czy to może dobrze działać jakby usunąć zawór trójdrożny? 🤔 Oczywiście powrót przed laddomatem hydraulik musi poprawić bo mi się woda w kotle zagotuje 😱

sketch-1691182034746.png

Jutro ma być hydraulik więc ponawiam pytanie czy górę złączy mogę zostawić a tylko dół (powrót) do przeróbki? 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2023 o 12:00, widelec1 napisał(a):

mniejszy model niż ds wood 18 ale różnice nie są duże, mój bardziej "lubi" węgiel ale też tylko gatunki płomienne, niespiekające, nie koksujące itd.

a czy próbował Pan przy paleniu tych mniej lubianych gatunków węgla lub drewna uchylić drzwiczki żarowe? i jak się wtedy pali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2023 o 22:13, wkl napisał(a):

Jak to powietrze opanowałeś?

Środkowymi drzwiczkami. Niedługo pojawią się zdjęcia. 
Miało być tamtędy gdzie te oryginalne mikroskopijne rurki ale tam są aż 3 ścianki zespawane do kupy i nie było tego jak wyciąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2023 o 12:47, Irek14 napisał(a):

Witam. Pewnie nie ten dział ale stalmark i taki sposób połączenia wkrótce ukończonego. Zastanawiam się czy to jest poprawnie? 🤔 Nie narysowałem zaworów zwrotnych i naczynia przelewowego. Nie powinno być że wejście od kotła z jednej strony a wyjscie na co /cwu z drugiej strony bufora? 🤔 PSX_20230704_124415.thumb.jpg.34f50b3da910ce027530b0a9ec79f90e.jpg

a czy próbowałeś jak to chodzi przy wyłączonej pompce CO i CWU - czy wtedy piec nagrzewa sam bufor? może te pompki źle działają są za silne, za słabe albo mają źle ustawioną charakterystykę.

a tak przy okazji - czy nie myślałeś o tym aby zrobić obejścia grawitacyjne?

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to być tak zrobione? 🤔 Może być powrót CWU i CO na jednym króćcu .. Linia przerywana. Nie za dużo tych zaworów zwrotnych? Może starczy przy buforze a nie jeszcze za pompami? 🤔 

PSX_20230806_142553.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Irek14 napisał(a):

A może to być tak zrobione? 🤔 Może być powrót CWU i CO na jednym króćcu .. Linia przerywana. Nie za dużo tych zaworów zwrotnych? Może starczy przy buforze a nie jeszcze za pompami? 🤔 

PSX_20230806_142553.jpg

jeśli już koniecznie ma być osobne wyjście z bufora na grzejniki to czemu nie dać tego ze szczytu bufora tak jak tutaj (będzie lepsze wykorzystanie wody ze szczytu bufora)mpm + bufor na grawitacji.jpg ten wklejony schemat jest z tej dyskusji

w internecie jest ciekawy wykład o podłączaniu buforów pod linkiem (może coś też pomoże):

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczycie jest odpowietrznik.Chyba żeby gdzie indziej go przełożyć? 🤔 Na rurach zasilajacych i powrotnych do CWU CO też są odpowietrniki. Razem z tym na buforze to 5szt... Zastanawiam się czy po wygaśnięciiu kotła w takim co przedtawilem schemacie będzie pobierał wodę do zbiornika CWU? 🤔 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Irek14 napisał(a):

Na szczycie jest odpowietrznik.Chyba żeby gdzie indziej go przełożyć?

tam na szczycie bufora chyba daje się trójnik i w jedną stronę daje się zasilanie CO a w drugą odpowietrznik - tak jak w buforze  na tym filmie

 

39 minut temu, Irek14 napisał(a):

Zastanawiam się czy po wygaśnięciiu kotła w takim co przedtawilem schemacie będzie pobierał wodę do zbiornika CWU? 🤔

tu jest wpis użytkownika durczyk który ma schemat kotłowni podobny do tego co masz aktualnie - może jego też spytaj jak to u niego działa

 

19 godzin temu, widelec1 napisał(a):

Oczywiście że próbowałem,nawet kupiłem dodatkowo takie drzwiczki z klapką jak u kolegi maronki niestety u mnie się to nie sprawdza...tak jakby każdy egzemplarz mocowy rządził się swoim prawami

a próbowałeś założyć wentylator wyciągowy lub wyciągnięcia części/całości palnika?

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2023 o 12:00, widelec1 napisał(a):

a w jednym domu od 2015r mam MPM DS 10 a teraz w drugim ekowood 37. Powiem tak: w MPM nadal "uczę się palić" przerobiłem różne gatunki drewna i delikatne modyfikacje kotła a i tak palenie to ciągłe bawienie się, poprawianie opału bo się zawiesza

Niestety kolego MPM DS10 wogóle nie nadaje sie do drewna-  nawet jak byłem - chłopaki w fabryce mi to mówili. Tu komora jest mikroskopija i nie ma bata aby sie coś nie zwiesiło.

Dopiero 14 i 18 maja duże komory spalania i nadają sie dobrze pod drewno. 

Co do samego MPM DS - ten piec z roku 2023 to juz chyba 5 czy 6 edycja (lift ze zmianami)  poczawszy licząc od oryginału z 2015r  Zmiany były 2017 potem 2019 w 2021 wszedł mpm DS wood - typowo pod drewno a teraz w 2023r wszedł MPM DS wood plus.  Zmieniali tam dużo poczawszy od zasypu , poprzez dodatnie 2 obieg powietrza wtórnego (tak są tam 2 wtórne odzielnie sterowane od siebie) , oraz zmiana palnika oraz zwiększenie powierzchni wymiennika oraz wentylator wyciągowy.

Mam ten piec ale porównując pierwsze modele a to co jest teraz to jest dużo kosmetycznych zmian (ale sa to raczej ulepszenia na plus) fakt faktem ten piec jest trudny w paleniu czystym drewnem ale wszystko idzie dostroić tak aby działało to dobrze.   a gdy palisz mieszankę drewna z odrobiną weglą - piec jest całkiwicie bezproblemowy i nic sie nie wiesza.  Wybaczcie za OF ale musiałem sprostować.

Co do waszego Stalmarka -  widzę tu jedno to są klony pieców z USA HG z lat 80 , zresztą bez jakichkolwiek badan czy ulepszen z naszej strony.  Oni poszli juz lata do przodu oferując teraz elektroniczne sterowania PW i PP i inne bajery w swoich konstrukcjach a tu niestety jest zacofanie, bo jak widać męczycie sie z wysterowaniem buforów a tam to mają fabrycznie...

 

 

 

 

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dokładnie mój  mpm jest z 2017 czyli już po pewnych zmianach np palnik wirowy.Fajnie , że w fabryce powiedzieli ci że się do drewna nie nadaje, Szkoda że w instrukcji i na tabliczce znamionowej zapomnieli bo nawet są osobne moce 8 dla drewna 10 węgiel... ale zgadzam się że większe modele są bardziej udane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, widelec1 napisał(a):

Sprawdziłem dokładnie mój  mpm jest z 2017 czyli już po pewnych zmianach np palnik wirowy.Fajnie , że w fabryce powiedzieli ci że się do drewna nie nadaje, Szkoda że w instrukcji i na tabliczce znamionowej zapomnieli bo nawet są osobne moce 8 dla drewna 10 węgiel... ale zgadzam się że większe modele są bardziej udane

A i pewnie zapomnieli ci napisać jaka to klasa kotła zgadza się ? ja też mam 10 kw i żadnej wzmianki o klasie kotła i w sumie co podać jak trzeba będzie ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pozaklasowy wiadomo skoro nie ma wzmianki tylko trochę się mylisz że w tamtych latach nie podawali klasy bo w roku 2015 oraz 2016 podawali a potem zmieniali palniki i nie wiadomo co autorzy mieli na myśli nie wpisując jakiej kolwiek klasy skoro chyba w 2016 weszło zarządzenie aby podawać klasy kotłów ba chyba nawet jeszcze wcześniej to zarządzenie weszło ale nie pamiętam kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Matejko1 napisał(a):

a czemu nie przez popielnik? i tam wstawić kierownicę powietrza wtórnego podobną jak w górniakach https://czysteogrzewanie.pl/rozwoj/drobne-usprawnienia-kotlow/ tylko od dołu tj. przez te drzwi popielnika?

Bo w dolnej komorze na górze jest płaszcz wodny i trzeba go by było wyciąć ale nie było by go jak zaspawać z uwagi na brak podejścia do spawania. 
Ta kierownica z górniaka raczej by nie działała, powietrze wtórne musi być podane przed przewężeniem, żeby go zasysało oraz ,żeby się mieszało z dymem. 

 

...

Jaki czujnik temperatury idzie do sterownika w stalmarku ?
KTY 81-110
czy 
KTY 81-220

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.