Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Sam mam mpm-a i pełna zgoda że jest bardzo duża szansa na zwieszanie się polanek w komorze o takich wymiarach jakie ma zwykły mpm, bo to przecież kocioł węglowy. Trochę lepiej pod tym względem wypada pewnie mpm wood.

Tak się zastanawiam ile było by trzeba wydać na kocioł do drewna, żeby wszystko działało jak trzeba.

@Mac08 poruszyłeś bardzo ważną kwestię, czyli podgrzewane pw. Sam sobie takie sprawiłem w mpm. Myślę że u mnie to powietrze wpadające do dyszy może mieć coś około 300*.  Oczywiście w porównaniu z temp jakie tam panują to i tak niewiele, ale zawsze to lepiej niż całkiem chłodne powietrze. Co do ilości tego powietrza, to ja dobieram taką ilość żeby na wymienniku nie było sadzy, a płomień był w jak najmniejszym stopniu wychładzany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba wydawać więcej, jeżeli ktoś zrobi taki kocioł zgodnie ze sztuką od A do Z. Na razie mamy klony węglowych kosmetycznie dopasowanych do drewna ze względów homologacji. Komory załadunkowe do szuflowania, zamiast układania z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a może Attack  za 12 tyś https://www.kotollacno.sk/kurenie/eshop/1-1-Kotly-na-pevne-palivo/1-2-Drevosplynovacie-kotly/5/3527-Splynovaci-kotol-Attack-DPX-35-standard

Jest regulacja powietrza pierwotnego i wtórnego, komora 190 cm2 czyli prawie dwa razy większa i długa na 690 mm. Nie wiem jak z gwarancją, ale co tam się ma popsuć , sterownik albo wentylator, wersja Profi w tej mocy wychodzi 14 tyś.

Edytowane przez rafwla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też w wersji lambda. Dychę droższy od profi, zdaje się. Ale wtedy, to już zawodowy kocioł. Nawet sam oczyszcza wymiennik, gdy wykryje spadek sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wersji lambda uzbierała a się ładna sumka. Według mnie w tej wersji zyskujemy prawi całkowitą pewność że proces spalania drewna przebiega tak jak powinien. Rola obsługującego ten kocioł ogranicza się pewnie tylko/aż do wkładania "metrówek" do komory załadowczej i wybierania popiołu, bez domieszki sadzy z samego kotła i z komina. Fajne, tylko ta cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, miklo napisał(a):

Jest też w wersji lambda. Dychę droższy od profi, zdaje się. Ale wtedy, to już zawodowy kocioł. Nawet sam oczyszcza wymiennik, gdy wykryje spadek sprawności.

W wersji lambda dochodzi sonda,automatyczne sterowanie powietrzem i inny sterownik,nie ma żadnego automatycznego czyszczenia

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, ale w kotle SLX. W DPX chyba rzeczywiście jest klasyczna dźwignia. W tej wersji nie ma dźwigni do czyszczenia turbulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartoosz Nie, przynajmniej w 21-60.

@maracz Ja w atmosie automatycznie zmieniam ilość pw zależnie od temperatury na czopuchu, tylko w 2 pozycjach, ale efekt jest zadowalający, dla drobnego opału nie braknie powietrza, a dla grubego i gdy zostaje sam żar nie ma przedmuchu pw.

Szkoda, że tak prostego i taniego rozwiązania nie zastosowali jeszcze producenci, na pewno dużo lepsze od stałych nastaw pw, a przy okazji trochę większa sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Masz rację. Dlatego napisałem, że nie ten kocioł (i dałem Ci lajka 😛 ). Nie jestem mistrzem wiedzy o zgazowujących kotłach, ale poniżej 20 kilku patyków nic z lambdą nie ma chyba. To biznes dla właścicieli lasów. Kocioł 20 kilka (albo i więcej), bufory z dychę, rurki, pompki itp. Robi się 40 i więcej. Masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2023 o 14:58, miklo napisał(a):

Tak. Masz rację. Dlatego napisałem, że nie ten kocioł (i dałem Ci lajka 😛 ). Nie jestem mistrzem wiedzy o zgazowujących kotłach, ale poniżej 20 kilku patyków nic z lambdą nie ma chyba. To biznes dla właścicieli lasów. Kocioł 20 kilka (albo i więcej), bufory z dychę, rurki, pompki itp. Robi się 40 i więcej. Masakra.

https://www.azkotol.sk/Teplovodny-kotol-VIGAS-25-Lambda-Control-s-regulaciou-AK-4000-d3214.htm    Jest 3100 euro , ale w Posce 19100 pln. Ale z dmuchawą i bez ekranów.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kociołek dotarł do mnie.(21kw) Widzę że prócz nowego sterownika st 81-0 to dodatkowo zrobili po kilkanaście otworków u góry po obu stronach kotła (chyba dodatkowo do powietrza powietrza pierwotnego)?? 🤔 . Dodatkowo mam pytanie bo bufor będzie 1000l ale bez fabrycznej izolacji. Jak, czym go najlepiej zaizolować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek jeszcze w stretchu . Po obu stronach kotła są takie same otworki IMG_20230226_191305.thumb.jpg.c63591bf977b564309318e37c4d700b5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe. Wiem że we wcześniej wersji takich otworków nie było. Być może nowy sterownik się bardziej grzeje? 🤔 😉 😁 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepiej brać atmosa gs czy stalmarka i poszerzyć odpowiednio dziurę na powietrzne wtórne. 

W sobotę testowałem atmosa 18S  i w atmosie powietrza wtórnego jest do diabła i ciut ciut, naładowałem zrembki do pełna, pręt od powietrza wtórnego 4 cm z 10cm, płomień krótki i huczący, zero dymu, tylko czopuch grzało mocno, nwm jak mocno bo nie było termometru. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.