Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

 2x18mm otwory powietrza wtórnego to wydaje mi się,że wcale nie jest za mało..zastanawia mnie tylko,że to powietrze do dyszy nie jest sczelnie podawane..tzn dysza luźno wsadzona na płytach i blachach które tez nie mają żadnych uszczelnień w innych kotłach dysza jest na cement plus sznur..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Zdecydowaliśmy się na wooda 21kW, bufor, zasobnik, komin, laddomat, reszta rzeczy i robocizna.

Myśleliśmy, że instalator wystawi fa na 8%, a on mówi, że wystawia na 23%. Czy to tak ma być?

To nam zwiększa koszt o 15%...

 

Chcemy skorzystać z dofinansowania na CP, a resztę jako ulgę termo.

 

Czy te 23% jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2023 o 10:25, widelec1 napisał(a):

otwory powietrza wtórnego to wydaje mi się,że wcale nie jest za mało

Dobrze ci się wydaje. 
Nie jest za mało.
Tylko jest skandalicznie, katastrofalnie, totalnie, ZA MAŁO. 

1 godzinę temu, Cilka napisał(a):

instalator wystawi fa na 8%, a on mówi, że wystawia na 23%

Leci w ,,, zmień instalatora. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrza wtornego starczy to nie metrowa rura fi 18 tylko zwężenie na drodze powietrza, cisnienie nadgoni.

Podstawa i tak w ekowood jest dobra warstwa żaru, temperatura kotła około 80*C i odpowiedni ciąg kominowy. I nie ma bata dymu nie ma. Jeden z tych elementow niedomaga i niestety niedopał jest.

Po pół roku widze ze na sosnie żaru sie nie zbuduje, twardsze, ciezsze gatunki lisciaste nad palnik na 15cm i reszta do pełna i idzie bez marudzenia.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie odnośnie czyszczenia i pracy. Jak sterownik utrzymuje zadaną temperaturę 175 s.c , to zanieczyszczenie nie będzie miało wpływu na sprawność ale na moc z jaką pracuje. Sterownik obniży obroty i spanie moc, ale strata kominowa będzie taka sama. Dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia, jak można zmniejszyć moc, gdy drewno odgazowuje. Zmniejszeniem temperatury w warstwie żaru poprzez zmniejszenie mocy wentylatora? Jeśli tak, to w tym momencie będzie brakowało powietrza na  dopalenie wszystkiego, dopóki warstwa żaru nie ostygnie i nie spowolni odgazowania. A im niższa temperatura żaru, tym trudniej o samozapłon na dyszy, gdy warstwa żaru się wypala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2023 o 15:08, Irek14 napisał(a):

Witam. Czy stalmark eko wood 21 ma możliwość regulacji mocy 6 do 21 kw.? 🤔 

No właśnie jak to jest z tą regulacją mocy...bo producent raz podaje,że regulacja jest a raz nie..z tego co widzę na filmikach i z instrukcji sterownika to w trybie zPid nie ma możliwości,żeby sobie ustawić np 50% i pozostawić prace automatyczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja reguluję moc kotła tylko i wyłącznie temp spalin. Z tym że zanim zacznę przepalać już wiem  jaką zadam sterownikowi temp spalin i nigdy nagle nie obniżam tej temp powiedzmy o kilkadziesiąt stopni podczas przepalenia. Wiązało by się to z nadmiernym spadkiem ciągu i znacznym pogorszeniem jakości spalania.

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że obniżanie temp.  wiązało by się to z nadmiernym spadkiem ciągu i znacznym pogorszeniem jakości spalania ale myślę że długo by to nie trwało i szybko wróciło by do normy, za to podwyższanie w trakcie palenia raczej nie wpływa źle na pracę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, podniesienie temp spalin nie wpływa źle na jakość spalania jak jej obniżenie. Z tym że zadanie nadmiernie wysokiej temp spalin w stosunku do możliwości technicznych kotła, np sposobu i miejsca podawania PP, lub zastosowanie zwirowywaczy spalin może powodować wypalanie się "tuneli" w żarze i wychładzanie palnika PP które nie uczestniczy w spalaniu.

Jeśli chodzi o nadmierne obniżenie temp spalin w trakcie palenia, to racja że po jakimś czasie spalanie się unormuje, ale do tego czasu jest produkcja dymu i sadzy. Ja staram się w ten sposób kotła nie przyduszać mimo iż jestem w stanie utrzymać zadany poziom tlenu w spalinach  bez względu na zmianę ciągu (modulacja obrotami wyciągu)

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, widelec1 napisał(a):

Można ale to raczej takie kombinowanie a nie oficjalna regulacja mocy kotła,bo skąd wiadomo o ile obniżyć maksymalną temperaturę spalin i jaki to daje spadek mocy i czy jest "zdrowe" dla pracy kotła

Żadne kombinowanie ,sterownik pieca wie tylko jaka jest  temp. kotła i temperatury spalin , więc jak by było magiczne pokrętełko do ustawiania mocy to i tak na podstawie temp, spalin by ustawiał .Oczywiście tą moc można ustawić w bardzo ograniczonym zakresie tak jak piszesz żeby było zdrowe dla pieca. Piec ma pracować nie przechodzić w stan podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie w dziadku ekowood czyli nmt hvg  tak na połowe mocy mozna było iść, ale uzyskiwana jakość spalania to inna bajka. Ogolnie w przypadku ekowood gdzie wyregulować mozna tylko powietrze wtorne i reszte mocą wentylatora ograniczajac obroty mozna zejsc do 60~70%. A wiadomo tej mocy maksymalnej to może z 2h utrzymuje. Rozpalanie i dochodzenie do mocy 1h i wypalanie zaru do konca też z 1h.

Fabrycznie te 100℅ wentylatora to bodajze w ustawieniach serwisowych jest 65% mozliwosci wentylatora.

Słychać jak przeciąga ponad te wyświetlaczowe 100% jak pokazuje +10% do +25% przy rozpalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tutaj tak filozofujemy, to, to magiczne pokrętełko regulacji mocy kotła powinno uwzględniać oprócz temp spalin jeszcze poziom tlenu w spalinach.

W kotłach HG Blaze jest wersja Praktik gdzie jest możliwość regulacji mocy 30-100%. Sam jestem ciekaw jak to działa i spisuje się w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teoretyczne dywagacje ale w zasadzie kociol hg niewiele sie rozni od palnika pelletowego. Mniejszy nadmuch to mniejsza moc. W kotłach pelletowych widać to po temperaturze spalin pokroju absurdalnych 70*C na niskich mocach.

Z lambda by sie dało doregulować PW dla poprawy spalania

Edytowane przez Trx9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.