Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, widelec1 napisał(a):

Bierz atmosa,bo w stalmarku widzisz same wady i nie jest przystosowany do zrębki.. zresztą Atmos też nie, ani  prawie żaden kocioł HG,jedynie blaze harmony dopuszcza.Kociol na zrebke to podajnikowy

Ale w atmosie zrembka nie sprawia żadnych problemów. Blaze jest zrobiony chyba ze złota. 
W podajnikowym nie mieści się drewno. 

30 minut temu, maracz napisał(a):

Najpierw trzeba by było się dowiedzieć czy w stalmarku w ogóle da się te otwory pw powiększyć.

Da się, szlifierka kątowa + migomat skutecznie poszerzą te otwory. 😈

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbym wybrać pomiędzy stalmarkiem i atmosem, to pomijając kwestię ilości pw, którą dałoby się w stalmarky zwiększyć używając dłuta rzeźbiarskiego😀 skupiłbym się na wymienniku, w którym z tych kotłów jest wydajniejszy i na tej podstawie dokonał bym wyboru. Ktoś tu też wspominał że atmos ma podgrzewane pw, nie wiem czy wszystkie wersje, ale to też byłby duży plus.

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PredatorC napisał(a):

Ale w atmosie zrembka nie sprawia żadnych problemów

W 40 letnim zębiec swk mojego ojca ,żaden opał nie stanowi problemu a producent napisał ,że to na koks😀 To ,że atmos nie kopci to nie znaczy jeszcze,że dobrze wykorzystuje energię z danego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrębkami w atmosie jeszcze nie paliłem ale jakoś słabo to widzę z racji na budowę jego komory. Przydała by się wysoka i szeroka a tu jest tylko szeroka i półkolista co utrudnia dorzucanie łopatą. 

Prędzej bym mpm'a ładowanego od góry przerabiał pod zrębke jak pchał się w hg. 

8 godzin temu, maracz napisał(a):

 Ktoś tu też wspominał że atmos ma podgrzewane pw, nie wiem czy wszystkie wersje, ale to też byłby duży plus.

Wersja GD podgrzewa powietrze, pewnie też GSX ale tu nie jestem pewien. 

 

7 godzin temu, widelec1 napisał(a):

atmos nie kopci to nie znaczy jeszcze,że dobrze wykorzystuje energię z danego paliwa.

Zależy jaka wersja tego atmosa, na swojego złego słowa nie powiem, spaliny jeszcze 200st nie miały.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PredatorC napisał(a):

Ale w atmosie zrembka nie sprawia żadnych problemów. Blaze jest zrobiony chyba ze złota. 
W podajnikowym nie mieści się drewno. 

Da się, szlifierka kątowa + migomat skutecznie poszerzą te otwory. 😈

Taa ,już widzę to spawanie w środku komory zaladunkowej , chyba z lusterkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, FeliksKonopka napisał(a):

 

Prędzej bym mpm'a ładowanego od góry przerabiał pod zrębke jak pchał się w hg. 

 

W mpm'ie nic nie trzeba przerabiać do zrębki, jak i trocin, pali się elegancko.. 

  • Zgadzam się 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno tak jest, jednak bez dużej komory i zasobnika z jakimś systemem podawania palenie takim materiałem to praca na cały etat.

Kiedyś w starym piecu paliłem zrębką ale mieszało się ją z miałem lub węglem aby tak szybko się nie wypalało. W połączeniu z owsem też robiła świetną robotę, owies nie sypał się przez ruszta.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do powietrza wtórnego to kiedyś w moim starym kotle też było go czasem za mało pomimo że miał otwory w drzwiczkach zasypowych. Problem rozwiązałem robiąc z kwadratowej kształtki dolot pw. Z jednej strony było to 40x40 mm a wewnątrz kotła ok30 x30 mm(taka zwężka przechodząca przez drzwiczki w kotle. 

W stalmark u otwory są okrągłe to może by był dobry pomysł aby zrobić tzw. lejek. Może wtedy więcej pw będzie dostarczane do kotła? 

Takie tylko moje przemyślenia. 🤔🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, maracz napisał(a):

 

idget blockquote

4 minuty temu, Irek14 napisał(a):

 

Coś mi tu błędu wyskakują. 

@maracznie mowię tu o swoim kotle bo jeszcze nie jest podłączony tylko widzę że u niektórych jest problem z pw w tym kociołku. Pozdrawiam serdecznie. 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FeliksKonopka napisał(a):

. Przydała by się wysoka i szeroka a tu jest tylko szeroka i półkolista co utrudnia dorzucanie łopatą. 

W atmosie drzwiczki są szerokie jak wierzeja, łopata spokojnie powinna wejść. Ja tam sypałem z wiadra. 
 

 

2 godziny temu, FeliksKonopka napisał(a):

Wersja GD podgrzewa powietrze, pewnie też GSX ale tu nie jestem pewien. 

W 18S wydaje mi się, że też było podgrzewane PW, ten pręt od regulacji PW był tak gorący, że trzeba  było szczypcami go przesuwać. 

2 godziny temu, wkl napisał(a):

Taa ,już widzę to spawanie w środku komory zaladunkowej , chyba z lusterkiem.

W fabryce jakoś go zespawali. 

12 minut temu, widelec1 napisał(a):

koniecznie chce ciąć i spawać stalmarka🤔

Bo dziady z fabryki nie chcą mi poszerzyć otworów PW 😡

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PredatorC napisał(a):

W 18S wydaje mi się, że też było podgrzewane PW

Na fioletowo zaznaczyłem gdzie jest ściana do podgrzewania pw, na czerwono pp i pw a na niebiesko płaszcz wodny. (dc18s)

image.png.1b584596fe9e09ed3556a56e018b8794.png

Edytowane przez Mac08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy temp spalin jaką osiągają atmosy, to powietrze będzie się naprawdę solidnie nagrzewać, a biegnąc dalej kanałem do otworów w dyszy jeszcze bardziej zwiększy swoją temp. Duży plus według mnie, zwłaszcza przy spalaniu drewna, gdzie tego powietrza dopalającego trochę jednak potrzeba.

W mpm sam sobie dorobiłem układ rur osadzonych w wymienniku celem ogrzania powietrza do napędzania kotła, idzie z tego zarówno PP jak i PW. Odkąd zastosowałem to podgrzane powietrze widzę poprawę spalania drewna u mnie.

Przedtem pisałem że jeżeli chodzi o tańsze kotły to chciałbym mieć hybrydę mpm-a i stalmarka, teraz do tego miksu dołączył bym jeszcze atmosa z tym podgrzewanym fabrycznie powietrzem.  Ale się rozmarzyłem 😀

Edytowane przez maracz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyczytałem z niemieckiej instrukcji protoplasty naszego eko wooda czyli nmt hvg I, takie informacje.

1.Przy pierwszym rozpaleniu należy komorę napełnić tylko do krawędzi drzwi załadowczych a po wypaleniu odczekać 6h w celu prawidłowego wygrzania ceramiki i jej późniejszej trwałości

2.Nie należy usuwać popiołu z poprzedniego palenia(z górnej ceramiki) ponieważ,jest ona bardzo gładka i zostanie wyssany żar

Co wy na to? u nas w ogóle o tym nie wspominają a to mogłoby rozwiązać problem kiepskiej ceramiki którą niektórzy tu zgłaszali i druga sprawa problem utworzenia odpowiedniej warstwy żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak to wygląda, przewaznie pierwsze palenie po czyszczeniu było bardzo zadymiające, dopiero kolejne z warstwa popiołu szybciej osiągały bezdymne spalanie. Jak popiołu za dużo to też widać ze lubi zakopcić. Widać jeszcze troche drewna przeleci przez komin zanim się ogarnie sztuke palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, maracz napisał(a):

Przy temp spalin jaką osiągają atmosy,

Jak na drewnie osiąga 350 stopni to na zrębce chyba wybije po za skalę ? 

 

7 godzin temu, widelec1 napisał(a):

a to mogłoby rozwiązać problem kiepskiej ceramiki

Problem kiepskiej jakości ceramiki rozwiązał by szamot lub beton wysokoglinowy tylko on jest droższy, trudniejszy w obróbce  i się nie psuje a to jest nie na rękę producentom bo kto kupi nowe kształtki ???
W 20 letnich atmosach szamot dalej w całości a w nowych atmosach po roku szamot porozwalany o czym to świadczy??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po schemacie nie widać ale raczej na pewno jest tam płaszcz wodny oby odbierał ciepło z dolnej komory. Trzeba by odizolować ten płaszcz wodny od tej przestrzeni którędy idzie pw aby lepiej sie ogrzewało. Jakąś matę na 5 mm, nie wiem czy jest taki cienki wermikulit. Lepiej było by wydłużyć drogę tego powietrza, wspawać od dołu przegrodę aby powietrze biegło do końca ścianki a potem wracając do dyszy ceramicznej. A potem uszczelnić to raz a dobrze jakimś klejem ceramicznym u góry aby nie brudziły się te kanały, aby nie spadał tam popiół. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.