Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

@der Zgadzam się z Tobą w 100%. Ceny powinny być jakoś unormowane. Jak mamy na rynku tylko monopolistę, to nie powinien tak dźwigać cen. Ciekawe czy w innych krajach też są takie jaja jak u Nas. Kraj leży na węglu, ma elektrociepłownie węglowe, coś tam jest na gaz. Dlaczego są takie problemy ? Czy to jest wina obywateli ? Czy to jest wina firm ? Co się ku... stało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrWolf napisał(a):

 Mama dostała odmowę przyznania dodatku węglowego. Urzędnik uzasadnił to faktem, że po którymś tam sierpnia nastąpiła korekta deklaracji. Owszem była korekta,

Robią wszystko żeby nie dać, a przy korekcie deklaracji nie ma szans odmowa.

Godzinę temu, MrWolf napisał(a):

Dodatkowym kłopotem jest fakt, że w budynku gdzie mieszka Mama jest jeszcze inna rodzina

 Jak im dadzą to będzie jeszcze gorzej, kto pierwszy dostanie, reszta nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było zabawniej to urzędnik popełnił błąd, bo sam zaproponował Mamie pomoc, bo nie ogarniała jak to wypełnić. Zorientowałem się po czasie jak potrzebowałem deklarację, by odebrać zamówiony węgiel z PGG. Oczywiście tamta rodzina otrzymała, bo numeracja szła od nich. Przecież niektóre gminy brały pod np. deklaracje śmieciowe. Tutaj jest beton, urzędnik twierdzi, że nie, a z racji że była korekta to już w ogóle nie mamy o czym rozmawiać. Kupę ludzi u nas w gminie jest tak załatwionych na szaro. Tu już nie chodzi bezpośrednio o kasę. To można zawsze zarobić. Ja nie mogę przeżyć, że jakiś urzędas odwalił manianę i nie poniesie konsekwencji swoich czynów. Jeśli wójt gminy zostawi tak tę sprawę to popełni polityczne samobójstwo. Ci wszyscy oszukani ludzie z pewnością nie zagłosują na nią w przyszłych wyborach samorządowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Dlaczego są takie problemy ? Czy to jest wina obywateli ? Czy to jest wina firm ? Co się ku... stało ?

Jak to co, polityka putina, to samo co u Niemców, rusek specjalnie sprzedawał tanio, żeby wszyscy byli cicho, a on miał plany powiększać imperium.

Firmy zaczęły sprowadzać w zasadzie tylko z rosji, bo cena dyktuje rynek i to od paru lat ogromne ilości, za psisu.

Wystarczyło patrzeć jak rozpieprza Ukrainę i się nie wtrącać, a węgiel by płynął wagonami tak długo, dopóki by się nie zabrali potem za nas.  

17 minut temu, MrWolf napisał(a):

Ja nie mogę przeżyć, że jakiś urzędas odwalił manianę i nie poniesie konsekwencji swoich czynów. 

To może da się wziąć choć dotację na to co było wcześniej zaznaczone w deklaracji.  

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@lriuqs

Ja też nie jestem biegły, ale jak rozpalałem palnikiem to się choć żarzył a tu tylko dymi i to całe palenie. Trzeba by wsadzić worek do kotła odpalić o ile się uda i zobaczyć czy to się pali czy tylko nagrzewa i dymi. 

1 godzinę temu, MrWolf napisał(a):

Dodatkowym kłopotem jest fakt, że w budynku gdzie mieszka Mama jest jeszcze inna rodzina.

Kolega mieszka w takim układzie. Mały bliźniak > jedna ściana wspólna > przy niej płot > dwa kotły. W podwórku kolegi jest jeszcze drugi dom gdzie mieszka jego syn z oddzielnym kotłem. Czyli trzy odrębne rodziny i trzy domy z trzema kotłami na ekogroszek. Nie wiem czemu (zaniedbanie raczej), ale wszystkie mają ten sam numer przyjmijmy 10. Złożyli trzy deklaracje dostali jeden dodatek - ten kto pierwszy złożył. Podzielili się po tysiaku i stwierdzili, że trzeba to zmienić na przykładowe 10 , 10A , 10B.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, daromega napisał(a):

Trzeba by wsadzić worek do kotła odpalić o ile się uda i zobaczyć czy to się pali czy tylko nagrzewa i dymi.

Ten  niby węgiel można tylko posiadać, nic więcej nie da się z nim zrobić, a ostatecznie jeszcze  można utwardzić podwórko przy domu.  takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Edytowane przez Animus
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam przy domu. Co my mamy do tego ?. Jeśli jest jak napisałeś, to wszystkie państwowe molochy i na nowogrodzkiej niech sobie utwardzą wjazdy i chodniki zamiast brukować 🙂 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nie jest śmieszne. Ludzie się pozadłużali żeby coś kupić, a teraz okazuje się że to g... się nie pali tak jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łapcie próbkę pisowskiego węgla. Zamiast świadectwa wysyłają kwit, że minister wydał rozporządzenie o braku konieczności wystawienia świadectwa. Spalone 20 kg węgla za jedyne 80 PLN. Moc kotła jakieś 20% tego, co było na Jowiszu za 15 PLN, czyli aby uzyskać tyle ciepła, co z ruska za 15 pln trzeba spalić pisiego węgla za 400 PLN.

Foty to odpowiednio:

- biały od siarki wymiennik

- głazy na retorcie

- kamienie, przerosty wapienne i spieki na raz (to na zdjęciu ze spalenia ok. 10 kg) - jeźdźcy apokalipsy szczerbatego gnoma, k. j. mać.

image.thumb.jpeg.96f8d117a11225e9afa74f547f2b352f.jpegimage.thumb.jpeg.0a9469166d81b6cda46272a3b4efcb97.jpegimage.thumb.jpeg.0212f1526aebac757846562a8790ca73.jpeg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

To już nie jest śmieszne. Ludzie się pozadłużali żeby coś kupić, a teraz okazuje się że to g... się nie pali tak jak powinno.

Teraz to wszystkie znane chwyty będą stosować, woda, kamienie, piach,  przy takiej cenie węgla,  kilo zanieczyszczeń  to już  ponad 3zł.   

A do 30% zanieczyszczeń spokojnie schowają w węglu, 1000zł jest, jest. 

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/zamiast-wegla-dostala-kamienie-pomalowane-na-czarno/nn9kbbc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HarryH napisał(a):

biały od siarki wymiennik

No to komin będzie miał ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to wszystkie znane chwyty będą stosować, woda, kamienie, piach,  przy takiej cenie węgla,  kilo zanieczyszczeń  to już  ponad 3zł.   
A do 30% zanieczyszczeń spokojnie schowają w węglu, 1000zł jest, jest. 
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/zamiast-wegla-dostala-kamienie-pomalowane-na-czarno/nn9kbbc
Komuno wróć! Wróciłam właśnie... kiedyś ludzie kradli państwowe, teraz okradają siebie nawzajem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

No to komin będzie miał ciężko.

Chyba się nie zrozumieliśmy - spaliłem 10 kg i wystarczy. Z kotła 9kW zrobiło się 2kW, a za węgiel na cała zimę musiałbym zapłacić 16000 pln. 

Edit - 48 000 PLN, bo (3t/25%) * 4000 PLN= 48 000 PLN. To już nawet nie jest dziwne, to jest śmieszne 🙂

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że nie kupiłeś więcej. Złodziejstwo straszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miał być państwowy węgiel dystrybuowany przez samorządy - z PGE. 2500PLN + 1500 za transport do Wrocławia i rozwiezienie po mieście. Ale okazało się, że realna wartość opałowa 2 razy niższa od brunatnego 🙂

Przynajmniej jest suchy - kamienie wody nie piją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narzekaliśmy na kolumbijskiego sztygara. Fakt było tam "kamieni kupa" ale było od tego ciepło i spalał się ładnie. No i kosztował coś koło tysiaka. Teraz za 4 tysiaki oferują australijczyka czy innego indonezyjczyka bez nazwy i świadectwa co wali siarą i kamieniami, a ciepła więcej ze świeczki jest. Teraz chcą to na samorządy zwalić bo co z tym teraz zrobić ?. Ludzie będą to reklamowali na potęgę, zrobi się dym, pójdzie fama (już poszła) , że to się nie nadaje do niczego i zostaną z tą kupą kamieni. W blokach energetycznych to też nie pójdzie. A jeśli nawet w jakichś starych co wszystko palą, to jaki koszt tego ogrzewania będzie jak to ma 15% mocy węgla ?. 

@wacio1967 napisał, że to nie jest śmieszne, a ja napiszę, że ten samolot leci bez pilota. Nikt nad niczym już nie panuje i nie zapanuje. Nie ma ludzi kompetentnych. Wszystko robią na hura "aby Polska nie zginęła". Pozostaje modlić się o ciepłą zimę, jak najszybszą zmianę tej ekipy na kompetentną, i naprawę przez nią tego całego bałaganu do kolejnej zimy 2023-2024.

A było dosyć czasu jak w całej cywilizowanej Europie naciągnąć ruskiego  węgla do połowy sierpnia i jaj z pogrzebu nie robić. Nie, natychmiast szlaban i basta. No to teraz zobaczymy jak to rozwiążą. Kto będzie temu winny jestem ciekawy. Tusk to wiadomo ale kto jeszcze bo za tyle miliardów utopionych w kamienie jeden to mało. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, daromega napisał(a):

Ludzie będą to reklamowali na potęgę

A jak chcesz to reklamować, jeśli nie masz świadectwa, żadnego info o wartości opałowej, a rozporządzenie w sprawie jakości węgla jest uchylone?  Węgiel o wartości opałowej błota jest dzisiaj całkowicie legalny i zgodny z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HarryH napisał(a):

A jak chcesz to reklamować, 

Ja nie będę reklamował, ale zdesperowani ludzie są zdolni do wszystkiego. Skoro nie ma kwitów to prawa też nie ma. Więc w taki sam sposób (bezprawny) zareklamują. Zresztą wszędzie o tym głośno więc padnie strach, i nikt normalny nie odważy się tego za chwilę sprzedawać. Po co sobie kłopoty robić ?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze tym niby zdesperowanym ludziom trzeba zrobić, żeby ruszyli dupy, po tym wszystkim co bez słowa znoszą od 3 lat? Ma przyjść straż miejska na kontrolę kotła i nasrać im do talerza?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekać jeszcze chwilę, jak za pożyczki od providenta czy innego vivusa na 100% kupią kamienie po 4000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ale jeśli pusta micha, zimny kocioł i kredyt u lichwy nie zadziała, to już nic nie zadziała.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie dwie, ale 1,5 tony będzie można kupić w państwowych/samorządowych składach po cenie 2000zł i to pod warunkiem, że nie kupiło się już gdzie indziej w tej cenie lub niższej. Zakupić będzie można dwa razy, do końca roku i do końca kwietnia. Tak zakłada najnowszy projekt ustawy.

Węgiel po preferencyjnej cenie. Będzie go mniej w samorządach i nie dla wszystkich (wyborcza.pl)

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, HarryH napisał(a):

biały od siarki wymiennik

Ja zawsze myślałem że biały wymiennik to oznaka dobrego spalania, że lepszy biały niż czarny od sadzy. Z węgla plomiennego ( polskiego Ziemowita) zawsze miałem siwy wymiennik i komorę zasypowa a ten węgiel nie ma jakichś koszmarnych ilości siarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.