Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Wy tu ostatnio ciągle o pieniądzach... 😉

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0iJHvgTHesUiXpMND3La5EYDVSmC1ktPgYaz6aqU3o76116wqJkHev5NLMVyNgYxGl&id=100063696510577&sfnsn=scwspwa

 

//edit:
Ciekawe czy mój post nie wyląduje w koszu (tak jak poprzedni) bo znów nie ma słowa o pieniądzach.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20220727_164650.thumb.jpg.31921dd119cd37fb653bdd4c53d6b221.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę tylko zauważyć, że stopy procentowe musiały być podwyższone w odpowiedzi na rosnącą inflację. Jak się podczas covidu wpompowało 200 miliardów złotych powstała nadwyżka pieniądza w obiegu i inflacja wystrzeliła. Wyjścia są dwa. Albo zwiększamy ilość towarów, które można kupić albo trzeba wycofać pieniądze, których jest nadmiar. Łatwiej zrobić to drugie i po pewnym czasie sytuacja się unormuje. Jedynym sensownym sposobem walki z inflacją jest podwyższenie stóp procentowych. Robi się to po to, by ludzi odwieść od zaciągania nowych kredytów poprzez wzrost kosztów rat oraz ograniczenie zdolności kredytowej. Każdy wzięty kredyt w banku kreuje następne pieniądze z próżni, podkręcając inflację jeszcze bardziej. Trzeba to zastopować. Wszystko fajnie, tylko nasz rząd zamiast grać z RPP do jednej bramki robią coś całkowicie odwrotnego. Drukują następne pieniądze, które są wpuszczane w obieg. Na naszych oczach zaczyna rozgrywać się scenariusz grecki. U nich w latach 80 rząd robił to samo co obecny PiS. W Grecji wiadomo jak to się skończyło. To bomba z opóźnionym zapłonem i każdy kto choć trochę kuma ekonomię zgodzi się z tym. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo czeka zwykłego Kowalskiego tylko w kilku ratach. Dodatkowo zapłaci za te podwyżki w firmach, bo koszty zostaną przeniesione na konsumenta końcowego. Żyć nie umierać w tym pięknym kraju. Miska ryżu coraz bliżej 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobbuilder Jeszcze nie widziałeś ceny od sierpnia, 2,6zł netto za energię w szczycie i 2,30zł pozaszczytowy w enea. Do tego przesył i VAT i mamy ponad 3zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mac08

Agregat jaki kupiłem spala około 0.8 litra na godzinę i produkuje około 2KW. Jak paliwo trochę jeszcze stanieje (wcale nie za dużo) będzie taniej z agregatu 🙂  

A jeszcze dodam PC bez PV super inwestycja 🙂 

Edytowane przez daromega
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekonomicznie typowy Polak cofnie się do wczesnych lat 90. Znów będzie bida, syf i kombinatoryka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MrWolf napisał:

Ekonomicznie typowy Polak cofnie się do wczesnych lat 90. Znów będzie bida, syf i kombinatoryka 

Już kombinują jak żarówkę bez prądu zasilić 🙂 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, daromega napisał:

Agregat jaki kupiłem spala około 0.8 litra na godzinę i produkuje około 2KW. Jak paliwo trochę jeszcze stanieje (wcale nie za dużo) będzie taniej z agregatu 🙂 

Tyle to on może pali w chińskim prospekcie, bo niestety agregatów benzynowych o sprawności 25% nie produkuje nikt. Niski stopień sprężania, kiepski gaźnik i gigantyczne straty na chłodzeniu powietrznym sprawiają, że sam silnik rzadko ma taką sprawność, a teraz pomnóż to przez sprawność prądnicy i elektroniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH

Nie wiem co tam chińczyki piszą. Mój jest koreański 🙂 Ale niech tam będzie na Twoje. Inaczej mówiąc kolokwialnie pali ile mu się wleje 🙂

Zawsze można też żarówkę przerobić i świecić będzie na byle czym. Wielu bez nawet chińskiego agregatu mogą tej zimy doświadczać regularnie problemy z napędem kotła. A w kolejnym czasie tym bardziej jak już odetną prąd bo rachunki za prąd nie popłacone, bo kredyty gniotą, ceny żarcia w kosmosie, ceny opału w kosmosie etc. i nie ma jak i z czego nawet na 5 etatach tego spiąć. Ale tam z wiejskiej powiedzieli Polak zaradny to da radę. Trzeba im wierzyć do końca.............

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik jest koreański? Wygląda na chińską podróbę starej Hondy. 

30 minut temu, Mac08 napisał:

Jeśli ciepło z agregatu zostanie w domu to sprawność 20% może zadowolić.

W wielu firmach tak jest - silnik na gaz ziemny zasila sprężarkę powietrza, wody lodowej, generator prądu, a ciepło ze spalin i wody jest odzyskiwane. Znany koncern nawet CO2 ze spalin gazuje swoje napoje:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest weekend, to może coś pozytywnego w tym temacie.

Otóż pan Maciej stanowczo twierdzi, że dopłata do węgla, to KOMLETNY SKANDAL.
Nie może uwierzyć, że ktoś obecnie może zużywać rocznie 3 000 kg węgla na cele grzewcze, kiedy on w swojej 80 m2 stodole (po przeliczeniu) zużywa rocznie tylko 125 kg węgla na cele grzewcze.

Miłej lektury.
źródło:

 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać nie ohaczył w deklaracji odpowiedniego okienka. Jak by do prądu dopłacali to by się tylko oblizał i kto wie, może i do 18 podkręcił tej zimy. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut obejrzałem i moja cierpliwość się wyczerpała.
Dziadek w kółko nawija o "jakimś Damsztafie", o swoich fenomenalnych obliczeniach zaciągniętych z internetu i dopłacie do trzech ton węgla jako skandal.

"I zwróćcie Państwo uwagę", że:
→ nie ma czegoś takiego jak "2000 stopni temperatury". Ekspert nie wie, że temperaturę mierzy się w stopniach Celsjusza, stopniach Fahrenheita lub Kelvinach? I skąd w ogóle on te 2000 wziął?
→ 3.2kW to jest moc, a ilość energii/pracy podaje się w Dżulach lub kW/h. O tym dziadek zapomniał i wszystko poplątał.
→ 10W/m² razy powierzchnia czyli 80m² równa się 80W? To chyba jakaś wyższa matematyka. 😄 
Jeśli zastosował ją do swych wyliczeń, no to brawa brawa. I już wiadomo skąd te "2000 stopni temperatury". 🤣 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Maciej prowadzi/tworzy wywiad chaotycznie. Chce przekazac swoja wiedza ale za bardzo kompresuje czas  i wychodzi z tego niezrozumiały przekaz. Skacze po tematach nie dokończywszy poprzedniej mysli. Myli sie (slownie) w jednostkach lub wartosciach. Ma wiedze (lub praktyke) tylko ze nie potrafi jej wylozyc - szkoda.

Ja uwazam tez, ze domow pasywnych lub bardzo nisko energetycznych nie ogrzewamy Pompami Ciepla!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PioBin napisał:

,,, Ja uwazam tez, ze domow pasywnych lub bardzo nisko energetycznych nie ogrzewamy Pompami Ciepla!

 

Pan Maciej nie używa do dogrzewania domu pompy ciepła. 

Zamiast wyrzucać z rekuperatora na zewnątrz domu ciepłe zużyte powietrze (pobierane z gruntowego wymiennika ciepła), wykorzystuje ten odpad do podgrzewania CWU w pompie ciepła powietrze woda za 4 000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namieszał z jednostkami i mówcą nie jest, ale największą robotę robi u niego gruntowy wymiennik ciepła i szczelność przegród z rekuperacją.  Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy że można mieć klimatyzację bez klimatyzatora, a zimą ogrzewać powietrze, które ma dużo wyższą temperaturę niż na zewnątrz. To są bardzo duże oszczędności. Trzeba wiedzieć o co mu chodzi, by go zrozumieć bo dość chaotycznie opowiada, ale ma rację w tym co mówi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC i wentylacja mechaniczna (rekuperator) ma bardzo duzy sens eksploatacyjny (komfort temperaturowy i przeplyw powietrza) ale ekonomicznego niewielki.

Jak policzymy koszt montazu rekuperacji kilka lub kilkanascie tysiecy, GWC podobnie (a jeszcze dochodzi w ogole mozliwosc jego montazu), zuzycie energii elektrycznej, konserwacja techniczna (filtry, czyszczenie) a dom uzytkuje tylko jeden Pan Maciej to ekonomicznie nie starczy mu zycia na zwrot z tej inwestycji.

Zeby jednak nie wszystko przeliczac na pieniazki ja ostatnio (obecnie) montuje zbiornik do deszczowki koszt inwestycji to okolo 10tys. i praca wlasna. Woda u mnie po 2 za m3. Nie wiem czy dozyje zwrotu z tej inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób studnie zamiast zbiornika na deszczówkę. 

Montaż GWC jeśli się przewidzi na etapie budowy to nie jest aż tak drogi, a robi robotę. Każde modernizacje są kosztowne jeśli nie przewidzi się ich na etapie budowy. Zwykle jak budujemy to nie mamy tej wiedzy, którą nabywamy później. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBinBędziesz korzystał ze zwrotu kosztów z programu moja woda? Generalnie przez ten program jak każdy z dopłatą ceny materiałów i akcesoriów do zbierania deszczówki wywalił w kosmos. Co z tego, że oddają dużą część zainwestowanej kasy, gdy nawet po zwrocie kosztuje Cię to więcej niż powinno. Zbiorniczek z plastiku 300 litrów w kształcie ładnej amfory kosztuje 600-700 zł. Za kawałek plastiku! Olałem temat z dotacją (trzeba cały projekt zrobić i przedstawić do akceptacji itd. bzdura) kupiłem używany Mauser 1000 litrów, podpiąłem zbieracz pod rynnę. Pod dwie następne też podepnę zbieracze tylko tam że względu na ilość miejsca pójdą zbiorniki PVC elastyczne po 500 litrów każdy (z outletu, kiedry w które wsadza się pręty usztywniające miejscowo się rozklejają, więc są przecenione o połowę. Kupię specjalny klej i z głowy). Ze wszystkim zmieściłem się w 1000 złotych. Mauzer zamontowałem na wysokości 90 cm. Po dodaniu wężyka na dole do ziemi, będzie jakiejś dwa metry słupa wody. Być może przy wężu 3/4 cala pójdzie grawitacja do myjki ciśnieniowej. Jak nie to dokupię pompę na wyjście z Mauzera. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.