Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekaw jestem jak społeczeństwa i narody żyły przed  erą intensywnej eksploatacji węgla kamiennego.

Wiem, że dla większości te osławione 19 *C w przestrzeni mieszkalnej, to temperatura wielce nieadekwatna do obecnego rozpasania wielu społeczeństw.
Dalej gnuśniejcie w tych niewietrzonych izbach, byle by było ciepło.

Ja nadal uważam, że od chłodu raczej nikt nie umarł. Ale mogę się mylić. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od chłodu nie, ale od grzyba tak! Wentylacja to jeden z najczęściej pomijanych aspektów podczas eksploatacji, czy budowy domu.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Ciekaw jestem jak społeczeństwa i narody żyły przed  erą intensywnej eksploatacji węgla kamiennego.

Wiem, że dla większości te osławione 19 *C w przestrzeni mieszkalnej, to temperatura wielce nieadekwatna do obecnego rozpasania wielu społeczeństw.

W sumie to nie wiem do czego bijesz?

Mam ocieplony stary dom, zmniejszyłem zapotrzebowanie na opał pewnie o 40-50% i teraz mam trzymać rodzine w 19 bo to rozpasanie ;).

Oczami wyobraźni już widzę jak pojawia się propagandowe spoty zmniejsz temperaturę bo: Putin, ocieplenie klimatu i inne bzdury a w tym samym czasie na szczyty debatujece o klimacie przyleci setka prywatnych odrzutowców z całego świata ;).

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przyjąć do wiadomości, że tłumaczenia wyczerpują swój limit. A korzystanie na zaletach zdrowego stylu życia nie ma nic wspólnego z podążaniem za emocjami, które wołają: „nie strasz nie strasz”. 
Powyższa tabela, już jest luksusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest zimno i zimno w domu, to zazwyczaj populacja się zwiększa 🤣

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, o6483256 napisał:

Jak jest zimno i zimno w domu, to zazwyczaj populacja się zwiększa 🤣

Ja bym dołożył do tego brak elektryczności w długie zimowe wieczory .😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel dla gospodarstw domowych niech dają w cenie takiej jak płacą elektrownie  266 zł t .Przy 16*C organizm sam zaczyna spalać tkankę tłuszczową może to nowy program do walki z otyłością .Mamy już podobne programy  odchudzające nasze portfele teraz  pewnie będzie następny dobierający się bezpośrednio do naszej skóry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy nadal wierzycie, że obecne ciepłolubne kobiety zechcą cokolwiek z siebie zrzucić w zimnej sypialni?

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus dobre, dobre! Jest szansa, ze tylko beda chcialy sie przytulic pod kolderka bo z zrzuceniem to nie wierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin Jestem w tym temacie bardziej praktykiem, niż teoretykiem, gdyż mam umiarkowanie ciepłolubną kobietę, więc moje obawy biorą się z życiowej obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2022 o 11:38, sambor napisał:

Teraz wolność to zimno a dawno, dawno temu - innym wolność kojarzyła się z pracą (Arbeit......)

Za jednym jak i drugim wyłania się głupota Niemiec .Niech sobie teraz sami przykręcają termostaty a już śpiewają żeby się z nimi dzielić zasobami gazu i wspólnie ograniczać zużycie i cierpieć w zimnie za to nam  w nagrodę dokładają  kolejne sankcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcus312 napisał:

Za jednym jak i drugim wyłania się głupota Niemiec

Takie pol na pol. Oni przykrecili sobie gaz (tyle ze dali sobie wiecej czasu) a my i wegiel i gaz i rope.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsekwencje złych decyzji polityków ponoszą obywatele, którzy nie mają na nie wpływu. 

Jedynym rozwiązaniem jest obniżenie kosztu  kWh we własnym zakresie - w zależności kto? - czym pali? 

Węgiel w wiadomościach reżimowej TV to nie ten sam który jest w Twojej kotłowni/ lub go nie ma.   

1 priorytetem jest ciepło w domu, a 2 priorytetem jest zielona energia. Jeśli zielona energia będzie droższa to przebije się tylko w mediach, a nie pod dachami. 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym ale u mnie w mieścinie na składach opału nie brakuje. Wszystko jest, cen co prawda nie znam ale przypuszczam, że większość albo ma już opał albo czeka na niższą cenę tak jak moi teściowie. Z tego co obserwuję i słyszę od różnych ludzi obecnie największym problemem (chociaż to złe słowo) jest zakup samochodu. Takiego bumu na kupno aut nie wiedziałem przez 30 lat na pewno.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał:

Oni przykrecili sobie gaz

Ja tam gazu bym im nie żałował niech wypłacą najpierw zaległości jakie się Polsce należą a sięgają od drugiej wojny światowej a potem można napełnić ich magazyny.Cierpimy teraz wszyscy za nieudaną politykę Niemiec i oni już sami do tego się przyznali ,myślę że w końcu skruszeją i zacznie się jakaś nowa porządna współpraca na równych zasadach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Ptaszniko napisał:

Takiego bumu na kupno aut nie wiedziałem przez 30 lat na pewno

Ten problem występuje wszędzie. Popyt przewyższa podaż,wiec i stare szroty wyceniane są 1.5-2 x więcej niż przed pandemią. Tacy Amerykanie kupili tylko 15 mln nowych samochodów w 2021, a wcześniej średnia 17-18 mln,no i teraz stary złom sprzedaje się pięknie,jak na całym Zachodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2022 o 18:06, marcus312 napisał(a):

zaległości jakie się Polsce należą a sięgają od drugiej wojny światowej

Których się zrzekliśmy w 1953. 

 

Cytat

23 sierpnia 1953 r. rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pod naciskiem Związku Radzieckiego ogłosił, że jednostronnie zrzeknie się prawa do reparacji wojennych od NRD z dniem 1 stycznia 1954 r., z wyjątkiem reparacji za nazistowski ucisk i okrucieństwa.

 

*** aka Morawiecki wiedział że braknie węgla już w dniu napaści kacapów na Ukrainę.

 

Cytat

 

Tarcia w rządzie. Morawiecki miał wiedzieć o tym już od lutego. „Powinien za to polecieć”

 

Tarcia w rządzie Mateusza Morawieckiego. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że o możliwym braku dostaw węgla kamiennego z Rosji premier rządu warszawskiego miał być ostrzegany przez minister klimatu Annę Moskwę już w pierwszym dniu wojny na Ukrainie. I co najmniej od tamtej pory w Radzie Ministrów ma trwać gorąca debata na temat tego, kto ma kupować węgiel.

Według gazety pierwsze pisemne ostrzeżenie o możliwym przerwaniu dostaw węgla z Rosji miało trafić na biurka szefa rządu warszawskiego Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina już 24 lutego, czyli w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pochodziło ono od minister klimatu Anny Moskwy. Szefowa tego resortu miała też poinformować o swoich planach złożenia wniosku do premiera ws. zwiększenia zapasów węgla przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) lub utworzenia specjalnej rezerwy.

Jednak, powołując się na rozmówcę z KPRM, DGP podaje, że wówczas działania RARS miały obejmować zapasy węgla dla elektrowni i ciepłowni – nie zaś dla odbiorców indywidualnych. Dla tych ostatnich węgiel miały kupować spółki.

Na pismo Moskwy zareagował Sasin – na początku marca. Szef MAP był przychylny postulatom minister i sugerował dalsze kroki, w tym rozważenie zakupu węgla z importu przez RARS. Miałoby to stanowić uzupełnienie innych działań – zwiększenia wydobycia węgla w kopalniach czy importu tego surowca przez państwowe spółki. Już na początku marca Sasin szacował, że niedobór węgla energetycznego może wynieść około 3 mln ton.

Z relacji gazety wynika, że kilka dni później na biurko Morawieckiego trafiło kolejne pismo do minister klimatu. Tym razem szefowa resortu zwróciła się z prośbą o pilne podjęcie decyzji o utworzeniu rezerwy strategicznej węgla kamiennego. Jak podkreśliła, wspiera ją w tym Jacek Sasin. Szefowie MAP i resortu klimatu wspólnie postulowali też rozważenie zakupu węgla z importu, a także by RARS magazynowała i transportowała ten surowiec.

Według DGP reakcja premiera rządu warszawskiego miała nastąpić dopiero w pierwszej dekadzie maja. Wówczas zadecydował on o „utrzymaniu rezerwy” węgla. Zgodził się jednak na ilość mniejszą od postulowanej.

24 czerwca z Ministerstwa Aktywów Państwowych do KPRM miało – w trybie niejawnym – trafić pismo przypominające o problemie z dostępnością węgla.

Węgiel miały zakupić spółki. Jak się jednak okazało podczas poniedziałkowej narady, ostatecznie tego nie zrobiły. Od początku miały się uchylać od tego zadania, wskazując m.in. na Kodeks handlowy czy Kodeks pracy. Na te problemy wskazywał Sasin.

– Od pierwszego dnia mieliśmy wrażenie, że nikt nie chce się tym zająć. Sasin boi się buntu w spółkach górniczych w związku z tym, że ściąga węgiel z zagranicy, zamiast wydobywać krajowy. Jakby ci, którzy są za to bezpośrednio odpowiedzialni, wzięli się za to dwa miesiące temu, byłoby to bardziej realne. Dziś nie ma wyjścia, trzeba robić wszystko, co się da – miał powiedzieć gazecie współpracownik premiera rządu warszawskiego.

13 lipca Morawiecki wydał dwóm spółkom polecenie w tej sprawie. Według KPRM rozwiewa to wszelkie wątpliwości prawne. Kancelaria premiera uważa to też za dowód, że MAP nie był w stanie zmusić spółek do zakupu węgla. Z kolei otoczenie Sasina podkreśla, że to on miał rację, wskazując na problemy prawne.

Jak przypomina DGP, polecenie premiera zostało wydane na podstawie „specustawy ukraińskiej” z 12 marca. Dwie spółki – Węglokoks i PGE Paliwa – są zobowiązane do końca sierpnia zakupić węgiel energetyczny w ilości odpowiednio: 2 mln i 2,5 mln ton. Do Polski ma on trafić najpóźniej pod koniec października 2022 roku.

Jak przypomniał na Twitterze publicysta Łukasz Warzecha, Morawiecki w kwietniu ogłosił tzw. ustawę sankcyjną, w której zawarty był zapis dot. embarga na rosyjski węgiel. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 14 kwietnia 2022 r.

...

 

https://nczas.com/2022/07/16/tarcia-w-rzadzie-morawiecki-mial-wiedziec-o-tym-juz-od-lutego-powinien-za-to-poleciec/

 

 

Edytowane przez marcin
Prosiłem wielokrotnie aby we wpisach związanych z polityką nie używać prowokujących zwrotów/przezwisk/itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Premier pytany był o wzrost cen peletu. - Oprócz węgla jest olej opałowy, jest pelet, jest ekogroszek, są różne nośniki energii. Będziemy pracować nad takim mechanizmem, żeby po pierwsze tego peletu było więcej, bo jak będzie go więcej, to cena pójdzie w dół, dzisiaj jest cena wysoka. Mamy pewien pomysł, jak wykorzystać import z Ukrainy, aby tego peletu było jak najwięcej w Polsce - poinformował premier.”

zrodlo:  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/import-peletu-z-ukrainy-premier-mamy-pomysl/yb3jflk,79cfc278

Nie cieszyc sie ale jest swiatelko w tunelu (aby tylko to nie byl  pociag 😉 )

No brawo za pomysl! - o czym piszemy tutaj od jakiegos czasu - teraz zrobic Panie Premierze!

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On nie musi wiedziec ze to drobne a tamto grubsze czy mial i czy to 32.1 czy 32.2 on nie musi wiedziec co to pellet i z czego i jak sie robi - on niech to i tamto „zalatwi” i ten wegiel i ten ekogroszek i ten pellet - od tego ma ludzi wokol siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marcus312 napisał:

Cierpimy teraz wszyscy za nieudaną politykę...

Do cierpiętnictwa można przyzwyczaić, budować też nań swego rodzaju karierę, nie mając prócz tego nic do przekazania i zaproponowania.

Szanowny @marcus312 zdumienie i rozczarowanie, niepodobne do tych z historii dopiero nadejdą.
Jeśli dzieje Ci się krzywda już dziś, przyczyn szukaj na mapie świata, bo stawka jest równie wielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

🤣

 

Jak rząd PIS kłamie:

 

 

 

Cytat

 

Węgiel na rynkach w większości zakontraktowany. Polacy będą marznąć zimą w domach?

Jeszcze niedawno Polacy odetchnęli nieco z ulgą, gdy pojawiła się opcja na tani węgiel na zimę. Co prawda to jedynie 3 tony, ale dobre chociaż tyle. Tymczasem sytuacja z czarnym paliwem bardzo się zmieniła. Węgla w Polsce brakuje, więc rządzący ruszyli na zakupy. Zapasów na zimę nie ma.

Tani węgiel, a raczej jakikolwiek węgiel na zimę pilnie poszukiwany
Premier wydał decyzję administracyjną, by pilnie zakupić węgiel na zimę dla Polaków. Ta decyzja ma zabezpieczyć Polaków, którzy do tej pory węgla za zimę nie zakupili. Spółka PGE Paliwa ma sprowadzić do Polski 2,5 mln ton węgla, a spółka Węglokoks – 2 mln ton.

Zakupy mają zostać zrealizowane do 31 października 2022 roku. Problem w tym, że liczba chętnych na taki zakup od kilku miesięcy znacznie wzrosła, więc istnieje obawa, że węgiel został na zagranicznych rynkach już zakontraktowany.
Polska ma zaś puste magazyny.

 

https://wrc.net.pl/mh-wegiel-na-rynkach-w-wiekszosci-zakontraktowany-polacy-beda-marznac-zima-w-domach?amp=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.