Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Animus napisał:

Wchodzenie do takich opuszczonych od dawna miejsc, to wielkie ryzyko. 

Chyba nie zrozumiałeś do końca. To nie jest opuszczone miejsce, ale na publicznym filmie autor (znany lokalnej straży) nie może powiedzieć inaczej. Jeśli ktoś był górnikiem do końca wałbrzyskiego wydobycia, to ma najmniej 5 dych. Roboty w Toyocie, Cersanicie czy innej firmie na strefie w tym wieku nie dostanie, a tu wbrew pozorom mają kilkanaście tysięcy do podziału po dniówce, więc i młodzi chętnie się garną. Jakość węgla jest wybitna, więc czarny rynek stałych klientów stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, berthold61 napisał:

Tanieć raczej nie będą to pewne bo przewidują wzrost sprzedaży ponad 100 procent 

Tego nie wie nikt na dzisiaj co będzie. Jeszcze niedawno bez 30-40 tysięcy do pompy podejścia nie było. Dzisiaj za dychę można kupić. Nie wiadomo co zrobią z cenami energii po nowym roku. Jak je "odpowiednio uwolnią" a do tego z PV jest co jest, mogą pompy polecieć jeszcze na dół i zbliżyć się bardziej do cen klimatyzatorów. To nie węgiel, że jak górnik nie wykopie to nie ma. Producentów będzie przybywało nie odwrotnie jak będzie popyt. Ja jestem bardziej zdania, że trzeba poczekać przynajmniej do wiosny niż teraz kupować. Poza tym mebel w garażu a gwarancja leci. To też nie jest prawidłowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa, spójrzcie tylko na rynek samochodów. Niby technologia stara ale nowsze samochody wcale tańsze nie są, wręcz przeciwnie. To samo tyczy sie pomp. Wymogi stosowania czynników ekologicznych, energochłonność, to zawsze będzie odciskać swoje piętno na cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, HarryH napisał:

Chyba nie zrozumiałeś do końca. To nie jest opuszczone miejsce, ale na publicznym filmie autor (znany lokalnej straży) nie może powiedzieć inaczej. Jeśli ktoś był górnikiem do końca wałbrzyskiego wydobycia, to ma najmniej 5 dych. Roboty w Toyocie, Cersanicie czy innej firmie na strefie w tym wieku nie dostanie, a tu wbrew pozorom mają kilkanaście tysięcy do podziału po dniówce, więc i młodzi chętnie się garną. Jakość węgla jest wybitna, więc czarny rynek stałych klientów stabilny.

Może i masz rację, ale patrząc na liście, nie wygniecioną trawę,  roślinki dookoła, to już opuszczone wyrobisko, nie widziałeś jak wygląda czynne?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samochodach normy emisji spalin są już absurdalne, z każdym rokiem obligatoryjne jest coraz więcej systemów bezpieczeństwa. To nie jest dobry przykład. Mimo wszystko ceny w Euro nie szaleją, to PLN stacza się na dno.

@Animuspierwszy przykład z googla z poprzedniego sezonu grzewczego: W lasach Nadleśnictwa Wałbrzych należy uważać na biedaszyby — Lasy Państwowe

Możesz wpaść na Barbórkę do Wałbrzycha, biedaszybnicy idą w oficjalnym pochodzie. Nawet maja swój symbol - przycięty oskard.

Warto poczytać też o Żył i uczył się dzięki biedaszybom | Polska Times - trochę inne światło, niż oficjalna propaganda.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to nie jest prom kosmiczny. Ba to nie jest nawet samochód. To zwykły klimatyzator nieco inaczej zrobiony. Ludzie którzy to kumają z powodzeniem klimatyzatory na PC przerabiają więc żadnych czarów w tym nie ma. Dlatego nie jestem napalony na magazynowanie tego na rok. Czy lodówek brakuje, zamrażarek czy klimatyzatorów ?. Nie jest tego do oporu. Kiedyś za kineskopowy TV 32 cale zapłaciłem 5000. Dzisiaj za LCD 50 cali płaci się nie wiem z 3000 ?. To jest masówka, a każdemu zależy żeby zarobić a nie kisić na magazynie. Tego będzie coraz więcej. Do tego będzie / już jest rynek wtórny za 30% ceny. Więc ja raczej spokojnie poczekam na rozwój wydarzeń. Wszystko co jest w miarę nowe zawsze jest obrzydliwie drogie. Gdy staje się popularne i rynek się nasyci ceny spadają.

Edytowane przez daromega
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, daromega napisał:

Dzisiaj za LCD 50 cali płaci się nie wiem z 3000 ?

Za w miarę markowy 1500, a mniej markowy od 1200 🙂 Ale tutaj akurat jest jednak pewien rozwój technologii w to zaangażowany. W przypadku PC wg mnie większe znaczenie ma prawo popytu/podaży.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę bo z 6 lat temu kupowałem właśnie za trójkę LCD 50.

Ale wracając do PC nie tylko popyt. Ta technologia też się rozwija. Przypomnijmy sobie PC sprzed kilku lat. 0 do max -5 stopni jako tako. Później słabo albo wcale. Co mamy dzisiaj ? -20 czy nawet -25. Więc nie stoją w miejscu. To też się rozwija bo jest pewną alternatywą i zainteresowanie coraz większe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przykład samochodów jest nieodpowiedni, to dlaczego pompa na propan, czyli chyba najtańszy z czynników nadal jest droga. W samochodzie można sobie nabić klimę propanem i to chodzi najlepiej, ale pompę, czyli coś jak klima, trzeba wyceniać na chore pieniądze. Tanio już było, popyt jest i będzie coraz większy. Niedługo branża zacznie lobbować żeby im konkurencji z przeróbką klimatyzatorów na pompy za dużej nie zrobić. To tylko kwestia czasu. Dlatego jak robić coś to myśleć już teraz i szukać okazji żeby kupić sensowne rozwiązanie w zależności kto co lubi i na co go stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym propanem to się zrobił szum i afera jak R134 XXX % do góry poszedł z dnia na dzień i serwis klimy skoczył ze stówki na trzy stówki. Działa podobno propan ale to też nie do końca bo sam propan się nie nadaje, trzeba go trochę pomieszać etc. Za dużo by o tym pisać a nie o tym temat. 

@carinus

Cały czas upieram się, że PC to nie jest węgiel i nie ma co pędzić jak w sklepie PGG 🙂. Ja tylko tak dla przykładu wkleję link z OLX. Wielu z tych co tym handlują są też instalatorami. Jak by tak uczciwie, popytał, pogadał, z tym czy tamtym to PC z montażem w dyszce by zamknął.

https://www.olx.pl/oferty/q-pompa-ciepła-monoblok/?search[order]=filter_float_price%3Aasc&search[filter_float_price%3Ato]=10000  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, damdam napisał:
52 minuty temu, carinus napisał:

 W samochodzie można sobie nabić klimę propanem i to chodzi najlepiej

a to jest legalne?

Witam.

A czy samowolna przeróbka cetryfikowanego , homologowanego, dopuszczonego do użytku w UE urządzenia, które posiada w sobie f-gazy jest dozwolona czy legalna???

Nie jest, a w necie pełno wskazówek.... oficjalnie i bez ogródek. A jest jeszcze takie coś jak inwentaryzacja źródeł ciepła.... Oczywiście to tylko slogan, ale jeśli ktoś się uprze i będzie bardzo skrupulatny w egzekwowaniu przepisów....  a i zgłoszenie samych PC...

Myślę że czas pokaże...

Apropos:  dla zainteresowanych... widziałem, słyszałem i dotykałem zwykłego T-Capa 9kW/2018rok(split) w oryginale na R410a nabitego czynnikiem R32, i będę miał go na oku razem z moim instalatorem, gdyż ta pompa jest niedaleko mnie. Po kilku dniach pracy nie zaobserwowano żadnych różnic w pracy czy w uzyskach czy wykresach. Trzeba tylko mniej czynnika ładować. Zobaczymy jak się ochłodzi. Ha Ha ha...

Pozdrawiam YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
48 minut temu, daromega napisał:

Z tym propanem to się zrobił szum i afera jak R134 XXX % do góry poszedł z dnia na dzień i serwis klimy skoczył ze stówki na trzy stówki. Działa podobno propan ale to też nie do końca bo sam propan się nie nadaje, trzeba go trochę pomieszać etc. Za dużo by o tym pisać a nie o tym temat. 

@carinus

Cały czas upieram się, że PC to nie jest węgiel i nie ma co pędzić jak w sklepie PGG 🙂. Ja tylko tak dla przykładu wkleję link z OLX. Wielu z tych co tym handlują są też instalatorami. Jak by tak uczciwie, popytał, pogadał, z tym czy tamtym to PC z montażem w dyszce by zamknął.

https://www.olx.pl/oferty/q-pompa-ciepła-monoblok/?search[order]=filter_float_price%3Aasc&search[filter_float_price%3Ato]=10000  

Działa tak samo bo to pochodne izobutanu , sam napełniałem nie raz i wszystkie auta banglają do dziś gorzej z tymi nowymi wynalazkami tak z 5 lat wstecz tu po ptokach .

tak to się szuka Pompa ciepla przerobiona z klimatyzacji 10 kW Kraków Stare Miasto • OLX.pl

Edytowane przez berthold61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien Dobry. Tu SIBUGOL - EKOGROSZEK OGIEN  - Kontaktujemy sie, bo mamy SUPER PROMOCJE na Wegiel, EkogroszekjestSuchy. Wszystkie szczegoly pod nr tel 669132428
 

Odpisalem: Dziekuje nie jestem zainteresowany. Za drogo.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było im ten wykres wysłać 

https://www.wnp.pl/gornictwo/notowania/ceny_wegla/

I napisać że czekasz na SUPER PROMOCJE adekwatną do cen rynkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wegiel jedzie „gdzies” do chin. To dalej bedzie jechal bo jest zakontraktowany a u nas co ma ten wykres z cen swiatowych zmienic?

Ile juz wykresow bylo o cenach ropy na swiecie - a na stacjach 10gr w gore lub 10gr w dol.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, berthold61 napisał:

Ja znam to ogłoszenie. I właśnie mocno się zastanawiam czy monoblok np. ten Haier co kupiłeś, nie będzie gorszy w moim przypadku od splita. Planuję pellet na mrozy więc PC do pewnej opłacalnej temperatury a później pellet. I ten monoblok jak będzie stał i zamarzał to też lipa. Patrząc co się dzieje i co gadają o gazie i energii - czyli możliwe wyłączanie województw z prądu na kilka dni to co zrobię z tym monoblokiem na wodzie ?. Wymiennik obniża sprawność. Agregat to najdroższy możliwy prąd więc odpada. Zalany glikolem też traci sprawność, a tego bym nie chciał. Jest tyle niewiadomych na dzisiaj dla mnie jeszcze, że naprawdę nie wiem sam jak to się wszystko u mnie jeszcze potoczy.

Wiem natomiast jedno. Córka założyła PC równo 2 tygodnie temu. Wcześniej propan z butli. Dom nowy 3 lata ponad 220 metrów do tego założyli wielki CWU chyba z 250l.  Do wczoraj zużyła bez PV 435 KWh. Cenowo niewiele więcej wyszło niż ja spaliłem węgla w tym czasie. U mnie jest pół tyle do grzania i bez CWU co u córy ale u mnie pójdzie na grzejnikach. U niej 100% podłoga. Więc problemu w wyborem źródła ogrzewania już nie mam, tylko kwestia jakiego typu żeby było najkorzystniej i najmniej strat. Dlatego mi się tak bardzo nie pali z tym kupowaniem już natychmiast bo wiem, że tego nie zabraknie. Cenowego szaleństwa też się nie obawiam w tym przypadku. A daję sobie czas na doczytanie tego dokładnie bo wydać kasę to nie jest problem. Ale później nie ma już odwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się musiało tak skończyć, ale na to że ceny detaliczne spadną, to bym nie liczył. Za bardzo wszyscy się już do nich przyzwyczaili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujac po ~700 na kopalni kilka ton. Stojac 3dni (auto +kierowca), wliczajac transport do miejsca docelowego, koszt skladowania i obslugi (pracownik, rozladunek, zaladunek). Chca cos zarobic i zaplacic CIT, VAT, dochodowy, cukrowy, energetyczny, pogodowy i sral piec wie jaki jeszcze podatek to sam bym sprzedawal po 1200-1500 i ani grosza mniej! Nikt glupi dokladac do biznesu nie bedzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.