Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz las, i lubisz siekierkę to brakuje jeszcze jakiejś wiatki żeby zrobić zapasu na kilka lat. 

Tą sosenką też bym się zbytnio nie przejmował. 

Co się osmoli to się "wypoli"

 

Jak będziesz palił drewnem to bierz wooda. Po co ci węgiel po 2k za tonę. Nie wydaje mi się żeby był tańszy w przyszłym sezonie

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie,wiaty nie trzeba 😄

490047442_okrglak.thumb.png.b877948b494a5e2cd6ca5e14563e6699.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto tutaj mówił że sosna jest mało kaloryczna, wręcz przeciwnie. Tyle że spala sie szybciej, ale to ciepło za mniejsze pieniądze niż każde liściaste. Trochę sadzy tragedii nie robi.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sosnę w atmosie utylizuje, u mnie w ds zamiast wody (kondensatu) lała się gęsta smoła do popielnika i drzwiczkami, nie dało się tego wypalić sosną, coś liściastego było potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiaty nie trzeba. Mam gdzie składować drewno aby przeschlo itp...trzebs je tylko co jakiś czas przywieźć...siekiery się nie boje. 

Myślę że chyba zdecyduje się na tego 18wooda bo ta komora załadunkowa mnie przekonuje. Nie będę musiał przecinać tego drewna które już mam porąbane i schnie..

Jeśli chodzi o węgiel to nie zamierzam raczej nim palić..wypale tylko ten węgiel tkort mam a który zakupiłem razem z domem i wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalanego drewna to jak dla mnie sosna za szybko się wypala. Nie ma to jak twarde, suche drewno liściaste. W przeważającej części sezonu grzewczego wystarczy mi do ogrzania chaty jeden wsad takiego drewna na dobę. A sosna, no cóż ledwo naładuje do pełna a za 2h już pomału byłoby trzeba dokładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy paleniu z buforem czas spalenia drewna ma drugorzędne znaczenie, bo nie korzystamy z ciepła bezpośrednio z kotła.

Ile masz tego lasu, zastanawiam się ile hektarów potrzeba na dom jednorodzinny 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi to skąd wiedzieć ile lasu potrzeba na dom jednorodzinny...Nie wiem Nie paliłem jeszcze wiec nie wiem jakie zużycia.

Lasu nie mam dużo ok 3ha ale może wystarczy.

Wiem tyle że nawet teraz nie mając gdzie wrzucac tego drewna jest go dość sporo- a to wichura przejdzie i coś połamie a później trzeba sprzątnąć, a to coś uschnie- też trzeba wyciąć. Tak bawię się z tym lasem. W tym momencie mam naskładanego drewna na myślę ok 2-3 sezony. Schnie sobie pod dachem. 

Jeśli nie będzie starczyło to można dokupić...mam znajomego który sprzedaje

Zobaczę.

Myślę że zdecyduję się chyba na ten 18kw ...

Edytowane przez dash4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mcjszt napisał:

Ile masz tego lasu, zastanawiam się ile hektarów potrzeba na dom jednorodzinny

W 10 letnim planie zagospodarowania lasu masz określony limit pozyskiwania drewna z 1 ha. Z dorosłego lasu liściastego będzie to ok 5 m3 (7.5 mp) rocznie. Może być więcej lub mniej,LP pozyskują czasami nawet 9 m3 z ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają cyfry to wiem, jestem leśnikiem. Chodzi mi o bardziej praktyczne przełożenie, bo wielu tutaj się odgraża własnym lasem i grzaniem za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy odgraża?? Nikt nikomu nie grozi. A to że mam własny las to jest tylko moja sprawa.

I kwestia jak go zagospodaruję. 

Tak jak pisałem- w tym momencie mam w cholerę opału tylko z połamanych, wywalonych drzew. Do tego uschnięte itp...

Dla mnie wydaje się wystarczające. A jak nie będzie wystarczało- po prostu kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dash4 Jak chcesz szybko jednym wsadem ładować bufor to bierz 18 kw wood. Po pierwsze ma lepiej rozwiązane podawanie powietrza wtórnego z czym wiąże się sprawniejsze spalanie.Po drugie ma szerszą komorę do spalania drewna.A po trzecie będzie  jeszcze trochę energii ażeby podać jej od razu na instalację(według potrzeby).To tak po krótce....

Trzeba tylko rozważnie zrobić projekt z hydraulikiem co do położenia instalacji...żeby tą energią mieć jak dobrze zarządzać...

Edytowane przez krzych13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mcjszt napisał:

Jak wyglądają cyfry to wiem, jestem leśnikiem. Chodzi mi o bardziej praktyczne przełożenie, bo wielu tutaj się odgraża własnym lasem i grzaniem za darmo.

No i elegancko.

No to odpowiem z własnego doświadczenia. Ogrzewam parter domu tzw klocka, tylko drewnem,góra jest grzana niezależnie. Powierzchnia grzania ok 70 m2, dobrze ocieplone..Strona ciepłowłaściwe.pl podaje że potrzeba ok 5800 kwh/rok (70 m2,parter). I wg moich wyliczeń spaliłem ok 1590 kg drewna tej zimy. Drewno sosnowe (zrzyny) plus liściaste,z przewagą sosnowego. Uśredniając 1 mp suchego drewna mieszanego to ok 410 kg,więc poszło ok 3.5-4 mp drewna. 1590 kg x 4 x 0.8 (sprawność) wtedy wychodzi ok 5100 kwh. Czyli mniej więcej, mógłbym palić częściej,ale nie było potrzeby. Piec Kuzniecow akumulacyjny, sprawność podaję 80%,ale może być więcej.

Ten sam wzór można zastosować do MPMa,biorąc wyniki z ciepłowłaściwe.pl. Można sobie pouśredniać i przygotować np 2 wyniki. Myślę,że w większości można na tych wynikach bazować.

PS. Nawet mając własny las,drewno nie jest darmo, wg mnie pracę przy wycince i zwożeniu także można wyliczyć. Nie zmienia to faktu,że w dzisiejszych czasach lepiej mieć las,niż go nie mieć.

 

tabela drewna.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I

Godzinę temu, krzych13 napisał:

@dash4 Jak chcesz szybko jednym wsadem ładować bufor to bierz 18 kw wood. Po pierwsze ma lepiej rozwiązane podawanie powietrza wtórnego z czym wiąże się sprawniejsze spalanie.Po drugie ma szerszą komorę do spalania drewna.A po trzecie będzie  jeszcze trochę energii ażeby podać jej od razu na instalację(według potrzeby).To tak po krótce....

Trzeba tylko rozważnie zrobić projekt z hydraulikiem co do położenia instalacji...żeby tą energią mieć jak dobrze zarządzać...

Już złożyłem zamówienie właśnie na 18kw WOOD....czekam na proforme a później 3 miesiące na realizację. 

Co do mądrego hydraulika - to może być problem. Swojego pierwszego-delikatnie mówiąc pogoniłem i teraz będę kogoś szukał....zanim się kocioł zbuduje. 

W międzyczasie będę szukał też jakiegoś prawdziwego schematu jak to wszystko u mnie połączyć.

W każdym razie dzięki za info o mpmach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2022 o 19:16, dash4 napisał:

Czyli różnica to tylko wielkość komory zasypowej?? Innych zmian brak?

Dzięki za info.

Jak masz bufor 800l to wood 18 kw bedzie dużo lepszy bo jednym wsadem załadujesz bufor a 14kw nie ,chyba że tylko doładujesz ,14kw z górnym zasypem zmieści około 50kw energii a wood jak ułożysz do góry na max 70kw i wejdą ci kawały 33-35cm a do 14 kw 25-27,14kw to jak jesteś w domu i masz drobnice i górny zasyp wtedy zawsze dosypiesz ale też ten bufor będziesz ładował  4h  a woodem 18kw 3h i masz drugie powietrze wtórne co przy dobrej regulacji pomaga wyeliminować dymienie zupełnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maronka napisał:

,14kw z górnym zasypem zmieści około 50kw energii

800 l  podgrzane o 50 C  to 46 kwh. Kolega zrobi co uważa a jako że już zamówił to  nie ma sensu cudować. Czy kupi taki czy taki kocioł to będzie zadowolony - bo nie będzie wiedzial jakby mu było z tym drugim. To jak z ożenkem.

 Spotyka się dwóch kumpli z wojska. Dawno się nie widzieli.
– Co tam u ciebie słychać…? – pyta jeden.
– Aaaa , nic takiego… ożeniłem się – odpowiada drugi.
– To musisz być szczęśliwy…?
– No…, muszę…

Sądzę że za jakiś czas do 18 tki dołoży się jeszcze z 1000 l buforek i będzie miód. W innym wypadku zimą ani dnia wolnego od palenia i to bez wzglądu na ten czy inny kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oooo Panie- kolejny bufor i to 1000l..na dwa bufory nie mam miejsca. Jak się nie będzie chciało iść rozpalać to kliknę sobie gaz i ten mi ogrzeje...może bo dziś łajza putin zakręcił kurek- wiec jak będzie...

Na 18kw skusiła mnie większa komora Teraz już mam naciętego pału na myślę że ze 3 sezony który schnie. Wiec nie będę teraz skałek przecinał jeszcze żeby wlazło.

Mocą pewnie spokojnie starczyło by mi te 14kw o których pisaliśmy wcześniej bo na 10kw jakoś nie mogłem się zdecydować. Ale już zamówiłem te 18 i klamka zapadła.

Teraz tylko to wszystko podłączyć i będzie git.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja powiedziałbym wręcz, że im drobnej tym lepiej, trzeba tylko uważać żeby nie było układane "na styk" żeby uniknąć zawieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można drobnym ale im drobniejsze tym większa moc i wsad szybko schodzi,ja w moim spalam dosłownie wszystko i drobnicę i grube,najlepiej nie przekraczać 12cm grubości,długość parę cm mniej niż szerokość komory ,w moim to 24-27cm w wood 18kw 30-34cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byście spięli buforem pompę ciepła z MPMem? Kocioł jako źródło awaryjne. Lub przy większych mrozach jak magazyn PV zacznie się kurczyć.
Zastanawiam się jak to rozsądnie podłączyć do bufora. Żeby pompa nie musiała grzać całości.
Zakładając, że króćce to 1,2,3,4 numerowane od góry. Tak będzie ok?
1-PC zasilanie, Kocioł zasilanie, Grzejniki zasilanie.
2-PC powrót
4-Kocioł powrót, Grzejniki powrót.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie za 100pkt, mam w kotłowni wooda, czeka na podpięcie i miałem kontrolę kotłowni z urzędu gminy, pan posprawdzał piec, porobił zdjęcia, eco design jest, norma pn en 303 5 212 jest ale nie znalazł nalepki eco projekt i bardzo się mu to nie widziało, o co chodzi z eco projektem, to jest jakaś następna norma na piece?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pan z gminy coś wie ale za mało Eco design to to samo co Eco projekt

A jak przyczyna tej wizyty była 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaro1987 ale Ty pewnie składasz papiery o dofinansowanie- dlatego przyszedł??

Czy sam z siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego dofinansowania nie biorę, po prostu w roku chciałem wyskładać kotłownię 5klasy bo stary kocioł był robiony przez lokalnego spawacza, super się pali ale do grudnia muszę wywalić, a kontrola była przypadkowa bo pan był u mnie w innej sprawie i bardzo chciał zobaczyć kotłownię... 

Czyli eco design i ta norma wystarcza żeby zachować wszystkie nowe normy 5 klasy kotła?? Oczywiście będzie bufor 1000l i zawór afriso 60stopni. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.