Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro gaz kosztuje 17 gr za kWh, to pellet musi kosztować <700 pln by być tańszy od gazu. Może taki kupisz... A teraz porównaj ceny kotłów. No właśnie:-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, robert1991 napisał:

Tak, tylko on porównuje do gazu LPG a ziemny jest ciut tańszy.

Ziemny może jest tańszy ale też mniej kaloryczny biorąc na porównanie m3 tych gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu LPG nie biorę nawet pod uwagę. Czyli gaz ziemny vs pellet - mówicie, że gaz ziemny tańszy.

Powiedzmy, że zdecydowałbym się na gaz ziemny kierując się Waszymi opiniami, że wychodzi taniej i montuje kocioł kondensacyjny na gaz. Musiałbym wymieniać całą instalację z rurami włącznie? Grzejniki żeliwne to na pewno bym wszystkie wymienił, ale czy rury też?

IMG_20210124_095300.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet się nie opłaca, kocioł jest drogi, pellet wrażliwy na wilgoć trzeba mieć gdzie to składować, cena pelletu wysoka i będzie rosnąć wraz z ceną prądu a wiadomo, że prąd będzie drożał mocno, zacznie się kombinowanie na jakości czyli palacz spędzi więcej czasu w kotłowni i serwisie.  

Groszku i węgla nikt nie ruszy jeszcze chwilę przynajmniej tak długo jak kopalnego gazu sieciowego bo ludzie wymienili kotły, elektrownie też będą używać węgla jeszcze długo to nadal tani i efektywny sposób ogrzewania. Niemcy stawiają na węgiel, Japonia także.

Trzeba tylko przeczekać lobby, może pogoda też pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad rurami można popracować,jeżeli fundusze pozwalają,bo estetyki to raczej nie trzyma.Grzejniki żeliwne mają więcej zalet niż wad w porównaniu z blaszakami,polecałbym zostawić,odnowić ale zostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, maniek83 napisał:

Groszku i węgla nikt nie ruszy jeszcze chwilę przynajmniej tak długo jak kopalnego gazu sieciowego bo ludzie wymienili kotły, elektrownie też będą używać węgla jeszcze długo to nadal tani i efektywny sposób ogrzewania. Niemcy stawiają na węgiel, Japonia także.

Myślisz, że to ich interesuje, że ludzie wymienili kotły :):) W Krakowie też najpierw wymienili kotły a potem zakazali paliw stałych :):) 
Do elektrowni węgiel dłużej zostanie a w domach to raczej jego przyszłości nie widzę.

 

4 minuty temu, carinus napisał:

Grzejniki żeliwne mają więcej zalet niż wad w porównaniu z blaszakami,polecałbym zostawić,odnowić ale zostawić.

Do gazowego kondensacyjnego się kompletnie nie nadają ,za wysoka temperatura pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast jałowych dyskusji wystarczy zobaczyć, jaka teraz jest temperatura CO w czasie pracy i porównać z wymaganiami dla kondensacyjnego. Może jest 39C i ujdzie w tłoku, a może jest 60C i instalacja jest na złom. Albo trzeba wrócic do początku i po prostu wpiąć kocioł na ekogroszek do tego co jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz wychodzi 20gr za kWh w PGNiG.

 

@maniek83 palenie nie ma się opłacać, ma być ciepło i komfortowo i w cenie takiej żeby Cię było stać. Mówisz jak u nas Burmistrz sąsiedniej Gminy gdy mówił że hala sportowa przynosi straty i się nie opłaca, to powiedziałem mu że hala nie ma się opłacać, ma być dla ludzi. 

Poza tym kolejny raz powielasz bzdury. Pellet tanieje z roku na rok i to już się powtarzam po raz n-ty. Coraz więcej firm tworzy to źródło energii odnawialnej, dlatego ceny też idą w dół. Od 3 lat kupuje coraz taniej, w 2012r Lava kosztowała 850zl za tonę, teraz przed sezonem można kupić za 950zl. Teraz sprawdź ile kosztował ekogroszek 9 lat temu a ile teraz. Poza tym pellet składuje się normalnie w piwnicy, na paletach. Jedna paleta, jedna tona. Jedna paleta węgla, też jedna tona. Prąd będzie drożał, to niech się martwią Ci co mają pompy ciepła. Nie wiem czy wy macie jakąś alergię na słowo pelet, dlaczego celowo piszecie nieprawdę? Ja mam PRLowski klocek, ogrzewam narazie 150m2 a chatę mam 280m2, w domu 23* i przy paleniu 8 miesięcy spalam średnio 4 tony pelletu po 680zl co daje 2720zl + 136zl za prąd do kotła i takie są realia. Zawsze pisze prawdę o spalaniu i nie ściemniam bo forum jest od tego żeby się dzielić wiedzą. Ja nie neguje przecież czarnego złota, nie bronie nikomu zbierać gałęziówke czy kupować drewno z marketu (kiedyś w Patio Color można było na paletach znaleźć moje drewno) ale będę reagował na bzdury pisane przez osoby które pellet widziały tylko na ekranie komputera.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HarryH napisał:

 Albo trzeba wrócic do początku i po prostu wpiąć kocioł na ekogroszek do tego co jest. 

I za góra 9 lat go wywalać.

2 minuty temu, zwalonygrat napisał:

 W tym przypadku pewnie cała instalacja do wyrąbania.

Grzejniki do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, eliks napisał:

Gaz wychodzi 20gr za kWh w PGNiG.

 

@maniek83 palenie nie ma się opłacać, ma być ciepło i komfortowo i w cenie takiej żeby Cię było stać. Mówisz jak u nas Burmistrz sąsiedniej Gminy gdy mówił że hala sportowa przynosi straty i się nie opłaca, to powiedziałem mu że hala nie ma się opłacać, ma być dla ludzi. 

Poza tym kolejny raz powielasz bzdury. Pellet tanieje z roku na rok i to już się powtarzam po raz n-ty. Coraz więcej firm tworzy to źródło energii odnawialnej, dlatego ceny też idą w dół. Od 3 lat kupuje coraz taniej, w 2012r Lava kosztowała 850zl za tonę, teraz przed sezonem można kupić za 950zl. Teraz sprawdź ile kosztował ekogroszek 9 lat temu a ile teraz. Poza tym pellet składuje się normalnie w piwnicy, na paletach. Jedna paleta, jedna tona. Jedna paleta węgla, też jedna tona. Prąd będzie drożał, to niech się martwią Ci co mają pompy ciepła. Nie wiem czy wy macie jakąś alergię na słowo pelet, dlaczego celowo piszecie nieprawdę? Ja mam PRLowski klocek, ogrzewam narazie 150m2 a chatę mam 280m2, w domu 23* i przy paleniu 8 miesięcy spalam średnio 4 tony pelletu po 680zl co daje 2720zl + 136zl za prąd do kotła i takie są realia. Zawsze pisze prawdę o spalaniu i nie ściemniam bo forum jest od tego żeby się dzielić wiedzą. Ja nie neguje przecież czarnego złota, nie bronie nikomu zbierać gałęziówke czy kupować drewno z marketu (kiedyś w Patio Color można było na paletach znaleźć moje drewno) ale będę reagował na bzdury pisane przez osoby które pellet widziały tylko na ekranie komputera.

 

 

 

 

1.Mam taki sam dom, powiedz mi, masz ocieplony domek?
2. Widzisz każdy na forum co innego i jest dość duży szum informacyjny. Załączyłem zdjęcie rur mojej instalacji + grzejniki żeliwne - zastanawiam się nad gazowym, ale na tych rurach co mam chyba gazowe średnio się sprawdzi? Myślę, że chyba pellet do tej instalacji, którą mam byłby lepszy, tylko musiałbym wymienić grzejniki ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zwalonygrat napisał:

wydaje mi się, że gazowe nie pójdzie na tej instalacji, bo teraz na węglowym temp na piecu musi być 60+

Ale niegrzeje w tej temperaturze stalo.Wyliczaj siebie jakas srednia za 24 godzin i taka bedzie + - przy paleniu ciaglym.Tež trzymalem na starym kotle 50-75 i teraz 32-50 w grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Alewalneło2 napisał:

Unijna chyba, że nie mieszkasz w Uni.

No to konkret - jaka dyrektywa?

No właśnie, na razie to mokre sny @Alewalneło2. Trochę mało do podejmowania decyzji o sposobie ogrzewania:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, zwalonygrat napisał:

1.Mam taki sam dom, powiedz mi, masz ocieplony domek?
2. Widzisz każdy na forum co innego i jest dość duży szum informacyjny. Załączyłem zdjęcie rur mojej instalacji + grzejniki żeliwne - zastanawiam się nad gazowym, ale na tych rurach co mam chyba gazowe średnio się sprawdzi? Myślę, że chyba pellet do tej instalacji, którą mam byłby lepszy, tylko musiałbym wymienić grzejniki ? .

Jak już pisałem, musisz zorientować się jaki opał i po ile masz u siebie, bo jesli masz kupować pelet powyżej 900zl to nie idź tą drogą. Z jakiego rejonu Polski jesteś?

Ja mam grube rury, 2" piony i ciekawostka - mam gaz. Prędzej czy później i tak pójdę w gaz, ale będę musiał wymienić grzejniki na jakieś normalne płytowe i takie żeby 40* starczało mi na zagrzanie domu, bo teraz puszczam wysoko. 

Ogólnie mury półtora pustaka, 10cm styro, 4 strefa klimatyczna, Mazury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek potrzebuje uzupełniania strat ciepła,niezależnie od tego czym grzejemy i jakie mamy grzejniki.Panele szybko się nagrzewają i szybko stygną.Żeliwne dłużej startują i dłużej stygną zmniejszając bezwładność i lepiej stabilizując temperaturę w pomieszczeniu.Kocioł gazowy bedzie miał mniej startów w ciągu doby.Wystarczy tylko zmienić ilośc żeberek i przewymiarować na niższy parametr wody.Tam gdzie zabraknie już żeberek wstawić panele.Warto przemyśleć albo sprzedać i ktoś sie będzie cieszył stabilnością cieplną takiego grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie. Do gazu bym wywalił ten relikt przeszłości i wstawił odpowiednio duże panelowe. Odpowiednie grzejniki i modulacja kotła gazowego od 2,5KW sprawi że nie będzie taktował, a jeśli odpali się kilka razy to co z tego? To nie paliwo stałe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pamiętacie, że autor ma nieocieplony do i w nim trzeba cały czas grzać i wietrzyć bo inaczej grzyb na ścianach pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgrzewac i chlodzic želiwniaki bedzie w každym przypadku stratowe.Przy želiwie jedyne rozumne rozwiazanie pogodowka.Do gazu-zalaczania i wylaczania wyremontowalem bym cala instalacja,czy jest kociol gazowy w stanie dzialac na stale pogodowo?Nie mam pojecia,gaz min.5Km ode mnia...

Edit: Swagier wlasnie tak ma-gazowy na starej instalacji,nie ciepla i nie tanio.Wspomaga siebie kominkom....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie dla gazu to dobre docieplenie i podłogówka. Grzeje się na 35*C i jest komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.