Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brykiet vs węgiel w starym piecu CO


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zmianą paliwa w moim kopciuchu bez elektroniki. Mam już dość węgla i związanego z nim syfu, chcę przejść na inne paliwo stałe. Pytanie do Was, palił ktoś drewnem bukowym lub grabem lub innym, który daje dużo ciepła i ma porównanie z brykietem drzewnym bukowym, dębowym lub bukowo-dębowym? Czy brykiet nadaje się do takiego pieca CO tzw. kopciuch bez żadnej elektroniki. Instalacja grawitacyjna na grzejnikach żeliwnych. Do tej pory spalałem 3.5 tony węgla Bobrek i 3 metry drzewa sosnowego. Dom nieocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w takim paliłem grabem, próbowałem używać brykietu ale nie spalało się odpowiednio bo moim zdaniem brakowało dmuchawy. Jeśli również nie masz dmuchawy, to możesz mieć ten sam problem co ja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz zapytanie o palenie brtykietem w wyszukiwarce. Był tu kiedyś taki temat. Cóż, większość była sceptyczna, jedna osoba pisała że jest OK i spoko. Poszukaj tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, eliks napisał:

Ja w takim paliłem grabem, próbowałem używać brykietu ale nie spalało się odpowiednio bo moim zdaniem brakowało dmuchawy. Jeśli również nie masz dmuchawy, to możesz mieć ten sam problem co ja.

 

Ludzie na innych forach piszą, że pali się mega dobrze, bez nadmuchu i w momencie jest temp. 80 stopni jak nie dopilnujesz.

 

25 minut temu, BORA napisał:

Wpisz zapytanie o palenie brtykietem w wyszukiwarce. Był tu kiedyś taki temat. Cóż, większość była sceptyczna, jedna osoba pisała że jest OK i spoko. Poszukaj tego tematu.

Dziękuję za radę. Poczytam, tymczasem proszę użytkowników o wypowiadanie się w tym wątku i wymianę doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brykietem paliłem dwa razy na próbę z 5 lat temu może i temperatura szybko poszła w górę, ale i w piecu szybko pusto było

U mnie paliwem stałym jest węgiel i właśnie buk. Jak chcę palić samym bukiem to mam pociętego na wymiar do swojego pieca by dokładnie poukładać, palę oczywiście zawsze od góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zwalonygrat napisał:

Ludzie na innych forach piszą, że pali się mega dobrze, bez nadmuchu i w momencie jest temp. 80

No ja ci piszę szczerze jak było u mnie. Słabo. Pamiętaj że to jest mocno sprasowana trocina, nadmuch jest porządany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, nie będę zabierał głosu i dziękuję za pouczenie.

Jedna , jedyna uwaga..Mega dobrze się paliło i szybko grzało wodę? Taka sytuacja to tylko w przypadku chyba ,gdy ktoś palił ten brykiet od dołu. Od góry to jak pisze Eliks. No ale nie będę się wymądrzał.

Jeszcze jedna uwaga. Tona brykietu RUF cenią po ok. 900 zł. Wartość opałowa 18 MJ/kg. Drogo. Spalić tego potrzeba sporo. RUF bywa słabo sprasowany i rozsypuje sie po chwili w trocinę. Na moim terenie sprzedają brykiet tutaj produkowany po 700 zł tona. Kolega tym palił w kominku właśnie od góry i nie narzekał, nie rozpadał się. Ale jednak drewno wychodzi SPORO taniej:)

Zresztą po co drążyć temat? Nie likuj, kup ze 100 kilo i zrób próbę, sam się przekonasz , warto czy nie. Tyle mam do powiedzenia. HEJKA :)

Edytowane przez BORA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, BORA napisał:

OK, nie będę zabierał głosu i dziękuję za pouczenie.

Jedna , jedyna uwaga..Mega dobrze się paliło i szybko grzało wodę? Taka sytuacja to tylko w przypadku chyba ,gdy ktoś palił ten brykiet od dołu. Od góry to jak pisze Eliks. No ale nie będę się wymądrzał.

Jeszcze jedna uwaga. Tona brykietu RUF cenią po ok. 900 zł. Wartość opałowa 18 MJ/kg. Drogo. Spalić tego potrzeba sporo. RUF bywa słabo sprasowany i rozsypuje sie po chwili w trocinę. Na moim terenie sprzedają brykiet tutaj produkowany po 700 zł tona. Kolega tym palił w kominku właśnie od góry i nie narzekał, nie rozpadał się. Ale jednak drewno wychodzi SPORO taniej:)

Zresztą po co drążyć temat? Nie likuj, kup ze 100 kilo i zrób próbę, sam się przekonasz , warto czy nie. Tyle mam do powiedzenia. HEJKA :)

Bardzo Ci dziękuję za wpis. Po prostu już mam dość węgla, tego kurzu i syfu. Mam starego kopciucha gołego bez żadnych elektronicznych i innych rozwiązań. W moim województwie jest obowiązek wymiany kopciucha do 2023 na piec 5 klasy. Za dwa lata to zrobię na razie muszę coś wybrać, chciałbym brykiet, ponieważ mam dużo miejsca w piwnicy na składowanie, nie brudzi się tak i pewnie zostawia mniej popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to szkoda bo czasu niewiele Ci zostało. Ja zawsze mierzę wszystko swoją miarą czyli ile u mnie by poszło . Wychodzi mi że z 1.5 tony w mróz patrząc na kaloryczność. Dla mnie to przerost formy nad treścią. Gdybyś miał np. dolniaka jak Luceo, najlepiej w 5 klasie pod bufor, mógłbyś kupić palnik peletowy i problem rozwiązany. Warunkiem jest opłacalność czyli ile spali Twój kociołek. Na dwa sezony możesz się zastanawiać ale bez próbnego zakupu to wszelkie rady są porównywalne do wróżenia ze szklanej kuli lub fusów. Tylko próba.

Edytowane przez BORA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2021 o 15:34, BORA napisał:

A to szkoda bo czasu niewiele Ci zostało. Ja zawsze mierzę wszystko swoją miarą czyli ile u mnie by poszło . Wychodzi mi że z 1.5 tony w mróz patrząc na kaloryczność. Dla mnie to przerost formy nad treścią. Gdybyś miał np. dolniaka jak Luceo, najlepiej w 5 klasie pod bufor, mógłbyś kupić palnik peletowy i problem rozwiązany. Warunkiem jest opłacalność czyli ile spali Twój kociołek. Na dwa sezony możesz się zastanawiać ale bez próbnego zakupu to wszelkie rady są porównywalne do wróżenia ze szklanej kuli lub fusów. Tylko próba.

Jakiej firmy polecasz brykiet? Która firma jest godna zaufania?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam Ci link . Ale źle się wyraziłeś. Ja NIE POLECAM, bo handlarzem nie jestem. Jak pisałem, kolega nim palił w kominku i sam widziałem jak się spala. Ale spalał go od góry. Towar się nie rozsypywał, palił stabilnie. Jaka stałopalność? Każdy ma inną, kolega odpuścił temat bo uznał że drewno bukowe pocięte na wymiar i sezonowane chyba za 200 zetao od m3 lepiej mu się opłaca. Zresztą możesz zrobić zakup próbny. Nie wiem jak z jakością w tym sezonie . I robisz to na własną odpowiedzialność. Bo ja o reklamacjach brykietu nie będę czytał .

Ale proszę bardzo :)

http://www.dudabiecz.com.pl/s15-brykiet-drzewny-ruf.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2021 o 16:48, BORA napisał:

Dam Ci link . Ale źle się wyraziłeś. Ja NIE POLECAM, bo handlarzem nie jestem. Jak pisałem, kolega nim palił w kominku i sam widziałem jak się spala. Ale spalał go od góry. Towar się nie rozsypywał, palił stabilnie. Jaka stałopalność? Każdy ma inną, kolega odpuścił temat bo uznał że drewno bukowe pocięte na wymiar i sezonowane chyba za 200 zetao od m3 lepiej mu się opłaca. Zresztą możesz zrobić zakup próbny. Nie wiem jak z jakością w tym sezonie . I robisz to na własną odpowiedzialność. Bo ja o reklamacjach brykietu nie będę czytał .

Ale proszę bardzo :)

http://www.dudabiecz.com.pl/s15-brykiet-drzewny-ruf.html

Ojjj za daleko. Za duży dolarów bym zapłacił za transport.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wygląda dobrze, chociaż tutaj specjalistą nie jestem. Wszystko wyjdzie w praniu (kotle). U nas w rejonie tona dobrego materiału 690-750zl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem ten brykiet, i palenie tylko brykietem w takim piecu jak ja mam nie ma sensu. Sens jest wtedy gdy mieszam opał, np raz wrzucę węgla, a za parę godzin kilka kostek brykietu, inaczej nie ma sensu aby tylko palić tym brykietem.

PS> załączam zdjęcie pozostałości z zużytego opakowania po tym brykiecie co go testowałem. Co myślicie?

saaaa.jpg

Edytowane przez zwalonygrat
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak zmielony MDF

Gruba trocina. To moja opinia na podstawie zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.