Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana pieca kopciucha - garść pytań kompletnego laika


asphi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
piszę ten temat, bo czeka mnie wymiana kopciucha na coś innego. Nie będę kłamał mówiąc, że w ciągu dwóch miesięcy przekopałem dziesiątki tematów dotyczących ogrzewania, lecz nie znalazłem odpowiedzi ze względu na obecną sytuację rynkową(i ogromne podwyżki).

Za pomocą cieplo.app zdiagnozowałem swój dom. Link jest tutaj: https://cieplo.app/wynik/oa5t

Dotychczas opalałem w kopciuchu SAS 15kW. Rocznie wychodziło mi 3t węgla i 5 kubików drewna. W tym roku opalanie kosztowało mnie około 4.5 tysiąca zł.

W najbliższym czasie będę zmuszony do zmiany pieca ze względu na programy rządowe, które dążą do likwidowania kopciuchów. Tu pojawiają się moje problemy, które opisze w podpunkach.

1. Czyste powietrze i ulga termomodernizacyjna dla ludzi mających przyłącze gazowe wymusza pompe ciepła lub instalacje gazową
W mojej gminie uruchomiony został program czyste powietrze, a dodatkowo możliwa jest ulga termomodernizacyjna. Gdy zadzwoniłem do lokalnego urzędu próbując dopytać się szczegółów dowiedziałem się, że mając gaz w domu(a mówiąc konkretniej - przyłącze) obowiązuje mnie tylko i wyłącznie pompa ciepła lub piec gazowy. Jak można się domyślić faktycznie korzystam z gazu - mam wszak kuchenkę. Szukałem zatem informacji nt tego wymuszenia w regulaminie programu "Czyste powietrze" oraz rozporządzeniu dot. ulgi termomodernizacyjnej, lecz nic nie znalazłem. Sprawdzałem także stronę gminy, ale ta po szczegóły odsyła na stronę rządową(gdzie znajduje się w/w regulamin) i do punktu informacji(z którego usłyszałem o tym wymogu). Zgłupiałem. Jak to jest naprawdę? Czy rzeczywiście mój wybór sprowadza się tylko i wyłącznie do tych dwóch rzeczy?

2. Koszty wyliczone, a koszt rzeczywisty

Mój roczny koszt to około 4.5 tyś zł. Według cieplo.app będę zużywał 18641kWh gazu co daje zawrotną kwotę 7500zł (stawka za 1kWh to 0.26kWh). To 3 tysiące więcej niż płacę w tym momencie za ogrzewanie kopciuchem. Czy strona prezentuje realne wyniki spalania?

Pytam, bo mam poważne zastrzeżenia do wyliczeń patrząc na wyniki dla kocioła węglowego bez podajnika, który - według strony - kosztować ma 7100zł (5.1t węgla), a w rzeczywistości kompletnie tyle nie zużywam. Czy mogę zatem założyć, że gaz pellet ekogroszek itp jest równie proporcjonalnie zawyżony?

3. Dostosowywanie instalacji z kopciucha do wymogów obecnych pieców grzewczych

Domyślam się, że przy zmianie sposobu ogrzewania mieszkania koniecznością może okazać się wymiana rur. Nie ukrywam, że wolałbym tego nie robić, ale w piwnicy są one dosyć grube(centralne ogrzewanie), a nigdy nie widziałem grubych rur w połączeniu z ekogroszkiem/pelletem/gazem. W jaki sposób dostosowywuje się instalacje po wymianie z kopciucha? Wymienia się rury, stosuje jakieś pompki? Na co się nastawiać i o czym trzeba pamiętać?

4. C.W.U.

Czy do każdego pieca grzewczego(pellet, ekogroszek, gaz) możliwe jest stosowanie C.W.U.? Czy są jakieś pułapki na które trzeba uważać? Myślę o hybrydzie (C.W.U + jakiś piec), bo lubię mieć w lecie ciepłą wodę 🙂 a dotychczas grzałem drewnem

5. Kupowanie części, a zlecenie na montaż - różnica w vacie przy usłudze

Słyszałem, że czasami bardziej opłaca się zlecić montaż z kupnem produktu niż brać je osobno, bo za całość płaci się mniejszy vat (8% vs 23%). Tak funkcjonuje to np w oknach. Czy tu jest podobnie? Jeśli tak to czy jest jakaś firma, którą polecacie?

6. Jaka jest metoda ogrzewania dla mojego przypadku?

Biorąc pod uwagę fakt podwyżek gazu zastanawiam się co byłoby dla mnie najlepsze. Widziałem, że wielokrotnie proponowaliście instalację skrojoną pod dany budynek - co zatem sprawdzi się w moim przypadku? Dodam tylko, że nie mam fotowoltaiki, a sama modernizacja to jest dla mnie ogromny wydatek. Jeżeli zdecyduje się na jakieś rozwiązanie - jakiego producenta polecacie? Jestem skłonny wydać więcej jeżeli będę miał pewność, iż instalacja będzie bezawaryjna.

Dziękuje wszystkim za ewentualną pomoc. Pozdrawiam!

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się co do punktu 5. bo sam jestem na etapie wyceny wymiany kotła i instalacji co. Dostałem wycenę na materiały z usługą na vat 8%. Czyli teoretycznie powinno być taniej, ale niestety wykonawca zawyżył wszystkie ceny komponentów czyli bufora, bojlera itp. do takiego stopnia, że finalnie i tak zapłacę tyle co normalnie z podatkiem 23% a czasem nawet więcej. Dlatego warto samemu spojrzeć co i za ile oferuje wykonawca, żeby się nie naciąć.

Punkt 4. Z CWU raczej nie będzie problemu wystarczy odpowiedni zasobnik. Przy piecu gazowym są 2 wyjścia albo zasobnik albo przepływowe podgrzewanie. Ja wolałbym jednak zasobnik.

Punkt 6. Tu już sam musisz podjąć decyzję. Jeśli możesz zakładać kocioł na paliwo stałe to drewno jest najlepszym wyjściem moim zdaniem. Ja u siebie na taki właśnie piec się zdecydowałem. Jeśli nie możesz takiego kotła założyć chyba bardziej skłaniałbym się ku pompie ciepła. Wiem, że inwestycja jest duża ale cena gazu będzie szybować a za 2 lata mają uwolnić ceny i będzie już bardzo drogo jak teraz dla przedsiębiorców. Taki mały przykład z mojej miejscowości. Ksiądz miał ogrzewanie w kościele na gaz (ceny jak dla przedsiębiorców) i dostał rachunek na 23 tyś zł za 2 ostanie miesiące. Podwyżka 700%. Instalacja na gaz będzie tania na start ale koszty ogrzewania będą rosły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.