Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, sobol napisał:

No, to dożyłeś tych czasów. KWK Sośnica – orzech 29MJ/kg, w ubiegłym roku 630 zł/t, obecnie 567 zł/t.

To jest węgiel koksujący on nadaje się do koksowni a nie do ogrzewania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, eliks napisał:

@Piecuch19 prosiłem o ekogroszek. Nie pisałem kostce i zasypowcu bo wtedy inaczej bym policzył sprawność, czyli 30% jak w 99% polskich instalacji.

 

Podałem Ci Orzech II jakim palę w dolniaku, a nie kostkę ( kostką nie palę). Ekogroszek minie nie interesuje bo ma tylko w nazwie "eko" co jest nadużyciem na potrzeby sprzedaży podajników. A sprawność możesz liczyć jak chcesz. Każdy ma swój rozum i liczyć potrafi. 

Takie dorabianie ideologii kojarzy mi się z przedstawicielami handlowymi, którzy za sowitą prowizję mają sprzedać chleb za 30 zł.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinusNo, fakt. Czasem szeroki wybór, jest gorszy od braku wyboru. Z twoim zapotrzebowaniem na ciepło, możesz brać co tylko dusza zapragnie, a zawsze będzie względnie tanio. Obserwuj co zamyśla Angela, bo jej życzenie jest dla całej Unii nakazem. Ostatnio namawia Teutonów na drewno i pellet. Gaz już jest be. Może dlatego, że „pierwsze ofiary nazizmu” rąbią puszcze na potęgę, pod nowe kopalnie (a fe!) węgla brunatnego. Jakoś te metry trzeba zutylizować. Może się okazać, że kiedy zatopimy już wszystkie nasze szyby i odkrywki, Bruksela otrzyma maila o treści „ nur Braunkohle!“.

 

42 minuty temu, Alewalneło2 napisał:

To jest węgiel koksujący on nadaje się do koksowni a nie do ogrzewania.

 

Palę w dolniaku kilka już lat Sośnicą i sobie chwalę. Tak, jak niektórzy z tu obecnych wychwalają jeszcze mocniejszego Marcela. Spróbuj, nie pożałujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, sobol napisał:

Palę w dolniaku kilka już lat Sośnicą i sobie chwalę. Tak, jak niektórzy z tu obecnych wychwalają jeszcze mocniejszego Marcela. Spróbuj, nie pożałujesz.

Po co mam kupować czarny syf  węgiel i to jeszcze sklejający koksujący, który nie nadaje się do domowych kotłów jak drewno mam za darmo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sobolNie sądzę żeby ktoś rezygnował z wykorzystania zasobów węgla,niezależnie od jego rodzaju.Jedno jest jednak pewne że to paliwo będzie "nie dla idiotów" czyli raczej tylko przemysł.Gaz jako paliwo kopalne stoi w kolejce za węglem i podzieli jego los .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Alewalneło2 napisał:

Po co mam kupować czarny syf  węgiel i to jeszcze sklejający koksujący, który nie nadaje się do domowych kotłów jak drewno mam za darmo?

A ten dalej swoje. Paliłeś kiedykolwiek tym węglem? Może przynajmniej widziałeś? Tak „się skleja”, że dorzucam i schodzi sam, bez poszturchiwania. Kopalnia ledwo nadąża z wydobyciem, taki ma zbyt. Tanio i ciepło. Mówię o węglu wprost z kopalni, a nie ze składu w Koszalinie, czy Sanoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że węgiel z Sośnicy, to typ 33 czyli gazowy. Umiejętnie spalany, daje spaliny bezdymne. Ja czyszczę komin raz w roku, po sezonie. Pół wiaderka sadzy. Na wymienniku suchy pył. W komorze zasypowej sucha sadza.

Węgle koksujące, to typ 34 i 35. Nie występują już w sprzedaży detalicznej. Wydobywa je JSW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, carinus napisał:

Na pewno nie poszedłbym teraz w paliwa które na bank będą wycofywane w niedalekiej przyszłości.I znowu dylemat na co zmieniać?

No właśnie. Dzięki takiemu pytaniu zostaje się „stałym forumowiczem”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłość to elektrownia atomowa i prąd po 20 groszy kilowat i w tedy nikt ani na węgiel, pelet, gaz, by nawet nie spojrzał tylko ogrzewanie elektryczne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzewania elektrycznego trzeba czegoś czego u nas nigdy nie będzie, zarządzania. To coś o czym ten kraj nie ma pojęcia :) Dlatego to forum ma przyszłość przed sobą :)

Ogrzewanie w komunie czyli coś jak elektrociepłownia/ogrzewanie sieciowe ma ten feler, że nie ma właściciela i nikt nie dba o jakość oraz koszty a co za tym idzie, w krótkim czasie będzie zimno, drogo i bez ekologii. Już lepiej jak każdy sam sobie napali w piecu bo dba o koszty i wydajność.

Przykład to ustawa śmieciowa miało być czysto, tanio i dla wszystkich a są śmieci w lasach i jest drogo. Kolejny podatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2021 o 18:56, Piecuch19 napisał:

Podałem Ci Orzech II jakim palę w dolniaku, a nie kostkę ( kostką nie palę). Ekogroszek minie nie interesuje bo ma tylko w nazwie "eko" co jest nadużyciem na potrzeby sprzedaży podajników. A sprawność możesz liczyć jak chcesz. Każdy ma swój rozum i liczyć potrafi. 

Takie dorabianie ideologii kojarzy mi się z przedstawicielami handlowymi, którzy za sowitą prowizję mają sprzedać chleb za 30 zł.

 

 

No wiesz jak pali 99% społeczeństwa. To forum i my to przecież promil w skali kraju. Każdy liczyć potrafi to już ceny kWh podałem wcześniej, ale jestem obiektywny, bo pisał również że opłacalność różnych źródeł ciepła jest zależna od rejonu Polski. Kupując pellet po 1000zł taniej wychodzi gaz ziemny, za to u mnie w rejonie kupienie dobrego grocha to też 1000zł, za to pellet taniutki, zawsze trzeba rozważyć za i przeciw. Ja pellet kupiłem najtaniej od 3 lat bo i konkurencja coraz większa a węgla pan Stasiu nie stworzy w tartaku czy stolarni, tylko musi wybrać go kopalnia, których jest coraz mniej. Ja jestem użytkownikiem kotła na pellet i to bronienie za wszelką cenę czarnego złota również źle mi się kojarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
23 godziny temu, sobol napisał:

Dodam, że węgiel z Sośnicy, to typ 33 czyli gazowy. Umiejętnie spalany, daje spaliny bezdymne. Ja czyszczę komin raz w roku, po sezonie. Pół wiaderka sadzy. Na wymienniku suchy pył. W komorze zasypowej sucha sadza.

Węgle koksujące, to typ 34 i 35. Nie występują już w sprzedaży detalicznej. Wydobywa je JSW.

No prawie , sprzedaje je kopalnia Rydułtowy typ 34 ,paliłem nim jak miałem górniaka i skurczybyk o 100% dłużej się palił niż Piast .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

Ja jestem użytkownikiem kotła na pellet i to bronienie za wszelką cenę czarnego złota również źle mi się kojarzy.

Nie bronię czarnego złota tylko prostej kalkulacji uzyskania kWh/zł , Gdyby było taniej to jutro przechodzę na pellet, ale taniej nie ma prawa być właśnie z kalkulacji kosztu uzyskania kWh/zł. Porównania do przewymiarowanych kotłów górnego spalania palących z 30% sprawnością właśnie źle mi się kojarzy bo takich nie ma w sprzedaży, a wygląda to na namawianie czytających forum na kocioł pelletowy i wprowadza ich w błąd. Dlatego reaguje, a niektórzy mi zarzucają że mam alergię na pellet. Mam alergię na brak merytoryczności tych samych forumowiczów notorycznie zachęcających innych do kupna kotła na pellet. Argumentem zawsze jest czystość w kotłowni i mniejsze spalanie jak w śmieciuchu, który palił z 30% sprawnością - nie ma ich w sprzedaży od dawna, a obecne kotły zasypowe mają sprawność porównywalną z kotłem na pellet. Tylko koszt uzyskania ciepła w kotle na pellet jest dużo droższy i sam kocioł też. Jeśli ktoś ceni sobie wygodę i czystosć to gaz ziemny jest porównywalny do pelletu, a jak go nie ma to LPG z własnej butli ( nie dzierżawionej) też jest porównywalny do pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, TOMEK12345 napisał:

Przyszłość to elektrownia atomowa i prąd po 20 groszy kilowat i w tedy nikt ani na węgiel, pelet, gaz, by nawet nie spojrzał tylko ogrzewanie elektryczne 

To pokarz kraj gdzie mają po tyle prąd,nawet jakby były atomowe to one są tak drogie że nie wiem czy 1 zł by na prąd starczyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma alergię na węgiel, to pellet ma uzasadnienie tylko tam, gzie nie ma gazu.

Czy brak stresu, zaliczacie drodzy koledzy, do atrybutów wygodnego życia? Przypuszczam, że na pierwszym miejscu. No, to tylko zasypowiec. Co ma się popsuć w tej skrzyni? Bufor, praktycznie niezniszczalny. Sypiesz, zamykasz, grzeje, sypiesz, zamykasz grzeje, sypiesz… Żadnych alarmów z kotłowni. Spoglądasz przez okno, na podwórko sąsiada zajechał Renault Kangoo z napisem „serwis kotłów”. Wracasz na swoją ulubioną kanapę i spokojnie oglądasz kolejny odcinek tureckiego serialu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,ja mam teraz duuužo wiecej komfortu z podajnikom.

5 minut temu, sobol napisał:

Sypiesz, zamykasz, grzeje, sypiesz, zamykasz grzeje, sypiesz…

Z tego powodu-zostawam na kanapi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.