Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chodzi o przeliczenia, tylko założenia. Zakładasz temat co zrobić za 12 kawałków, a teraz jesteś na 50 (chyba, że przyłacze będzie drogie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH to wszystko wynikło podczas rozmów i rozwoju tematu i po prostu macie racje, ten gaz  ma tylko racje bytu. Co do przyłącza, kiedyś na moim osiedlu robili nową drogę to każdemu doprowadzili rurę do ściany budynku, która tylko czeka na założenie licznika i skrzynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, zwalonygrat napisał:

@sobol jak będzie trzeba to wydam 25-30 na to, aby mieć już tę wygodę i odejść od tego czarnego złota, także kasy już mi tak nie przeliczaj ?

Powodzenia na nowej drodze życia! :). Też jeszcze niedawno byłem w takiej euforii. Z zapałem zacząłem czytać wątki o gazie… I zapał zaczął powoli przygasać, aż wypalił się do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zwalonygrat

kilka tipsów

- przy takim wysokim kominie nie warto go wykładać tylko wyjść przez ścianę, zestaw powietrze spaliny przez ściane tylko 450zl
- na wszystko brać fakturki i cały 19%VAT z kotłów, grzejników itp  można odliczyć w PIT
- zajrzeć do gminy czy dokładają coś za likwidacje kopciucha. W moich okolicach norma że 2500-4000zł dorzucają do gazu bez pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystym powietrzem to nie wiem jak to się łaczy. Dotacja z gminny plus odliczenia vatu bez problemu, tylko np jeśli przedstawiasz gminie fakture za kocioł to już Vatu kotła nie mozesz w picie odliczać a wszystkie pozostałe rzeczy.

No przy 14 metrach komina to raczej sporo drożej wyszłoby rurek na Kwasówce, minimum 80mm do spalin z kotła musiałoby być wyłożone a prawidłowo także druga rura do powietrza żeby sadzy po starym piecu nie zaciągał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, zwalonygrat napisał:

Dziękuję kapitanie! ? No cóż pellet vs gaz - większość jest za gazem.

Tu nie ma wątpliwości. W konkurencji z gazem, pellet nie ma żadnych atutów.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zwalonygrat napisał:

komina "wyścielać" pod gaz?

Wkład do komina do gazu jest taki podwójny,jednym kanałem pobiera powietrze do spalania a drugim wyrzuca spaliny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sobol napisał:

Tu nie ma wątpliwości. W konkurencji z gazem, pellet nie ma żadnych atutów.

W konkurencji z gazem ekogroszek również nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, eliks napisał:

Może @piotrr1984 napisze jak mu wychodzi gaz cenowo, wszak przechodził z węgla i drewna.

Witam kocioł TERMET Ecocondens Gold PLUS 20 (dwufunkcyjny)   8 grzejników panelowych + 1 drabinka ,założone głowice termostatyczne ,powierzchnia ogrzewana 70 m2 Stara ponad 120 letnia kamienica ,   były 2 piece - kaflowy oraz zasypowiec + 3 grzejniki.. Poprzednio spalałem 2 tony węgla  i niecałe 8mp  drewna  razem koszt ok 2200 zł nie licząc latania przy tym ( koszty zmniejszałem  jedynie robiąc w lesie samowyrob gałeziowke ale zwiezienie tego transport , ciecie dużo czasu zajmowało) . Lecz najgorszym mankamentem byłe to iz te piece znajdowały się w kuchniach , nawet przy delikatnym wybieraniu popiołu i tak leciał on w gore , w lato z grzaniem CWU tez był problem nie chciało sie niejednokrotnie rozpalić gdy na dworze był cieplej niz w domu, dym sie cofał. Ale do sedna ;-)Po zmianie na kondensata i nowej instalacji z przewymiarowaniem grzejników w miarę możliwości  koszty na ogrzewanie przeszły moje najśmielsze oczekiwania, Przed sezonem  z uzyskanych informacji . ze po zmianie na ogrzewanie gazowe koszty wzrosną  o 20%, założyłem ze jeśli sezon zamknie  w kosztach 2500zl  będzie super , stała temperatura komfort cieplny .

PODSUMOWANIE SEZONU 30.09.2019--30.09.2020

CO+CWU+Kuchenka:

954 m3

10714 kWh

1935,92 zł   

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak...wszyscy są za gazem... Zrób nową instalację i ocieplenie. Najpierw taka kolejność. Bo zatęsknisz za węglem. Wszystkie6rady, namowy, przeliczania są na nic jeśli nie zrobisz modernizacji. I tyle w temacie.:) Hejka

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Piotr nie zmieniał nic poza instalacją więc gaz  ma tyle samo roboty do zrobienia co miały poprzednie graty.

Wygląda na to że koszty spadły prawie o połowę. Na dokładkę podobnież gaz trochę staniał więc będzie jeszcze lepiej.

Węgiel i prąd drożeją nadal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na starej instalacji i nieocieplonym domu spalalem 20-30 m3 gazu dziennie i6 miałem góra 18-19 stopni. Palę węglem 4 tony za 2400zl. Gaz 1200 miesięcznie. Prosty rachunek.  Każdy ma inaczej ale ja to przerobilem na własnej skórze. I mógłbym przeliczać do .....smierci te koszty czy kalorie. Rzeczywistość zawsze jest brutalna i pokaże prawdę ale wtedy to już za późno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zielenina napisał:

Ale Piotr nie zmieniał nic poza instalacją więc gaz  ma tyle samo roboty do zrobienia co miały poprzednie graty.

Wygląda na to że koszty spadły prawie o połowę. Na dokładkę podobnież gaz trochę staniał więc będzie jeszcze lepiej.

Węgiel i prąd drożeją nadal.

Prąd i owszem, ale węgiel nie drożeje. Kopalnie sprzedają w ubiegłorocznej cenie, a bywa, że taniej.

Koszty u Piotra spadły o 10%. To nie jest wynikiem cudownie taniego gazu, a fatalnego gospodarowania poprzednimi paliwami. Mieszkanie w kamienicy, gdzie możemy mieć sąsiada z boku, z dołu i nad sobą, nie jest żadnym odniesieniem do starego, nieocieplonego domu. Bliższy prawdy jest Bora, chociaż to ekstremalny przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BORA napisał:

Ja na starej instalacji i nieocieplonym domu spalalem 20-30 m3 gazu dziennie i6 miałem góra 18-19 stopni.

Kotły gazowe też są różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zielenina napisał:

Ale Piotr nie zmieniał nic poza instalacją więc gaz  ma tyle samo roboty do zrobienia co miały poprzednie graty.

Wygląda na to że koszty spadły prawie o połowę. Na dokładkę podobnież gaz trochę staniał więc będzie jeszcze lepiej.

Węgiel i prąd drożeją nadal.

Przeczytaj uważniej. Wcześniej miał 3 grzejniki, a po założeniu gazu 8 z głowicami termostatycznymi. 

Jeśli spalał na 70m' 2 tony węgla i 8 mp drewna za 2200zł to należy zapisać do syberyjskich rekordów - ekstremalny przypadek, który do porównania węgiel vs gaz się nie nadaje do porównania. 

Ale biorąc to pod uwagę to na 360m' powinno się spalić 5 x więcej czyli 10 ton węgla i 40 mp drewna - kosmiczne zużycie, ale jak by go porównać do pelletu i gazu + modernizacja instalacji to wyjdzie że ten gaz nie jest taki zły. 

Przy takim spalaniu/zużyciu opału to nawet olej opałowy w porównaniu  będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Animus napisał:

Kotły gazowe też są różne.

Najnowszy kocioł to z pewnością nie był. @BORA przyznaj się, rok produkcji 1956? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe kotły mają różne  wymienniki, modulacja mocy ma znaczenie i zaprojektowanie instalacji do kondensacji  i pogodówka.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BORA napisał:

Ja na starej instalacji i nieocieplonym domu spalalem 20-30 m3 gazu dziennie i6 miałem góra 18-19 stopni. Palę węglem 4 tony za 2400zl. Gaz 1200 miesięcznie. Prosty rachunek.  Każdy ma inaczej ale ja to przerobilem na własnej skórze. I mógłbym przeliczać do .....smierci te koszty czy kalorie. Rzeczywistość zawsze jest brutalna i pokaże prawdę ale wtedy to już za późno. 

Mistrzu, u mnie tona bobrka, wesołej kosztuje 980, kostka gruba marcela, wesołej 1120-1180. Tak to wygląda. Gratuluje Ci takich cen węgla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.