Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Podłogówki nie przebije żaden grzejnik w kategorii stabilnego grzania niskotemperaturowego.

30 minut temu, bercus napisał:

Rozgrzewac i chlodzic želiwniaki bedzie w každym przypadku stratowe.Przy želiwie jedyne rozumne rozwiazanie pogodowka...

Tutaj nie ma żadnych strat,ciepło nigdzie nie znika,jest mniejsza bezwładność układu porównywalna do małego magazynku/podłogówki.Przy cieniutkich rurkach i małych pojemnościach grzejników,kocioł gazowy też może pracować z małą mocą nawet przez całą dobę,tutaj nie ma problemu.Wybór należy do klienta,ale trzeba zaznaczyć że pozostawienie żeliwa w niczym nie zaszkodzi.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Ryni napisał:

 pozostaje jeszcze raz powtórzyć, że każdy kocioł trzeba umieć obsługiwać.

Ale te bardziej automatyczne w mniejszym stopniu i dlatego błędów ludzkich jest więcej w zasypowcach.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy nie bedzie stale rozgrzewanie i chlodzenie z wylaczaniem pompki,ale stabilna temperatura,ladno rosnaca,lub obnižona,jest ok.Przy walkowaniu z duža bezwladnoscza objemnego stalowo-želiwnego obiegu jest to poražka.Niž ponownie rozgrzejesz tone stali i želiwa,500 l wode,dužo gazu pojdzie i wlasnie wtedy pocznie nagrzewanie pomieszien.

Podlogowka tež bezwladna,no w obiegu ma troche wody,tež liepiej grzac stale po troszke i nie wylaczac pompki.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bercus napisał:

: Swagier wlasnie tak ma-gazowy na starej instalacji,nie ciepla i nie tanio.Wspomaga siebie kominkom....

Na nowej z kotłem kondensacyjnym wychodzi w miarę tanio, mam w jednym mieszkaniu i będę teraz montował w drugim.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starej instalacji w domu pietrowym  (jak w stopce), zawór 4D w instalacji z OEPM podaje na grzejniki (w wiekszosci stare zeliwne ) aktualnie 40*C i w domu mam ciepło ok. 23 *C, pompka co chodzi caly czas na 2 gim biegu.Przy mrozie -20*C tez było tak cieplo, nie wiem dlaczego żeliwne grzejniki miałbym wyrzucic.W jednym z narożnych  pokoi (ok.18 m2) po remoncie zamontowany grzejnik FK0 X2 Kompakt  22  600  1200 z glowica  i tez jest ciepło.Pewnie kiedys z koniecznosci przejde na ogrzewanie gazem i dlaczego miałbym te zeliwne wyrzucac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo dobrze ocieplony dom. Zapotrzebowanie pewnie koło 40W/mkw i u CIebie nie byłoby sensu wyrzucać żeliwnych bo przy takiej temperaturze zasilania - nadal byłyby zyski z kondensacji. W bardziej energochłonnym domu ta temperatura zasilania byłaby niewystarczająca - a co za tym idzie sprawność kotła kondensacyjnego niższa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wszystkiego gulasza poczyna wychadzac,že najliepiej jest gazom kondenzacyjnie wygrzewac na dworze wymienik pompy ciepla...........

Daj podajnik i po problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy peletu možesz zostac na želiwu,tam nie problem z temperatura grzejnikow,i tak przy stalym grzaniu bedziesz w wiekszosci sezonu grzac do 40°,przy 0 na dworze okolo 42.Nie wiem,gdy inwestycja w nowe grzejniki oproci želiwnym sa ci powroci,za 50 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobieraj najpierw kocioł jaki chcesz założyć i dopiero wtedy pomyślisz nad zmiana lub pozostawieniem grzejników.Chyba taniej zmienić grzejniki pod kocioł niż dobierać kocioł do obecnych grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od kotła, poszukaj czegoś z palnikiem SV200 będziesz mógł palić ekogroszkiem i pelletem, potem i tak dojdziesz do wosku, że najpierw trzeba ocieplić dom, bo bez tego żadne kotły działające cyklicznie(pellet, gaz) nie mają sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce nic uniwersalnego, nie chcę rozwiązań pośrednich, jak już doszedłem do wniosku z Wami, że pellet w moim przypadku będzie najlepszy. Pisałem wyżej, że chcę wymienić kocioł i grzejniki - zapytałem Was czy to dobra droga i po reakcjach widzę, że tak.  Natomiast @carinus @Ryni  mam w planie wymienić piec i grzejniki jednocześnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to myślę nad odremontowaniem starego żeliwnego grzejnika i zawieszeniu a tu ludzie piszą o wyrzucaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, zwalonygrat napisał:

Nie   Natomiast @carinus @Ryni  mam w planie wymienić piec i grzejniki jednocześnie.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zmienić,jak zostawisz też krzywdy na pelecie nie będzie.Jakbyś nie zrobił będzie dobrze.Pelet może jest bardziej upierdliwy niż gaz ale daje możliwości zakupu w dowolnym miejscu i cenie.Przy gazie jesteś zmuszony do akceptacji narzucanych cen.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zwalonygrat napisał:

Panowie to co w moim przypadku? Pellet + wymiana grzejników na takie jak załączyłem na zdjęciu w tym poście, rury by zostały.

2.KFA-G500F-1.jpg

Chroń Cię Boże przed takim grzejnikiem jak chcesz puszczać niską temperaturę. Te grzejniki mają dużo mniej odczuwalną konwekcje niż panelówka. 

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zwalonygrat napisał:

Natomiast @carinus @Ryni  mam w planie wymienić piec i grzejniki jednocześnie.

Ja kocioł na pellet porównuje do kotła na gaz, a to dlatego, że obydwa kotły mogą pracować cyklicznie, co daje spore oszczędności. A jeśli gaz to mogę porównywać koszt ogrzewania z sąsiadami, bo całe osiedle to podobne domy z lat 70 i skrajnie sąsiedzi którzy mają nieocieplony dom wydają na ogrzewanie gazem przez dwa najzimniejsze miesiące zimy tyle ile ja na cały sezon w przeciętnie ocieplonym domu(10cm), inni którzy maja dom ocieplony podobnie do mojego  wydają o 15-30% więcej, ale za to mają wygodnie. A same grzejniki, no cóż niektórzy dokładają do kotła na pellet bufor, by zwiększyć bezwładność instalacji i zmniejszyć ilość odpaleń.

Edit.

I nie pisze tego by Cie zniechęcić, tylko po to byś miał świadomość, że w nieocieplonym domu koszt ogrzewania mogą być znacznie wyższa niż sobie to założymy.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, zwalonygrat napisał:

@eliks tak od serca, pokaż, który byś mi polecał w moim konkretnym przypadku?

Dobre i tanie, Diamondy, coś takiego

 

https://allegro.pl/oferta/grzejnik-panelowy-stalowy-c22-600-x-1200-diamond-7188848302

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i się wtrącę :). Mam dom ( pół bliźniaka ) z 1972 roku. Bez ocieplenia ścian. Na płaskim dachu położyłem 15cm styropianu. Okna dwuszybowe. Powierzchnia domu 120m2. W 2019 roku - wrzesień  zamieniłem kocioł gazowy atmosferyczny na kondensacyjny (koszt kotła 3300zł) i postanowiłem grzać tylko gazem. Do tej pory paliłem w ogniwo 13Kw . Kocioł atmosferyczny używałem okazjonalnie. Zamknąłem układ CO. Rury o dużych przekrojach i grzejniki żeliwne zostawiłem. Przewaga tego układu nad nowoczesnymi to duży zład wody czyli praktycznie brak taktowania kotła. Do kotła kondensacyjnego założyłem czujnik pogodowy a na kaloryfery głowice termostatyczne programowalne. Kocioł pracuje 24h na dzień. Różnica ustawień temperatury  na kaloryferach między nocą a dniem to 0,5 stopnia. Większość życia domowego spędzamy na piętrze, na parterze kuchnia i pokój gościnny. temperatura na górze 23 stopnie, na parterze 22. W nocy 0,5 stopnia mniej. W łazience 24 stopnie. Przy dużych mrozach temperatura dzienna ustawiona przez całą dobę. Teraz na dworze mam -1 stopnia a woda grzewcza ma temperaturę maksymalną 44 stopnie. Paląc węglem spalałem ok.3,5 tony orzecha. Paląc gazem w okresie 15.08.2019-15.08.2020 spaliłem 2300m3 gazu za kwotę ok.4500zł. ( CO + CWU + gotowanie ) Myślę, że trudno doradzić cokolwiek nie wiedząc jaki jest budynek, ile żeberek ma każdy z kaloryferów, jakie oczekiwania mają mieszkańcy. Pellet fajna rzecz. Jest jedno ale. On też będzie drożał. Do jego produkcji potrzebny jest prąd. A on w miejscu stać nie będzie.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zwalonygrat napisał:

Panowie to co w moim przypadku? Pellet + wymiana grzejników na takie jak załączyłem na zdjęciu w tym poście, rury by zostały.

2.KFA-G500F-1.jpg

Te grzejniki jak kupisz  to od razu na złom z nimi jedź.

Rury trzeba wymienić grzejniki stalowe.

Rury są tanie takie np. zgrzewane pp sam możesz zmontować,  zgrzewarką, to prościzna nawet dla chłopca 10 lat robota.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eliks napisał:

Chroń Cię Boże przed takim grzejnikiem jak chcesz puszczać niską temperaturę. Te grzejniki mają dużo mniej odczuwalną konwekcje niż panelówka. 

Potwierdzam mam takie i to grzeje tylko jak ma na zasilaniu 80 stopni w górę.

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.