Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, Alewalneło2 napisał:

Potwierdzam mam takie i to grzeje tylko jak ma na zasilaniu 80 stopni w górę.

No mam większość takich w domu ale dla odmiany kilka panelowych więc mam porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zwalonygrat nic nie zmieniaj instalacji - ewentualnie dołóż żeliwnych żeberek by przewymiarować grzejniki żeby zagrzały przy niższej temperaturze zasilania. Gaz ziemny masz 15 metrów od domu i wchodzenie w pellet w takiej sytuacji wydrenuje Ci portfel w dłuższej perspektywie czasowej na ogrzewanie niż gaz. 

Węgiel byłby o wiele tańszy w kosztach ogrzewania, ale jak cenisz sobie wygodę to tylko gaz bo tańszy i wygodniejszy - nie będziesz musiał przerzucać po 3-4 tony pelletu i zasypywać zasobnika cyklicznie, wyrzucać popiołu, dbać o wilgotność piwnicy/kotłowni by Ci nie spuchł pellet/ naciągnął wilgoci, siedział godzinami w kotłowni ustawiając sterownik bo za dużo spala lub wymiennik ocieka smołą ( jak u 90% użytkowników - poczytaj w tematach o ogrzewaniu pelletem), szukał tańszego pelletu - ponoć jest: " tańszy i dobry" , ale jak Yeti wszyscy wiedzą, ale nikt nie widział, a ten tańszy to z płyt meblowych z okolic Kępna ( zagłębia meblowego) z którym problem będzie ze spalaniem i siedzenie przy sterowniku ( jak ustawić parametry by spalić gów..o?). Wygodnie i taniej od pelletu będzie gaz. 

Oczywiście @eliks będzie męczył że: zależy w którym regionie Polski? ( pellet jest tani? lub instalacja jest do zrobienia???)  choć można zamawiać na paletach kurierem nie tylko z każdego regionu Polski - nawet tego bogatego w tani pellet meblowy, czy od rodziny eliksa ( pisał kiedyś że jego rodzina od lat ma tartak i wie że te trociny co ja kupuję po 30zł/big bag to nie to samo co idzie na pellet - tamte są ekstra suszone, prasowane i dlatego są po750- 800/tona, a takim biedakom to dają trociny za darmo - ja zpłacilem cenę - dlatego jest dla mnie nie wiarygodny w namawianiu na pellet - dlatego reaguje), ale też można zamówić i z za granicy, więc odległość,  lokalizacja to nie taki problem i argument: że w "jego regionie pellet jest tani i tanieje" - traci na znaczeniu.

Problemem jest realna wartość wydanej kasy na ogrzewanie w perspektywie kilku/kilkunastu lat, a to jest w ścisłej zależności do uzyskania 1 kWh/zł.

Decyzja co do różnic  kosztu modernizacji grzejników czy ceny kotła w stosunku  do wydatków na paliwo w perspektywie kilku/kilkunastu lat powinna uwzględniać ten najważniejszy argument - koszt uzyskania 1 kWh/zł i oczywiście wygodę jeśli ją tak wysoko wyceniasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 doczytałem tylko do informacji o smole w wymienniku pelletowym i na czytanie reszty tych bzdur szkoda życia. Przepraszam ale z płaskoziemca nie mam zamiaru już dyskutować. 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak to określił klasyk: moja racja jest mojsza niż twojsza. Fanatyka nie przekonają żadne argumenty.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tematach o spalaniu pelletu można się zapoznać z tym co doskwiera ich użytkownikom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie wiem jak kto ale ja osobiście bym wybrał porządny ekogroszkowiec koniec kropka . ale jak by mi to nijak nie pasowało to żaden ekogroszkowiec tym bardziej pelletowiec tylko gaz lub PC po kiego pakować się w drogie rzeczy a zadowolony do końca nie być ?  podajnikowiec cenowo da się strawić bo za dobry dajemy ok 7.5 do 8,5 tysiaka a za dobry peleciak od 15-23 tysiaki więc z czego tu być zadowolony ?? przecież to ociera się o pompę ciepła a z gazem to zostanie sporo kasy na kubiki gazu , nie ma się co napinać tylko zimna kalkulacja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Piecuch19 napisał:

W tematach o spalaniu pelletu można się zapoznać z tym co doskwiera ich użytkownikom.

Ocywiście. Wszelkiej maści są kotły. Są dobre, takie do d... i są takie które działają wyśmienicie. Wystarczy spytać Moderatora Eliksa jak mu jego kocioł z Italii się sprawuje. A na drugiej stronie barykady... można poczytać wątki o tekli czy heiztechnik.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem i dowiadywałem się jakie są koszta gazu ziemnego. Panowie poniżej podaje aktualne ceny dla regionu Łódzkiego

 

1,71 za 1 m3 gazu   jeśli zużycie roczne wynosi 300 m3 gazu      Abonament stały miesięczny 10 zł

1 kwh - 0,15 gr

-----------------------------------------------------------

1,50 za 1 m3 gazu jeśli zużycie jest miedzy 300 a 1200 m3            Abonament stały miesięczny 20 zł
1 kwh - 0,13 gr 


-----------------------------------------------------------

1,46 za 1 m3 gazu jest zużycie jest miedzy 1200 a 8000 m3        Abonament stały miesięczny 55 zł

1 kwh - 0,12 gr

 

Co o tym myślicie?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie trzeba o tych problemach przy pellecie i węglu otwarcie pisać, a nie cukrować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2021 o 16:26, TOMEK12345 napisał:

Ukraina 17-20 groszy 1kw/h

Rosja 18-20 groszy

 

W UE bo tam to wiadomo,Rosji to jeszcze jakoś zarabiają ale w Ukrainie z 5 razy mniej niż u nas a to już nawet jest drożej niż u nas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie. Brakuje ci jeszcze ok 5gr/kWh w opłacie dystrybucyjnej stałej i zmiennej. Podałeś ceny za sam gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ty opowiadasz, spójrz na przykład PGG - podałeś pozycję 6 i 7, a zostaje jeszcze 8 i 9. Zapytałeś ile kosztuje gaz, to Ci odpowiedzieli. Teraz musisz zadzwonić jeszcze raz i zapytać, ile kosztuje dystrybucja :-) I wtedy dojdziesz do konkluzji, które dawno już napisałem ci w poście #177.

Swoją drogą doskonale tu widać, jak się w Polsce robi ludzi w ch.... . 12 groszy, zakładamy kocioł, a po pierwszym rachunku .... szok i niedowierzanie :-)

A o VAT pamiętasz?

image.thumb.png.c5be98d49d2ec18e20b92e6201d38c09.png

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2021 o 09:06, carinus napisał:

Ziemny może jest tańszy ale też mniej kaloryczny biorąc na porównanie m3 tych gazów.

Musisz liczyć cenę kw lpg jak kupisz po 2 zł (obecna cena) to kw =28gr a ziemny płacę 21gr za kw plus opłaty stałe oczywiście

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maronka napisał:

a ziemny płacę 21gr za kw

To musisz się przeprowadzić do Łodzi, tam @zwalonygrat płaci 12 groszy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, zwalonygrat napisał:

Myślę, że chyba pellet do tej instalacji, którą mam byłby lepszy, tylko musiałbym wymienić grzejniki ? .

Przy pellecie nie musisz ,taki grzejnik będzie zaletą a nie wadą ,będzie się rzadziej załączał kocioł i nawet powinien mniej spalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, maronka napisał:

21gr za kw plus opłaty stałe oczywiście

Dokładnie tyle kosztuje u mnie gaz w PGNiG - warmińsko-mazurskie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.